[ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: Doniek » 17 paź 2020, 9:08

A czy w Rzeszowie śródmieście nie może się składać z niskiej nowoczesnej zabudowy? Jak np. planowana w Gdańsku inwestycja ? Świetnie by to wyglądało w miejscu tych dwóch PRLowskich biurowców.
Obrazek
Doniek
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 664
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: pisul » 17 paź 2020, 13:20

Pewnie rozbawiłeś pół Developresu :lol:

Nie po to odkupili biurowiec żeby teraz na jego miejscu postawić kurnik. Koszt biurowca + koszt działki + koszt burzenia + koszty wywiezienia kilku ton gruzu + koszt nowego projektu... żeby postawić śmieszny niski budynek?
Ryli? Przecież to byłoby nieopłacalne ba wręcz można mówić o niegospodarności.
Obrazek... Jak już informowaliśmy 3 tygodnie temu, firma DevelopRes odkupiła od Elektromontażu wieżowiec będący jego dotychczasową siedzibą przy ul. Słowackiego w centrum Rzeszowa. Elektromontaż będzie jednak funkcjonował w starym budynku do czerwca 2022 r. Potem nowy właściciel zamierza budynek wyburzyć.

Przyczyną ma być nieopłacalność przebudowy wieżowca. Znacznie bardziej opłacalne będzie wybudowanie nowego obiektu. Z naszych informacji wynika przy tym, że obecny budynek ma tylko czasowe dopuszczenie do użytkowania ze względu na niespełnianie najnowszych przepisów przeciwpożarowych. Dopuszczenie to kończy się właśnie w 2022 r ...

źródło: http://czytajrzeszow.pl/?id=13409&idd=4&poz=ml0
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 5447
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: foreigner » 17 paź 2020, 14:18

Ta kamienica powyżej ma 6 kondygnacji.
Można by swobodnie zachować zakładaną kubaturę gdyby zdjąć ze trzy piętra z samej góry i ułożyć je na tej części z przodu.
Wyszłoby wtedy z przodu jakieś 7-8 kondygnacji.

Tu nie chodzi tak bardzo czy to jest 6 czy 8 pięter, bardziej o spójność i typowo śródmiejską zabudowę.
Ale developerowi chodzi o to, by sprzedać mieszkania z ładnym widokiem na ratusz.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 paź 2020, 14:22 przez foreigner, łącznie zmieniany 1 raz
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 382
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: konradp » 17 paź 2020, 14:19

Foreigner
Akurat to nie do cb piłem. Bardziej do postu z kopiowaniem secesyjnych kamieniczek i do Muzeum Ferenca w którym nie wiadomo co będzie i o czym.

A współczesną arch to rozumiem, jako używanie nowoczesnych materiałów, projektowanie w obecnych trendach. Teraz nie ma żadnego stylu wiec nic nie jest narzucane ale warto podpatrywać uznanych projektantow, oni wyznaczają trendy i przedewszystkim skupiają się na człowieku w przestrzenii. Długo by pisać. Ale nawet zwykły bloczek tynk z barankiem jest lepszy niż imitacja historycznych budynków bo później wychodzi jak pasaż Rzeszów. Chyba że jest to restauracja obiektu o wartościach arch, kult i hist.

Budynek, no brakuje konsekwencji dlatego napisałem, że kolor mi się podoba haha. Moim zdaniem to trochę taki ulep kilku fajnych budynków. Tak jakby projektant nie mógł się zdecydować na konkretne rozwiązania.
Mówię cały czas o tym wariancie z dodatkowym budynkiem na parkingu. Nie ma dodatkowych wizualizacji po których można ocenić jak wyglądałaby ulica w obie strony. Kadry są za wąskie. Też mi się wydaje że budynek za blisko jest.

Bez tego dodatkowego budynku to po prostu kolejny blok, trochę lepszy niż to co się obecnie buduje. Chodzi mi o materiały.
W tamtym miejscu widziałbym coś bardziej wyszukanego niż kolejna masówka.
Awatar użytkownika
konradp
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 105
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: arturtradecd » 17 paź 2020, 15:51

Zgadzam się w 100% z Doniek !

Od razu powiem, że jak najbardziej jestem za inwestycjami w mieście, ale trzeba to robić z głową , nie zaburzajac istniejącej zabudowy.
Wiadomo, że ten budynek Elektromontazu wybudowany blisko Rynku to porazka - wysoki klocek nijak pasujący do Starówki. Teraz jest okazja, żeby naprawić ten błąd z przeszłości i zrobić cos pasującego do otoczenia, przedłużając zabudowę ze Starówki. No ale niestety ...

Mam nadzieje, ze budynek na Placu Garncarskim powstanie zgodnie z wizualicjami. Tam dało się zrobić naprawde super projekt !
arturtradecd
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 15
Na forum od: 08 sty 2017, 13:11

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: foreigner » 17 paź 2020, 17:28

@konradp

No właśnie, nie tylko nie ma konkretnego stylu, ale też z tymi 'nowoczesnymi materiałami' jest różnie.
Drewno jest najstarszym budulcem na świecie, a mimo to jest pełno współczesnych budynków na nim opartych:
Obrazek
https://ifpmag.mdmpublishing.com/fire-safety-in-modern-wooden-houses-mapping-of-fire-incidents-in-sweden/

Obrazek
Obrazek
https://weburbanist.com/2015/09/16/wooden-architecture-in-the-modern-world/

Moim zdaniem można dziś mówić o 'współczesnej' architekturze tylko mając na myśli to że jest budowana teraz.
Można mówić o 'nowoczesnej' architekturze bardziej w znaczeniu rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych.
Natomiast w kwestii wyglądu to jest teraz tyle pomysłów i zaskakujących realizacji, że ubieranie obecnej architektury w jakieś ramy nie ma sensu i przyszłości. Buduje się z drewna, z gołej cegły, ze szkła i stali i co tam jeszcze nie przyjdzie do głowy.
Można też jak najbardziej sięgać do przeszłości, czasami wręcz należy, jak w Gdańsku:
Obrazek
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24944684,elewacje-nowych-spichlerzy-na-wyspie-spichrzow-juz-w-pelnej.html

Uważam też, że w niektórych przypadkach można jak najbardziej odbudowywać obiekty historyczne. Jeśli tylu ludzi w Rzeszowie jest zafiksowanych na punkcie Pomnika Czynu Rewolucyjnego, który ani nie jest ładny, ani użyteczny, ani zabytkowy, to dlaczego np. w Warszawie ludzie nie mogą być zafiksowani na punkcie jakiegoś pałacu, np. Bruehla. Jeśli ktoś ma pieniądze, ma co w nim umieścić i ludzie tego chcą, to dlaczego nie odbudować? Ja w tym widzę funkcję tożsamościową architektury dla mniejszych lub większych społeczności. I uważam tę funkcję za istotną w dobie multikulti i globalizacji. I nie chodzi o żadne 'zakłamywanie historii', nikt nikomu nie wmawia że coś jest stare.

Najśmieszniejsze jest to, że 'historyzm' nagle wraca do łask jak kończą się pomysły i jest pustka w głowie. Przykład to Plac Centralny z Wawy. Otóż rozpisano nań konkurs, ale ciężko wpaść na coś oryginalnego w temacie placu i wygrała praca która zaznacza trawnikami przedwojenny przebieg ulic. Niestety zaburzony jest przez to totalnie ład i symetria, a stara trybuna wpycha się na centralną uliczkę. Zamysłem jest pokazanie przemian przez jakie przeszło miasto i co mu zrobiły lata poprzednie. Problem w tym że wokół placu będą głównie stały nowe budynki, które dopiero powstaną, i one też w ogóle nie będą się przejmować przebiegiem historycznych ulic. Oczywiście, nikogo by nie obchodził dawny obrys dawnych uliczek, gdyby miejsce to również poszło do zabudowy. Projekt jest krytykowany przez zdecydowaną większość na SSC:
Obrazek
https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/920312,projekt-na-plac-centralny-w-warszawie-czy-mamy-plac-defilad-bis

A co do mieszkaniówki, czyli już bardziej w temacie Elektromontażu, to tutaj też można się pośmiać.
Na poniższym zdjęciu widać jak sprawnie kilkoma maźnięciami pędzla nadaje się znamiona nowoczesności. Okna po prawej są wszystkie z góry na dół w jednakowych odległościach. Jednak poprzez odpowiednie malowanie imituje się pionowo-poziomy rytm który nadaje na innych ścianach odpowiednia zabudowa balkonów.
Obrazek

Ale robi się jeszcze ciekawiej. Otóż od jakiegoś czasu standardem nowoczesności stały się 'zawijasy' takie jak np. tu:
Obrazek

Albo tu:
Obrazek

No więc trzeba jak się da, na podobną modłę, 'zmodernizować' nieco to, co stare :)
Obrazek

To podążanie za 'współczesnością' jest tak samo pocieszne jak szalone lata 90.

Ogólnie uważam, że dziś w gąszczu projektów i realizacji ważniejsze niż przypinanie łatek w stylu lata 90, historyzm itd. jest:

1. Zachowywanie proporcji, spójności oraz budowanie tak, aby to co budowane aktualnie nie tylko współgrało z tym co powstało wcześniej, ale i tym, co może powstać później. I dlatego potrzebne są plany zagospodarowania których w Rzeszowie brakuje. I przykładem tutaj jest choćby to nieszczęsne archiwum. Oczywiście im bliżej centrum miasta, tym bardziej powinno to być istotne.

2. Dobra architektura powinna łączyć ludzi, a nie ich dzielić, a tak często dzisiaj nie jest. Niestety jest tak, że architekt uważa to za swoje wielkie osiągnięcie jeśli słyszy, że jego architektura 'wzbudza kontrowersje'.

3. Uporanie się wreszcie z reklamami. To jest naprawdę niebywałe. Kilkadziesiąt lat temu przyszła rewolucja w architekturze, uznano że ma ona być praktyczna, oszczędna w formie, a ozdobniki to sobie ewentualnie może dodawać potem zleceniodawca. No i tak w sumie jest, potem przychodzi pora na ozdobniki:

####ZAKAZ REKLAM####
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 382
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: konradp » 17 paź 2020, 19:40

Może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem w kwestii materiałów bo nie mam nic przeciwko materiałom typu drewno cegła. Chodziło mi o wykorzystywanie technologii przy użyciu tych materiałów. Aby była współczesna.

Generalnie się zgadzam w większości ale nie z odbudowywaniem nieistniejących budynków. Wcześniej pisałem o karcie ateńskiej która dopuszcza restauracje zniszczonych budynków z walorem hist itd. i tak jest w przypadku Pałacu bruhla. Natomiast nie wiem co w Rzeszowie można odbudowywać aby się na na taki przykład powoływać. Rzeszów za bardzo nie miał historycznych budynków o wysokich walorach które znikły, a tworzenie imitacji jest bez sensu.

Co do jakości architektury to można dyskutować nad przykładami, krytykowac. Jest jak jest. Proporcje to stary wynalazek i to że są projektanci którzy nie stosują się do nich lub posługują się nieumiejętnie to nie wina współczesnej architektury. Projektanci są po prostu często niedouczeni. I nie ma tutaj żadnego slepego pędu ku nowoczesnosci, tylko jak mamy rok 2020 to budujmy jak najlepiej technikami i wiedza którą posiadamy. Co było to było, nie budujmy imitacji. Co było zniszczone a wartościowe to odbudować. A to że się buduje czasami słaba architektura to nie znaczy żebyśmy wracali do starych stylów.

Podany przykład z Gdańska jest super. Tylko sięgania do przeszłości to tam za bardzo nie ma. Wykorzystano materiały w współczesny sposób, ze współczesnym układem funkcjonalnym. Taka pierzeja nawet nie miała tam nigdy miejsca. Jedynie czym się zainspirowani a to jest różnica to układ dachów nawiązujący do tego co jest po przeciwnej stronie. Inspiracja a sięganie po stare rozwiązania to dwie różne rzeczy.

Generalnie nasza dyskusja jest stara jak świat. Nic nowego nie wnosili. Bolączki ma każdy okres. Teraz mamy inne bo mamy inne czasy. Najważniejsze aby skupić się na człowieku w przestrzeni i jak arch oddziałuje na miasto i ludzi. A często jest to pomijane czego są przesłane gnioty które przesłałeś jako przykłady złej architektury.
Awatar użytkownika
konradp
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 105
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: pisul » 17 paź 2020, 20:22

... Z naszych informacji wynika przy tym, że obecny budynek ma tylko czasowe dopuszczenie do użytkowania ze względu na
niespełnianie najnowszych przepisów przeciwpożarowych. Dopuszczenie to kończy się właśnie w 2022 r ...

foreigner pisze:... Drewno jest najstarszym budulcem na świecie, a mimo to jest pełno współczesnych budynków na nim opartych ...
Obrazek
https://weburbanist.com/2015/09/16/wooden-architecture-in-the-modern-world/Rozbawiłeś te drugie pół Developresu. To się nazywa dopiero wpaść z deszczu pod rynnę. Ale to dopiero by płonęło :shock:
Ten proponowany budynek jest wręcz zachętą dla podpalaczy. Widziałeś jak we Francji płonęła ta 850 letnia katedra? A u nas 3 tyś islamskich studentów!
To takiej "reklamy" chcesz dla Rzeszowa?
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 5447
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: porteño » 17 paź 2020, 20:51

Co mają islamscy studenci do katedry we Francji? :roll:
Drewna w takim razie lepiej nie używać, bo może spłonąć? Jakimś cudem studnia na Rynku jeszcze stoi...
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 772
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [ul. Słowackiego] Budynek na miejscu Elektromontażu

Postautor: foreigner » 17 paź 2020, 21:30

OK end of topic.
I NIE CHCE NIC STAREGO W RZESZY ODBUDOWYWAĆ :)

PS

Ten proponowany budynek jest wręcz zachętą dla podpalaczy.


No wiesz, tak skrytykować 'Wooden House' Akplanu ;)
Nie spodziewałem się po Tobie.

Obrazek
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 382
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości