Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R&D

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 11 maja 2018, 15:26

Artykuł z 15.10.2017: http://www.rp.pl/Zycie-Rzeszowa-i-Podka ... znesu.html

Do głównych dziedzin, które reprezentują firmy operujące w Rzeszowie, należy outsourcing IT. Reprezentowany jest przez Asseco Poland, Softsystem, Ideo, OPTeam, ATOS, G2A.Com, PGS Software, Mobica, Ailleron, a także Comarch. Do tego dochodzi obsługa procesów finansowych (Deloitte CE Business Services Center, PwC, Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności) oraz sektor badawczo-rozwojowy (MTU AeroEngines Polska, Pratt & Whitney Rzeszów, ML-System, Fibrain, Borg Warner Poland, D.A. Glass, Nestle Quality Assurance Center). W grupie firm call center działają Carlson Wagonlit Travel, Unicall Communication Group Poland, Call Center Inter-Galactica i PKO BP. W rzeszowskim sektorze Human Resources znalazły się Randstad, K&K Selekt, Addeco Polska i Work Service, natomiast logistyką zajmują się Panattoni Europe, Raben Polska, Reslogistic, a także Weimea Holding.


Po raz kolejny wypisanie wszystkich większych firm w mieście jako BPO/SSC/IT, artykuł jakby miał Rzeszów reklamować pod tym względem, chyba się nowi inwestorzy na to nie łapią...

Potrzeba biur

Ocenia się, że rozwój sektora usług biznesowych na terenach Polski wschodniej będzie w dużym stopniu zależał od podaży powierzchni biurowych. Obecna biura w Rzeszowie łącznie mają ponad 100 tys. mkw., ale budynków będzie przybywać. Największe biurowce planowane do budowy w najbliższym czasie to SkyRes Lubelska o powierzchni 16,7 tys. mkw., ponadto Resovia Office (8,1 tys. mkw.) oraz AK Business Park (6 tys. mkw.). Wszystkie trzy budynki będą mieć klasę A. Według branżowego serwisu Property News ceny najmu w mieście wahają się w granicach 8–10 euro za powierzchnie biurowe w klasie B/B+ oraz 11–14 euro w biurowcach klasy A.


SKY RES Lubelska niestety zostanie blokiem mieszkalnym. Resovia Office i AK Business Park w budowie. Może biura w sąsiedztwie lotniska byłyby atrakcyjne dla inwestorów, gdyby ktoś tam się zdecydował wybudować.

Atutem miasta jest m.in. jego dostępność poprzez autostradę A4 i rozbudowywany port lotniczy w Jasionce. Można z niego dolecieć do Warszawy, Londynu, Monachium, Glasgow, Dublina, Manchesteru, Bristolu i East Midlands.


NYC proszę dopisać ;)
Witek_0000
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 92
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 11 maja 2018, 17:43

Jakiś czas temu w temacie viewtopic.php?f=20&t=244&start=160 wrzucałem info o:
– Wystarczy, że biurowiec znajduje się w odległości nawet 1 km od dworca kolejowego, aby firmy w nim działające mogły czerpać wiele korzyści z takiego usytuowania swojego biznesu. Sprawdziliśmy to właśnie na przykładzie inwestycji EQlibrium. Lokalizacja tego projektu miała niemały wpływ na to, że budynek został w pełni skomercjalizowany już na miesiąc przed oficjalnym oddaniem do użytku. M.in. dlatego nasz kolejny projekt biurowy będzie znajdował się po sąsiedzku, również na Odolanach – dodaje Mirosław Łoziński, Waryński S.A.


Drugi też ważny cytat, fajnie rzucający o co chodzi z lokalizacją biurowców:
Dzięki deweloperom, którzy zdecydowali się ulokować swoje inwestycje w sąsiedztwie dworców, dotychczas niezagospodarowane tereny otrzymują drugie życie. Wokół biurowców pojawiają się bowiem galerie handlowe, lokale usługowe, restauracje, czy zielone, ogólnodostępne strefy, gdzie można odpocząć. Z tej infrastruktury korzystają nie tylko pracownicy okolicznych biur, ale także podróżni – użytkownicy dworców mieszczących się tuż obok. Jak zaznacza jednak Przemysław Bednarczyk, Wiceprezes Zarządu, Waryński S.A., dla rozwoju inwestycji w pobliżu dworców konieczne są dalsze projekty rewitalizacyjne.


Z tego co jestem zaznajomiony w temacie, biurowce przy lotnisku nie są dobrym rozwiązaniem (pod warunkiem, że mówimy tutaj o Rzeszowie, a nie o jakiejś stolicy finansów czy innych usług jak np. London City) z kilku powodów, ale głównie chodzi o lokalizację i brak możliwego popytu.
Z drugiej strony, moglibyśmy biurowce zdefiniować jako budynki z Doliny Lotniczej, tutaj już byłoby lepiej.

Witek_0000 pisze:Myślę, że powiększenie miasta powyżej 200 000 mieszkańców, nawet przyłączając z gminą Krasne z odległą Palikówką ma sens, żeby przekroczyć tą granice... i może już nie będziemy odpadać w EXCEL'u na zasadzie "no to pani Kasiu proszę zostawić tylko miasta powyżej 200 tys, w celu podjęcia decyzji gdzie ulokować naszą siedzibę".

Przekraczając 200 000 weszlibyśmy w grupę większych miast:
https://stat.gov.pl/statystyka-regional ... -ludnosci/
a Radom, Sosnowiec czy Toruń, które byłyby jeszcze przed nami nie kojarzą się dobrze ;)


Przekroczenie 200tys. de facto nic nie da, odpowiedzi na to są z innego tematu viewtopic.php?f=27&t=164&start=340 :
jasiop pisze:Ale dla Ikei czy innej dużej inwestycji (np oceanarium) jest mało istotne jak "ludne" jest samo miasto.
Dla takich "biznesów" ważny jest o wiele szerszy zasięg oddziaływania, w promieniu dziesiątek km i setkach km2.
Nie ma dla nich większej różnicy czy Rzeszów ma 190 czy 220 tys, bo dla nich liczy się CAŁY nasz region w promieniu np 40-60 km.
A dla takiego obszaru liczna ludności jest w zasadzie stała (a może nawet wyludniamy się )

PzD91 pisze:Nie rozumiesz, że nie ma znaczenia ile mieszka w granicach miasta. Taki Poznań się oficjalnie wyludnia, a w rzeczywistości przybywa tam rdr po kilka- kilkanaście tysięcy ludzi, tylko, że osiedlają się poza granicami miasta. Poważny inwestor nie patrzy ile mieszka w granicach miasta( o ile w ogole patrzy), bo to bywa mylące, tylko patrzy na dany obszar. W W-wie mieszka oficjalnie 1,76 mln ludzi a w rzeczywistości ok 3,5 mln ludzi w aglomeracji warszawskiej. Tak to się liczy. Także, nie ma znaczenia czy w granicach będzie Malawa czy inne Krasne, bo to nie ma żadnego znaczenia dla poważnych ludzi.

Biznes nie patrzy na przekroczenie jakiejś liczby statystycznej tylko na szereg różnych czynników socjo- i ekonometrycznych np. pkp per capita, liczba studentów zagranicznych, dochód rozporządzalny, migracja pracowników i zarobki etc.
Jedyną naszą szansą jest coraz większe przesycenie rynkiem pracowniczym w największych miastach Polski (szczególnie myślę tutaj o Warszawie) i o tak wyeksploatowanej kadrze, co z kolei zmusza firmy w stylu E&Y np. do szukania miejsc z nową kadrą.
Rodzą się dwa pytania:
1. czy władze miasta w odpowiedni i skuteczny sposób promują miasto dla firm? (bo moim zdaniem to totalnie leży)
2. czy brak odpowiedniej klasy i dopiero powstających biurowców nie będzie wpływać na decyzje o lokacji?
Awatar użytkownika
bogdanoo
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 311
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 11 maja 2018, 19:19

bogdanoo pisze:Dyrektor PwC w Rzeszowie w ciekawy sposób opisuje sytuacje dotyczącą BPO/SSC
https://i.imgur.com/3u56PBs.jpg
źródło: oRzeszTy


Ten Dyrektor PwC trafnie mówi a asekuracyjnych decyzjach podejmujących decyzję o lokalizacji. Potrzeba tego 1, 2 i 3 co pokaże reszcie, że w Rzeszowie można. Patrząc w ten sposób to można by iść do potencjalnych inwestorów i zaoferować im jakąś mega promocje w zamian za to, żeby
przyszli, tylko nie mam pomysłu co by mogło być w tej promocji.

bogdanoo pisze:Biznes nie patrzy na przekroczenie jakiejś liczby statystycznej tylko na szereg różnych czynników socjo- i ekonometrycznych np. pkp per capita, liczba studentów zagranicznych, dochód rozporządzalny, migracja pracowników i zarobki etc.


Na pewno masz rację. Jednak myślę, że 1/20 może się zdarzyć sytuacja, że przychodzi ktoś z zagranicy, nie zna realiów, nie słyszał tych dobrych informacji o Rzeszowie i po prostu mówi "miast poniżej 200 tys nie bierzemy pod uwagę", gdzie powyżej 200 tys. ma w PL sztuk 16, wystarczająca ilość do przeanalizowania.

bogdanoo pisze:Rodzą się dwa pytania:
1. czy władze miasta w odpowiedni i skuteczny sposób promują miasto dla firm? (bo moim zdaniem to totalnie leży)
2. czy brak odpowiedniej klasy i dopiero powstających biurowców nie będzie wpływać na decyzje o lokacji?


Dziwne, że Dolina Lotnicza ściąga inwestorów a w tym temacie jest tak słabo. Do Doliny Lotniczej przyjeżdżają delegacje z innych krajów i się pytają "jak żeście to zrobili", chcą się czegoś nauczyć. Może nasi powinni też gdzieś pojechać i się nauczyć jak się ściąga inwestora BPO/SSC. Może trzeba pojeździć po jakiś targach, po korporacjach z ofertą, urzędnicy mają budżety na takie sprawy.

Ściągnąć taką inwestycje, podczas gdy mogła być w każdym innym miejscu w Europie to sztuka:
http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -rzeszowem

Nie ściągać praktycznie nic, podczas gdy Polska jest rajem dla BPO/SSC to wstyd.
Witek_0000
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 92
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 08 cze 2018, 9:49

https://www.pb.pl/centra-uslug-uciekly-prognozom-931521
Za rok w branży usług biznesowych ma pracować 1/3 miliona osób. Przez ostatnie dwa lata powstawało w nich 90 miejsc pracy dziennie.

279 tys. osób pracowało w I kw. tego roku w centrach usług w Polsce – wynika z raportu ABSL. To o 30 proc. więcej niż dwa lata temu, od kiedy przybyło 65 tys. etatów, czyli 90 dziennie. - W ostatnich 12 miesiącach dołączyło do nas ponad 30 tys. osób. Dziś nasza branża jest ponad trzykrotnie większa od górniczej. Tym się od niej różnimy, że nie zatrudniamy specjalistów z wąskiej branży, lecz z wielu dziedzin – mówi Piotr Dziwok
Awatar użytkownika
bogdanoo
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 311
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 11 cze 2018, 16:18

http://www.propertynews.pl/biura/warsza ... 64263.html
Pracownik na wagę złota

Sektor BPO/SSC rośnie poza Warszawą nie tylko dzięki nowoczesnym, świetne zaprojektowanym biurowcom, ale także rynkowi pracy. Mamy dobrze wykształcone kadry - pracowników, którzy realizują coraz bardzie skomplikowane procesy.

Sylwia Piechnik, Head of Office Leasing, EPP zwraca jednak uwagę, że takie ośrodki jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto zaczynają borykać się z coraz trudniejszym dostępem do pracowników. Jednak - z drugiej strony - na mapie potencjalnych lokalizacji pod kolejne centra usług pojawiają się nowe miasta. - Bezrobocie spada, ale to nie zniechęca inwestorów, bo widzą perspektywy rozwoju w takich lokalizacjach jak Rzeszów, Lublin i Szczecin, który staje coraz bardzo popularny – uważa Sylwia Piechnik.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 311
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 18 cze 2018, 19:05

http://www.propertydesign.pl/architektu ... 18853.html
"Jako hotelarze, dostrzegamy tutaj wyraźnie szansę na nowe możliwości, które do tej pory były ograniczone ze względu na funkcjonowanie portu. Jestem przekonany, że serce biznesowe Warszawy, powoli będzie się zmieniało i ewaluowało właśnie w stronę aktualnego Lotniska Chopina. Powstanie tam nowe miejsce inwestycyjne, gdzie mają szansę zostać wybudowane m.in. nowe hotele i biurowce. Będzie też miejsce na centrum kongresowe z prawdziwego zdarzenia, którego stolica jako jedyna w Europie wciąż nie ma. A jak widzimy na przykładzie Katowic - dzięki temu, że powstało tam Międzynarodowe Centrum Kongresowe miasto wspaniale się rozwija. Powstają tam m. in. nowe hotele i wielu inwestorów chce je tam budować. My też zamierzamy inwestować w kolejne obiekty na Śląsku" - powiedział.

Zdaniem Cristescu, w związku z planami uruchomienia CPK należy wzmocnić kilka lotnisk regionalnych, jak np. Rzeszów, czy Szczecin. "Staną się one bardzo ważnymi graczami właśnie dla projektu CPK. Stwierdzenie, że ten projekt ma osłabiać lotniska regionalne w mojej opinii jest zdecydowanie błędne" - ocenił. Jak dodał, budowa CPK, "to inwestycja porównywalna do budowy portu w Gdyni, przy którym urosło nowe miasto w 20-leciu międzywojennym".Budowa CPK, z perspektywy rozwoju Rzeszowa pod względem usług biznesowych również należy do ciekawego tematu na przyszłość.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 311
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bonzo i 1 gość