[B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: bartek86 » 11 kwie 2017, 23:30

Santinel pisze:Prawym pasem można sobie jeździć wokół ronda nawet cały dzień. Z lewego pasa zjeżdzając z ronda trzeba zmienić pas na prawy ustępując pierwszeństwa. Zasady są proste, tylko instruktorzy uczący coś sobie ubzdurali.

Tu taki mały przykład niewiedzy ludzi: https://www.youtube.com/watch?v=E7FXXWqYm5k


Po części jakaś tam masz rację, ale po części piszesz kompletne głupoty (oczywiście bez urazy, może złe słowo dobrałem).

Przykład rondo Lwowska:
Z jakiej strony byś nie wjeżdżał na rondo to prawy pas służy do tego żeby zjechać w 1 zjazd lub jechać na wprost (2 zjazd), a pas lewy służy do jazdy na wprost (2zjazd) lub w lewo (3 zjazd). Gdyby każdy robił tak: " Z lewego pasa zjeżdzając z ronda trzeba zmienić pas na prawy ustępując pierwszeństwa" to do kolizji dochodziło by pewnie co 5min (przynajmniej na tym rondzie). Podobne rondo na Rzecha (identyczna sytuacja).
Prawda jest taka, że na każdym rondzie jeździ się inaczej, dlatego 90% z nas nie umie jeździć na rondach. Dlaczego 3/4 kierowców wjeżdża na rondo z prawego pasa ???? bo boi się jechać z lewego (z lewego gdyby jechali na wprost lub na 3 zjazd bali by się osób na prawym pasie i bali by się możliwej kolizji). A dodam, że i w Rzeszowie spotkać można przypadek gdzie ktoś z lewego pasa! zjeżdża w 1 zjazd w prawo! Każde rondo jest inne, przepisy w większości rond nie są ścisłe, bo przecież gdyby były to ludzie nie baliby się tak tego lewego pasa.
Dlatego w mojej opinii walenie co 200m rond jest idiotyzmem, bo nie dość, że nie poprawia ruchu to może powodować większe zagrożenie kolizji. Jedynym bezpiecznym rondem jest chyba tylko turborondo.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: PzD91 » 11 kwie 2017, 23:48

^^ Rondo na Lwowskiej powinno wyglądać tak:
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: icetruck » 12 kwie 2017, 0:02

bartek86 pisze:Przykład rondo Lwowska:
Z jakiej strony byś nie wjeżdżał na rondo to prawy pas służy do tego żeby zjechać w 1 zjazd lub jechać na wprost (2 zjazd), a pas lewy służy do jazdy na wprost (2zjazd) lub w lewo (3 zjazd).


no sorry, ale nie mogę - kto o tym decyduje? dlaczego prawy pas to 1 zjazd lub 2 a nie tylko 1? są jakieś przepisy na to?*

bartek86 pisze:Prawda jest taka, że na każdym rondzie jeździ się inaczej, dlatego 90% z nas nie umie jeździć na rondach.


prawda jest taka, że większość kierowców nie zna prawa o ruchu drogowym i wymyśla sobie jakieś własne
do tego wymyślasz sobie jeszcze jakieś strachy kierowców i powody dla których nie jeżdzą lewym pasem :D poobserwuj trochę rondo na pobitnie albo rondo za asseco, zobacz że przepisy działają dopóki nie trafi właśnie jeden mistrz na drugiego mistrza
(moim zdaniem ludzie unikają lewego właśnie dlatego, że potem nie potrafią płynnie zmienić pasa na rondzie lub zjechać z ronda nie wyjeżdżając komuś po maskę - co zawsze skrzętnie wykorzystuję o ile nie chcę zjechać pierwszym zjazdem)

bartek86 pisze:Jedynym bezpiecznym rondem jest chyba tylko turborondo.


Prawo o Ruchu Drowym i system szkolenia kierowców w Polsce (nieznajomość przepisów) oraz kultura (a raczej jej brak - bo jazda na 3 zjazd prawym pasem, albo okrążanie ronda prawym to brak KULTURY jazdy po prostu - aczkolwiek jest ZGODNE z przepisami) to jak widać zdecydowanie za mało, dlatego tutaj zdecydowanie się zgodzę - turbinówki są bardzo dobrym rozwiązaniem

* - nie ma przepisów na to z którego pasa korzystać do którego zjazdu, natomiast to co piszesz zgadza się z dobrą kulturą jazdy - ale to nie jest wyznacznik "służy", "należy" tylko co najwyżej "powinno się", "dobrą cechą jest..."
icetruck
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 400
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: dStan » 12 kwie 2017, 8:31

bartek86 pisze:Prawda jest taka, że na każdym rondzie jeździ się inaczej...
Każde rondo jest inne, przepisy w większości rond nie są ścisłe...

Odniosę się tylko do tych dwóch kwestii. Prawda jest taka, że przepisy są ścisłe i jasno określone, rondo traktowane jest jako droga jednokierunkowa ze zjazdami w prawo, więc jadąc prawym pasem prosto masz pierwszeństwo, a jak chcesz zjechać a jedziesz lewym, musisz najpierw zmienić pas na prawy ustępując pierwszeństwa wszystkim, którzy się na nim znajdują znajdują. Bo jak sobie wyobrażasz zasadę, że "na każdym rondzie jeździ się inaczej", jestem w Pcimiu Dolnym, pierwszy raz, trafiam na rondo, dochodzi do kolizji i druga osoba (załóżmy, że miejscowy), mówi mi że jestem sprawcą bo na tym rondzie jeździ się akurat tak i tak, inaczej niż na rondach w Pcimiu Górnym i np. Rzeszowie? A skąd ja mam to wiedzieć?
Inną sprawą jest tutaj kultura kierowców i kwestia zrozumienia na drodze. Jasne, wg. dobrych zasad jak zjeżdżamy na rondzie pierwszym albo drugim zjazdem, to wjeżdżamy na prawy pas, jak drugim albo trzecim wjeżdżamy na lewy. Zmieniamy pas z lewego na prawy na wysokości zjazdu poprzedniego, względem tego na którym chcemy zjechać. Ale to są tylko dobre nawyki, prawda i przepisy są takie, że można kontynuować jazdę po rondzie prawym pasem w nieskończoność i zgodnie z prawem taka osoba zawsze będzie miała pierwszeństwo (jedzie prosto, swoim pasem, nigdzie nie skręca itp). Tak, jak Santinel pisał na poprzedniej stronie.
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 501
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: bartek86 » 12 kwie 2017, 9:02

dStan pisze:Odniosę się tylko do tych dwóch kwestii. Prawda jest taka, że przepisy są ścisłe i jasno określone, rondo traktowane jest jako droga jednokierunkowa ze zjazdami w prawo, więc jadąc prawym pasem prosto masz pierwszeństwo, a jak chcesz zjechać a jedziesz lewym, musisz najpierw zmienić pas na prawy ustępując pierwszeństwa wszystkim, którzy się na nim znajdują znajdują. Bo jak sobie wyobrażasz zasadę, że "na każdym rondzie jeździ się inaczej", jestem w Pcimiu Dolnym, pierwszy raz, trafiam na rondo, dochodzi do kolizji i druga osoba (załóżmy, że miejscowy), mówi mi że jestem sprawcą bo na tym rondzie jeździ się akurat tak i tak, inaczej niż na rondach w Pcimiu Górnym i np. Rzeszowie? A skąd ja mam to wiedzieć?
Inną sprawą jest tutaj kultura kierowców i kwestia zrozumienia na drodze. Jasne, wg. dobrych zasad jak zjeżdżamy na rondzie pierwszym albo drugim zjazdem, to wjeżdżamy na prawy pas, jak drugim albo trzecim wjeżdżamy na lewy. Zmieniamy pas z lewego na prawy na wysokości zjazdu poprzedniego, względem tego na którym chcemy zjechać. Ale to są tylko dobre nawyki, prawda i przepisy są takie, że można kontynuować jazdę po rondzie prawym pasem w nieskończoność i zgodnie z prawem taka osoba zawsze będzie miała pierwszeństwo (jedzie prosto, swoim pasem, nigdzie nie skręca itp). Tak, jak Santinel pisał na poprzedniej stronie.


Oczywiście, że są przepisy, ale zauważ, że jedni korzystają tylko z przepisów jakie znają (może nie aktualizują wiedzy), inni starają się jeździć wg dobrej kultury i na koniec wychodzi, że każdy kierowca inaczej myśli i zachowuje się na rondzie. Dokładnie o to mi chodzi. Na skrzyżowaniu 99,9% wie jak się zachować i wszyscy zachowają się tak samo, problemem ronda jest to, że można zauważyć z 3-4 różne szkoły zasad poruszania się i problem zaczyna się kiedy na rondzie spotka się dwóch kierowców wyznających inne zasady (przyzwyczajenia?) i dochodzi do kolizji. I jeden i drugi uważa, że miał pierwszeństwo itp. Wg mnie w rondach jest za dużo opcji wyboru i rozumowania przepisu poruszania się po nim i właśnie dlatego dochodzi do kolizji na rondach.
P.S. Nie jestem ekspertem drogowym, ale przynajmniej po części przyznaliście mi rację.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: Santinel » 12 kwie 2017, 9:04

dStan pisze:
bartek86 pisze:Prawda jest taka, że na każdym rondzie jeździ się inaczej...
Każde rondo jest inne, przepisy w większości rond nie są ścisłe...

Odniosę się tylko do tych dwóch kwestii. Prawda jest taka, że przepisy są ścisłe i jasno określone, rondo traktowane jest jako droga jednokierunkowa ze zjazdami w prawo, więc jadąc prawym pasem prosto masz pierwszeństwo, a jak chcesz zjechać a jedziesz lewym, musisz najpierw zmienić pas na prawy ustępując pierwszeństwa wszystkim, którzy się na nim znajdują znajdują. Bo jak sobie wyobrażasz zasadę, że "na każdym rondzie jeździ się inaczej", jestem w Pcimiu Dolnym, pierwszy raz, trafiam na rondo, dochodzi do kolizji i druga osoba (załóżmy, że miejscowy), mówi mi że jestem sprawcą bo na tym rondzie jeździ się akurat tak i tak, inaczej niż na rondach w Pcimiu Górnym i np. Rzeszowie? A skąd ja mam to wiedzieć?
Inną sprawą jest tutaj kultura kierowców i kwestia zrozumienia na drodze. Jasne, wg. dobrych zasad jak zjeżdżamy na rondzie pierwszym albo drugim zjazdem, to wjeżdżamy na prawy pas, jak drugim albo trzecim wjeżdżamy na lewy. Zmieniamy pas z lewego na prawy na wysokości zjazdu poprzedniego, względem tego na którym chcemy zjechać. Ale to są tylko dobre nawyki, prawda i przepisy są takie, że można kontynuować jazdę po rondzie prawym pasem w nieskończoność i zgodnie z prawem taka osoba zawsze będzie miała pierwszeństwo (jedzie prosto, swoim pasem, nigdzie nie skręca itp). Tak, jak Santinel pisał na poprzedniej stronie.


Brawo! Doskonale to podsumowałeś.

PS.
Jak czytam, głupoty które wypisują tu inni to aż strach wyjeżdżać na miasto. Zdanie, że "na każdym rondzie jeździ się inaczej" no po po prostu mnie rozwaliło, bo sugeruje, że nie ma przepisów. Niestety jest tu pewien dualizm. Winni są instruktorzy jazdy, którzy wciskają jakąś swoją życzeniową wersje prawa.
Santinel
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 90
Na forum od: 14 maja 2016, 19:45

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: django » 23 kwie 2017, 11:31

Nie każde rondo jest identyczne, trzeba być czujnym i obserwować znaki, w obcym mieście można się pogubić jak się nie zna ronda. gdyż są namalowane dodatkowe znaki poziome które ukierunkowują ruch z określonych pasów na określone wyjazdy.

Przykład z Radomia - wylotówka na Warszawę:

https://www.google.pl/maps/place/Radom/ ... 21.1471333


Na "standardowym rondzie" (bez znaków poziomych) zjeżdżając z wewnętrznego zawsze staram się zmienić na pas zewnętrzny jeden zjazd wcześniej a jak sie nie da to sobie zrobie kółko i zjazd jest bezpieczny. Chociaż powiem szczerze na rondzie Pobitno opisany wyżej manewr wykonuje się przyjemnie, gdyż jest duża średnica Ronda, duża widoczność, jest czas na wszystko. Natomiast rondo Jana Pawła II na Marszałkowskiej, jest na tyle małe i niesymetryczne że bezpieczna zmiana pasa przed zjazdem jest praktycznie niemożliwa przy zakorkowanej ulicy. Na tym rondzie aż prosi się o ukierunkowanie ruchu znakami poziomymi jak w Radomiu. Ułatwiło by to poruszanie się po nim


Mnie natomiast ciekawi natomiast inna kwestia. NP rondo Pobitno.

https://www.google.pl/maps/place/Rondo+ ... 22.0321529

Czy poruszając się prawym pasem po rondzie można wjechać na lewy pas wyjazdowy. Nigdy tak nie robię bo wiadomo że ktoś może z wewnętrznego pasa zjeżdżać bezpośrednio i istnieje ryzyko że mógłbym w kogoś uderzyć a szkoda mi zdrowia i samochodu.

Ale tak patrząc od strony prawnej to podejrzewam że mandat i punkty dostałby ten co właśnie zjeżdżał z wewnętrznego a nie ja który uderzyłbym w jego prawy bok, a wy jak sądzicie?

Za wszystko winne są nauki jazdy gdyż, np mnie uczono ( 15 lat temu, kiedy w Rzeszowie było tylko Rondo Pobitno), że z lewego: na wprost, w lewo i zawracać a z prawego: na wprost i w prawo. A to jest jedynie sugerowana zasada, nie mająca odzwierciedlenia w prawie drogowym, o czym jakieś 10 lat temu dowiedziałem się od znajomego policjanta przy wódce.
django
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 485
Na forum od: 23 lip 2014, 19:38

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: Frodo907 » 23 kwie 2017, 14:30

Wszystko dlatego że przepisy są niespójne z logiką i zdrowym rozsądkiem.
Rondo to nic innego jak skrzyzowanie o ruchu okrężnym.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: JanzRzeszowa » 27 kwie 2017, 7:51

Zdjęcie z "nachylonego" rondka, kierunek ul. Karoliny
Załączniki
20170426_154016.jpg
20170426_154016.jpg (331.31 KiB) Przeglądany 9048 razy
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: JanzRzeszowa » 27 kwie 2017, 8:00

Widok w Strzyżowską...
Załączniki
20170426_154030.jpg
20170426_154030.jpg (355.95 KiB) Przeglądany 9045 razy
20170426_154020.jpg
20170426_154020.jpg (426.17 KiB) Przeglądany 9045 razy
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości