Wieści z miasta

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Wieści z miasta

Postautor: Tomek1991 » 21 mar 2019, 18:34

Jakby stworzyć miasto złożone z tych wszystkich niezrealizowanych koncepcji, za które ratusz zapłacił, mielibyśmy fajne miejsce do życia ;)
Tomek1991
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 335
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Wieści z miasta

Postautor: Szymek_Rz » 21 mar 2019, 19:33

bystry pisze:Stok w mieście wielkości Rzeszowa byłby ciekawą atrakcją, oby się udało to zrealizować ;)

Stok narciarski w Rzeszowie już był. Na Zalesiu działała " wyrwirączka" w latach 70 ubiegłego wieku.
Szymek_Rz
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 219
Na forum od: 11 lis 2015, 18:00

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 21 mar 2019, 23:00

Tomek1991 pisze:Jakby stworzyć miasto złożone z tych wszystkich niezrealizowanych koncepcji, za które ratusz zapłacił, mielibyśmy fajne miejsce do życia ;)


za pieniądze które poszły na przygotowywanie koncepcji już byśmy wybudowali aquapark albo połowę kwoty na halę sportową/widowiskową z prawdziwego zdarzenia.

ale doskonale ujęte
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 22 mar 2019, 10:40

Obrazek
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... erenc.html
Z jednej strony - strach przed zalaniem i smród od rzeki. Z drugiej - cisza, spokój, zieleń i woda. Choć w Rzeszowie nie brakuje terenów pod inwestycje, deweloperzy coraz częściej i chętniej budują nad samym Wisłokiem. Niekiedy ociera się to już o absurd - między blokami a linią rzeki jest dosłownie kilka metrów. Zabudowa Wisłoka ma swoich zagorzałych przeciwników, ale też coraz więcej zwolenników, w tym samego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca

Gdy w 2015 roku przy jedynym kąpielisku w mieście, popularnej Żwirowni, powstawał pierwszy blok – sześciokondygnacyjny, z 70 mieszkaniami – ludzie w szoku kręcili głowami.
Jedni krytykują, inni kupują

– Dla tej okolicy to katastrofa. Nie tylko ze względów ekologicznych, ale także komunikacyjnych. To niszczenie zieleni i terenów rekreacyjnych, a także paraliż tej części miasta, wąskiej i wiecznie zakorkowanej ul. Kwiatkowskiego – denerwowali się mieszkańcy tej ulicy. W mieście trudno było znaleźć kogoś, komu inwestycja w tym miejscu by się podobała.

A jednak chętnych, by zamieszkać nad kąpieliskiem, w otoczeniu wody i zieleni nie zabrakło. Mieszkania rozeszły się jak ciepłe bułeczki. – Mieszkam tu od trzech lat. Poza korkami na ul. Kwiatkowskiego, bardzo sobie chwalę mieszkanie tutaj. W lecie mam dwa kroki na plażę nad kąpieliskiem, mam ładny widok za oknem na zieleń, to bardzo spokojna okolica – mówi pani Agata. To właśnie tereny rekreacyjne na wyciągnięcie ręki skusiły ją, by kupić mieszkanie w tej lokalizacji.


Panie prezydencie, a nie przeszkadza Panu brzeg Wisłoka od Lisiej góry, aż do Lwowskiej?
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 01 kwie 2019, 21:13

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... tycje.html
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Buczak złożył wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli tego, jak wydawane są warunków zabudowy i pozwolenia na budowę w Rzeszowie. - W mieście traci się tereny rekreacyjne w sposób nieodpowiedzialny, szkodliwy i nieodwracalny - uważa poseł PiS.

PiS zorganizował krótki briefing na ul. Grabskiego nad Wisłokiem – w miejscu, gdzie trwa budowa kolejnych bloków, tym razem tuż nad rzeką. – Mijesce dzisiejszego spotkania jest nieprzypadkowe. To niechlubny przykładem tego, jakie są skutki braku planowania inwestycji w mieście – mówił Marcin Fijołek, radny miejski (PiS).
Będzie kontrola NIK?

– Byłem w niedzielę na spacerze nad Wisłokiem. Spotkałem tłumy rodzin z dziećmi, rowerzystów. Niestety, te tereny są zabudowywane. Teren przyległy do rzeki jest zalewany betonem. Nad zalewem, na styku ze ścieżką rowerową Green Velo budowane są bloki. A przecież politycy, radni, architekci i mieszkańcy wielokrotnie apelowali do prezydenta miasta: Rzeszów ma piękne tereny rekreacyjne wzdłuż Wisłoka, które można zagospodarować, tak by służyły rekreacji, wypoczynkowi, by powstały tu miejsca dla dzieci – mówił Wojciech Buczak.



http://czytajrzeszow.pl/?id=3549&idd=4&poz=ml0
Obrazek
Kwestia zabudowy terenów zielonych, szczególnie tych znajdujących się wzdłuż Wisłoka i zalewu wywołuje w Rzeszowie duże kontrowersje. W lutym tego roku opisywaliśmy już, jak w ciągu ostatnich lat całe połacie zieleni w rejonie zalewu znikają w związku z zabudową tych terenów przez deweloperów wielokondygnacyjnymi budynkami. Radni Prawa i Sprawiedliwości od miesięcy zwracają ponadto uwagę na potrzebę stworzenia przez miasto dobrej koncepcji zagospodarowania terenów pomiędzy Wisłokiem a ulica Podwisłocze, aby inwestycje, które będą się tam pojawiać nie degradowały przestrzeni zielonej nad rzeką. Negatywne reakcje mieszkańców wywołują również plany budowy wysokich domów wielorodzinnych w sąsiedztwie małych domów na Słocinie i Zalesiu.

Teraz PiS po raz kolejny zwraca uwagę na ten problem. Wojciech Buczak poseł tej partii z Rzeszowa uważa, że władze miasta nie reagują na liczne krytyczne opinie mieszkańców dotyczące tych procesów w mieście.

– Rzeszów ma piękne tereny wzdłuż Wisłoka i zalewu mogące służyć zagospodarowaniu ich pod kątem rekreacyjnym. Niestety, te miejsca coraz bardziej są zabudowywane do granic możliwości. Nie pomagają nasze apele, apele mieszkańców, czy inicjatywy rady miasta. Władze miasta pozostają głuche na te głosy rozsądku – powiedział Wojciech Buczak podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek tuż obok budowy wielokondygnacyjnego budynku nieopodal brzegu rzeszowskiego zalewu na osiedlu Grabskiego.

Dobrym przykładem polityki władz miasta w kwestii polityki przestrzennej według posła Buczaka jest właśnie osiedle Grabskiego i powstające tam budynki.

– Na przykładzie osiedla Grabskiego możemy obserwować postępującą degradację terenów zielonych nad zalewem. Zabudowa prowadzona bez wcześniejszego określenia relacji pomiędzy nową zabudową a zielenią doprowadziła do tego, że budynki stawiane są niemalże nad samym brzegiem zalew – stwierdził poseł PiS.

Na dowód tego poseł zaprezentował i udostępnił publicznie zestaw zdjęć ukazujących szczególnie nietrafione lokalizacje wysokiej zabudowy w terenach rekreacyjnych. Jedną z najbardziej rażących jest plan budowy 7-pietrowego bloku praktycznie tuż nad zalewem.

Obrazek
Powstające bloki nad ścieżką spacerową w okolicach zalewu.
Fot. W. Buczak

Zdaniem posła w nowoczesnych metropoliach taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Rozwijanie nad rzekami funkcji rekreacyjnych i tworzenie tam miejsc wypoczynku wśród zieleni jest powszechnym trendem w nowoczesnym świecie.

– Kolejnym przejawem ignorowania przez władze Rzeszowa spraw ładu przestrzennego jest brak niezbędnych działań koncepcyjnych dla terenów pomiędzy ul. Podwisłocze a brzegiem Wisłoka. I to mimo, iż Rada Miasta wyraziła swoje stanowisko o potrzebie stworzenia takiej koncepcji uchwałą z sierpnia 2018 roku. W interpelacji, którą w tej sprawie złożył klub radnych PiS, zapytaliśmy o to, jakie działania zostały podjęte w celu realizacji tej uchwały. W odpowiedzi miasto wskazało enigmatycznie, że na terenie między Wisłokiem a Podwisłoczem „wydano warunki zabudowy na budynek wielorodzinny”. Taka beztroska jest oburzająca – podkreślił Buczak.

Według parlamentarzysty takie podejście władz Rzeszowa w żaden sposób nie przybliża rozwiązania, aby zieleń i zabudowa na terenach pomiędzy rzeką a ul. Podwisłocze znalazły właściwe relacje, a miasto mogło zyskać prestiżową przestrzeń, zarówno pod względem atrakcyjnej, dobrze wkomponowanej w otoczenie zabudowy, jak i zieleni służącej rekreacją wszystkim mieszkańcom miasta.

Poseł Buczak w związku z licznymi wnioskami stowarzyszeń mieszkańców sprzeciwiających się decyzjom miasta w kwestiach zabudowy, postanowił zwrócić się w tej sprawie do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o podjęcie kontroli w ratuszu w zakresie planowania zagospodarowania przestrzennego, wszystkich decyzji ustalających warunki zabudowy i zagospodarowania na tym terenie oraz pozwoleń na budowę. Wniosek dotyczy także kontroli prawidłowości załatwiania skarg, a także przestrzegania przepisów dotyczących ochrony przyrody i prawa wodnego.

Obrazek
Nowy blok w pobliżu jeziorka Żwirownia.
Fot. W. Buczak

– W połowie marca zwróciłem się do Najwyższej Izby Kontroli, aby ta podjęta kontrolę procesów zachodzących w Rzeszowie. Tego jest już za dużo. Nie chodzi już tylko o tereny wzdłuż Wisłoka, ale również o zabudowę osiedli domów jednorodzinnych wysokimi budynkami w innych częściach miasta – poinformował poseł Wojciech Buczak.

Poseł liczy na to, że jego inicjatywa i ewentualne wnioski pokontrolne NIK przyniosą skutek w postaci zmiany sposobu działania ratusza w kwestii polityki przestrzennej. Buczak chce też, aby NIK skontrolowała procesy decyzyjne podejmowane w ratuszu szczególnie pod kątem poszanowania praw mieszkańców osiedli, gdzie planowane są lub już są realizowane inwestycje uciążliwe dla dotychczasowych mieszkańców.

Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta obecny na konferencji z posłem Buczakiem powiedział, że Rzeszów potrzebuje dobrej strategii dotyczącej zagospodarowania terenów zielonych oraz zabudowy.

– To co chcemy osiągnąć, to porządek i ład przestrzenny, którego w mieście brakuje. Dopóki nie powstanie właściwa koncepcja pogodzenia zagospodarowania terenów zielonych i tych przeznaczonych pod zabudowę, Rzeszów będzie na tym tracił. Miejsca raz zabetonowane pozostaną takie na bardzo, bardzo długo – zwrócił uwagę przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 05 kwie 2019, 10:01

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... wojny.html
Podają się za zwykłych pasażerów, zamawiają kurs i pod koniec trasy wzywają policję. Taksówkarze z Rzeszowa wypowiedzieli wojnę kierowcom, którzy jeżdżą bez licencji. A ci reagują różnie. Pewna pani. pogryzła mężczyznę, który próbował ją zatrzymać. W innym przypadku mężczyzna porzucił samochód i uciekł.

Prowokacji było 15, a ich autorami są rzeszowscy taksówkarze. W każdym przypadku wzywają policję i inspekcję transportu drogowego. Chcą wykazać, że część kierowców przewożących pasażerów korzystających z aplikacji Bolt łamie prawo. – Ale nie tylko oni, bo podobny proceder dotyczy np. studenckich grup oferujących usługi transportowe – mówi pan Mateusz, rzeszowski taksówkarz.

Taksówkarze postanowili sami zająć się eliminowaniem z rynku nieuczciwej konkurencji. – Bo jak policja czy inspekcja transportu może wyłapać nielegalnych przewoźników? To nierealne – sądzą.
Pani gryzła i kopała

Pan Mateusz uczestniczył we wszystkich zatrzymaniach kierowców podejrzewanych o nielegalne świadczenie usług. – Nasze podejrzenia potwierdziły się. Żaden z zatrzymanych nie posiadał wymaganych kwalifikacji i dokumentów – dodaje pan Robert, inny taksówkarz.

Akcja taksówkarzy rozpoczęła się 21 marca, po wejściu na rzeszowski rynek przewozów aplikacji Bolt kojarzącej kierowców z klientami. Tydzień temu, w nocy z piątku na sobotę, jeden z taksówkarzy zamówił przez internet kurs na terenie Rzeszowa.


Pogrążanie taksówkarzy po rzeszowsku. Dopóki konkurencji nie było nasze złotówy mogły siedzieć na koralikowych fotelach starych VW.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2019, 9:35 przez bogdanoo, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: Pieczarkowy » 05 kwie 2019, 12:20

Spokojnie. Będą szczekać i warczeć, aż w końcu upadną. Dla mnie osobiście nieważne czy to Bolt, Uber czy polska firma mająca aplikacje - chcę aplikacje, chcę płacić bezgotówkowo, chcę wiedzieć jak oceniany jest kierowca który będzie mnie wiózł, chcę wiedzieć przed kursem ile zapłacę i chcę obserwować czy w nieznanym mi mieście jedziemy najkrótszą trasą czy też naokoło. Przykro mi taksiarze, ale wasz czas się skończył.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 953
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Wieści z miasta

Postautor: bystry » 05 kwie 2019, 15:45

Wszystkie taksówki w Rzeszowie powinny być ujednolicone, z tego co pamietam kiedyś taki pomysł był ale się nie udało. Ujednolicenie taksówek nie tylko w aspekcie wizualnym ale i jakościowym znacznie poprawiło by wizerunek taksówkarzy i pomogłoby zwiększyć do nich zaufanie, co by się mogło przełożyć na finanse. Gdyby wszystkie taksówki były takie same to bardziej by się pilnowali i dbali o jakość bo jeden wybryk by wtedy szkodził wszystkim.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 913
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 05 kwie 2019, 16:11

Mieszkańcy osiedla Przybyszówka pytają, kiedy miasto uporządkuje zbiornik wodny między ulicami Biecką, Iwonicką i Baligrodzką. Jesienią spuszczono z niego wodę, na czas odmulania i prace do dziś nie zostały skończone.


https://nowiny24.pl/przybyszowka-w-rzes ... 9-14022361
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Wieści z miasta

Postautor: maks » 10 kwie 2019, 23:02

Temat stoku powrócił na posiedzeniu Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Rady Miasta. Radny Waldemar Szumny prosi o opinie mieszkańców.


http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -kosztowac
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości