Poszerzenie granic Rzeszowa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: maks » 29 gru 2018, 18:23

Pierwszego stycznia stolica Podkarpacia powiększy się o 2, a Sędziszów o 3 sołectwa. Gospodarze miast zapewniają, że zmiany będą korzystne dla mieszkańców przyłączanych terenów.


https://rzeszow.tvp.pl/40617800/rzeszow ... any-granic
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1690
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: icetruck » 31 gru 2018, 3:17

" (...) ulica Króla Kazimierza Jagiellończyka, który w 1483 roku nadał prawa miejskie, wobec czego jest twórcą Sędziszowa i dopiero w 2019 roku doczeka się swojej ulicy. Będzie to teraz najdłuższa ulica w Sędziszowie Małopolskim o długości 4 kilometrów. (...)"

współczuję ludziom którzy mają (nie)przyjemność mieszkania przy takiej ulicy...
icetruck
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 213
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: maks » 21 sty 2019, 16:16

Dziś (21.01) rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa w sprawie kolejnej zmiany granic miasta.


https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci ... eszkancami
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1690
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: bogdanoo » 07 lut 2019, 10:00

Obrazek
http://czytajrzeszow.pl/?id=2715&idd=4&poz=ml0
Władze Głogowa Małopolskiego leżącego o kilka kilometrów na północ od Rzeszowa podjęły ciekawą decyzję o stworzeniu wspólnego miasta z miejscowościami: Rudna Mała, Rogoźnica, Lipie, Wola Cicha i Zabajka. Uchwała rady miasta i gminy Głogów z zeszłego tygodnia otwiera drogę do przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami, by do lipca tego roku uzyskać zgodę władz w Warszawie na powstanie jednego organizmu miejskiego.

Znamienne, że wszystkie wymienione przyłączane do Głogowa wioski znajdują się między tym miastem a Rzeszowem. Od wielu lat w tych miejscowościach przebiegały ważne zmiany inwestycyjne. Spowodowało to ich dynamiczny rozwój. Na terenach Rogoźnicy, Lipia i Woli Cichej powstała rozległa Specjalna Strefa Ekonomiczna z ponad 20 zakładami pracy, m.in. z przeniesioną tu z Rzeszowa firmą ZELMER. W Rudnej Małej dodatkowo znajdują się: firma VIDOK produkująca okna, znany prywatny Szpital Św. Rodziny, dealer VOLVO i kilkanaście dalszych zakładów przemysłowych, m.in. SKANSKA i MOLTER. Podatki tych wszystkich firm to znaczna część dochodu całej gminy.

Rozwój nie ominął w tym czasie także samego Głogowa. Na terenie miasta powstały nowe osiedla i to zarówno deweloperskie zespoły domów jednorodzinnych, jak bloki wielorodzinne. Tak znaczny rozwój mieszkalnictwa jest chyba największy i najbardziej uporządkowany w porównaniu z innymi gminami wokół Rzeszowa.

Obecnie miasto Głogów Małopolski liczy nieco ponad 6 tys. mieszkańców. Po połączeniu w nowy organizm jego ludność zwiększy się prawie dwukrotnie do ponad 11 tys. mieszkańców.

Co istotne, inicjatywa Wielkiego Głogowa nie dotyczy Pogwizdowa Nowego granicznego z Rzeszowem. Może być to sygnał, że Głogów „odpuszcza” sobie tą wioskę w sytuacji, gdy niedawno władze metropolii wyraziły zainteresowanie przyłączeniem jej do stolicy województwa. Sama jednak integracja pozostałych miejscowości zdaje się służyć także temu, aby Rzeszów nie okrawał dalej Głogowa o bogate tereny. Po połączeniu Rudnej i Rogoźnicy z Głogowem trudno będzie sobie nawet wyobrazić, aby prezydent Ferenc uzyskał zgodę na ich przejęcie. Nie będą to już przecież samodzielne wioski, ale części innego miasta, a to całkowicie zmienia sytuację prawną. W ten sposób kwestia poszerzania granic Rzeszowa w tym kierunku zostanie definitywnie ustabilizowana.

Po tak zaplanowanych zmianach granic nowy silny i bogaty organizm miejski łączący tradycje starego historycznego miasta Głogów, rozwój osiedli mieszkaniowych, obecność rozległych zalesionych terenów rekreacyjnych i dynamiczne tereny nowego przemysłu pozwala myśleć o zwielokrotnieniu jego rozwoju w całkiem pokaźne miasto po północnej stronie Rzeszowa.


Proszę proszę, nikt nie śpi jak władze Rzeszowa. Podczas gdy Ratusz skupiał się na Krasnem tam już trwały rozmowy by stworzyć coś większego i nie zostać wchłoniętym do hegemona.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1034
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: JanzRzeszowa » 07 lut 2019, 10:20

Tylko pytanie po jaką cholerę to całe poszerzanie?? Ferenc nie potrafi sobie poradzić w centrum z podstawowymi zadaniami i wyzwaniami, a tu jego maligna trwa z poszerzeniem.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 981
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: PzD91 » 07 lut 2019, 13:02

Głogów robi ruch wyprzedzający, włączy do siebie wioski, blokując tym samym zapędy T.Ferenca ;)
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1316
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: Meme » 07 lut 2019, 21:46

I oczywiście lepiej w tę stronę (do Głogowa) - te wioski o których mowa w artykule są "związane bardziej" z Głogowem niż z Rzeszowem. Celowo użyłem cudzysłowu, bo wiadomo, że regionalnie wszystkie miejscowości wokół Rzeszowa ciągną właśnie do niego. Z tego mogłaby się wysnuć całkiem fajna wizja na przyszłość, by wytworzyć tutaj realną metropolię z Rzeszowem jako centrum i silniejszymi niż teraz miastami satelickimi - po powiększeniu terytorialnym. Czyli właśnie Głogów od północy, potem Sokołów, od wschodu Łańcut, z południa Tyczyn, potem Boguchwała, a z zachodu Sędziszów - wszystko w odpowiednim zakresie oczywiście - nie chodzi o to, żeby koniecznie te miasta graniczyły z Rzeszowem, choć kiedyś tak może się stać.
Meme
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 135
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: dante » 12 lut 2019, 13:31

PzD91 pisze:Głogów robi ruch wyprzedzający, włączy do siebie wioski, blokując tym samym zapędy T.Ferenca ;)


Bardzo dobrze robi Głogów, o by im się to udało...bo poszerzenie Rzeszowa robi się już groteskowe
dante
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 56
Na forum od: 06 lis 2014, 21:17

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: Nikoś » 13 lut 2019, 16:45

Głogów chce zagrać na złość aby Rzeszów nie próbował kolejnych prób powiększenia się w tamtą stronę. W takim razie oddać Pogwizdów do Rzeszowa jak już, i tyle.
A potem niech sobie głogów radzi sam. I dziwić się że nie ma współpracy jak każdy sobie na przekór robi
Zobaczymy co z tych całych planów wyjdzie i czy się z papierkologią wyrobią w terminie
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1006
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: bartek86 » 13 lut 2019, 19:21

W kwestii poszerzenia granic to niech palną sobie w łeb. Po co przyłączać inne wioski jak miasto od środka się sypie. Poszerzenie miasta żeby zaspokoić ego 200k jest idiotyczne. Obecnie Rzeszów ma takie kłopoty:
- paraliż ulic, same problemy komunikacyjne, po co dawać kolejne kłopoty nie rozwiązując obecnych
- problem przedszkoli, wstyd że miasto ściąga rodziny, a nie potrafi wybudować kolejnych przedszkoli
- żenujący problem żłobków. Jest 9 na cały Rzeszów średnio po 70 osób. Po co chcecie więcej ludzi jak nie potraficie pomóc ludziom którzy się tu osiedlaja i płacą podatki. Przedszkola jeszcze jako tako, ale w kwestii żłobków to wstyd i kompromitacja do kwadratu.
- brak rozrywki i sportu w mieście. Chcecie 200k, 300k w statystykach i co dalej? Po co do Rzeszowa jechać jak wy nie potraficie dać nic rodzinom: Aquapark, lodowisko, mini zoo, rewitalizacja parków !!!! (tak tych dwóch co miasto powinno zapaść się ze wstydu pod ziemią), więcej terenów zielonych, a nie beton beton beton !!!!! Rzeszowie nie idź tą drogą, opamiętaj się !!!!!!!!!
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 408
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość