[Rzeszów Główny] Remont stacji

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: rz2014 » 25 maja 2018, 14:20

Boss pisze:
a takie duże miasto jak Rzeszów dalej tkwi w latach 60 XX wieku.

Dlaczego tak jest:

1. teren na którym znajduje się dworzec w Rzeszowie należy do PKP S.A. Oddział Gospodarowania
Nieruchomościami w Krakowie - a tam jesteśmy bardzo "lubiani" dlatego jesteśmy na końcu
2. musimy sobie odpowiedzieć na kluczowe pytanie czy w Rzeszowie jest "Dworzec Główny w Rzeszowie" czy może "Stacja Rzeszów"
w Krakowie chcą Stacji My Dworca
3. jest kilka przyzwoitych koncepcji na dużą inwestycję Dworca a to o czym piszesz i zacznie się w tym roku to jest "remont+" stacji


Witam, odpowiem w punktach:
Ad 1/ Krakusi to widza jedynie czubek własnego nosa i zajmują się w 1. kolejności swoim miastem i długo potem nic - a następnie innymi miastami w Małopolsce. Podkarpackie nie jest jak widzę dopieszczane, na samym końcu ich listy. Sam mam do KRK ok. 60 km ale nie lubię tego miasta. Maja się za niewiadome kogo. Wolę Rzeszów (i z sentymentu i z innego podejścia ludzi do życia - na plus dla Rzeszowa), Podobnie z Zalewem. Rzeszów nie powinien mieć nic wspólnego (żadnej spółki) z centusiowem. Każde województwo powinno mieć swój oddział a nie jakaś chora "regionalizacja" bez możliwości racjonalnej i konstruktywnej współpracy.
Ad 2/ Stacja Rzeszów Główny i dworzec o tej samej nazwie.
Ad 3 / Tak, remont stacji Rzeszów Gł. plus budowa przystanku Rzeszów Zachodni, torowisko, podkłady, etc od os. Miłocin w RZ do mostu na Wisłoku (bez mostu - bo ten już wymieniony). Równocześnie ma być remontowany dworzec Rzeszów Gł.
Ważne jest aby wspólnie połączyć siły z PKS (bo ta buda odstrasza) i pogonić PKP i całe te centusiowo, któremu chyba nie na rękę, że Rzeszów jest rozwijającym się dobrze miastem wojewódzkim. Założę się, że remont stacji Rzeszów Gł. będzie ostatnim oddanym na linii Kraków-Medyka (zemsta tych z Krakówka). Poczytajcie na facebook'u o inwestycjach PKP (PKP pociąg do podróży, PKP PLK, Rynek Kolejowy) to wszędzie tyko Kraków, Kraków, Kraków. Tak jakby inne miasta nie istniały. Szkoda słów.
Pozdrawiam.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: rafik » 25 maja 2018, 17:27

Po co zakładasz temat gdzie pytasz o daną sprawę a potem sam sobie odpowiadasz nie do końca mając pojęcie :roll:
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1063
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: rz2014 » 26 maja 2018, 17:04

--// ciach //--

Dlaczego uważasz, że nie mam pojęcia o inwestycjach PKP? Skąd takie założenie? Nie wiem np. co będzie z placem dworcowym i tym okropnym dworcem PKS.
Założyłem w/w temat aby dowiedzieć się coś więcej od Was, co sadzicie o przedłużającej się sprawie w/s dworca i stacji w Rzeszowie. Przecież to forum.
Może "kolega" wypowie się na ten temat, jeżeli zechce bo widzę, że "naskakujesz na mnie" Luzu więcej życzę.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: rafik » 27 maja 2018, 12:32

Wypowiedziałem się na poprzedniej stronie.
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1063
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: rz2014 » 27 maja 2018, 17:44

Panie "rafik" to i ja wiem od polowy 2017 roku (jak nie wcześniej).
Chciałem się Was zapytać tu na forum jak zapatrujecie się na takie kwestie jak: co z dworcem PKS (który należy do kilku różnych właścicieli). Niby miasto rozmawiało z PKS ale nie maja środków na gruntowny remont, który jest nieodzowny skoro maja być przeprowadzone spore prace i maja być przeprowadzone radykalne zmiany na całym placu dworcowym i otoczeniu (to już w gestii m. Rzeszowa). Osobiście zburzyłbym to dziadostwo (PKS) i na nowo wybudował miejsca postojowe, poszerzone o własność m. Rzeszów (droga do dawnego składu węgla z placem) a nawet odkupić post-austriackie szpecące parterowe magazyny, w tym dawny Komisariat Policji od PKP o ile PKP nie planuje tam rozbiórki "tego czegoś" np. w ramach budowy przedłużenia/poszerzenia peronu nr 1 (np. 1a).
Ciekaw też jestem co w przypadku Waszej hali wachlarzowej tzw. "krakowskiej" ("lwowską" już zlikwidowano a obecna to po części gruzowisko i sypialnia dla bezdomnych). Czy PKP jest za sprzedażą gruntów miastu? Czy PKP planuje tam jedynie wyburzenia tej hali przy której znajduje się Muzeum Militariów (dokładnej muzeum nazwy nie pamiętam). Można tam wybudować kilku poziomowy parking dla podróżnych jak i mieszkańców os. Tysiąclecia z preferencją dla podróżujących PKP a parkujący na północ od dworca (gdyż na placu dworcowym PKP ma powstać również parking). Tamten mógłby być także uzupełnieniem miejsc parkingowych w mieście, gdzie ich po prostu brakuje.

Na przykładzie Tarnowa mogę przedstawić taką oto info, iż PKP oddało czy sprzedało (tego nie wiem) działkę miastu (na południe od E-30) i Tarnów wybudował kilkupoziomowy parking, który de facto stoi praktycznie pusty (głównie dlatego, że dojazd jest fatalny i trzeba jechać długo i naokoło) a jest darmowy dla tych co posiadają bilet małopolskiej kolei aglomeracyjnej. Inaczej się płaci. Tylko, że w Tarnowie ruch podróżnych jest zdecydowanie mniejszy niż w Rzeszowie (autobusy Voyager'a do Krakowa co pól godziny, zwykle pełne - a to duże autokary) i 80% podróżnych z Tarnowa jedzie do KRK.

Rozmowy z PKP są ciężkie a można był by odkupić ta halę krakowską i coś ciekawego w niej zrobić, przenosząc do jej część w.cyt. Muzeum. Zburzyć tylko ten syf (gruzy) po różnych budynkach ale zajmie się tym PKP PLK lub miasto (w zależności od umowy). Zabytkowa kładka nad torami to nie wszystko (i sam jestem za jej przemieszczeniem jej w inne miejsce bo nie pasowałaby do odremontowanej stacji z przejściem podziemnym choć jest w dobrym stanie, nitowana, post-austriacka ale chodzi się po deskach, jak za Gomułki).
Moje wnioski:
1/ hala wachlarzowa krakowska - na muzeum i miejsce np. alternatywnej muzy lub też dodatkowy parking ogólnodostępny;
2/ obecna kładka nad torami - po wybudowaniu przejścia podziemnego przeniesienie w inne, potrzebne w mieście miejsce;
3/ rozmowy z PKS i jego odkupienie przez miasto (lub udział - aportem nieruchomości) i wyburzenie/postawienie na nowo dworca komunikacji samochodowej;
4/ odkupienie przez miasto parterowych magazynów (do dawnego składu węgla) z przeznaczeniem na miejsca postojowe PKS.

Miasto Rzeszów musi zasiąść do stołu z właścicielami PKS i rozwiązać ten poważny problem (sam PKS "gniecie się" w obecnych granicach swojego dworca) ale za przeproszeniem nie pier...lenie się z nimi jak do tej pory - tylko konstruktywnie - tak jak ma wyglądać PKS w większym mieście.
Podobnie z PKP (tym razem luźniej, nie na ostro:) a dot. hali wachlarzowej oraz ewentualnego zakupu parterowego syfu, wyburzenie go i przeznaczenie na PKS.

Wasze uwagi, sugestie, inne propozycje byłyby dla mnie cenne. Rozmowy, jak to z PKP bywa, są b. często "wołaniem na puszczy", zwłaszcza, że zarządza tym Kraków. No i sprawa PKS, wydawałoby się, że nie taka trudna ale od wielu lat nic konstruktywnego nie wniosła. Dlatego miasto nie może pitolić się z nimi ale DZIAŁAĆ. Macie wpływowych i nieźle zarządzających miastem włodarzy więc TRZEBA to wykorzystać. Zresztą nie tylko ich.
Tarnowianin. A tarnowianie to mieszanina inteligencji i meliniarstwa.
rz2014
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 52
Na forum od: 14 lip 2017, 14:14
Lokalizacja: Tarnów, Brzesko

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: Sindus » 28 sie 2018, 17:09

Nie wiem czy jest to odpowiedni temat do wrzucenia tych zdjęć.Wymiana torów od.Al.Wyzwolenia do Rzeszów Główny. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: Sindus » 28 sie 2018, 17:12

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: Sindus » 28 sie 2018, 17:17

Tutaj ma być ( przy zakladzie drobiarskim) peron dworca Rzeszów Zachodni ? Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: Sindus » 28 sie 2018, 17:20

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 02 wrz 2015, 9:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont stacji Rzeszów Główny - ok. lipca/sierpnia 2018

Postautor: bogdanoo » 28 sie 2018, 18:31

Sindus pisze:Tutaj ma być ( przy zakladzie drobiarskim) peron dworca Rzeszów Zachodni ? Obrazek


Wspaniałe zapachy gwarantowane w trakcie oczekiwania na pociąg :x
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości