Tarnów w województwie podkarpackim

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: rz2014 » 27 sty 2018, 13:54

Z racji faktu iż Tarnów jest przez Kraków niedofinansowany (większe pieniądze otrzymuje mniejszy Nowy Sącz) otworzyłem temat, pole do dyskusji nt. możliwości przyłączenia Tarnowa (nawet całego powiatu tarnowskiego) do Podkarpacia. Tarnów od 1999 roku z roku na rok popada w coraz to większa degradację gospodarczą. Upadło wiele zakładów (w tym część dużych Zakładów Mechanicznych), Azoty niby maja siedzibę w Tarnowie lecz to juz Grupa Azoty i niektóre decyzje podejmowane są w Puławach. Przyszłość siedziby Azotów tez nie jest pewna. Teraz straciliśmy Gazy, pozostały jedynie jakieś spółki gazowe. Padł Poldim i inne firmy. Jest na wykazie miast o "największych kłopotach". Nie ma praktycznie życia kulturalnego, rynek pustoszeje po 18 a największa szkoła wyższa to PWSZ (czyli szkółka)
Tarnów ma obecnie ok. 110 tys mieszkańców i 72,38 km kw powierzchni.
Rzeszów ma prawie 190 tys. mieszkańców i 120,41 km kw powierzchni.
Rzeszów jest zatem prawie 2 razy większy od Tarnowa i posiada status miasta wojewódzkiego (Wojewoda i Sejmik U. Marszałkowskiego)
Ja sam studiowałem 5 lat w Rzeszowie od 1997 roku (stąd moja aktywność tu na forum i bardzo duży sentyment do Rzeszowa). Pod koniec lat '90 ubiegłego stulecia Rzeszów był raczej prowincjonalny, można go było porównać do Tarnowa, choć miał wtedy Tarnów 120 tys a Rzeszów 160 tys. mieszkańców. Tarnów jak i Rzeszów do 1998 były stolicami małych województw (podział 49). Po 2000 roku Rzeszów zaczął ostrzej odbijać a pod koniec moich studiów w 2002 było widać już większe ukończone inwestycje (biurowiec dawnej Polfy, Helios, Most Zamkowy i Leclerc). Potem często bywałem w Rzeszowie ale dopiero gdzieś od 2006, 2007 Rzeszów nabrał sporego rozpędu i zostawił inne miasta w tyle. Obecnie miasto Rzeszów "żyje", ściąga do siebie nowych mieszkańców, powiększył się ponad 2 razy, sporo inwestuje (w tym deweloperka). Powstały pierwsze 18 kondygnacyjne wieżowce/apartamenty/biurowce a kolejne się już budują. Rzeszów przezywa boom budowlany i stał sie obecnie niekwestionowanym liderem Polski Południowo-Wschodniej. No i doskonale wydatkujecie środki UE oraz programu Polska Wschodnia (na który Tarnów się nie łapie bo granica województwa jest 12 km dalej).
Choć Tarnów zawsze był związany z Krakowem (bo nie było innego silnego ośrodka) i zawsze był w krakowskim (małopolskim).
Teraz Rzeszów wyprzedza gospodarczo nawet Kielce (praktycznie już dwa takie same miasta pod wzgl. ludności i powierzchni). Tarnów w tej chwili ma tylko ładniejsza stację PKP i PKS ale jak czytam w tym roku maja już rozpocząć się wu Was pierwsze prace. W końcu! No zalew też (kasa przyznana), gratulacje.
Jak widzicie włączenie Tarnowa w granice woj. podkarpackiego. Tarnów mógłby korzystać wtedy ze środków Polska Wschodnia. Np. Świętokrzyskie jest podpięte pod Polskę Wschodnią co dla mnie jest nieporozumieniem. Powinien być tylko Białystok, Lublin i Rzeszów.
Dodam, że wśród osób 40/50+ istnieje nadal przekonanie, że Rzeszów to biedne miasto na wschodzie. Tak było wiele lat temu i tak je zapamiętali (choć nawet wielu z nich nigdy w Rzeszowie nie było - bo wszystko załatwiało się w Tarnowie lub Krakowie). Te mylne przekonanie pokutuje w całej Polsce wśród raczej starszych osób.
Jak zapatrujecie się na temat Tarnowa i na podniesienie świadomości mieszkańców innych części kraju dot. miasta Rzeszowa?
Pozdrawiam
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: Ole » 27 sty 2018, 15:17

W ramach promocji dla 50+ podstawić autokary i wycieczka po Rzeszowie.
Temat ciekawy i wart dyskusji. Jaki % mieszkańców myśli podobnie ...
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: flyRZE » 28 sty 2018, 20:31

Raczej nie jest to realne, Małopolska raczej nie chciałaby się pomniejszac.
W tym wszystkim nie dostrzegam także by Rzeszów na tym zabiegu zyskał, raczej pojawiłby się konkurent, który z każdym rokiem miałby większe roszczenia i aspiracje.
Tarnów ma świetna starowke, poziom zaniedbania miasta jest duży, ale to się zmienia. Trochę mało się miasto promuje poprzez telewizje sniadaniowe, konferencje, kongresy. Ciężki temat, atrakcyjnych miast na kilkugodzinny pobyt w Polsce jest dużo, ale nie jest łatwo sie przebić.
Rzeszowowi pomaga lotnisko , wyższe uczelnie, masa konferencji, spotkań, kongresy i targi. W skali roku trochę tego jest, dzieki temu baza hotelowa rośnie, restauracje radzą sobie dobrze. W tym wszystkim dodatkowy napęd dają studenci, którzy też zostawiają kasę w knajpkach, dzięki czemu starowka żyje. No i boom mieszkaniowy, buduje się dużo, bo wyż z lat 80-90tych kupuje mieszkania, bo część studentów tutaj zostaje po studiach. Dodatkowo dużo mieszkań przeznacza się pod wynajem.
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: Zyrtec » 29 sty 2018, 9:35

Tarnów ma podobny problem jak Radom - traci na bliskości większego ośrodka. Ludzie uciekają w poszukiwaniu pracy, lepszych perspektyw. Miasto powoli się wyludnia i starzeje.
Zyrtec
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 58
Na forum od: 29 cze 2014, 16:13

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: letowniak » 30 sty 2018, 22:40

Tarnów przede wszystkim powinien naciskać na Kraków i władze województwa o podzielenie się kawałkiem tortu, Idą wybory samorządowe dobry czas żeby trochę postraszyć i coś wymóc na władzy.
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 374
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: rz2014 » 05 lis 2018, 14:46

Tarnów (a raczej tarnówek) nie ma co porównywać do Radomia (terytorialnie i ludnościowo). Radom jest 2 razy większy ale chyba bardziej paskudny od Tarnowa (byłem kilka razy). Teraz słowo: Radom budzi uśmiech na twarzy, masę jest na jego punkcie żartów, czasami aż do przesady.
Co do podziału instytucji z Krakowem to i tak by centusie się nie zgodzili. Coś tam drgnęło w tym roku w tarnówku (remonty) ale pewnie to kiełbasa wyborcza. I bardzo dobra wiadomość, że tak jak u Was w Rzeszowie w Radzie Miasta Pisiory nie będą mieć większości (jak to było przez ostatnie lata) - wprowadzą 11 radnych a reszta to KO i Tarnowianie. I przeszedł Ciepiela - KO (ten co był poprzednio). Teraz Pisiory będą się mścić na Tarnowie i odgórnie mogą ważne sprawy dla miasta blokować, może tak być. Ale nie mają większości i prezydenta w Tarnowie !!!
Dzis jestem właśnie w Tarnowie a jutro czeka mnie wizyta w Rzeszowie - nie byłem od sierpnia. Trzeba się z kumplami ze studiów spotkać :) Jedyny plus to fakt iż bilet PKP kosztuje już tyle samo do Rzeszowa co do Kraka (niecałe chyba 12 zeta). Zrobili nam niespodziankę i włączono Tarnów pod "taryfę podkarpacką" przy zwykłych pociągach. IC dalej tez jako taniomiastowy za 18 zeta. Czytałem ostatnio, że w końcu zaczęto prace przy stacji w Rzeszowie. Nareszcie bo to co jeszcze jest to wygląda jak obskurny skansen (oprócz budynku samego dworca, który jest w miarę OK). A PKS to wyburzcie to "szkaradzieństwo"!!!! Jakieś petycje piszcie, pisma albo coś takiego aby zmienić wygląd tego szkarady-wypierdołka a tym samym całej dworcowej okolicy.
Ja bym był za tym aby Tarnów był w podkarpackim (macie kasę dodatkową z programu "Polska Wschodnia") tylko czy tarnowianie by chcieli takiej zmiany no i Kraków. Miasto zawsze ciążyło do Krakowa. Do Rzeszowa nigdy się nie jechało. Sa osoby w Tarnowie co nigdy w Rzeszowie nie były. I to nawet sporo. Ja znam Rzeszów dlatego wybrałbym go bo mniej pazerny od Krakowa. Tylko denerwuje mnie ruski akcent co niektórych, zapewne przyjezdnych z przemyskich rejonów. Mam awersje do tego akcentu. Rzeszowian znam wielu i Wy jeszcze nie zaciągacie. Ale już Przeworsk i dalej na wschód to tak. A Kraków nie dzieli się urzędami. Nowy Sącz tez nie ma nic a ostatnio dogania Tarnów bo ma już ponad 80 tysięcy ludzików i sporo firm a Tarnów 107 czy nawet mniej. Pozdrawiam Rzeszów i ludzi z PRz
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: OloB » 15 lis 2018, 13:19

rz2014 pisze:... Tylko denerwuje mnie ruski akcent co niektórych, zapewne przyjezdnych z przemyskich rejonów. Mam awersje do tego akcentu. ...

Oczywiście upodobania natury logopedycznej czy lingwistycznej nie są tematem najważniejszym, jednak nie na takim podejściu chcemy budować Rzeszów. Niech każdy zaciąga wg własnego uznania, ponieważ to przede wszystkim wzbogaca kulturę miasta :)
OloB
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 344
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Tarnów w województwie podkarpackim

Postautor: MaciekContii » 16 lis 2018, 8:46

rz2014, podoba mi się Twoja synteza. Jest trafna i obiektywna.
A propos-ewentualnego włączenia Tarnowa do podkarpackiego ..., to kompletna abstrakcja i szkoda czasu na to.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25


Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości