Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: flyRZE » 10 lip 2018, 13:57

Tymczasem do rewitalizacji parku przy Rycerskiej nikt się nie zgłosił. Wczoraj minął termin.
flyRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 597
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 16 lip 2018, 11:55

http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=246& ... &pagebl1=0
Obrazek

O planach rewitalizacji zaniedbanego parku przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie pisaliśmy niedawno TUTAJ.

Rzeszowskie parki od lat nie mogą doczekać się przyzwoitej odnowy. Miastu nie udało się pozyskać na ten cel funduszy unijnych. Ostatecznie zdecydowano, że inwestycje będą prowadzone bezpośrednio z budżetu miasta. W pierwszej kolejności rewitalizacja miała objąć park przy ul. Rycerskiej na osiedlu 1000-lecia.

Plany miasta przewidywały przeprowadzenie remontu rozłożonego na dwa lata. Miał kosztować około 3 mln zł. Przewidziano, że prace obejmą rozbiórkę starych nawierzchni, budowę ścieżek spacerowych oraz schodów terenowych, montaż elementów małej architektury (kosze na śmieci, poidełka), budowę dwóch fontann, a także budowę oświetlenia parku, przyłączy wodociągowych i kanalizacji deszczowej.

Przetarg na wykonanie rewitalizacji parku ogłoszono w czerwcu. W dniu otwarcia ofert, 9 lipca, okazało się, że wykonaniem prac nie jest zainteresowana żadna firma. Miasto musiało unieważnić przetarg.

To sytuacja, z którą coraz częściej muszą zmierzyć się władze Rzeszowa, czy mówiąc szerzej polskie samorządy. Wiele przetargów na wykonanie prac budowlanych jest unieważnianych z powodu braku chętnych. W tych zaś, w których pojawiają się oferty firm, są one często dużo droższe niż kwoty wynikające z kosztorysu, jakim dysponuje samorząd. Niektóre przetargi są z tego powodu ogłaszane po kilka razy. Często konieczne jest zwiększanie budżetu inwestycji.

W piątek Urząd Miasta ponownie ogłosił przetarg na wykonanie prac w parku przy ul. Rycerskiej. Tym razem termin składania ofert wyznaczono na 30 lipca. Wtedy okaże się, czy będą firmy chętne do przeprowadzenia rewitalizacji parku.

Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 802
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 30 lip 2018, 22:28

Obrazek
http://czytajrzeszow.pl/?id=407&idd=4&poz=ml0
Przetargowej złej passy w Rzeszowie ciąg dalszy. To niezbyt komfortowa sytuacja dla władz miasta, ale takiego obrotu sprawy można było się spodziewać. W powtórzonym przetargu na zagospodarowanie zdegradowanego rzeszowskiego parku przy ul. Rycerskiej na osiedlu 1000-lecia ponownie nie zgłosiła się żadna firma.

O planach rewitalizacji tego parku przy pisaliśmy niedawno TUTAJ i TUTAJ.

W pierwszym przetargu na wykonanie rewitalizacji parku nie było chętnych przedsiębiorstw. Było to na początku lipca. Przetarg został więc unieważniony i rozpisany ponownie.

W kolejnym postępowaniu termin składana ofert wyznaczono na poniedziałek, 30 lipca. Także tym razem okazało się, że na wykonanie prac nie ma chętnych. Przetarg został jeszcze w poniedziałek błyskawicznie unieważniony.

Co teraz zrobią miejscy urzędnicy?

- Będziemy ogłaszać kolejny przetarg – zapowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Decyzja w tej sprawie zostanie zapewne ogłoszona w najbliższych dniach.

Zgodnie z założeniami remont parku miał zostać rozłożony na dwa lata. Jego koszt oszacowano na około 3 mln zł. Jednym z najważniejszych zadań składających się na gruntowną renowację parku była budowa dwóch fontann na bazie istniejących zbiorników przeciwpożarowych. Pozostałe prace miały objąć wymianę nawierzchni alejek, montaż elementów małej architektury, a także m.in. budowę oświetlenia parku i kanalizacji deszczowej.

Renowacja terenu przy ul. Rycerskiej miała przerwać impas jaki już od lat panuje wokół oczekiwanej przez mieszańców odnowy rzeszowskich parków. Ponieważ miastu nie udało się pozyskać na ten cel funduszy unijnych zdecydowano, że inwestycje w tym zakresie prowadzone będą sukcesywnie z własnych środków. Jak na razie bezskutecznie.

Nieciekawego obrazu parku przy ul. Rycerskiej zarządzanego przez miasto, dopełnia znajdujący się w nim zabytkowy pałac Jędrzejowiczów, również wymagający pilnej renowacji. Obecnie jest on siedzibą Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. O aktualnych problemach związanych ze stanem tego budynku pisaliśmy TUTAJ.


Skoro kolejne fiastko w przetargach, to jeżeli miasto nie chce przeznaczać pieniędzy na przenosiny pomnika, dofinansuje remont parków?
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... mnika.html
Nawet 3 mln zł kosztowałaby operacja przeniesienia pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej z pl. Ofiar Getta w Rzeszowie. - Koszt jest tak duży, ponieważ monumentu nie można w całości przenieść. Jego dużą część trzeba byłoby odtwarzać - mówią urzędnicy.
Rzeszowscy radni pod koniec lutego podjęli uchwałę o przeniesieniu pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Była to inicjatywa radnych Platformy Obywatelskiej. Zaproponowali, by monument z 1951 r. trafił na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Lwowskiej. Zdaniem rajców pomnik swoją wymową o wiele bardziej pasuje do radzieckiego cmentarza. Ponadto dzięki takiemu zabiegowi uda się go zachować. Zdaniem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej „może nosić znamiona propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego” i w związku z tym powinien zniknąć z przestrzeni miasta.

Miasto zleciło wykonanie ekspertyzy technicznej pomnika
– Chcieliśmy się dowiedzieć, czy ten pomnik można bez większego uszczerbku przenieść z pl. Ofiar Getta – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Z ekspertyzy wynika, że pomnik jest obiektem nieruchomym. Można powiedzieć, że jest to kompozycja rzeźbiarsko-budowlana – betonowy trzpień obłożony płytami z piaskowca, na którym osadzona jest rzeźba. Biorąc pod uwagę sposób posadowienia pomnika i stan zachowania, jego przeniesienie oznaczałoby konieczność rozbiórki, a wtedy ok. 70 proc. pomnika uległoby zniszczeniu – mówi Edyta Dawidziak, miejska konserwator zabytków w Rzeszowie.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 802
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 06 sie 2018, 13:24

http://supernowosci24.pl/scena-na-bulwarach-do-remontu/
RZESZÓW. Scena znajdująca się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku na rzeszowskich Bulwarach zostanie odrestaurowana.

Miasto ogłosiło w tej sprawie przetarg i w najbliższym czasie powinien zostać wyłoniony wykonawca. Czego głównie będzie dotyczył remont obiektu? Przede wszystkim wymienione zostaną zniszczone deski podłogi, a następnie cały jej spód zostanie dokładnie oczyszczony i zabezpieczony preparatem bakteriobójczym. Ponadto przewidziano stworzenie nowej, bardziej praktycznej nawierzchni schodów oraz przemalowanie parkietu.

Kiedy można spodziewać się zakończenia prac? Realnym terminem jest środek jesieni. Sam wykonawca na zamknięcie robót będzie miał 2 miesiące od momentu podpisania umowy.


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4806
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: gragar » 07 sie 2018, 18:37

Powiem tylko tyle ,,,,wstyd :oops: ,wstyd :oops: i po stokroć wstyd!!! :oops: :oops: :oops: :oops: , że takie miasto jak Rzeszów opisujące się jako stolica innowacji nie ma nawet zaprojektowanych i zaplanowanych na najbliższe lata zielonych, wypoczynkowych miejsc dla mieszkańców. Te skwery o których piszecie nazywacie parkami??? i macie satysfakcję jako mieszkańcy z takiego stanu rzeczy???. Widzieliście w ogóle jak w dzisiejszym świecie organizowane są prawdziwe parki ??? Teraz wakacje ,więc pojeździjcie trochę i zobaczcie jak władze małych mieścin typu Gorlice, czy Żywiec ,mniejszych miast jak Nowy Sącz, Płock, Olsztyn, trochę większych jak Białystok,Toruń i nawet takich wsi jak Szymbark dbają o odpoczynek dla swoich mieszkańców. Tu w Rzeszowie kompletnie nie ma gdzie zrelaksować się w zielonej przestrzeni nie czując za plecami oddechu kolejnego współmieszkańca. I nie piszcie mi tylko o bulwarach i Lisiej Górze, papieskim parku i tych paru skwerach między osiedlowymi blokami stworzonymi jeszcze za czasów komuny. Takie ścieżki wybetonowane lub z bezgłowiem zaaranżowane, bez kwiatów, bez odpowiednich nasadzeń, pełne ludzi to żadne rarytasy. Miasto skupiło się na rozwiązaniach ulicznych i na błogosławieństwie dla rozwoju deweloperki i marketów. A jak ktoś chce minimum wypoczynku to musi drałować minimum 100 km. do Iwonicza, Rymanowa, czy Sanoka..... bo o lepsze perspektywy odpoczynku to już trzeba zapychać 300 km. :evil: A mogło być tak pięknie w Rzeszowie .Wielka szkoda.
gaga
gragar
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 192
Na forum od: 16 lut 2016, 20:21

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: MaciekContii » 08 sie 2018, 9:37

^^ Gragar, pełna zgoda, oprócz może tego Sanoka..., toż to dziura i to zaniedbana w dużej mierze.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 519
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 08 sie 2018, 10:12

W pełni popieram.
Napisz do redakcji gazet, może wysłuchają twojego postulatu ;)

ps. ja już pisałem, ale póki co cisza (kilkukrotnie)
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 802
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: gragar » 08 sie 2018, 20:31

MaciekContii pisze:^^ Gragar, pełna zgoda, oprócz może tego Sanoka..., toż to dziura i to zaniedbana w dużej mierze.

W Sanoku mają przepiękny skansen i niezły park a mieszkańców ok. 30tys .W odległości ok.40 km Polańczyk , SolinA, Myczkowce . A Rzeszów?? WIELKIE ZERO W TEMACIE REKREACJI I ODPOCZYNKU dla mieszkańców. A i wizualnie nie punktuje brak takich ZIELONYCH,pięknie zagospodarowanych miejsc w mieście .Ile benzyny musisz wydoić by po ludzku odpocząć w wolne dni. :shock:
gaga
gragar
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 192
Na forum od: 16 lut 2016, 20:21

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: MaciekContii » 09 sie 2018, 8:35

^^ Dlatego napisałem, ze pełna zgoda.
Na Podkarpaciu w ogóle jest problem z dostępnością do wody i terenów zielonych nad nią. Już nie mówiąc o Rzeszowie. To jakaś masakra. A władze nie zrobiły nic. Kompletnie nic!
A nie, przepraszam zrobiły..., pozwalały na zabudowę Wisłoka, pozwalały na zasypywanie zalewu, pozwalały na zamulanie tego zalewu i stwarzały pozory, że kawałek dawnego zalewu, zwanego dzisiaj górnolotnie kąpieliskiem - Żwirownia - jest wspaniały i wystarczający dla 200 tys miasta. Skandal.

A propos-pamiętam jeszcze jak dawne ujęcie wody do WSK było otoczone głęboka wodą zalewu. Dzisiaj jest zarośnięte i zamulone jak półwysep. I tak wygląda całość. Nie wiem co ten Gość ma w swojej psychice, że tak nienawidzi wody i terenów zielonych tylko beton, beto, beton...

Łabędzie i kaczki górą.
Beton górą.
Chaos urbanistyczny górą!!!
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 519
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: yogi123 » 09 sie 2018, 10:27

Tutaj z postami wyżej zgadzam się w 100%. W Rzeszowie brakuje zielonych miejsc, gdzie mogłyby się stać wizytówka miasta. Parki są strasznie zaniedbane, tereny przy Wisłoku według władzy lepiej zabudować niż stworzyć miejsca do wypoczynku, zalew to jeden wielki ściek na który nie mogę patrzeć. Popatrzy na inne miasta jak Łańcut, który ma przepiękny ogród, Wrocław piękny ogród botaniczny czy Łazienki w Warszawie i Park Cytadela w Poznaniu. Dlaczego tam w ratuszu nie mogą wzorować się na tych miejscówkach. Tereny zielone w Rzeszowie dostałyby drugie życie i dużo chętniej ludzie korzystali by z takich terenów. Mam nadzieję, że to w przyszłości się zmieni, ponieważ mieszkając w Rzeszowie coraz dłużej, to coraz częściej myślę o wyprowadzce do innego miasta.
yogi123
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 123
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości