Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Propozycje dotyczące przestrzeni publicznej

Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: krzysiekmazur » 20 gru 2014, 12:37

Geneza

Projekt jest odpowiedzą na błędne działania planistyczne i budowlane prowadzone w mieście wraz z MPZP "Kompleks Temida". Podjęcie się takiego zagadnienia podyktowane jest troską o dobro Rzeszowa i jego rozwój oparty na konkretnym planie urbanistycznym, nie zaś pojedynczych inwestycjach bezładnie wplatanych między istniejącą zabudowę.
Celem projektu jest zagospodarowanie obranego terenu i włączenie go w miejski system urbanistyczny. Projektowanie nowej tkanki połączone jest z poprawą okolicznych struktur zastanych z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków: wyburzeń, przebudowy i rozbudowy, zmiany sposobu zagospodarowania i przeznaczenia terenu.

Projekt nowego układu

1. Wykorzystanie najważniejszych elementów istniejących

Podstawę do projektu nowej struktury stanowią istniejące elementy przestrzeni. Za wyróżniające się uznano:

a) Budynek sądu Rejonowego i okrągły plac – ze względu na skalę, i pierwszy, jak na razie jedyny obiekt będący składnikiem proponowanego planu
b) Budynek Zespołu Szkół nr 2 – położenie w najbliższym sąsiedztwie terenu, duża rozłożystość obiektu i działki wpływa znacząco na możliwości zagospodarowania i aranżacji przestrzeni od ul. Rejtana
c) 3 budynki wielorodzinne – mocne kubatury będące łącznikiem między terenem niezagospodarowanym a zabudowanym.
d) Kirkut – duży, zamknięty teren, zawęża dostęp komunikacyjny od ul. Rejtana, stanowi barierę komunikacyjną i widokową
e) Budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczne w Rzeszowie – stanowi dominantę widokową i zamknięcie osi biegnącej od placu przed sądem w kierunku zachodnim

f) ul. Rejtana – najważniejsza arteria komunikacyjna; stanowi o możliwościach dojazdowych, stanowi silny, kierunkowy odnośnik
g) ul. Słodka – niewielka uliczka dojazdowa; jedyna możliwość wprowadzenia komunikacyjnego ze strony wschodniej

2. Osie kompozycyjne projektowanego układu

Istniejąca tkanka urbanistyczna nie jest uporządkowana. W celu wprowadzenia ładu zaprojektowano dwa przenikające się układy rusztowo-liniowe. Ich początki stanowią ulice Rejtana i Słodka. Odległości między kolejnymi osiami układów są niejednolite, uzależnione od już istniejących obiektów kubaturowych i systemu komunikacji. Miejsce łączenia się układów jest jednocześnie punktem centralnym, nowego również okrągłego placu mającego być fizyczną kontynuacją istniejącej osi kompozycyjnej.

3. System komunikacyjny

Spośród wyznaczonych osi wybrano główne i poboczne, które utworzyły jednoznaczny, prosty i charakterystyczny układ komunikacyjny. Dokonano podziału na ulice zbiorcze, lokalne, ciągi pieszo-jezdne i szlaki piesze. Zaprojektowano następujący system:
ul. Kustronia pozostała najważniejszą ulicą dojazdową od strony al. Rejtana;
ul. Słodka została poszerzona i przedłużona; stanowi główną trasę dojazdu od al. Niepodległości;
z miejsca łączenia ulic Kustronia i Słodkiem poprowadzono prosty dojazdy do ul. Lwowskiej;
wprowadzono układ obwodnicowy wokół skrzyżowania głównych ulic dojazdowych; jest to podstawa komunikacji po nowym układzie urbanistycznym, wprowadza również nową drogę do układów istniejących,
wokół układów centralnych placów zaprojektowano komunikację w postaci ciągów pieszo jezdnych
pozostałe ulice pomiędzy budynkami zaprojektowano jako trasy wyłącznie piesze

Tak zaprojektowany system zapewnia łatwy dojazd do najważniejszych obiektów o skali ogólnomiejskiej i ogranicza ruch w strefach zwiększonej prywatności. Wprowadza dużą ilość szlaków pieszych.

4. Kwartały zabudowy

Pomiędzy zaprojektowany system komunikacji wprowadzono pełne bloki zabudowy. Przeprowadzono analizy kompozycyjne: pierwszo- i drugorzędne osie kompozycyjne, osie i otwarcia widokowe, dominanty kompozycyjne i elementy krystalizujące. Na ich podstawie dokonano rekompozycji bloków. Poprzez zmiany wysokości, wprowadzanie elementów zacieniających, nadwieszeń, uwypukleń, zmianę materiałów nadano im pożądany kształt i wielkość z zależności od roli, którą mają pełnić.

Obrazek
http://www.krzysztof-arch.pl/

"Make no little plans they have no magic to stir men's blood" - Daniel Burnham
krzysiekmazur
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 21
Na forum od: 20 gru 2014, 11:41

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: kamil89 » 20 gru 2014, 19:35

Fajny projekt, ale można prosić o link do grafiki w większej rozdzielczości ;)
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: iamRZE » 20 gru 2014, 20:15

Prawy przycisk myszy na obrazek, następnie Pokaż obrazek lub coś podobnego i będzie w pełnym rozmiarze.
http://www.krzysztof-arch.pl/wp-content/uploads/2014/12/Skyscraper.jpg
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 351
Na forum od: 15 lip 2014, 12:56

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: Socat » 20 gru 2014, 23:53

Bardzo ciekawy plan, choć szkoda, że nie zostały zaznaczone kondygnacje budynków na rysunku(zwłaszcza budynku nr 10 o arcyciekawej bryle). Teren pomiędzy CP, a blokiem SM Energetyk zostaje zamknięty budynkiem biurowo-handlowym z frontem od Al.Niepodległości choć w tym miejscu trwa już rozbudowa CP więc planowany budynek zmieni trochę formę.

Biurowce które chciała budować irlandzka firma Boxelder w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu wypadły z planu, a szkoda.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2014, 3:20 przez Socat, łącznie zmieniany 1 raz
"Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku". R. Dmowski - Myśli nowoczesnego Polaka.
Awatar użytkownika
Socat
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 21 cze 2014, 22:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: krzysiekmazur » 21 gru 2014, 1:05

Miałem dzisiaj trochę czasu, żeby posiedzieć nad robieniem modelu. Jak na razie wygląda to tak:
Obrazek
http://www.krzysztof-arch.pl/

"Make no little plans they have no magic to stir men's blood" - Daniel Burnham
krzysiekmazur
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 21
Na forum od: 20 gru 2014, 11:41

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: thebestcity » 23 sty 2015, 20:56

super ekstra projekt :) ma możliwość realizacji ?????
thebestcity
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 23 sty 2015, 20:52

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: maks » 27 mar 2017, 17:02

Architekt uważa, że rejon ul. Kustronia wymaga spójnej zabudowy, a nie pojedynczych inwestycji.


http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,11924112/
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3545
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: peter » 28 mar 2017, 7:12

Dzialka na ktorej mialy powstac biurowce jest na sprzedaz
peter
Maniak
Maniak
 
Posty: 1295
Na forum od: 04 paź 2014, 18:21

Re: Zagospodarowanie terenu w okolicy Sadu Rejonowego

Postautor: riko » 29 mar 2017, 16:47

http://supernowosci24.pl/nowatorski-pom ... -rzeszowa/






RZESZÓW. – Ul. gen. Kustronia wymaga spójnej zabudowy, a nie pojedynczych inwestycji – uważa architekt Krzysztof Mazur.

Młody architekt ma pomysł na zagospodarowanie terenu w rejonie Sądu Rejonowego. Jego zdaniem, obecne działania planistyczne i plan zagospodarowania tego terenu są błędne. – Podjąłem się tego zagadnienia z troską o dobro Rzeszowa i jego rozwój oparty na planie urbanistycznym, nie zaś pojedynczych inwestycjach bezładnie wplatanych między istniejącą zabudowę – wyjaśnia Krzysztof Mazur. Czy jego projekt ma szansę na realizację?
Tereny między al. Rejtana a ul. gen. Kustronia w Rzeszowie objęte są planem zagospodarowania przestrzennego o nazwie „Temida”. – Obszar znajdujący się między Sądem Rejonowym a ul. Dołową przeznaczony jest pod inwestycję firmy Boxelder. W tym miejscu w przyszłości powstaną nowoczesne biurowce. Być może będą tam prowadzone usługi prawnicze w związku z bliską obecnością sądu – mówią miejscy urzędnicy.
To nie koniec planów inwestycyjnych w tym rejonie. W najbliższym czasie bazar przy ul. Dołowej zostanie przeniesiony w nowe miejsce przy przedłużeniu al. Rejtana. Zwolnione dzięki temu działki zostaną przekazane ministerstwu sprawiedliwości pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego, a zamek Lubomirskich (obecna siedziba Sądu Okręgowego) zostanie przekształcony w ponadregionalną instytucję kultury.
Inną wizję zagospodarowania terenu w rejonie Sądu Rejonowego ma architekt Krzysztof Mazur. Opisał ją w pracy magisterskiej, którą obronił na Politechnice Krakowskiej.
Centralnym punktem jego projektu jest budynek Sądu Rejonowego i okrągły plac Maurycego Allerharda. Budynki, jakie dopuszcza plan, wysokością mają wpisywać się w otaczającą zabudowę jedno- i wielorodzinną, a także szkołę od strony al. Rejtana. – Projektowanie nowej tkanki połączone jest z poprawą okolicznych struktur zastanych z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków: wyburzeń, przebudowy, rozbudowy – mówi Krzysztof Mazur.
Kluczowe dla funkcjonowania w tym miejscu nowej zabudowy ma być odpowiednie zaprojektowanie układu komunikacyjnego. – Ul. Kustronia ma pozostać najważniejszą ulicą dojazdową od strony al. Rejtana. Z kolei niewielką uliczkę dojazdową należy poszerzyć i przedłużyć. Ma to być główna trasa dojazdu do al. Niepodległości – mówi autor koncepcji urbanistycznej. Dojazd do ul. Lwowskiej pan Krzysztof widzi od miejsca łączenia się ul. Kustronia z ul. Słodką. – Należy wprowadzić układ obwodnicowy wokół skrzyżowania głównych ulic dojazdowych. Jest to podstawa komunikacji po nowym układzie urbanistycznym – dodaje Mazur.
Czy projekt ma szansę na realizację? Prawdopodobnie nie, ponieważ uchwalony przez rajców plan zagospodarowania dla tego terenu zakłada nieco inną zabudowę. Niewykluczone, że inni architekci wezmą pod uwagę propozycje pana Krzysztofa.



riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5356
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski


Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości