RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: riko » 18 lut 2018, 18:58

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,12911889/
Tegoroczne głosowanie na zadania Rzeszowskiego Budżetu obywatelskiego odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Listę zwycięskich projektów będzie znana w czerwcu.

Komisja do spraw Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego jest już po pierwszym posiedzeniu. Pracujący w niej radni poświęcili je na opracowanie harmonogramu prac nad przyszłorocznym budżetem. - I wstępny plan już mamy. Zakłada on takie rozłożenie kolejnych etapów, aby w czerwcu zakończyć liczenie głosów i opublikować wyniki. Doświadczenie, jakiego nabraliśmy podczas poprzednich edycji pokazuje, że rozciąganie całej procedury na jesień nie ma sensu.

Podczas lutowej sesji przedstawimy harmonogram do zatwierdzenia – mówi Wiesław Buż, radny Rozwoju Rzeszowa, przewodniczący komisji. Z jego zatwierdzeniem raczej nie powinno być problemu, bo komisja składająca się z przedstawicieli wszystkich klubów w radzie miasta opracowała go wspólnie. Luty komisja poświęci na spotkania z przedstawicielami rad osiedli, organizacji pozarządowych i mieszkańcami. Będzie także promować przyszłoroczny budżet, przede wszystkim w internecie. Komunikaty promocyjne mają być także wyświetlane w autobusach MPK. Propozycje zadań do realizacji w przyszłym roku będzie można zgłaszać między 7 a 21 marca. Następnie do 11 kwietnia zaplanowano czas na ich weryfikację. Potrwa ona kilka dni, a 16 kwietnia urzędnicy opublikują listę przedsięwzięć zakwalifikowanych do głosowania. - Czas na oddawanie głosów planujemy między 16 kwietnia a 8 maja. Będzie można głosować zarówno tradycyjnie, dostarczając karty we wskazane miejsca, lub przez internet. Szczególnie ten drugi sposób był w ubiegłym roku bardzo popularny i liczymy, że również tym razem mieszkańcy będą chętnie z niego korzystać – mówi Wiesław Buż. Zapowiada, że w tym roku głosy oddawane metodą tradycyjna będą wnikliwiej sprawdzane. - Wszystko po to, aby zminimalizować liczbę nieważnych kart. W ubiegłym roku było ich sporo. Między innymi dlatego, że głosy oddały osoby, które mieszkają poza Rzeszowem – dodaje Wiesław Buż. Zapowiada, że liczenie głosów potrwa nie dłużej, niż do 7 czerwca, najpóźniej 12 czerwca zostaną ogłoszone wyniki. - Dzięki temu wybrane przez mieszkańców zadania będzie można spokojnie przygotować do realizacji i zapisać je w projekcie budżetu miasta na kolejny rok. To tym bardziej istotne, że jesienią są wybory samorządowe i zostawienie budżetu obywatelskiego na ten okres doprowadziłoby do zamieszania – przekonuje radny Buż. Tymczasem miejscy urzędnicy przygotowują już przetargi na realizację zadań, które na ten rok mieszkańcy wybrali w ubiegłorocznym głosowaniu. Wśród inwestycji ogólnomiejskich będą to m.in. modernizacja kompleksów sportowych przy ulicach Matuszczaka i Solarza. Za około milion złotych rozbudowy doczeka się także stadion sportowy przy ulicy Stanisława Gliwy na osiedlu Słocina. Niemal 500 tys. zł ma kosztować wymiana sprzętu informatycznego w rzeszowskich bibliotekach publicznych. Na osiedlach przeważają inwestycje w place zabaw i boiska sportowe przy blokach i szkołach. Ma przykład na Miłocinie w parku powstanie ścieżka dydaktyczna i urządzenia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Ale są też inwestycje bardziej przyziemne, jak wymiana ogrodzenia wokół SP 31 przy ul. Pułaskiego, czy remont nawierzchni ulic Szwoleżerów i Podchorążych. Z kolei na osiedlu Załęże mieszkańcy wybrali do realizacji remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W rejonie ulic Ofiar Katynia i Broniewskiego mieszkańcy wybrali montaż dodatkowych kamer miejskiego monitoringu.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4813
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: basiaxx » 26 lut 2018, 12:46

Bardzo istotna jest także ewaluacja budżetu obywatelskiego, która pomaga ocenić czy dany projekt będzie opłacalny :) http://budzet-obywatelski.pl/ewaluacja- ... telskiego/ - tutaj można znaleźć więcej ciekawych infromacji :)
basiaxx
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 22 sty 2018, 20:27

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: riko » 14 mar 2018, 17:49

http://supernowosci24.pl/rusza-rzeszows ... -2019-rok/
RZESZÓW. Można już składać propozycje zadań!

Od 14 do 28 marca można składać propozycje zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Warto się zaangażować, bo do rozdysponowania przez mieszkańców jest 7 mln 650 tys. zł. Jak zgłosić zadanie?

Zgłoszenia propozycji zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego może dokonać 15 mieszkańców Rzeszowa na formularzu zgłaszania zadań. Jest on dostępny na stronie www.rzeszow.pl, w Biurze Rady Miasta Rzeszowa, al. Pod Kasztanami 8, Punktach Obsługi Mieszkańców oraz w ratuszu.

Wypełniony formularz zgłaszania zadań należy złożyć w jednym z punktów wymienionych powyżej lub wysłać listem na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów, z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski” – wówczas za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę stempla pocztowego. Zgłoszenia można dokonać także za pomocą poczty elektronicznej, przesyłając na adres rbo@erzeszow.pl skan podpisanego formularza. Zgłoszenie uznaje się za skuteczne, jeśli w formularzu zgłaszania zadań zostaną wypełnione wszystkie pola obowiązkowe. Zgłoszenia dokonane po upływie terminu nie będą rozpatrywane.

Jakie inwestycje można zgłaszać? Po pierwsze, zadania ogólnomiejskie, czyli budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej (kategoria I). Szacunkowa wartość takiego zadania nie może przekroczyć 1 mln zł. W kategorii II można zgłaszać propozycje, które będą realizowane na terenie jednego osiedla, a ich wartość szacunkowa nie przekracza kwoty 180 tys. zł. Można także zgłosić zadanie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Jego wartość nie może przekroczyć 50 tys. zł.

Po przyjęciu wszystkich zgłoszonych w terminie propozycji, komisja ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego będzie je weryfikować, a 23 kwietnia opublikuje listę zadań przyjętych do głosowania. Samo głosowanie odbędzie się w dniach od 23 kwietnia do 22 maja 2018 r.

Blanka Szlachcińskariko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4813
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: riko » 16 mar 2018, 17:53

http://rzeszow-news.pl/rzeszowski-budze ... -wnioskow/
Dwa tygodnie mają mieszkańcy na złożenie swoich projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Pula RBO się nie zmienia. Do podziału jest 7,65 mln zł.

W środę (14 marca) rozpoczął się nabór zadań do RBO 2019. Tym razem na składanie swoich pomysłów są tylko dwa tygodnie – zadania można zgłaszać do 28 marca. – Termin jest wystarczający – przekonuje Wiesław Buż, szef komisji ds. RBO.

– Gdy podaliśmy go w trakcie styczniowych konsultacji społecznych, nikt nie zgłaszał w tej kwestii zastrzeżeń. Ponadto, RBO już tak długo funkcjonuje, iż ci, którzy mają pomysły i chcą je w takiej formie zrealizować, są już gotowi do składania wniosków – dodaje.

Co do zasad – te za bardzo się nie zmienią. Zadania można zgłaszać w trzech kategoriach: budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej (4 mln zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 1 mln zł), budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej (2,9 mln zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 180 tys. zł), działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym (600 tys. zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 50 tys. zł).

Łącza pula RBO 2019 wynosi 7,65 mln zł. W jej skład wchodzi również bonus 150 tys. zł dla najbardziej aktywnego osiedla. Swój pomysł do RBO może zgłosić 15-osobowa grupa mieszkańców bez ograniczeń wiekowych. W praktyce oznacza to tyle, iż w takiej grupie może być również niemowlę.

– Jest to zrobione zgodnie z ubiegłorocznymi wytycznymi wojewody podkarpackiego. Nie będziemy dochodzić wieku osób, które podpisały się na formularzu, chociaż mamy nadzieję, że mieszkańcy do tego podejdą rozsądnie i takich przypadków nie będzie – mówi Wiesław Buż.

Brak ograniczeń wiekowych będzie również obowiązywał podczas głosowania.

Co ciekawe, szef komisji ds. RBO zwraca uwagę, iż w sąsiedniej gminie Boguchwała również jest budżet obywatelski i tam już obostrzenia wiekowe są. Aby było śmieszniej, dokładnie takie same, które wcześniej były w Rzeszowie, czyli udział w RBO mogą brać osoby, które ukończyły 16. rok życia.

– Nie wiem, jak działają w takim układzie służby wojewody. Wybiórczo? Złośliwie dla miasta Rzeszowa? Nie potrafię tego wyjaśnić – mówi Buż.

Poprawnie wypełnione wnioski, które można pobrać TUTAJ lub TUTAJ, należy składać w: Kancelarii Ogólnej Urzędu (ul. Rynek 1), Biurze Rady Miasta Rzeszowa (al. Pod Kasztanami 8) wraz z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski”, oraz punktach obsługi mieszkańców w Galerii Rzeszów, Nowy Świat, Millenium Hall, Plaza i hipermarkecie bi1.

Zgłoszenia można wysyłać też e-mailem: na adres rbo@erzeszow.pl wraz ze skanem podpisanego formularza.

Zgodnie z harmonogramem weryfikacja zgłoszonych projektów będzie trwała od 28 marca do 18 kwietnia. Publikacja przyjętych zadań nastąpi 23 kwietnia, a głosowanie będzie trwało od 23 kwietnia do 22 maja. Zwycięskie projekty poznamy 26 czerwca.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4813
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: riko » 28 mar 2018, 18:25

http://supernowosci24.pl/mieszkancy-os- ... -oszukani/
RZESZÓW. Rada Osiedla kwestionuje wykonanie zadań z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Modernizacja boiska trawiastego z drenażem, budowa na boisku bieżni i siłowni na wolnym powietrzu, budowa ogrodzenia, oświetlenia i kortu do tenisa – to, zdaniem Rady Osiedla Staromieście, zadania, które miały zostać, ale nie są zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. – Mieszkańcy zostali po prostu oszukani – mówią. Ratusz odpiera te zarzuty i tłumaczy, że zadania zostaną zrealizowane.

- W 2016 roku z budżetu obywatelskiego udało się wygrać modernizację boiska trawiastego z drenażem, a do dzisiaj inwestycja nie jest skończona (brak odbioru) – pisze do nas Piotr Koterba, przewodniczący Rady Osiedla Staromieście.

Ratusz ten zarzut odpiera: – W ramach RBO w 2017 roku zrealizowano boisko trawiaste wraz z drenażem. Zadanie zostało odebrane protokołem odbioru z dnia 18 listopada 2017 roku – mówi Maciej Chłodnicki. Jak tłumaczy rzecznik prasowy prezydenta, wykonawca miał 34 dni opóźnienia.

Kolejną zakwestionowaną przez mieszkańców os. Staromieście inwestycją jest budowa na boisku bieżni oraz siłowni na wolnym powietrzu. Zdaniem Koterby, do dziś zadanie nie jest realizowane.

W tym przypadku miasto zwala winę na brak chętnej firmy. – W 2017 roku przeprowadzono 6 postępowań przetargowych w tej sprawie, ale albo nie wpływały do nas oferty, albo wykonawcy rezygnowali przed podpisaniem umowy – mówi Chłodnicki. W tym roku ratusz zamierza ogłosić kolejny przetarg na wykonanie tego zadania.

Zdaniem Koterby, to jednak nie koniec. – W roku 2018 z budżetu obywatelskiego miała być realizowana budowa ogrodzenia, oświetlenia i kortu do tenisa. Wszystkie inwestycje miały być przeprowadzone na szkolnym boisku Szkoły Podstawowej nr 13. Szkoła i tak boryka się z problemem hali sportowej, której po prostu brak. Taka stolica innowacji. W dniu 23 marca dowiadujemy się, od pani dyrektor SP13, iż zostanie zrealizowane tylko oświetlenie ze względu na brak finansów, ponieważ ktoś źle skalkulował projekt, a ceny przez ostatni rok urosły – mówi przewodniczący rady osiedlowej.

Również te zarzuty odpiera ratusz: – Zadanie z RBO na 2018 rok będzie realizowane w tym roku, więc trudno pisać, że nie zostało zrealizowane. Warto też zaznaczyć, że nikt takich informacji, jakie tu padają w zarzutach, nie przekazywał do pani dyrektor – mówi Chłodnicki.

Blanka Szlachcińskariko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4813
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: riko » 14 kwie 2018, 15:16

http://rzeszow-news.pl/prawie-100-proje ... iego-2019/
Na ok. 28 mln zł opiewa łączny koszt 96 projektów zgłoszonych do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Trwa ich analiza.

Projekty do RBO 2019 można było zgłaszać od 14 marca do 28 marca. Do podziału jest 7,65 mln zł w trzech kategoriach: budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej (4 mln zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 1 mln zł), budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej (2,9 mln zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 180 tys. zł), działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym (600 tys. zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 50 tys. zł).

W puli jest też bonus 150 tys. zł dla najbardziej aktywnego osiedla. Jak nas poinformował Wiesław Buż, przewodniczący komisji ds. RBO, w ciągu dwóch tygodni do RBO 2019 zgłoszono 96 zadań. W kategorii pierwszej jest ich 26 o łącznej kwocie 19,3 mln zł. Do drugiej kategorii zgłoszono 40 projektów. Mają one wartość 6,6 mln zł. W trzeciej kategorii jest 30 zadań o wartości ok. 1,35 mln zł.

– Większość projektów to tradycyjnie remont ulic, zagospodarowanie skwerów i zieleni oraz budowa miejsc parkingowych. Jest też modernizacja miejskiego schroniska dla zwierząt „Kundelek” – wyjaśnia nam Wiesław Buż.

Teraz komisja ds. RBO analizuje zgłoszone propozycje i zdecyduje, które z nich zostaną dopuszczone do głosowania. Większość zadań została przyjęta. Kolejne posiedzenie komisji ma się odbyć w najbliższy wtorek 17 kwietnia.

– Pozostało kilka zadań do analizy i wyjaśnienia. Nie ma trudnych spraw. Na wtorkowym posiedzeniu powinniśmy zakończyć etap weryfikacji i przygotować listę zadań przyjętych do głosowania. Publikacja ma nastąpić do 23 kwietnia. Jestem przekonany, że ten termin zostanie dotrzymany – twierdzi Wiesław Buż.

Harmonogram RBO 2018 przewiduje, że głosowanie będzie trwało od 23 kwietnia do 22 maja. Zwycięskie projekty poznamy 26 czerwca.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4813
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: Ole » 23 kwie 2018, 9:09

Można już głosować na RBO 2019
strona do głosowania : http://bo.erzeszow.pl/

lista zadań: http://bip.erzeszow.pl/konsultacje-spol ... 019-r.html

Uwaga:
Znów ten stary zepsuty skrypt do głosowania który doprowadza do szału, histerii i koszmarów nocnych.
Życzę powodzenia w głosowaniu i cierpliwości.

Podpowiedź: Jeśli nie otrzymałeś SMSa to wyślij przypomnienie PINu na email a dowiesz się że PIN jest ten sam co rok, dwa i trzy lata temu.
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 970
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: RBO - Rzeszowski Budżet Obywatelski

Postautor: riko » 16 maja 2018, 11:13

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... i-rbo.html
RZESZÓW. W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego miasto rozbuduje osiedlową infrastrukturę na os. Staromieście.

Roboty budowlane polegać będą na, m.in. oświetleniu boiska, remoncie bieżni, modernizacji skoczni do skoku w dal, dostawie i montażu urządzeń fitness oraz dostawie dodatkowych ośmiu ławek.

Projekt zostanie zrealizowany dzięki Rzeszowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. 29 maja poznamy wykonawców zainteresowanych wykonaniem inwestycji.

Na rozbudowę osiedlowej infrastruktury rekreacyjnej oraz poprawę estetyki os. Staromieście, miasto wyda 190 tys. zł. Prace remontowe na osiedlu mogą potrwać do końca sierpnia br.


riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4813
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość