[ul. Lwowska] Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: Zapowiedzi inwestycyjne

Postautor: Nikoś » 12 gru 2018, 12:21

Zamysł jak najbardziej słuszny, koszt ogromny ale taki szpital jest potrzebny. Tylko gdzie to wszystkie się tam zmieści, na plus parking wielopoziomowy tylko żeby nie był to jakiś mini parking. Bo już teraz tam zaparkować to cud a jak dojdzie jeszcze jeden taki gmach ...
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1006
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

[ul. Lwowska] Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

Postautor: swiety » 12 gru 2018, 22:47

Myślę, że warto założyć nowy temat w związku z planowaną ogromną jak na służbę zdrowia inwestycją. Bardzo ważną dla naszego regionu.

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka ma rozpocząć się w 2019 roku i potrwa do 2024 roku. Docelowo inwestycja zakłada budowę nowego budynku i rozbudowa istniejących. PCZD funkcjonować będzie przy Szpitalu Klinicznym Nr 2 w Rzeszowie.

Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka to inicjatywa Zarządu Województwa Podkarpackiego, kierowanego przez marszałka Władysława Ortyla. Zostało ono powołane uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 27 sierpnia 2018. Jest to jeden z „Priorytetów Regionalnej polityki zdrowotnej dla Województwa Podkarpackiego” zatwierdzonego przez wojewodę w dniu 27.02.2017r.

300 mln na realizację dwóch etapów inwestycji

„Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka jest naszemu regionowi bardzo potrzebne. Chcemy móc właśnie u nas, na miejscu leczyć małych pacjentów w tych dziedzinach, w których do tej pory było to utrudnione. Jednocześnie będzie to możliwość kształcenia i specjalizacji w różnych dziedzinach medycy z zakresu pediatrii, w tym w rzadkich specjalizacjach pediatrycznych - kardiologia, otolaryngologia, okulistyka czy urologia” - podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Aktualnie PCZD działa w oparciu o oddziały funkcjonujące w Szpitalu Klinicznym Nr 2 w Rzeszowie, mowa o I Klinice Pediatrii i Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej, II Klinice Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Klinice Neurologii Dziecięcej i Pediatrii, Klinice Onkohematologii Dziecięcej, Klinice Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii i Pododdziałem Otolaryngologii oraz Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Dzieci.

W planach samorządu województwa jest budowa nowego budynku i rozbudowa istniejących. Na ten cel przeznaczonych zostanie 300 mln zł, z czego 255 mln zł dofinansowania pochodzić będzie z Budżetu Państwa. Finansowanie inwestycji rozpoczyna się w 2019 roku kwotą 4,5 mln zł, następnie w 2020 roku 23,5 mln zł, w 2021 r. 61 mln zł, w 2022 r. najwięcej, bo aż 130 mln zł, w 2024 r. zainwestują kolejne 61 mln zł, a w 2024 roku 20 mln zł.

Nowy budynek i przebudowa istniejących

Inwestycja docelowo zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich mówi o budowie nowego budynku (gotowy jest już program funkcjonalno-uzytkowy), w którym będzie funkcjonował blok operacyjny dla dzieci i dorosłych, Bank Krwi z Pracownią Immunologii Transfuzjologicznej, centralna sterylizatornia dla potrzeb całego szpitala, stacja dializ dla dorosłych i dzieci oraz oddział anestezjologii i Intensywnej terapii dla dzieci ze zwiększoną ilością stanowisk. Nowy budynek ma mieć powierzchnię ponad 12 tys. m2. Obiekt stanie w bliskim sąsiedztwie funkcjonujących Klinik Ortopedii Dzieci, Kliniki Chirurgii i Kliniki Onkohematologii tworząc razem Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Całość kosztować będzie 156 500 000 zł.Drugi etap mówi o przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku I oraz H3, w których znajdą się Specjalistyczne Poradnie dla Dzieci, Zespół Pracowni Diagnostycznych dla Dzieci, Komora hiperbaryczna, Pracownia przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego, Regionalny Ośrodek Leczenia Mukowiscydozy, Klinika Kardiologii Dziecięcej, Klinika Otolaryngologii Dziecięcej oraz Klinika okulistyki dziecięcej.

W ramach realizacji II-go etapu projektu, przewidziana jest również rozbudowa i przebudowa infrastruktury technicznej, przygotowanie terenu pod budowę oraz budowa parkingu wielopoziomowego dla małych pacjentów oraz ich rodzin. Ponadto w założeniach projektu zaprogramowane utworzenie bazy dydaktyczno-szkoleniowej dla studentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z zapleczem socjalnym. Za II etap samorząd zapłaci 137 mln zł.

Harmonogram realizacji

W 2019 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego przystąpi do opracowania projektów budowlanych i wykonawczych dla I etapu, wraz z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego i projektów budowlanych i wykonawczych dla II etapu.
„Zaplanowane przez nas nowe inwestycje związane z Podkarpackim Centrum Zdrowia Dziecka będą istotną częścią planowanego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie” – mówi marszałek Ortyl.

Od 2020 do 2023 roku trwać będzie realizacji inwestycji związanej z budową nowego budynku i jego doposażeniem, natomiast od 2021 do 2024 roku planowana jest realizacja etapu II wraz z infrastrukturą drogową i parkingami.
Hospitalizacja dzieci poza Podkarpaciem

Powstanie PCZD umożliwi kształcenie specjalistów w specjalnościach pediatrycznych na terenie Podkarpacia. W chwili obecnej w województwie podkarpackim możliwe jest uzyskanie specjalizacji jedynie w zakresie 7, spośród dostępnych 13 specjalizacji dziecięcych. Wynika to z braku specjalistycznych oddziałów, w których mogły by być realizowane staże specjalizacyjne i rezydentury.

Rocznie NFZ odnotowuje prawie 7 000 hospitalizacji dzieci i młodzieży z Podkarpacia na terenie innych województw:

2015 – 6 733 pobyty – koszt migracji 53,2 mln
2016 – 6 730 pobyty – koszty migracji 50,1 mln
2017 – 6 962 pobyty – koszty migracji 43,6 mln


http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... ln-zl.html
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1827
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [ul. Lwowska] Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

Postautor: bogdanoo » 12 gru 2018, 23:42

temat pojawił się parę dni temu:
http://supernowosci24.pl/za-kilkaset-mi ... a-dziecka/
co ciekawe jest jakaś wizka
Obrazek
Powstanie Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka jest przesądzone. Największa w ostatnich latach inwestycja w ochronie zdrowia pochłonie 300 mln zł. Centrum powstałe w oparciu o kadrę medyczną i bazę leczniczą Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie zapewni lepszą jakość świadczonej opieki oraz wyrówna szanse dzieci z Podkarpacia na dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń, których do tej pory w regionie nie było. To zmniejszy skalę migracji dzieci poza województwo. Obecnie POW NFZ w Rzeszowie na leczenie dzieci w innych częściach kraju wydaje rocznie blisko 50 mln zł, na blisko 7 tys. hospitalizacji.

PCZD zostało już powołane decyzją sejmiku. Na razie działa w oparciu o oddziały funkcjonujące w szpitalu tj. I Klinika Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej, II Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Klinika Neurologii Dziecięcej i Pediatrii, Klinika Onkohematologii Dziecięcej, Klinika Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii i Pododdziałem Otolaryngologii, Odział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Dzieci.Koszt realizacji całego przedsięwzięcia wynosi 300 mln zł. W latach 2019 – 2022 planowana jest budowa nowego budynku o powierzchni ponad 12 tys. m2. Obiekt stanie w bliskim sąsiedztwie funkcjonujących klinik (między bud. SOR, a poradniami dziecięcymi), w którym funkcjonować będą: blok operacyjny dla dzieci i dorosłych, Bank Krwi z Pracownią Immunologii Transfuzjologicznej, centralna sterylizatornia, stacja dializ dla dorosłych i dzieci, oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci ze zwiększoną ilością stanowisk. Na lata 2021 – 2024 przewidziano rozbudowę istniejących obiektów gdzie uruchomionych zostanie dodatkowych 6 specjalizacji pediatrycznych, dotychczas nie realizowanych w naszym województwie. Dodatkowo zostanie uruchomionych 9 nowych świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych dla dzieci i młodzieży w tym Klinikę Kardiologii Dziecięcej, Klinikę Otolaryngologii Dziecięcej, Klinikę Okulistyki Dziecięcej, Specjalistyczne Poradnie dla Dzieci, Zespół Pracowni Diagnostycznych dla Dzieci, Komora hiperbaryczna, Pracownia przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego, Regionalny Ośrodek Leczenia Mukowiscydozy.
Oprócz leczenia – kształcenie

Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka oprócz leczenia małych pacjentów ma też na celu umożliwienie kształcenia i specjalizacji w różnych dziedzinach medycyny z zakresu pediatrii, w tym w rzadkich specjalizacjach pediatrycznych (kardiologia, otolaryngologia, okulistyka, urologia). W chwili obecnej możliwe jest uzyskanie specjalizacji jedynie w zakresie 7, spośród dostępnych 13 specjalizacji dziecięcych. Wynika to z braku specjalistycznych oddziałów, w których mogły by być realizowane staże specjalizacyjne i rezydentury.

W ramach realizacji II-go etapu projektu, przewidziana jest również rozbudowa i przebudowa infrastruktury technicznej, przygotowanie terenu pod budowę oraz budowa parkingu wielopoziomowego dla małych pacjentów oraz ich rodzin. Ponadto w założeniach projektu zaprogramowano utworzenie bazy dydaktyczno-szkoleniowej dla studentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z zapleczem socjalnym.


wygląda nawet najs
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1028
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Zapowiedzi inwestycyjne

Postautor: Karrrramba » 15 gru 2018, 20:01

Jak ja bym chciał aby ten szpital wyglądał jak projekt nowego szpitala w Olsztynie ;)
Karrrramba
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 60
Na forum od: 04 cze 2018, 23:28

Re: [ul. Lwowska] Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

Postautor: bogdanoo » 17 gru 2018, 9:39

Obrazek
http://czytajrzeszow.pl/?id=2124&idd=4&poz=ml0
Do 2024 r. potrwa budowa nowego budynku Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz rozbudowa istniejących obiektów. Cała inwestycja będzie kosztować 300 mln zł, z czego 255 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa, reszta – 45 mln zł to środki własne. PCZD będzie funkcjonować przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka zostało powołane uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 27 sierpnia 2018 r. To inicjatywa Zarządu Województwa Podkarpackiego, z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele.

Na razie PCZD działa w oparciu o oddziały funkcjonujące w KSW nr 2: I Klinikę Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej; II Klinikę Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej; Klinikę Neurologii Dziecięcej i Pediatrii; Klinikę Onkohematologii Dziecięcej; Klinikę Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii i Pododdziałem Otolaryngologii; Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Dzieci.

Jednak w planach samorządu województwa jest budowa nowego budynku i rozbudowa istniejących obiektów.

- Zaplanowane przez nas nowe inwestycje związane z Podkarpackim Centrum Zdrowia Dziecka będą istotną częścią planowanego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl. - Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka jest naszemu regionowi bardzo potrzebne. Chcemy móc właśnie u nas, na miejscu leczyć małych pacjentów w tych dziedzinach, w których do tej pory było to utrudnione. Jednocześnie będzie to możliwość kształcenia i specjalizacji w różnych dziedzinach medycy z zakresu pediatrii, w tym w rzadkich specjalizacjach pediatrycznych - kardiologia, otolaryngologia, okulistyka czy urologia.

Poszerzenie działalności PCZD jest uzasadnione kosztami leczenia małych pacjentów z Podkarpacia w innych województwach. Rocznie NFZ odnotowuje prawie 7 tysięcy hospitalizacji dzieci i młodzieży z Podkarpacia na terenie innych województw.

W ostatnich latach było to:

2015 r. – 6 733 pobyty – koszt migracji 53,2 mln zł;

2016 r. – 6 730 pobyty – koszty migracji 50,1 mln zł;

2017 r – 6 962 pobyty – koszty migracji 43,6 mln zł.

Powstanie PCZD umożliwi również kształcenie specjalistów w specjalnościach pediatrycznych na terenie Podkarpacia. W chwili obecnej w województwie podkarpackim możliwe jest uzyskanie specjalizacji jedynie w zakresie 7, spośród dostępnych 13 specjalizacji dziecięcych. Wynika to z braku specjalistycznych oddziałów, w których mogły by być realizowane staże specjalizacyjne i rezydentury.

Inwestycja potrwa 6 lat

Szacowany koszt realizacji całego przedsięwzięcia wynosi ok. 300 mln zł. Podział kosztów pomiędzy budżetem państwa i samorządem województwa będzie kształtował się w relacji 85 do 15 proc. Inwestycja ma być podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje opracowanie projektów i budowę nowego budynku szpitalnego – jego koszt oszacowano na 160 mln zł. Drugi obejmuje opracowanie projektów oraz przebudowę i rozbudowa budynku I oraz H3 – jego koszt oszacowano na 140 mln zł.

Dla etapu I, czyli budowy nowego budynku gotowy jest już program funkcjonalno-użytkowy. W 2019 r. przewidziano opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych za 3,5 mln zł. Sama budowa zaplanowana jest na lata 2020 – 2022, w których na ten cel zostanie wydane kolejno: 21,5, 42 i 93 mln zł.

Nowy budynek ma mieć powierzchnię ponad 12 tys. m kw. Obiekt stanie w bliskim sąsiedztwie funkcjonujących już Oddziału Ortopedii Dzieci, Kliniki Chirurgii i Kliniki Onkohematologii tworząc razem Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka.

W planowanym obiekcie będą funkcjonować: blok operacyjny dla dzieci i dorosłych; Bank Krwi z Pracownią Immunologii Transfuzjologicznej; centralna sterylizatornia dla potrzeb całego szpitala; stacja dializ dla dorosłych i dzieci; oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci ze zwiększoną ilością stanowisk.

Dla etapu II konieczne jest opracowanie w 2019 r. programu funkcjonalno – użytkowego, co ma kosztować 200 tys. zł. Kolejnym krokiem opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych rozłożone na dwa lata. W 2019 r. przewidziano na ten cel 800 tys. zł, a w 2020 r. 2 mln zł.

Sama przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku I oraz H3 wraz z pełną infrastrukturą techniczną (w tym drogami i parkingami), przewidziana jest na lata 2021 – 2024 i ma kosztować kolejno: 19, 37, 61 i 20 mln zł.

W tej części PCZD będą zlokalizowane następujące funkcje: Specjalistyczne Poradnie dla Dzieci; Zespół Pracowni Diagnostycznych dla Dzieci; komora hiperbaryczna; pracownia przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego; Regionalny Ośrodek Leczenia Mukowiscydozy; Klinika Kardiologii Dziecięcej; Klinika Otolaryngologii Dziecięcej; Klinika Okulistyki Dziecięcej.

W ramach realizacji drugiego etapu projektu, przewidziana jest również rozbudowa i przebudowa infrastruktury technicznej, przygotowanie terenu pod budowę oraz budowa parkingu wielopoziomowego dla małych pacjentów oraz ich rodzin. Ponadto w założeniach projektu zaprogramowane jest utworzenie bazy dydaktyczno-szkoleniowej dla studentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z zapleczem socjalnym.

Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1028
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [ul. Lwowska] Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

Postautor: Tomek1991 » 17 gru 2018, 10:20

Bardzo dobra wiadomość.
Tomek1991
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 221
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: [ul. Lwowska] Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka

Postautor: Rvn » 01 kwie 2019, 12:39

Bardzo dobra wiadomość. Dobrze, że coś się dzieje bo jednak służba zdrowia jest bardzo ważna. Problemem jest jednak brak funduszy tak wiec podejrzewam, ze budowa tego centrum znacznie się przeciągnie.

I w sumie nie wiadomo kiedy tak dokładnie powstanie.
Rvn
Świeżak
 
Posty: 8
Na forum od: 19 mar 2019, 8:26


Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości