[Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: flyRZE » 12 sty 2018, 22:42

Rozumiem, że najbliżej jest realizacji ta koncepcja:
Obrazek
skoro mowa o przesunięciu pomnika bardziej w kierunku wschodnim.
Wycięcie wszystkiego w otoczeniu tego ścieku urbanistyczo-przestrzennego będzie czymś kuriozalnym.
Nie mogę zrozumieć dlaczego miasto nie tworzy MPZP dla całej przestrzeni, na której są szczęki. To kawał miasta, na którym powinna powstać zabudowa pierzejowa o przeznaczeniu biurowo-hotelowo-mieszkalno-usługowym. Budynki 4-5 piętrowe.
flyRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 607
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: kornik » 14 sty 2018, 16:04

Ja to widzę tak:

Obrazek

Obrazek

Konserwatorowi najwyraźniej marzy się wielka monumentalność i patriotyczny pomnik na 100-lecie, i ma przy tym gdzieś mieszkańców. Zapomina przy tym, że ten plac tworzy powojenny blok, powiatowe kamieniczki za ściekiem komunikacyjnym i budy z bazarku, w efekcie czego ta monumentalność będzie wyglądać cokolwiek komicznie.

Ten pomnik to będzie test dla miasta: ulegnie patriotycznemu wzmożeniu i zgodzi się na plac służący wyłącznie spędom przed pomnikiem raz do roku czy jednak stanie po stronie mieszkańców, dla których plac jest chwilą wytchnienia i odpoczynku od okolicznego zgiełku.
kornik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 87
Na forum od: 12 sty 2018, 12:09

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: foreigner » 15 sty 2018, 6:55

Mi budowa tego pomnika nie przeszkadza, to zresztą inicjatywa obywatelska sprzed wielu lat.

Ale jak patrzę na tą wizkę...
Obrazek

...to nie rozumiem jednego. Dlaczego w jednym miejscu za grube miliony robi się ogrody Bernardyńskie, które ogłasza się kluczową inwestycją dla regionu i błogosławioną oazą spokoju i zadumy w centrum zgiełku, a zaledwie paręset metrów dalej, w miejscu chyba jeszcze bardziej uczęszczanym przez pieszych, chce się wyrżnąć w pień całą roślinność. A uzasadnieniem jest pomnik, który, jak widać, i tak nie jest zbyt okazały i rzucający się w oczy. Jest to tym bardziej uderzające, że obie inwestycje mają poparcie w tych samych kręgach politycznych. Na szczęście ta druga koncepcja z pomnikiem w centrum placu i częściowo zachowaną roślinnością jest dużo lepsza.

Ale mam też inną koncepcje. Ogarnął bym cały plac, budki i kioski, wytyczył nowe ścieżki, ale pozostawił roślinność. A pomnik bym przesunął całkiem na wschodni cypel tego placu, mniej więcej tam, gdzie łączą się przejścia dla pieszych koło skrzyżowania:
Obrazek

Dzięki umiejscowieniu przy skrzyżowaniu byłby dobrze widoczny. Dodajmy, że Targowa rozszerza się kilka metrów wcześniej, tworząc korzystną perspektywę:
https://www.google.pl/maps/@50.03865,22 ... 312!8i6656

Niektórzy powiedzą, że pomnik nie jest do podziwiania z samochodów, ale, jak już zauważono, to miejsce i tak nie ma raczej szans na status parku, w którym ludzie spędzają czas zwyczajnie dla przyjemności, czytają książki na trawniku, a dzieci kąpią się w fontannie (osobiście kojarzę to miejsce prędzej z za przeproszeniem menelami). Dla miejscowych (a oni głównie kręcą się w okolicach placu, czekając na autobus, idąc na stragany czy halę targową) pomnik i tak wkrótce spowszednieje, a będąc bardziej przy ulicy będzie fajną wizytówką dla przejezdnych. Umiejscowienie na zwężającym się wschodnim krańcu może też być korzystne w przyszłości, gdy, mam nadzieję, odrestaurowana zostanie hala targowa. Z drugiej strony, warunkiem godnej prezencji pomnika w tym miejscu jest ogarnięcie chaosu reklamowego.

Linia ciała konia byłaby prawie równoległa do al. Piłsudskiego, ale delikatnie skręcona w kierunku centrum skrzyżowania, zadem w kierunku parku. Jednocześnie, choć to już pewnie zaklepane, zmieniłbym nieco sam pomnik. Konia widziałbym w pozie przypominającej poniższą:
Obrazek
Obrazek

Te fotki jeszcze nie do końca oddają o co mi chodzi. Chodzi o moment, w którym koń zmienia znacznie kierunek biegu, przez co na moment zapiera się gwałtownie wyprostowanymi przednimi nogami, pochyla nieco do przodu, a szyja zwraca się już w innym kierunku. Taki pomysł na samego konia wynika z tego, że zwyczajnie stojący koń dla wielu obserwatorów byłby w takim miejscu widoczny tylko z boku lub z tyłu, co jest mało atrakcyjne. A taki bardziej dynamiczny koń, z ciałem i głową w różnych kierunkach, który jest w biegu i za chwilę może obrać jeszcze inny kierunek, "zwraca się" do obserwatorów znajdujących się w szerszym promieniu. Żeby ten efekt jeszcze nieco wzmocnić, głowa marszałka mogłaby być jeszcze delikatnie zwrócona w stronę przeciwną do głowy końskiej. Roślinność zaś byłaby niska przy samym pomniku, a potem stopniowo coraz wyższa w kierunku centrum placu. Dzięki temu może udało by się uzyskać efekt konia wybiegającego spośród drzew (w tym celu zamiast klasycznego cokołu można by zastosować cokół imitujący pagórek, pokryty nawet naturalną trawą). Taki dynamizm mógłby wymagać ukazania nieco młodszego marszałka, ale to przecież nie musi być wadą. Taki pomnik wyróżniałby się na tle statycznych pomników w Kielcach czy Lublinie, a dynamiczna poza dobrze pasowałaby zarówno do ruchliwego skrzyżowania, jak i młodego, dynamicznego miasta.

Ewentualnie inne miejsce gdzieś przy al. Piłsudskiego.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 328
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: gragar » 15 sty 2018, 11:06

Bardzo podoba mi się Twój pomysł na projekt ale znając życie znowu zrobią jakieś kuriozum :o ,,czyt.szkaradka.. :twisted: . i nawet nie przeczytają tego Twojego posta a szkoda. Bo mogło być tak fajnie :D .
gaga
gragar
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 200
Na forum od: 16 lut 2016, 20:21

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: kornik » 15 sty 2018, 13:38

foreigner pisze: jak już zauważono, to miejsce i tak nie ma raczej szans na status parku, w którym ludzie spędzają czas zwyczajnie dla przyjemności, czytają książki na trawniku, a dzieci kąpią się w fontannie (osobiście kojarzę to miejsce prędzej z za przeproszeniem menelami).


No nie. Problemem pl. Wolności jest to, że tam zasadniczo nic nie ma. Służy właściwie tylko do tranzytu, bo jedynym znaczącym generatorem ruchu jest przystanek. Plac jest przecięty na pół hałasującym i smrodzącym ściekiem komunikacyjnym. Ze skweru jest dostępna tylko jedna pierzeja, pozostałe półtorej jest za rzeką asfaltu. Idealne miejsce dla "meneli".

Ta lokalizacja ma ogromny potencjał na stanie miejskim placem. Ale żeby tak się stało, konieczne jest (znaczne) ogranicznie ruchu na Piłsudskiego, tak żeby północna pierzeja nie była odcięta od reszty placu, i uzupełnienie zabudowy (powrót do rozmiarów placu sprzed wojny) tworzące nowe pierzeje wychodzące na plac. Kiedy umieści się przy placu funkcje przyciągające ludzi, można myśleć o wycięciu drzew, żeby tych ludzi zmieścić (ale też nie do zera). Wycinka teraz to tworzenie wygonu, po którym będzie hulał wiatr.
kornik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 87
Na forum od: 12 sty 2018, 12:09

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: Grzegorz44 » 17 sty 2018, 5:23

W obecnych warunkach radykalne ograniczenie ruchu na al. Piłsudskiego jest nierealne. Były koncepcyjne pomysły sprzed kilku lat, żeby ruch tranzytowy przenieść w tym miejscu do tunelu, ale koszty przewyższyłyby chyba korzyści. A komunikację miejską na kierunku W-Z i tak musielibyśmy zostawić na powierzchni.
Grzegorz44
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 141
Na forum od: 16 maja 2017, 18:33

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: bogdanoo » 17 sty 2018, 12:02

Zamieszanie wokół budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przy pl. Wolności w Rzeszowie. Konserwator zaprzecza, że zleciła wycinkę drzew.

Budowa pomnika marszałka Piłsudskiego w Rzeszowie, a konkretnie modernizacja skweru, na którym miałby on stanąć wywołała wiele emocji. Rozgorzały one, kiedy miasto przedstawiło wizualizację tego terenu. Widać na nim, elementy małej architektury, ale kompletnie pozbawionej zieleni.

https://plus.nowiny24.pl/wiadomosci/a/z ... i,12854386
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 896
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: Grzegorz44 » 18 sty 2018, 2:43

No tak tylko wizualizacja z "gołym" placem to stara wizja komitetu budowy pomnika. Tymczasem wciąż jest pokazywana w mediach jako koncepcja docelowa, a przecież parę postów wcześniej jest zamieszczona prawdopodobna koncepcja placu z zachowaniem części zieleni. Media czasami wprowadzają zamieszanie bezmyślnie powielając pewne informacje (także w warstwie wizualnej), zamiast zająć się sprawą dogłębnie. Inna sprawa, że może ratuszowi pokazywanie nieaktualnej, ale szokującej wizji komitetu jako efektu obecnych postulatów konserwatora akurat pasuje.
Grzegorz44
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 141
Na forum od: 16 maja 2017, 18:33

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: Szymek_Rz » 18 sty 2018, 10:46

Jak już mają "przeorać" ten plac, to może miasto pomyślało by o parkingu podziemnym pod tym placem.
Szymek_Rz
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 135
Na forum od: 11 lis 2015, 18:00

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: swiety » 19 sty 2018, 20:43

Szymek_Rz pisze:Jak już mają "przeorać" ten plac, to może miasto pomyślało by o parkingu podziemnym pod tym placem.


Dokładnie! Dobrze, że o tym przypomniałeś. Jest wiele miejsc w Rzeszowie gdzie takie parkingi powinny powstać.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1774
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości