Darmowy transport publiczny dla wszystkich Rzeszowian ?

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Darmowy transport publiczny dla wszystkich Rzeszowian ?

Postautor: foreigner » 22 paź 2018, 1:07

Jak wiadomo, padły ostatnio różne deklaracje dotyczące darmowej komunikacji publicznej w Rzeszowie, np. dla obcokrajowców.
Darmowa komunikacja publiczna dla wybranych grup społecznych, albo w pewnych ramach czasowych (nasilenie smogu, klęski żywiołowe) jest oczywiście dość powszechna. Są również miasta i regiony wprowadzające powszechnie i na stałe darmową komunikację, choć najczęściej dotyczący to małych społeczności i miast z tylko kilkoma liniami oraz jest to obwarowane różnymi warunkami. Dużo przykładów takich rozwiązań można znaleźć choćby na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Free_public_transport#Europe

W Polsce darmową komunikację wprowadziły już Ząbki (2011), Nysa (2012), Olkusz, Żory, Bełchatów, Lubin, Mińsk Mazowiecki, Gostyń, Tomaszów Mazowiecki, Wadowice, Mława, Brodnica i inne. Wśród najnowszych miast, które oferują bezpłatną komunikację miejską są Ostrołęka, Działdowo i Giżycko. Niektóre miasta wprowadziły bezpłatne przejazdy dla wybranych grup, np. dla kierowców z grupą osób towarzyszących (w Opolu) lub dla uczniów (m.in. Kraków, Koszalin, Płock, Białystok, Gdańsk i Częstochowa).

W tym wszystkim wyróżnia się Estonia. Tallin jest pierwszą stolicą w UE i prawdopodobnie największym miastem na świecie (450 tys.) w którym wprowadzono (2013) bezpłatną komunikację publiczną dla wszystkich. Jedynym warunkiem jest płacenie w mieście podatków. W tym roku Estonia poszła jeszcze dalej i jest pierwszym na świecie państwem z bezpłatną komunikacją autobusową. Ma to poprawić mobilność na prowincji i zmniejszyć zużycie paliwa. Wbrew obawom, darmowe autobusy nie spowodowały odpływu pasażerów kolei, a nawet zanotowano ich wzrost.

Tematem się zainteresowałem, bo niektórzy chcą to wprowadzić teraz w Krakowie. Z początku wydawało mi się to kiepskim pomysłem, ale jak się okazuje Tallin... zarabia na darmowej komunikacji 20 mln euro rocznie, ponieważ ludzie spoza miasta zaczęli meldować się i odprowadzać w nim podatki, by mieć dostęp do tej komunikacji. Oczywiście spowodowało to też gwałtowny wzrost oficjalnej ludności miasta o kilkadziesiąt tysięcy w kilka lat. Jednocześnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej podskoczyła po 3 latach o 8%, a ilość pojazdów w centrum spadła o 5%. Utrata wpływów z biletów nie jest tak straszna, jak mogłoby się wydawać bo bilety pokrywają zawsze tylko niewielką część kosztów komunikacji, która jest i tak stale finansowana przez miasto, a likwidacja automatów z biletami, druku biletów, kanarów itd. to też pewna oszczędność.

Pozostaje jednak pytanie, czy jest to opłacalne również na dłuższą metę i czy wykonalne i potrzebne w Rzeszowie. We Francji największym miastem z darmowym transportem jest 120 tys. Niort. Wiele dużych miast amerykańskich (Austin, NY) i niemieckich (Bonn, Essen) podejmowało takie próby, ale kończyło się to porażką. W Tallinie ta rewolucja też przyniosła efekty dopiero po kilku latach. Niedawno na poważnie zaczął się do tego przymierzać Paryż, tylko wydaje się, że model talliński nie sprawdza się w przypadku dużych miast i trzeba będzie znaleźć inne źródła finansowania (najczęściej są to nowe opłaty nakładane na właścicieli aut).


https://podroze.onet.pl/aktualnosci/estonia-pierwszym-krajem-europy-z-bezplatna-komunikacja-autobusowa/5z7t5l2
https://www.salon24.pl/u/energetyka/885065,estonia-pierwszym-krajem-europy-z-bezplatna-komunikacja-miejska-a-kiedy-w-polsce-pojedziemy-za-darmo
http://wyborcza.pl/7,75399,20828641,3-lata-temu-tallin-wprowadzil-darmowy-transport-publiczny-i.html
https://www.citylab.com/transportation/2018/05/paris-ponders-an-audacious-idea-free-transit-for-all/560522/
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 345
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Darmowy transport publiczny dla wszystkich Rzeszowian ?

Postautor: Nikoś » 22 paź 2018, 11:42

Wybory się skończyły, więc takie tematy to do kosza. Nie ma nic za darmo - ktoś te koszty musi pokryć, jak autobusem za free to więcej za coś innego i na tym będzie cała hasło darmo :D
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1006
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Darmowy transport publiczny dla wszystkich Rzeszowian ?

Postautor: OloB » 10 gru 2018, 10:11

Oczywiście, że nic za darmo. Można się zastanowić nad dodatkowymi opłatami za posiadanie i użytkowanie samochodów na terenie miasta. Myślę, że dobrych przykładów można znaleźć wiele, ponieważ jest na świecie wiele miast, gdzie ograniczenie ruchu samochodów było/jest tematem dyskusji i działań.
Zastanawiam się tylko, jak bez udziału kontrolerów (kanarów) wyłapywać osoby niezameldowane w Rzeszowie czyli te, które powinny płacić? Wszystko musi działać tak, aby nie było konieczności kontroli.
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 245
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Darmowy transport publiczny dla wszystkich Rzeszowian ?

Postautor: porteño » 15 gru 2018, 14:50

Bez sensu, żeby tylko mieszkańcy Rzeszowa mieli jeździć za darmo. Jak wszyscy, to wszyscy.
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 626
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02


Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości