Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Aktualności dotyczące naszego miasta

Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Kristoff » 15 lip 2014, 15:22

Jak pisze portal http://www.rzeszow-news.pl:

W 2015 r. UR rozpocznie nabór na kierunek lekarski. To już pewne.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało Wydziałowi Medycznemu Uniwersytetu Rzeszowskiego uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.


To najbardziej od wielu miesięcy wyczekiwana decyzja. 3 lipca Uniwersytet Rzeszowski otrzymał informację o pozytywnej opinii o utworzeniu kierunku lekarskiego wydaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Teraz MNiSW zdecydowało o nadaniu Wydziałowi Medycznemu UR uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Decyzję podpisała wiceminister Daria Nałęcz.
- To kończy bardzo trudny etap przygotowań. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnej pracy. UR nabył uprawnienia do kształcenia lekarzy. To sukces Uniwersytetu, Wydziału Medycznego, wielu środowisk, instytucji. To przykład też, że jeżeli jest zgoda ponad podziałami, to bardzo trudne i ambitne działania mogą być realizowane. To otwiera też kolejny etap jeszcze trudniejszej i intensywniejszej pracy. To nie jest tak, że jest sukces i jedziemy na wakacje. Przeciwnie. To przepustka do jeszcze trudniejszych zadań. Lekarzy trzeba będzie dobrze kształcić – powiedział prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uniwersytet wystąpi teraz do Ministerstwa Zdrowia o ustalenie limitu na studia na kierunku lekarskim. Początkowo UR chciał w pierwszym naborze na studia dzienne przyjąć około 100 osób. Ostatecznie będzie 60. Nabór na studia stacjonarne i niestacjonarne rozpocznie się w 2015 r. W sumie 120 osób.
Na potrzeby kierunku lekarskiego przy ul. Warzywnej za 90 mln złotych powstaje Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych. Będzie miało prawie 13 tys. m kw. Ponadto 17 specjalistycznych laboratoriów m.in. biologii molekularnej, patofizjologii narządu ruchu czy procesów metabolicznych.
- Aktualnie przygotowujemy się do przetargu na zakup aparatury naukowo-badawczej wartej ok. 18 mln zł, natomiast na listopad 2014 r. przewidujemy oddanie dwóch budynków. Prace konstrukcyjne zostały zakończone i teraz trwają prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół centrum - mówi Grzegorz Kolasiński, rzecznik prasowy UR.


I coś o budowanym zakładzie nauk o człowieku:

U zbiegu ulic Zenitowej i Leszka Czarnego w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 powstanie za 23 mln zł Zakład Nauk o Człowieku. Będzie bazą dydaktyczno-badawczą (tzw. „prosektorium”), w którym planowane jest uruchomienie czterech jednostek: Anatomii Prawidłowej Człowieka, Histologii z Embriologią, Anatomii Patologicznej Człowieka, oraz Medycyny Sadowej. Budowa zakładu ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.


Link do tematu: http://rzeszow-news.pl/w-2015-r-ur-rozpocznie-nabor-na-kierunek-lekarski-juz-pewne/

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 238
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Steeler » 15 lip 2014, 18:57

Świetna wiadomość!

Pamiętam jeszcze dyskusje na ten temat, na starych Inwestycjach... Nie wyglądało to wtedy tak kolorowo. A jednak!
Awatar użytkownika
Steeler
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 97
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: RNI/RT/RZ...?

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Kristoff » 15 lip 2014, 21:11

Szczerze mówiąc myślałem, że nie odbije się to jakimś sporym echem wśród Rzeszowian, a nawet podkarpacia, o dziwo paru moich znajomych zaczęło interesować się kwestią studiowania w Rzeszowie. Dodam, że nie są z podkarpackiego ;)
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 238
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Steeler » 17 lip 2014, 12:33

Medycyna to ciężki kierunek, trudno się na nią dostać, ludzie potrafią zmienić miejsce zamieszkania na dosłownie drugi kraniec Polski, jak tylko by się udało tam dostać. Dlatego absolutnie mnie to nie dziwi :)
Awatar użytkownika
Steeler
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 97
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: RNI/RT/RZ...?

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Kristoff » 17 lip 2014, 13:56

Jak piszą ministerstwo myślało z początku o utworzeniu 100 miejsc (razem z niestacjonarnymi 200), ale zostało 60. Moim zdaniem tym lepiej, bo im więcej ludzi na uczelni tym gorszy poziom nauczania i traktowanie studenta nie jak człowieka, lecz zwykły nr albumu.
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 238
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Kristoff » 12 lip 2015, 0:11

Do środy na studia stacjonarne na kierunku lekarskim, uruchamianym w tym roku na Uniwersytecie Rzeszowskim, zarejestrowało 3,4 tys. chętnych na 60 miejsc. 56 osób przypada na jedno miejsce - to ponad dwa razy więcej niż na medycynę we Wrocławiu!


Źródło: http://m.rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,106519,18324512,rzeszowska-medycyna-oblezona-blisko-3-5-chetnych.html
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 238
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: KZYH » 19 sie 2015, 17:17

Według czwartej listy rankingowej, na medycynę na Uniwersytecie Rzeszowskim przyjętych jest 14 osób na studia stacjonarne i 58 na studia niestacjonarne. Rekrutacja nadal nie została zamknięta, ponieważ uczelnia czeka na potwierdzenie od tych, którzy tu zdecydują się studiować. Kolejne listy z obniżonymi progami punktowymi będą ukazywać się, aż limit miejsc zostanie wypełniony. Dr Julian Skrzypiec, prodziekan wydziału medycznego i przewodniczący komisji rekrutacyjnej, uważa, że obniżanie progów punktowych wcale nie oznacza obniżania poziomu rzeszowskiej medycyny. - Te różnice są naprawdę niewielkie i są dowodem na świetnie zdaną maturę.

Rzeszowska medycyna wystartowała z najwyższymi progami punktowymi spośród polskich uczelni medycznych. - W wyniku czterech poprzednich list naboru w tej chwili na studiach stacjonarnych mamy 14 osób, które potwierdziły i złożyły dokumenty. Zaczynaliśmy od bardzo wysokiego progu, 186 punktów, podejrzewam, że najwyższego w Polsce. Przy czterech tysiącach kandydatów próg 186 punktów jest nieprawdopodobnie wysoki, oznacza on maturę zdaną na 93 proc. z każdego z dwóch przedmiotów - tłumaczy dr Julian Skrzypiec. - Proszę zauważyć, że np. 170 punktów ma prawie 150 osób, to naprawdę dużo.

Uniwersytet Rzeszowski daje czas na potwierdzenie decyzji

W kolejnych listach próg był obniżany o 1-2 punkty, co zdaniem prodziekana Skrzypca, nadal sytuuje Rzeszów powyżej średniej krajowej, jeżeli chodzi o uczelnie medyczne. - Stąd ten dopływ kandydatów jest niewielki i taki będzie, dopóki nie znajdziemy się na poziomie średniej lub trochę poniżej średniej dla kierunków lekarskich w Polsce - dodaje dr Julian Skrzypiec.

W czwartek, 20 sierpnia pojawi się piątą lista, a potem kolejne, aż do pełnego naboru. Uczelnia publikuje listy co kilka dni, aby dać kandydatom czas na dowiezienie dokumentów.

- Wychodzimy z założenia, że termin pomiędzy ogłaszaniem kolejnych list powinien być taki, by kandydat mógł przemyśleć decyzję i miał czas na dowiezienie dokumentów do Rzeszowa. Wczoraj na przykład przyjmowałem kandydatkę ze Szczecina, sam dojazd tutaj zajął jej cały dzień. Dajemy więc kandydatom czas, podczas gdy inne uczelnie zakładają, że że przyszły student może sobie wynająć prywatny samochód i dojechać na miejsce – wyjaśnia prodziekan Skrzypiec.

Chętni na rzeszowską medycynę z całej Polski

Obecnie przyjętych jest 14 osób na studiach stacjonarnych (w tym osoby ze Szczecina, Gdańska, Białegostoku) i 58 na niestacjonarnych. Na niestacjonarnych Rzeszów sytuuje się dokładnie na średnim progu dla uczelni medycznych w Polsce. Limit na studiach zaocznych najprawdopodobniej zostanie wypełniony do środy, 19 sierpnia.

Kiedy będzie ostateczna lista studia stacjonarne, nie wiadomo, bo ciężko określić, ile osób z ostatniej listy złoży dokumenty. Lista musi być ostatecznie zamknięta do 20 września. - Oczywiście, planujemy zrobić to wcześniej, bo rozumiemy, że jest to duże obciążenie dla osób, które pracują w komisji. Jestem pełen uznania dla ich zaangażowania, bo w ramach urlopu wykonują wszystkie prace administracyjne. Łącznie musimy wydać 7 tysięcy decyzji, jest to w sumie 30 ryz papieru na wydrukowanie samych decyzji, do tego dochodzi adresowanie kopert, sprawdzenie treści itd. Jest to mrówcza robota administracyjna – wyjaśnia przewodniczący komisji. - Poza tym, choć już wiadomo, które osoby na pewno się nie dostaną, nie możemy tego oficjalnie potwierdzić, ponieważ w decyzji musimy zaznaczyć, jaki był próg punktowy. A dopóki nie mamy ostatniej osoby zrekrutowanej, nie mamy progu punktowego. Dlatego nie chcemy długo trzymać tych 3,5 tysiąca osób w niepewności.

Wysoki poziom także na innych kierunkach

Dr Skrzypiec radzi zauważa, że obniżanie progów punktowych w kolejnych listach, wcale nie oznacza, że na medycynę w Rzeszowie dostaną się słabsi kandydaci. - Jestem zaskoczony, że 80 procent kandydatów na kierunek lekarski legitymuje się wynikiem powyżej 160 punktów, który oznacza maturę zdaną na 80 procent z każdego przedmiotu – dodaje dr Julian Skrzypiec. - Cieszę się, że na pozostałych kierunkach też ocieramy się o granicę 150-160 punktów. W przypadku pielęgniarstwa czy fizjoterapii zejście poniżej 100 punktów uważam za osobistą porażkę. U nas na to się nie zanosi, bo na obydwa kierunki rekrutację już zamknęliśmy i z przykrością stwierdzam, że zrezygnowaliśmy z prawie 400 kandydatów na każdym z tych kierunków. Świadczy to o naprawdę dobrych studentach.

Zajęcia na uczelni rozpoczną się 1 października br.

http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/3405_lista-osob-przyjetych-na-medycyne-w-rzeszowie-nadal-niezamknieta.html
I takie przyjemne foto w artykule:
Obrazek
Fot. Tadeusz Poźniak
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: Kostek32 » 20 lip 2016, 21:36

A jak ma się kierunek "pielęgniarstwo"- https://www.medyczny.pl to polecam ? Też jest oblegane na Rzeszowskich uczelniach czy raczej kierunek wymiera?
Kostek32
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 20 lip 2016, 21:21

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: foreigner » 29 lip 2018, 4:03

Można tylko żałować, że uruchamianie tego kierunku szło jak po grudzie.

Mimo wysokich wymagań (o czym we wcześniejszym poście) i kosztów (studia medyczne w Rzeszowie należą do najdroższych w kraju), medycyna pozostaje najbardziej obleganym kierunkiem na UR od uruchomienia w 2015. Dzieje się tak również mimo corocznego zwiększania puli miejsc (w 2015 było to 60+60, w 2016 75+75, w 2017 90+60, w 2018 120+60).
W 2015 było rekordowe 64 kandydatów na miejsce. W 2016 było to 27, w 2017 13, a w 2018 26.

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/art/5830489,na-studia-medyczne-w-rzeszowie-jest-ponad-3-tys-chetnych,id,t.html
http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/a/medycyna-uniwersytetu-rzeszowskiego-mocno-oblegana-az-26-kandydatow-na-jedno-miejsce,13325346/
http://www.nowiny24.pl/serwisy/edukacja/a/najpopularniejsze-kierunki-studiow-w-rzeszowie-na-medycynie-jest-1964-kandydatow,12243051/
http://rzeszow-news.pl/skargi-na-rekrutacje-na-kierunek-lekarski-uniwersytetu-rzeszowskiego/
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 328
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Medycyna oficjalnie w Rzeszowie

Postautor: porteño » 29 lip 2018, 20:01

To studia na państwowych uczelniach w dzisiejszych czasach są płatne?
Jak dobrze w takim razie, że ja się jeszcze na te darmowe załapałem.
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 601
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości