Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: flyRZE » 21 maja 2018, 23:06

Ok odszukałem na bipie szczegóły przetargu....no i cała rewitalizacja to budowa placu zabaw, ustawienie ławek i koszy przy wydeptanych ścieżkach...tak więc jak zwykle odtrąbiony sukces, ręce opadają, a wyborcza wrzuca mapkę jakiegoś projektu odgrzebanego w szufladzie...szkoda słów.
Polecam lekturę.
http://bip.erzeszow.pl/ogloszenia-komun ... locin.html
flyRZE
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 665
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Ole » 22 maja 2018, 9:02

Fakt - jest tylko taki fragmencik do przebudowy ale finalnie zobaczymy.
Załączniki
Schowek-1.jpg
Schowek-1.jpg (100.44 KiB) Przeglądany 1898 razy
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1018
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 22 maja 2018, 18:27

https://www.facebook.com/designnadwislokiem/

W ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej organizowany jest design nad Wisłokiem w ramach którego studenci ASP Krk przygotowują projekty rewitalizacji terenów Wisłoka.

Wystawę projektów będzie można zobaczyć od 7 czerwca na Alejach przy Kasztanach.


Inicjatywa bardzo fajna, projekty też wydają się być dość ciekawe i inspirujące. Oby tylko coś z tego udało się wprowadzić (oprócz mebla, który na pewno będzie).
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1097
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: jasiop » 22 maja 2018, 19:51

bogdanoo pisze:Inicjatywa bardzo fajna, projekty też wydają się być dość ciekawe i inspirujące. Oby tylko coś z tego udało się wprowadzić (oprócz mebla, który na pewno będzie).

Powstaną jakieś wizje i co dalej ?
Oby nie było powtórki z rozrywki z przed 6 lat. Wtedy też w ramach FPM rozstrzygnięto konkurs na rewitalizację bulwarów.
Wydano na nagrody chyba 50 ty zł
A projekty pokrywają się kurzem na półkach w ratuszu ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 606
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Frodo907 » 31 maja 2018, 9:47

Sadzie miejskim naturalne zmiany.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów


Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: foreigner » 07 lip 2018, 20:04

Do Polski przywędrowała nowa moda z zachodu na hodowlę miejskich... pszczół. Umożliwiły to nowe przepisy, wedle których można postawić sobie np. na dachu ul jedynie pod warunkiem zachowania odległości 10m od najbliższych okien i innych otworów (pszczoły powinny też być z tych spokojnych). Pszczoły, a jakże, produkują miód, który jest podobno czyściutki i zdrowy, bo nie odstraszają ich zanieczyszczenia miejskie i potrafią oczyszczać zbierany pył kwiatowy, w mieście nie ma też tylu nawozów i chemikaliów używanych na wsi. Co więcej, miejski miód ma też być smaczny, co ma wynikać z różnorodności zieleni miejskiej, w przeciwieństwie do typowych na wsi monokultur sianych na polach. Miasto daje też pszczołom korzystniejsze warunki do przetrwania zimy. Oczywiście jest to wszystko ważne też z punktu widzenia niepokojącego kurczenia się populacji pszczół, co jest wielkim zagrożeniem dla człowieka.

W Warszawie pierwsze ule pojawiły się w 2015 roku, po zmianie przepisów. Obecnie ich ilość mogła tam już przekroczyć 1000. Są m.in. na dachach Pałacu Kultury, Teatru Wielkiego, Orco Tower i wielu centrów handlowych. Pewnie ma to wpływ na zieleń miejską, raczej pozytywny. Oczywiście ule na terenie Rzeszowa są, choćby na terenach wcielanych do miasta wsi, ale w ścisłym centrum jeszcze się pewnie nie pojawiły. Dodajmy, że Podkarpacie pszczelarstwem stoi, z naszego regionu pochodzi ok. 40 % miodu spadowego w Polsce.

Obrazek
https://www.polska.pl/tourism/nature/more-beehives-streets-warsaw/

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22160137,miejskie-ule-na-stolecznych-dachach-pszczoly-coraz-lepiej-czuja.html
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 347
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 10 lip 2018, 9:43

http://supernowosci24.pl/co-z-zaniedban ... s-zalesie/
RZESZÓW. Władze miasta spotkają się z władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Park przy ul. Wieniawskiego na os. Zalesie jest zaniedbany. – Brzydko tam jest. Wydeptane ścieżki – mówi prezydent Tadeusz Ferenc. Władze miasta spotkają się w sprawie utrzymywania tego parku z władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego, właścicielem terenu.

Obecnie park przy ul. Wieniawskiego jest własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieszkańcy zwracają uwagę, że jest tam brudno, trawa nie jest koszona jak należy, mogłyby się tam pojawić ładne ławki, kosze na śmieci i ładne alejki. Obok znajduje się plac zabaw, na który przychodzi wiele rodziców z dziećmi.

- Proszę mi się spotkać z kanclerzem. Uniwersytet nie ma pieniędzy, a my mamy obowiązek uniwersytetowi pomóc – mówił do urzędników prezydent Tadeusz Ferenc podczas narady w ratuszu.

Miasto Rzeszów od kilku lat występowało do władz uczelni z propozycją o przekazanie tych terenów, żeby miejskie służby mogły regularnie o ten kawałek zieleni dbać.

- Ale Uniwersytet Rzeszowski się nie zgadza, bo ma jakieś plany związane z tym terenem. Chcemy się teraz spotkać z władzami uniwersytetu, żeby poznać te plany i ustalić, kto będzie się opiekował parkiem, sprzątał czy kosił trawę – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.
Co innego słyszymy jednak ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Teren został przekazany na zasadzie umowy użyczenia klubowi sportowemu „Zimowit”. I klub jako taki wziął na siebie odpowiedzialność za stan obiektu. Nie zmienia to faktu, że nasze służby w godzinach swojego urzędowania, jak widzą, że coś się niedobrego dzieje, to sprzątają czy naprawiają, ale z tego co się zorientowałem, to tam nie ma mowy o jakiejś dewastacji. Jest po prostu brudno, ale tu odpowiedzialność za ten stan leży po stronie klubu – wyjaśnia Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1097
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: rafik » 10 lip 2018, 12:24

W parku nad Wisłokiem przy elektrowni trawa również nie jest skoszona od kilku miesięcy,ławki są w opłakanym stanie.
rafik
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 621
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 10 lip 2018, 13:10

Może sugerują się np. Krakowem?
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,11861358/
Zieleń. Do maja powstanie 20 kwietnych pól przy ruchliwych ulicach i w parkach. W tym roku mają też zakwitnąć łąki papieskie. Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Gazety Krakowskiej Od roku mamy w Krakowie zaledwie jedną łąkę kwietną - tą u zbiegu ul. Kamieńskiego i Wielickiej. Zarząd Zieleni Miejskiej urządził ją wzorem Gdyni, która od lat gęsto obsadza miasto kwitnącymi polami. Krakowscy urzędnicy zdecydowali w tym roku postawić na naturalną zieleń, która nie tylko efektownie wygląda, ale i pochłania zanieczyszczenia i pyły, które unoszą się przy ruchliwych ulicach. To właśnie w ich rejonie łąk powstanie najwięcej.Inny temat:
http://www.propertydesign.pl/architektu ... 74496.html
Obrazek
Obrazek
Cztery żywioły stały się źródłem inspiracji na nowe Pole Mokotowskie. 6 lipca, ogłoszono wyniki konkursu na modernizację popularnego parku. Warszawa nagrodziła projekt, w którym pojawią się tematyczne pawilony, taras widokowy oraz dziki plac zabaw.


Istotą miejskiego parku jest zetknięcie się świata natury z człowiekiem. Sądowi komisyjnemu przy wyborze zwycięskiej pracy najbardziej zależało na proekologicznym podejściu do rozwiązań i wprowadzeniu ciekawej oferty edukacyjnej. Spośród ośmiu projektów został wybrany ten, który najlepiej spełniał oczekiwania warszawiaków.

Na terenie parku powstaną cztery pawilony, które nawiązywać będą tematyki wody, powietrza, ognia i ziemi. Według projektu w strefie powietrznej goście parku zobaczą trzy sferyczne balony unoszące się nad nowym tarasem. Ich kolor będzie odzwierciedlał jakość powietrza. Gdy poziom zanieczyszczenia będzie wysoki, uruchomione zostaną specjalnie zainstalowane oczyszczacze i zapewnią gościom „tlenowego drinka”. Zieleń terenu ma zostać podzielona na strefy – jedną systematycznie strzyżoną i pielęgnowaną oraz drugą – dziką, o naturalnym charakterze.

Dach wodnego pawilonu będzie w kształcie dużego kielicha, do którego spłyną opady miejskiego deszczu. Nadmiar wody zostanie oczyszczony i zagospodarowany na przykład do podlewania kwiatów wewnątrz budynku. Sam kielich będzie jednocześnie służył jako atrakcyjna fontanna typu „wodospad” dająca ochłodę w upalne dni i tworząca specjalną ślizgawkę zimą.

Największe zmiany szykują się w zachodniej części parku, gdzie powstanie wielka łąka. Tuż obok niej, za Biblioteką Narodową, zaprojektowana jest sawanna z tematycznym placem zabaw. Na terenie Pola Mokotowskiego przewidziane są także ogólnodostępne ogródki działkowe, sady owocowe, a także punkty ornitologiczne. Noc przystroi urokliwe światło padające z domków fińskich, które ozdobią aleję okrężną. Przy głównej alei parku, od ronda Jazdy Polskiej, obok Pawilonu Powietrza prezentowana będzie historia parku i informacje o ekologicznych wyzwaniach Warszawy. W sąsiedztwie alei pojawią się stoły do gier, place do zabawy w bule oraz kwietniki.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1097
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości