Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Wasze uwagi, zastrzeżenia i pomysły dotyczące forum

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: marz » 22 kwie 2020, 15:00

Arrival pisze:Serio marża 40% jest złodziejska i lichwiarska? Nie wpakowałbym się w żaden pewniejszy biznes, który ma marżę niższą niż 30%, a co dopiero w nieruchomości, które mają wysoką barierę wejścia, spore ryzyko i masę problemów i komplikacji.

To ile taki deweloper ma zarobić? 10% ze swojego kapitału w kilka lat prowadzenia inwestycji?


40% z mieszkania o wartości 400 tys zł to 160 ty zł. Wiem, że biznes nie jest łatwy, bo jakby był łatwy, to by prawie każdy budował, wiadomo podatki itp. Tak samo jest w innych branżach, każda ma swoją specyfikę. Ale inaczej odbiera się jak jeden klient płaci marże 20 zł a 100 tys zł. Co innego marża 40% na towarze wartym kilka czy kilkadziesiąt złotych. Ale przy marżach - jak wspomniałem przykładowo 40% na mieszkaniu to są kolosalne sumy, a jak ktoś bierze kredyt to prawie razy 2.

Uważasz, że to uczciwe, ze ktoś nieustawiony przez rodziców lub mniej zaradny, ma 1/2 życia harować na bank, 1/3 na developera ? Moim zdaniem to nie uczciwe. Wiem, żyjemy w innym świecie, rządzi rynek kapitalistyczny, gdzie nie ma górnej granicy ceny i zysku bo dyktuje ją rynek, popyt, i każdy próbuje zarobić jak najwięcej. Takie czasy, ale to nieuczciwe w moim mniemaniu. Każdy może mieć swoje zdanie.
marz
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 12
Na forum od: 04 gru 2019, 10:18

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: peter » 22 kwie 2020, 15:50

Ja mam wrażenie że Ci którzy nie mają jeszcze żadnych nieruchomości na swoim koncie liczą że ceny spadną żyją nadzieją ze spadki będą ogromne... a Ci którzy już maja coś na swoim koncie czekają cierpliwie i za chwilę wykorzystają sytuację tych mniej zamożnych których nie będzie stać na kredyt na zakup własnego M a gdzieś będą musieli mieszkać przywalą im cenami na wynajmie nieruchomości, spadki będą ale to może być 5 do 10% ale od podwyższonej sztucznie teraz ceny :lol:
peter
Maniak
Maniak
 
Posty: 1294
Na forum od: 04 paź 2014, 18:21

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: Arrival » 22 kwie 2020, 16:11

marz pisze:40% z mieszkania o wartości 400 tys zł to 160 ty zł. Wiem, że biznes nie jest łatwy, bo jakby był łatwy, to by prawie każdy budował, wiadomo podatki itp. Tak samo jest w innych branżach, każda ma swoją specyfikę. Ale inaczej odbiera się jak jeden klient płaci marże 20 zł a 100 tys zł. Co innego marża 40% na towarze wartym kilka czy kilkadziesiąt złotych. Ale przy marżach - jak wspomniałem przykładowo 40% na mieszkaniu to są kolosalne sumy, a jak ktoś bierze kredyt to prawie razy 2.


Ale jakie znaczenie mają sumy, liczą się procenty. Nie wchodźmy w detale deweloperki, ale masz dziś 6 milionów złotych. Budujesz za to blok, który przy "złodziejskich" marżach sprzedasz w 2-4 lata za 10 mln zł. Prawda jest taka, że masz jeszcze w cholerę innych kosztów, ale to już mało kto zauważa. Jeśli te 40% marży to dużo to za ile byś się w to wpakował i zaryzykował?
jako deweloper zakładający sprzedaż tego za 10 mln musisz też zakładać, że okres "prosperity" będzie trwał przez te najbliższe 2-4 lata. Jesli będzie trwał to na większości pasywnych instrumentów zarobisz po 8-10% rocznie. Po 4 latach masz z innych rzeczy bliżej 8 mln zł bez ruszania palcem. Nie ma sensu więc wchodzić w deweloperkę z 6 milionami, żeby zarobić z mieszkań 8 mln bo się narobisz, a efekt masz taki sam jakbyś się nie narobił.

marz pisze:Uważasz, że to uczciwe, ze ktoś nieustawiony przez rodziców lub mniej zaradny, ma 1/2 życia harować na bank, 1/3 na developera ? Moim zdaniem to nie uczciwe. Wiem, żyjemy w innym świecie, rządzi rynek kapitalistyczny, gdzie nie ma górnej granicy ceny i zysku bo dyktuje ją rynek, popyt, i każdy próbuje zarobić jak najwięcej. Takie czasy, ale to nieuczciwe w moim mniemaniu. Każdy może mieć swoje zdanie.


Nie do końca rozumiem, co w tym jest nieuczciwego? Wszystko w życiu kosztuje. Tak samo uczciwe jest pracowanie na mieszkanie, na samochód czy na bułkę w sklepie. Wskaż mi tę nieuczciwość bo nie jestem w stanie jej znaleźć. Jaka jest uczciwa cena za mieszkanie i kto je zbuduje?

Problem cen nieruchomości bierze się z tego, że nagle każdy chce do miasta. Każdy chce żyć jak na instagramie, każdy chce mieć serialowe życie.
Ludzie idą do dużych miast pracować na prostych stanowiskach za grosze i jednocześnie chcą kupować tu mieszkania. Osobiście tego nie rozumiem. Pochodzę z wiochy, w której mieszkanie 60m2 kosztuje 180 tys zł, a budowa fajnego domu z kosztem działki zamyka się w max 300 tys. Nie ma tam ludzi do pracy w sklepach, a pensja taka sama jak w Rzeszowie. Bo młodzi ludzie wolą jechać do Rzeszowa czy Krakowa, pracować tu w tej samej biedronce, za taka samą pensję, tylko płacić za mieszkanie 60m2 300 tys.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: Fuszer » 22 kwie 2020, 17:24

Na jakich pasywnych instrumentach się zarabia 10% rocznie?
Fuszer
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 162
Na forum od: 08 sty 2020, 21:45

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: Filantrop » 22 kwie 2020, 20:24

Arrival - z agendy teorii na szczyty sukcesu prowadzą schody bez poręczy. Bez zbednych dywagacji ....masz sporo schodków przed soba...
Milego wieczoru :)
Filantrop
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 174
Na forum od: 09 maja 2017, 5:18

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: PzD91 » 24 kwie 2020, 10:04

Problem cen nieruchomości bierze się z tego, że nagle każdy chce do miasta. Każdy chce żyć jak na instagramie, każdy chce mieć serialowe życie.
Ludzie idą do dużych miast pracować na prostych stanowiskach za grosze i jednocześnie chcą kupować tu mieszkania. Osobiście tego nie rozumiem. Pochodzę z wiochy, w której mieszkanie 60m2 kosztuje 180 tys zł, a budowa fajnego domu z kosztem działki zamyka się w max 300 tys. Nie ma tam ludzi do pracy w sklepach, a pensja taka sama jak w Rzeszowie. Bo młodzi ludzie wolą jechać do Rzeszowa czy Krakowa, pracować tu w tej samej biedronce, za taka samą pensję, tylko płacić za mieszkanie 60m2 300 tys.


Mam wrażenie, że jeszcze 2 miesiące temu to Ty pisałeś, że to normalne, że ludzie uciekają ze wsi do miasta w tym do Rzeszowa, bo w Rzeszowie jest super i 10k pensja nie robi wrażenia, a na wsi "bida z nędzą" i zostają tylko emeryci. Stąd wg Ciebie ceny mieszkań są adekwatne.

Ale tak, nie widzę powodu dla którego ktoś miałby dzisiaj kupować zwykłe mieszkanie w stanie developerskim za 300k +miesjce postojowe itd. gdzie w niewiele wiekszych albo takich samych pieniądzach można mieć dom pod Rzeszowem. A Rzeszów to wciąż małe miasto patrząc z punktu widzenia globalnego, wciąż z ubogim rynkiem pracy i bezrobociem 5%. Dodatkowo "za chwilę" będzie S-19 na północ od Rzeszowa aż do Lublina, co daje szybki dojazd z takiej Stalowej woli, Niska. Właściwie to w 30 minut ze Stalowej woli do strefy w Jasionce będzie mozna dojechąć, mniej więcej w tyle samo co z Rzeszowa, a tam powstają dzisiaj głownie nowe miejsca prac.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: Toya » 24 kwie 2020, 11:50

necik pisze:Cesja mieszkania w Capital Towers po 6 899 zł/m² - https://www.otodom.pl/oferta/nowe-miesz ... 45uv4.html?

Ceny w tej inwestycji chyba były wyższe niż 6 899 zł/m² z ogłoszenia?


Cena z ogłoszenia to 8 458 zł/m² (295.000 zł za 34,88 m²) - ktoś odsprzedaje z dużym zyskiem.
Toya
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 267
Na forum od: 07 maja 2017, 4:54

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: necik » 24 kwie 2020, 14:41

Jak napisałem na forum, to cena w ogłoszeniu była niższa ( 6 899 zł/m²). Następnym razem zrobię zrzut ekranu :)
necik
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 22
Na forum od: 29 gru 2018, 18:55

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: Steeler » 24 kwie 2020, 15:17

PzD91 pisze:Dodatkowo "za chwilę" będzie S-19 na północ od Rzeszowa aż do Lublina, co daje szybki dojazd z takiej Stalowej woli, Niska. Właściwie to w 30 minut ze Stalowej woli do strefy w Jasionce będzie mozna dojechąć, mniej więcej w tyle samo co z Rzeszowa, a tam powstają dzisiaj głownie nowe miejsca prac.


Łoo panie, chyba poszedłeś na skróty i przyjąłeś jako stałą prędkość S-kową 120 km/h przy odległości 60 km, która jest odpowiednia, ale dla Niska ;) Od węzła Rudnik nad Sanem lub Nisko Południe do węzła Rzeszów Jasionka będzie - odpowiednio - 52,2 km lub 45,7 km. Do tego dolicz odległość ze Stalowej Woli (czy to powstającą obwodnicą, która będzie jednojezdniowa, czy dotychczasowymi trasami - od 12km do 15km), a także odległość od węzła Jasionka do strefy (4-5 km).

Biorąc pod uwagę powyższe + przepisowe poruszanie się + spowolnienia wywołane przemieszczaniem się w obszarach miejskich, mówiłbym raczej o godzinie, a nie o 30 minutach. Żeby nie było - to wciąż bardzo dobry czas, przy czym prawdziwa rewolucja nastąpiłaby z chwilą powstania mitycznej szprychy do CPK.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 458
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Koronawirus a gospodarka, deweloperka rozważania

Postautor: PzD91 » 24 kwie 2020, 15:53

^^
Że co?

Dzisiaj z centrum Niska do strefy lotniskowej (MTU wybrałem jak docelowy punkt) to 47 minut przy przepisowej jeździe! A przypominam, że obwodnica Niska i Stalowej Woli za jakiś rok będzie gotowa, dzięki czemu dojazd do przyszłej S19 (za 2 lata) będzie przebiegał poza terenami zabudowanymi. Dodatkowo za chwile rusza przetarg na poszerzenie eski z Sokołowa do Stobiernej z 2+1 do 2x2, więc będzie 2x2 i 120km/h na calej długości eski, więc z tych 47 minut zrobi się 30 min, ze Stalowej to te kilka minut dłużej wyjdzie.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprawy techniczne i propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości