Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R&D

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 11 maja 2018, 15:26

Artykuł z 15.10.2017: http://www.rp.pl/Zycie-Rzeszowa-i-Podka ... znesu.html

Do głównych dziedzin, które reprezentują firmy operujące w Rzeszowie, należy outsourcing IT. Reprezentowany jest przez Asseco Poland, Softsystem, Ideo, OPTeam, ATOS, G2A.Com, PGS Software, Mobica, Ailleron, a także Comarch. Do tego dochodzi obsługa procesów finansowych (Deloitte CE Business Services Center, PwC, Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności) oraz sektor badawczo-rozwojowy (MTU AeroEngines Polska, Pratt & Whitney Rzeszów, ML-System, Fibrain, Borg Warner Poland, D.A. Glass, Nestle Quality Assurance Center). W grupie firm call center działają Carlson Wagonlit Travel, Unicall Communication Group Poland, Call Center Inter-Galactica i PKO BP. W rzeszowskim sektorze Human Resources znalazły się Randstad, K&K Selekt, Addeco Polska i Work Service, natomiast logistyką zajmują się Panattoni Europe, Raben Polska, Reslogistic, a także Weimea Holding.


Po raz kolejny wypisanie wszystkich większych firm w mieście jako BPO/SSC/IT, artykuł jakby miał Rzeszów reklamować pod tym względem, chyba się nowi inwestorzy na to nie łapią...

Potrzeba biur

Ocenia się, że rozwój sektora usług biznesowych na terenach Polski wschodniej będzie w dużym stopniu zależał od podaży powierzchni biurowych. Obecna biura w Rzeszowie łącznie mają ponad 100 tys. mkw., ale budynków będzie przybywać. Największe biurowce planowane do budowy w najbliższym czasie to SkyRes Lubelska o powierzchni 16,7 tys. mkw., ponadto Resovia Office (8,1 tys. mkw.) oraz AK Business Park (6 tys. mkw.). Wszystkie trzy budynki będą mieć klasę A. Według branżowego serwisu Property News ceny najmu w mieście wahają się w granicach 8–10 euro za powierzchnie biurowe w klasie B/B+ oraz 11–14 euro w biurowcach klasy A.


SKY RES Lubelska niestety zostanie blokiem mieszkalnym. Resovia Office i AK Business Park w budowie. Może biura w sąsiedztwie lotniska byłyby atrakcyjne dla inwestorów, gdyby ktoś tam się zdecydował wybudować.

Atutem miasta jest m.in. jego dostępność poprzez autostradę A4 i rozbudowywany port lotniczy w Jasionce. Można z niego dolecieć do Warszawy, Londynu, Monachium, Glasgow, Dublina, Manchesteru, Bristolu i East Midlands.


NYC proszę dopisać ;)
Witek_0000
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 204
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 11 maja 2018, 17:43

Jakiś czas temu w temacie viewtopic.php?f=20&t=244&start=160 wrzucałem info o:
– Wystarczy, że biurowiec znajduje się w odległości nawet 1 km od dworca kolejowego, aby firmy w nim działające mogły czerpać wiele korzyści z takiego usytuowania swojego biznesu. Sprawdziliśmy to właśnie na przykładzie inwestycji EQlibrium. Lokalizacja tego projektu miała niemały wpływ na to, że budynek został w pełni skomercjalizowany już na miesiąc przed oficjalnym oddaniem do użytku. M.in. dlatego nasz kolejny projekt biurowy będzie znajdował się po sąsiedzku, również na Odolanach – dodaje Mirosław Łoziński, Waryński S.A.


Drugi też ważny cytat, fajnie rzucający o co chodzi z lokalizacją biurowców:
Dzięki deweloperom, którzy zdecydowali się ulokować swoje inwestycje w sąsiedztwie dworców, dotychczas niezagospodarowane tereny otrzymują drugie życie. Wokół biurowców pojawiają się bowiem galerie handlowe, lokale usługowe, restauracje, czy zielone, ogólnodostępne strefy, gdzie można odpocząć. Z tej infrastruktury korzystają nie tylko pracownicy okolicznych biur, ale także podróżni – użytkownicy dworców mieszczących się tuż obok. Jak zaznacza jednak Przemysław Bednarczyk, Wiceprezes Zarządu, Waryński S.A., dla rozwoju inwestycji w pobliżu dworców konieczne są dalsze projekty rewitalizacyjne.


Z tego co jestem zaznajomiony w temacie, biurowce przy lotnisku nie są dobrym rozwiązaniem (pod warunkiem, że mówimy tutaj o Rzeszowie, a nie o jakiejś stolicy finansów czy innych usług jak np. London City) z kilku powodów, ale głównie chodzi o lokalizację i brak możliwego popytu.
Z drugiej strony, moglibyśmy biurowce zdefiniować jako budynki z Doliny Lotniczej, tutaj już byłoby lepiej.

Witek_0000 pisze:Myślę, że powiększenie miasta powyżej 200 000 mieszkańców, nawet przyłączając z gminą Krasne z odległą Palikówką ma sens, żeby przekroczyć tą granice... i może już nie będziemy odpadać w EXCEL'u na zasadzie "no to pani Kasiu proszę zostawić tylko miasta powyżej 200 tys, w celu podjęcia decyzji gdzie ulokować naszą siedzibę".

Przekraczając 200 000 weszlibyśmy w grupę większych miast:
https://stat.gov.pl/statystyka-regional ... -ludnosci/
a Radom, Sosnowiec czy Toruń, które byłyby jeszcze przed nami nie kojarzą się dobrze ;)


Przekroczenie 200tys. de facto nic nie da, odpowiedzi na to są z innego tematu viewtopic.php?f=27&t=164&start=340 :
jasiop pisze:Ale dla Ikei czy innej dużej inwestycji (np oceanarium) jest mało istotne jak "ludne" jest samo miasto.
Dla takich "biznesów" ważny jest o wiele szerszy zasięg oddziaływania, w promieniu dziesiątek km i setkach km2.
Nie ma dla nich większej różnicy czy Rzeszów ma 190 czy 220 tys, bo dla nich liczy się CAŁY nasz region w promieniu np 40-60 km.
A dla takiego obszaru liczna ludności jest w zasadzie stała (a może nawet wyludniamy się )

PzD91 pisze:Nie rozumiesz, że nie ma znaczenia ile mieszka w granicach miasta. Taki Poznań się oficjalnie wyludnia, a w rzeczywistości przybywa tam rdr po kilka- kilkanaście tysięcy ludzi, tylko, że osiedlają się poza granicami miasta. Poważny inwestor nie patrzy ile mieszka w granicach miasta( o ile w ogole patrzy), bo to bywa mylące, tylko patrzy na dany obszar. W W-wie mieszka oficjalnie 1,76 mln ludzi a w rzeczywistości ok 3,5 mln ludzi w aglomeracji warszawskiej. Tak to się liczy. Także, nie ma znaczenia czy w granicach będzie Malawa czy inne Krasne, bo to nie ma żadnego znaczenia dla poważnych ludzi.

Biznes nie patrzy na przekroczenie jakiejś liczby statystycznej tylko na szereg różnych czynników socjo- i ekonometrycznych np. pkp per capita, liczba studentów zagranicznych, dochód rozporządzalny, migracja pracowników i zarobki etc.
Jedyną naszą szansą jest coraz większe przesycenie rynkiem pracowniczym w największych miastach Polski (szczególnie myślę tutaj o Warszawie) i o tak wyeksploatowanej kadrze, co z kolei zmusza firmy w stylu E&Y np. do szukania miejsc z nową kadrą.
Rodzą się dwa pytania:
1. czy władze miasta w odpowiedni i skuteczny sposób promują miasto dla firm? (bo moim zdaniem to totalnie leży)
2. czy brak odpowiedniej klasy i dopiero powstających biurowców nie będzie wpływać na decyzje o lokacji?
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 11 maja 2018, 19:19

bogdanoo pisze:Dyrektor PwC w Rzeszowie w ciekawy sposób opisuje sytuacje dotyczącą BPO/SSC
https://i.imgur.com/3u56PBs.jpg
źródło: oRzeszTy


Ten Dyrektor PwC trafnie mówi a asekuracyjnych decyzjach podejmujących decyzję o lokalizacji. Potrzeba tego 1, 2 i 3 co pokaże reszcie, że w Rzeszowie można. Patrząc w ten sposób to można by iść do potencjalnych inwestorów i zaoferować im jakąś mega promocje w zamian za to, żeby
przyszli, tylko nie mam pomysłu co by mogło być w tej promocji.

bogdanoo pisze:Biznes nie patrzy na przekroczenie jakiejś liczby statystycznej tylko na szereg różnych czynników socjo- i ekonometrycznych np. pkp per capita, liczba studentów zagranicznych, dochód rozporządzalny, migracja pracowników i zarobki etc.


Na pewno masz rację. Jednak myślę, że 1/20 może się zdarzyć sytuacja, że przychodzi ktoś z zagranicy, nie zna realiów, nie słyszał tych dobrych informacji o Rzeszowie i po prostu mówi "miast poniżej 200 tys nie bierzemy pod uwagę", gdzie powyżej 200 tys. ma w PL sztuk 16, wystarczająca ilość do przeanalizowania.

bogdanoo pisze:Rodzą się dwa pytania:
1. czy władze miasta w odpowiedni i skuteczny sposób promują miasto dla firm? (bo moim zdaniem to totalnie leży)
2. czy brak odpowiedniej klasy i dopiero powstających biurowców nie będzie wpływać na decyzje o lokacji?


Dziwne, że Dolina Lotnicza ściąga inwestorów a w tym temacie jest tak słabo. Do Doliny Lotniczej przyjeżdżają delegacje z innych krajów i się pytają "jak żeście to zrobili", chcą się czegoś nauczyć. Może nasi powinni też gdzieś pojechać i się nauczyć jak się ściąga inwestora BPO/SSC. Może trzeba pojeździć po jakiś targach, po korporacjach z ofertą, urzędnicy mają budżety na takie sprawy.

Ściągnąć taką inwestycje, podczas gdy mogła być w każdym innym miejscu w Europie to sztuka:
http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -rzeszowem

Nie ściągać praktycznie nic, podczas gdy Polska jest rajem dla BPO/SSC to wstyd.
Witek_0000
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 204
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 08 cze 2018, 9:49

https://www.pb.pl/centra-uslug-uciekly-prognozom-931521
Za rok w branży usług biznesowych ma pracować 1/3 miliona osób. Przez ostatnie dwa lata powstawało w nich 90 miejsc pracy dziennie.

279 tys. osób pracowało w I kw. tego roku w centrach usług w Polsce – wynika z raportu ABSL. To o 30 proc. więcej niż dwa lata temu, od kiedy przybyło 65 tys. etatów, czyli 90 dziennie. - W ostatnich 12 miesiącach dołączyło do nas ponad 30 tys. osób. Dziś nasza branża jest ponad trzykrotnie większa od górniczej. Tym się od niej różnimy, że nie zatrudniamy specjalistów z wąskiej branży, lecz z wielu dziedzin – mówi Piotr Dziwok
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 11 cze 2018, 16:18

http://www.propertynews.pl/biura/warsza ... 64263.html
Pracownik na wagę złota

Sektor BPO/SSC rośnie poza Warszawą nie tylko dzięki nowoczesnym, świetne zaprojektowanym biurowcom, ale także rynkowi pracy. Mamy dobrze wykształcone kadry - pracowników, którzy realizują coraz bardzie skomplikowane procesy.

Sylwia Piechnik, Head of Office Leasing, EPP zwraca jednak uwagę, że takie ośrodki jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto zaczynają borykać się z coraz trudniejszym dostępem do pracowników. Jednak - z drugiej strony - na mapie potencjalnych lokalizacji pod kolejne centra usług pojawiają się nowe miasta. - Bezrobocie spada, ale to nie zniechęca inwestorów, bo widzą perspektywy rozwoju w takich lokalizacjach jak Rzeszów, Lublin i Szczecin, który staje coraz bardzo popularny – uważa Sylwia Piechnik.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 18 cze 2018, 19:05

http://www.propertydesign.pl/architektu ... 18853.html
"Jako hotelarze, dostrzegamy tutaj wyraźnie szansę na nowe możliwości, które do tej pory były ograniczone ze względu na funkcjonowanie portu. Jestem przekonany, że serce biznesowe Warszawy, powoli będzie się zmieniało i ewaluowało właśnie w stronę aktualnego Lotniska Chopina. Powstanie tam nowe miejsce inwestycyjne, gdzie mają szansę zostać wybudowane m.in. nowe hotele i biurowce. Będzie też miejsce na centrum kongresowe z prawdziwego zdarzenia, którego stolica jako jedyna w Europie wciąż nie ma. A jak widzimy na przykładzie Katowic - dzięki temu, że powstało tam Międzynarodowe Centrum Kongresowe miasto wspaniale się rozwija. Powstają tam m. in. nowe hotele i wielu inwestorów chce je tam budować. My też zamierzamy inwestować w kolejne obiekty na Śląsku" - powiedział.

Zdaniem Cristescu, w związku z planami uruchomienia CPK należy wzmocnić kilka lotnisk regionalnych, jak np. Rzeszów, czy Szczecin. "Staną się one bardzo ważnymi graczami właśnie dla projektu CPK. Stwierdzenie, że ten projekt ma osłabiać lotniska regionalne w mojej opinii jest zdecydowanie błędne" - ocenił. Jak dodał, budowa CPK, "to inwestycja porównywalna do budowy portu w Gdyni, przy którym urosło nowe miasto w 20-leciu międzywojennym".



Budowa CPK, z perspektywy rozwoju Rzeszowa pod względem usług biznesowych również należy do ciekawego tematu na przyszłość.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: foreigner » 30 lip 2018, 3:18

Wątek ten rozpoczął się rok temu od wyników raportu ABSL o sektorze usług biznesowych. W czerwcu ukazała się jego kolejna edycja, więc garść liczb na ten temat.
Tegoroczny raport ABSL dostępny online tutaj:
http://absl.pl/wp-content/uploads/2018/06/raport_absl_2018_PL_180527_epub-1.pdf
Dla porównań, również raport Hays z 2015 roku dostępny tutaj (automatyczne pobieranie):
https://www.paih.gov.pl/files/?id_plik=24480
Raport Tholons (online) z listą 100 najlepszych miast dla sektora usług biznesowych:
http://www.tholons.com/Tholonstop100/Th ... 017v.7.pdf

Sektor nowoczesnych usług biznesowych nieustannie w Polsce rośnie. W konkluzjach swego raportu z 2015 Hays pisało, że trudno będzie nadal utrzymywać tej branży rozwój na poziomie 20% rocznie. Tymczasem w styczniu 2017 portal outsourcing podawał: "W ciągu ostatnich lat roczne tempo wzrostu branży dochodziło do 20 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby rozwój tej gałęzi polskiej gospodarki w najbliższym. czasie miał wyhamować". W 2017 otwarto w Polsce 51 nowych centrów i prognozuje się tyle samo na ten rok. Jeszcze w lutym 2016 szacowano, że w 2020 sektor ten będzie zatrudniał w Polsce 250 tys. osób. Na początku 2018 te prognozy przekraczały już 300 tys., a wg. ostatniego raport ABSL liczba ta w 2020 r. sięgnie 340 tys. a nawet 363 tys. w wariancie optymistycznym. Co najmniej od 2011 Kraków i Wawa poprawiają bezustannie swoją pozycję w rankingu Tholons 100 najlepszych miast dla outsourcingu, żadne z nich w tym czasie ani razu nie zanotowało spadku. Wrocek w ostatnim rankingu spadł znacznie, ale wcześniej notował rekordowe wzrosty.
Obrazek
W ostatnim czasie bardzo dobrze radzą sobie miasta Wielkiej Brytanii (np. Birmingham awansował o 46 miejsc), mimo, że jest to w końcu bardzo dojrzały rynek, z dużymi oczekiwaniami płacowymi, do tego z niepewną sytuacją w relacjach z kontynentem. Jeszcze ciekawsze jest to, że nowością w ostatniej edycji rankingu jest Dubaj, który wskoczył od razu na 19 miejsce. Pokazuje to, że rynek usług biznesowych dojrzewa i nie jest tylko sezonowym pędem za niskimi kosztami pracy. Zresztą w Polsce płace rosną ostatnio najszybciej od dekady.

Jednocześnie w ostatnim czasie pisze się w wielu różnych źródłach, że pula pracowników w największych ośrodkach coraz bardziej się wyczerpuje, przez co coraz częściej inwestorzy patrzą na mniejsze miasta. Wspomina się w tym kontekście nawet o Radomiu, czy Pile. Raport ABSL zauważa, że procentowy udział trzech największych ośrodków (Kraków, Wrocław, Wawa) w polskim rynku zmalał na rzecz mniejszych miast. Potwierdza to malejąca dominacja Warszawy na rynku biurowym. Na koniec 2017 w stolicy było więcej powierzchni biurowej niż w miastach regionalnych łącznie, ale w tymże 2017 w miastach tych oddano prawie dwa razy więcej nowych biur niż w Warszawie. Trend ten ma jeszcze przyspieszyć w 2018. W skali międzynarodowej ilustracją tych trendów może być rumuńskie miasto Kluż Napoka (324 tys.) które w 2017 wskoczyło od razu na miejsce 46 listy 100 miast, podczas gdy miasta takie jak Praga, Budapeszt, Bukareszt, Bratysława zanotowały spadki. Podobnie przedstawia to raport Cushwake, który podkreśla nasycenie krakowskiego i praskiego rynku i widzi Rumunię, Bułgarię, czy Litwę (gdzie mówi się już również o Kownie) jako nowe kierunki ekspansji sektora. Tak więc sytuacja jest coraz bardziej taka, że małe miasta nie są już tak bez szans wobec potęg takich jak Kraków czy Wawa, a firmy same coraz aktywniej będą poszukiwać dla siebie nowych miejsc.

Przejdźmy do Rzeszowa i do samego raportu ABSL. Na pierwszej stronie tego wątku jest mapka z ilością zatrudnionych w sektorze w poszczególnych miastach, wzięta z poprzedniej edycji raportu. W Lublinie było to 5,7 tys., w Rzeszowie 4,5, a w kolejnym Szczecinie 3,7.
Dzisiaj wygląda to tak:
Obrazek
Widać, że Rzeszów rozwija się ostatnio wolniej niż najbliżsi konkurenci. Rok temu Lublin zatrudniał 26% więcej pracowników tego sektora niż Rzeszów. W ciągu ok. roku przewaga ta urosła do 42%, a Szczecin niemal zrównał się już z Rzeszowem. W przyszłości Rzeszów może jeszcze bardziej odstawać od tych dwóch miast, bo 'nasycenie' rynku pracy (str. 18 raportu ABSL) sektorem usług biznesowych jest już wyższe w Rzeszowie (0,7) niż w Lublinie (0,6) i Szczecinie (0,3). Jeśli chodzi o samą liczbę centrów, to trzeba przyznać, że Rzeszów prześcignął w tym względzie Szczecin. W 2014 Rzeszów miał ich 14 wobec 17 w Szczecinie, zaś obecnie Rzeszów ma ich 32, a Szczecin o jedno mniej. Ale obu ich deklasuje Lublin, który startując z poziomu 24 centrów w 2014 doszedł do 64 obecnie (wzrost 166%).

Sytuacja wydaje się być dla Rzeszowa sprzyjająca, bo w 2015 Lwów i Kijów zniknęły na dobre z listy 100 najlepszych lokacji Tholons, a w tym samym roku Rzeszów otrzymał nagrodę Wschodząca Gwiazda Outsourcingu (CEE Outsourcing and Shared Services Awards). Rzeszów ponownie znalazł się w trójce nominowanych do tej nagrody za rok 2016, ale powędrowała ona do Opola, zaś w 2017 przygarnął ją Lublin. W 2017 Lublin był jeszcze nominowany do innej nagrody, Outsourcing Stars (ostatecznie powędrowała do Poznania).

Rzeszów ma wielki potencjał, o czym tu chyba nie pisano. Otóż jak podaje raport Hays, Rzeszów był w 2014 absolutnym liderem jeśli chodzi o centra zajmujące się Badaniami i Rozwojem. Stanowiły one 27% wszystkich centrów w mieście, jedynie Wrocław (26%) zbliżał się do tej wartości, a następny był Kraków z 18%. Z kolei udział centrów zajmujących się IT wynosił w Rzeszowie 40%, co też było jedną z najwyższych wartości, jedynie Lublin i Wawa miały ten wskaźnik wyższy. Łącznie IT/B+R stanowiło 67% centrów w Rzeszowie, żadne inne miasto nie mogło pochwalić się tak wysokim odsetkiem centrów zajmujących się najbardziej nowoczesnymi, przyszłościowymi dziedzinami, wymagającymi też większych nakładów inwestycyjnych niż usługi księgowe, HR czy sprzedaż. Również pod względem procentowego zatrudnienia te dwie branże dominowały w Rzeszowie z wartością 65% pracowników, co też było najlepszym rezultatem w Polsce (ex aequo z Bydgoszczą). Inaczej mówiąc rzeszowski sektor usług biznesowych już w 2014 był wybitnie sprofilowany pod kątem czegoś więcej niż tylko sprzedaż, obsługa klienta czy księgowanie faktur. Trudno o lepsze argumenty do podparcia promocji 'stolicy innowacji'. Tegoroczny raport ABSL (str. 20) pokazuje jednak, że Bydgoszcz prześcignęła Rzeszów w tym temacie, choć pozycja Rzeszowa pozostaje wysoka. Dodajmy, że chodzi tu o wskaźniki względne, nie uzależnione od wielkości miasta, i że centra IT/B+R stanowiły w ciągu dwóch ostatnich lat ponad 50% nowo otwieranych centrów w Polsce.

Struktura sektora usług biznesowych łączy się z prawdopodobnie największym zagrożeniem - automatyzacją. Firma badawcza ATKearney przewiduje, że już w 2022 zagrożonych będzie w Polsce 24% stanowisk sektora BPO (więcej niż w Indiach czy w USA). Powodem jest duży udział w polskim sektorze finansów i rachunkowości, a te usługi będą najszybciej zastępowane przez roboty i algorytmy, potem przyjdzie czas na obsługę klienta, sprzedaż i HR. Badania i Rozwój oraz przynajmniej część branży IT powinny się opierać dłużej. Raport ABSL potwierdza przewidywania ATKearney i uznaje automatyzację za jeden z najmniej korzystnych trendów dla branży (str. 96). Nawet jeśli te prognozy są nieco przedwczesne, to i tak widać, że opłaca się wspierać taką wąską specjalizację rzeszowskiego sektora. Pytanie zatem, czy nie można zrobić więcej nie tylko w promocji IT/B+R w Rzeszowie, ale też w przyciąganiu tego typu inwestycji. Może Lufthansa, która weszła już do Rzeszowa z przemysłem, otwarła by coś związanego z IT, bo ich krakowskie centrum usług wspólnych na tym polu nie działa ? Lufthansa nie jest zresztą jedyną linią lotniczą z takim centrum w Krakowie, w 2016 wprowadził się Cathay Pacific z Hongkongu. Przecież w stolicy Doliny Lotniczej znalazłoby się te 100 pracowników, bo tylu na wejściu Cathay zatrudnił.

Jeśli ktoś uważa że fantazjuję i że miasto nie jest od zajmowania się takimi sprawami, to co powie na to, że urząd miasta Zielona Góra (140 tys.) co roku organizuje udział wszystkich chętnych z regionu związanych z IT w największych na świecie targach IT w Hannowerze. Uczestnicy mają opłacony przejazd, wejściówki, posiłek, opiekę tłumacza. A to jest pierwszy lepszy przykład z brzegu.
http://lppt.pl/aktualnosci/prezydent-miasta-zielona-gora-oraz-lppt-zapraszaja-na-targi-informatyczne-cebit/

Jeśli chodzi o rynek biurowy to Rzeszów (105 800 m2) niezmiennie góruje nad Olsztynem, Kielcami, czy Białymstokiem (str. 71 raportu ABSL). Ale Lublin ma już ponad 170 tys. oraz dalsze 34 tys. w budowie i w krótkim czasie będzie miał dwa razy taką powierzchnię biur co Rzeszów, co ma się nijak do relacji wielkości tych miast (Lublin prześcignął też na tym polu Szczecin, choć jeszcze dwa lata temu był gorszy). Z innych miast Radom zwiększył swą podaż biur o 50% w ciągu mniej więcej roku, a Opole o 30%. U naszych południowych sąsiadów Koszyce (240 tys.) miały w zeszłym roku 131 tys. oraz 30 tys. w budowie.


http://www.outsourcingportal.eu/pl/walt ... -2016-roku
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,4442 ... iecej.html
http://biuroprasowe.cbre.pl/biura-rosna ... a-stolica/
https://kariera.goldenline.pl/sektor-us ... da-w-gore/
https://www.pulshr.pl/bpo/praca-w-ssc-b ... 54789.html
http://whatsupmagazine.pl/krakow-na-8-m ... u-tholons/
http://www.egospodarka.pl/art/galeria/1 ... ,39,1.html
https://www.proprogressio.pl/pl/aktualn ... a-bpo.html
http://www.outsourcingportal.eu/pl/wroc ... izacje-bpo
http://www.poznan.pl/mim/inwestycje/new ... 02468.html
http://kapitalpolski.pl/opole-zwyciezca ... ng-awards/
http://ceeoutsourcingawards.com
https://cushwake.cld.bz/Where-in-the-Wo ... /11#zoom=z
http://absl.pl/pl/absl-50-nowych-centro ... u-rocznie/
http://absl.pl/pl/4856-2/
http://www.sario.sk/sites/default/files ... -11-23.pdf
https://biznes.newseria.pl/komunikaty/n ... 1786697947
https://www.atkearney.com/digital-trans ... on-article
Ostatnio zmieniony 30 lip 2018, 16:45 przez foreigner, łącznie zmieniany 5 razy
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 30 lip 2018, 14:35

Bardzo ciekawy, merytoryczny i analitycznie dobrze zrobiony przegląd.

De facto, ciężko się z nim nie zgodzić. W poprzednich postach, stwierdziłem że w naszym mieście kompletnie leży kwestia promocji i sprowadzania firm technologicznych, IT itp., w porównaniu do innych miast. Brakuje konferencji technologicznych i rozwojowo-projektowych, które odbywają się chociażby w Lublinie (Lubelski wzór).

Jedyną chyba opcją jest szersza i publiczna dyskusja w tym temacie (np. na łamach prasy czy serwisów internetowych).
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: foreigner » 31 lip 2018, 2:37

Mieliśmy ostatnio pewną inicjatywę - darmowe bilety dla studentów z zagranicy - ale to był taki strzał w stylu 500+
Czyli niezależnie co i jak studiujesz to masz za free jeżdżenie. Również wtedy, gdy urywasz się z zajęć i jedziesz na melanż albo do kina czy po bułki. To było tak ogólne założenie, że nie wiadomo, czy prezydentowi przyświecało coś więcej niż tylko nabijanie liczby studentów i mieszkańców.
Dziwię się, że ratusz był zdziwiony protestami po takim ruchu w mateczniku prawicy.

Można im było dać np. dofinansowanie do nauki języka, ale w taki sposób, że dostają zwrot 50% kasy co semestr pod warunkiem obecności na zajęciach. Drugie 50% po ukończeniu całego kursu, ale wypłacane dopiero po podjęciu pracy w Rzeszowie lub okolicy. Osoby które decydują się uczyć polskiego mają zwracane od razu 100%. Do tego ew. opłacenie każdemu abonamentu na rower miejski. Kto ma pedałować jak nie młodzi :)
A ludziom się mówi, że chcemy by mogli uczyć się polskiego i się integrować i już Młodzież Wszechpolska jest ukontentowana.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 13 wrz 2018, 8:58

http://www.propertynews.pl/biura/polska ... 66938.html
Dostęp do wykwalifikowanych pracowników, korzystne stawki najmu nieruchomości biurowych czy dynamicznie rozwijająca się infrastruktura drogowa - to główne argumenty przemawiające za lokalizacją centrów usług wspólnych w Polsce Wschodniej. Olsztyn, Białystok, Lublin i Rzeszów to coraz częstsze wybory światowych graczy na lokalizację międzynarodowych oddziałów.


- Od kilku lat zauważamy rosnące zainteresowanie zarówno polskich, jak i międzynarodowych korporacji z sektora nowoczesnych usług biznesowych mniejszymi ośrodkami miejskimi, m.in.: takimi jak Rzeszów, Białystok, Olsztyn czy Lublin - mówi Agnieszka Giermakowska, starszy konsultant z działu badań i analiz, Savills.

Wśród firm, które zdecydowały się na zaistnienie na wschodnich rynkach, są m.in. Billennium, Convergys International, Genpact czy Sii w Lublinie, TranscomWorldWide (Olsztyn i Białystok), Asseco, CarlsonWagonlit Travel, Deloitte CE Business Services, Jeppssen, Nestle czy Pratt& Whitney w Rzeszowie.

- Widzimy też stabilne zainteresowanie ze strony firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu tymi miastami, szczególnie jeśli chodzi o rozwój już obecnych w Polsce podmiotów - dodaje ekspertka Savills.

Przykładami takich ekspansji w ostatnich dwóch latach mogą być np.: SoftServe (po Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gliwicach przyszedł czas na Białystok), Onvelo (ósmy odział w Polsce, tym razem w Lublinie) czy Sii (kolejny, dziewiąty oddział w Polsce - Rzeszów).

Na atrakcyjność miast Polski Wschodniej wpływają m.in.: dostęp do wykwalifikowanych pracowników, korzystne stawki najmu nieruchomości biurowych czy dynamicznie rozwijająca się infrastruktura drogowa, jak również planowana powierzchnia biurowa.

Co więcej, lokalizacje te oferują możliwość zaistnienia na rynku jako jeden z głównych pracodawców w branży, a nie jako jedna z wielu firm - jak w przypadku największych ośrodków miejskich. Barierą, którą mogą napotkać korporacje z sektora nowoczesnych usług biznesowych w mniejszych ośrodkach miejskich, może być brak dostępnej od ręki powierzchni biurowej spełniającej wymagania tych firm, niemniej jednak deweloperzy oraz władze lokalne widząc potencjał wzrostu i możliwość tworzenia nowych miejsc pracy szybko reagują na potrzeby zgłaszane ze strony inwestorów z sektora BPO/SSC. Już sama obecność w mieście firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wpływa pozytywnie na ogólny rozwój gospodarczy miasta i regionu.

Według szacunków firmy doradczej Savills rynki z największych miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Lublin) oferują obecnie około 400 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w tym prawie 75 proc. przypada na Lublin i Rzeszów - największe ośrodki biurowe na ścianie wschodniej. Kolejnych ponad 33 tys. mkw. znajduje się w budowie. Z powyższych liczb wynika, że perspektywy rozwoju na kolejne lata w przypadku analizowanych rynków biurowych są pozytywne.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości