Nowe autobusy dla centrum Rzeszowa [rozdanie 2018]

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Re: Nowe autobusy dla centrum Rzeszowa [rozdanie 2018]

Postautor: Ole » 03 sty 2019, 13:33

Wracając do tematu:
Elektryczne autobusy, które kupił Rzeszów, od kilku tygodni stoją w garażu. Nie zdążyły przewieźć ani jednego pasażera. Nie można ich nawet przetestować ani zarejestrować pojazdów. Jak to możliwe?
Miasto w 2018 roku kupowało autobusy w dwóch turach. W pierwszej 40 pojazdów – dziesięć 12-metrowych, z silnikami diesla i 30 18-metrowych przegubowców, także na olej napędowy. 12-metrowe pojazdy dostarczył sanocki Autosan, przegubowce firma Solaris. Ukoronowaniem ubiegłorocznych zakupów miały być pierwsze w stolicy Podkarpacia autobusy elektryczne. – Rzeszów stawia na ekologię. Kupujemy elektryczne autobusy, ale też auta osobowe dla potrzeb urzędu miasta, inwestujemy w systemy fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, na dworcu – wylicza Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Miały wyjechać do końca 2018 roku
Przetarg na dziesięć elektryków wygrał Solaris, który pojazdy i infrastrukturę (m.in. stacje ładowania) wycenił na ok. 30,2 mln zł.
.......


źródło : http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... -moga.html
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 924
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Nowe autobusy dla centrum Rzeszowa [rozdanie 2018]

Postautor: bogdanoo » 08 sty 2019, 12:31

http://czytajrzeszow.pl/?id=2340&idd=4&poz=ml0
Choć pierwszy autobus elektryczny dla stolicy Podkarpacia został zaprezentowany rzeszowianom podczas obchodów 70-lecia komunikacji miejskiej 29 września ubiegłego roku, to do tej pory elektrobusy wciąż nie pojawiły się na liniach. Zakup pojazdów kreowany jako sukces, na razie stał się wizerunkową porażką.

Do Rzeszowa komplet 10 autobusów elektrycznych dotarł ostatecznie w grudniu. Choć urzędnicy zapowiadali, że pojazdy wyjadą nawet bez uruchomienia urządzeń do szybkiego ładowania, jakie powstały przy ul. Grottgera, ostatecznie tak się nie stało.

Przypomnijmy, że dostawcą wozów jest firma Solaris. Producent autobusów odpowiada także za budowę stacji ładowania. Takie urządzenia – 10 ładowarek do tzw. wolnego ładowania na terenie zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej oraz wspomniane ładowarki w rejonie dworca kolejowego służące do doładowywania autobusów pomiędzy kursami – zostały wykonane. Te w zajezdni są sprawne i można przy ich pomocy ładować autobusy. Problem jest nadal z tymi drugimi. Zgodnie ze specyfikacją pojazdów na jaką zdecydowało się miasto, autobusy będą doładowywane w trakcie przerw po zakończeniu jednego i przed rozpoczęciem kolejnego kursu. Bez tego zasięg pojazdów byłby ograniczony i już po kilku kursach wozy musiałyby zjeżdżać na dłuższe podładowanie na zajezdnię.

Za podłączenie przydworcowych ładowarek do zasilania odpowiedzialny jest podwykonawca Solarisa – spółka PKP Energetyka. Okazuje się, że firma ta ma trudności z realizacją tego zadania. Chodzi o podłączenie zasilania do stacji transformatorowej znajdującej się na terenie kolejowym. Według zapewnień Solarisa problemy z podłączeniem mają zostać jednak rozwiązane do końca stycznia.

Dlaczego jednak, skoro działają ładowarki na terenie zajezdni MPK, autobusy mimo wcześniejszych zapewnień nie wyjechały na miasto? Okazuje się, że zgodnie z umową dopóki cały system nie jest gotowy, w tym ładowarki przy dworcu, miasto nie może dokonać odbioru autobusów od producenta. Dlatego na razie pojazdy nie są ani zarejestrowane, ani ubezpieczone. Oczywiście oznacza to także, że miasto nie zapłaciło wciąż producentowi autobusów. Co więcej, z powodu opóźnień miasto zaczęło naliczać producentowi kary za niedotrzymanie terminów. Kontrakt z Solarisem ma wartość 30,2 mln zł.

Elektrobusy jakie kupił Rzeszów to Solarisy Urbino 12 electric. Wozy z powodu ograniczeń związanych z masą baterii zabierają mniej pasażerów niż standardowy autobus - nie około 100, ale 78. Mają obsługiwać linie 0A i 0B. Na każdą z nich przeznaczono po 5 pojazdów.

Miasto zamierza kontynuować zakupy autobusów elektrycznych przy wsparciu funduszy unijnych w kolejnych latach.

Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 728
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości