Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Ścieżki rowerowe, rowery miejskie, aktualności dotyczące rowerzystów itp.

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: Frodo907 » 11 wrz 2016, 21:37

Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 880
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: riko » 20 wrz 2016, 20:02

http://supernowosci24.pl/rowerzysci-nad ... ezpieczni/


RZESZÓW. Rowerzyści chcą wysłać wniosek do Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie z propozycjami, które mogą poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniach.
Działacze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl usunęli w niedzielę biały rower postawiony na skrzyżowaniu al. Batalionów Chłopskich z ul. Przemysłową w Rzeszowie. Miał on upamiętniać 46-letnią rowerzystkę, która 8 września zginęła pod kołami ciężarówki, przejeżdżając przez przejazd rowerowy na tym właśnie skrzyżowaniu. A już w poniedziałek doszło do kolejnego potrącenia rowerzysty.
Wypadek miał miejsce o godz. 12.45 na skrzyżowaniu ul. Kopisto i ul. Podwisłocze.
- Kierujący hondą 75-letni mieszkaniec Rzeszowa jadąc ul. Kopisto, skręcając w ul. Podwisłocze zderzył się z kierującym rowerem 22-letnim mieszkańcem Malawy. Rowerzysta jechał przez przejazd dla rowerów od ul. Rejtana w kierunku mostu Zamkowego – mówi komisarz Adam Szeląg, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie. Rowerzysta nie miał widocznych obrażeń, ale pojechał do szpitala na badania.
Rowerzyści chcą wysłać wniosek do Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie z propozycjami, które mogą poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniach w Rzeszowie.
- Chcemy, żeby fachowcy z inżynierii ruchu drogowego rozpatrzyli je i zastanowili się, jak można je wdrożyć, żeby było bezpieczniej – mówi Arkadiusz Turoń, Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl. – Nie może być tak, że rowerzysta czy pieszy niemający poduszek powietrznych, mając zielone światło musi uważać, a kierowca nie. Rzeszów jest w czołówce liczby wypadków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – dodaje.
Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4859
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: riko » 04 paź 2016, 14:25

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,10701012/


To świetne rozwiązanie, na które zwróciliśmy uwagę już podczas jednej z ostatnich mas krytycznych. Ale nikt wówczas tematu nie podjął. Mamy nadzieję, że jak przystało na stolicę innowacji, Rzeszów będzie miał takie drogi – mówi Daniel Kunysz, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. Ekologiczne zasilanie Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka powstała właśnie w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. W ciągu dnia od zwykłej drogi dla rowerzystów odróżnia ją jedynie kolor asfaltu, w tym przypadku niebieski. Ale akurat ta cecha w porównaniu z Rzeszowem nie jest wyjątkowa, bo u nas przy ulicy Iwonickiej wzdłuż drogi ścieżka ma kolor czerwony. Prawdziwą innowację widać dopiero po zmroku, kiedy tamtejsza ścieżka mieni się tysiącami drobnych elementów zatopionych w masie asfaltowej. To tzw. luminofory, czyli specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię.

Inspiracją była dla nas podobna ścieżka działająca w Holandii. Nasza technologia jest jednak inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Wykonanie takiej ścieżki wpisuje się w obecnie prowadzoną przez nas kampanię dla poprawy bezpieczeństwa – mówi Waldemar Królikowski, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Ścieżka w Rzeszowie w rejonie Wisłoka Działanie materiału, z którego powstała droga, jest związane ze zjawiskiem luminescencji. Polega ono na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Pochłonięta energia jest następnie emitowana w postaci światła, na ogół o energii mniejszej niż energia światła wzbudzającego. W Rzeszowie rowerzyści wskazują przynajmniej dwie lokalizacje, w których taki asfalt byłby przydatny.

Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes firmy TPA Sp. z o.o., która opracowała niecodzienny asfalt.

To przede wszystkim okolice Żwirowni, oraz droga pieszo-rowerowa w rejonie Lisiej Góry. Tam, gdzie działają latarnie nie ma natomiast sensu wydawać pieniędzy na tego typu nawierzchnię – mówi Daniel Kunysz. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl w imieniu wszystkich cyklistów wnioskuje o inwestycje w Miejskim Zarządzie Dróg. Do końca roku potrwa trwająca już budowa bezpiecznych przejazdów przez ulice, którą rowerzyści wygrali w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja warta milion złotych polega na budowie dróg rowerowych łączących ścieżki biegnące po dwóch stronach poszczególnych ulic. Przejazdy powstaną na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w mieście, m.in. w rejonie ulic: Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, Błogosławionej Karoliny, Wiktora, Szopena, Kopisto, Okulickiego, Niepodległości, X Sudeckiej Dywizji Piechoty a także w okolicach rond Pobitno i Krzyża Świętego. W przyszłym roku rowerzyści będą walczyć o budowę parkingów dla swoich pojazdów oraz świecących po zmroku dróg.

Obrazek


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4859
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: jasiop » 04 paź 2016, 19:00

riko pisze:
Do końca roku potrwa trwająca już budowa bezpiecznych przejazdów przez ulice, którą rowerzyści wygrali w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja warta milion złotych polega na budowie dróg rowerowych łączących ścieżki biegnące po dwóch stronach poszczególnych ulic. Przejazdy powstaną na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w mieście, m.in. w rejonie ulic: Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, Błogosławionej Karoliny, Wiktora, Szopena, Kopisto, Okulickiego, Niepodległości, X Sudeckiej Dywizji Piechoty a także w okolicach rond Pobitno i Krzyża Świętego. quote]

Coś mi się tu nie zgadza - zapisy przetargu MZD mówiły o zakończeniu prac 30 września ... Na dzień dzisiejszy finału jeszcze nie widać ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 593
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: riko » 09 paź 2016, 15:17

http://supernowosci24.pl/czy-rzeszow-po ... -rowerowe/RZESZÓW. Ratusz uważa, że pomysł jest bardzo ciekawy.
Ścieżka rowerowa, która świeci się całą noc bez potrzeby zasilania prądem? Marzenie rowerzystów, miast? Jak się okazuje – do spełnienia! Pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa, która oddaje nocą światło słoneczne nagromadzone w dzień powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego. Czy jest szansa, żeby w stolicy Podkarpacia powstała taka inwestycja?
Testowy odcinek powstał na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Ścieżkę rowerową, która nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne i świeci w ciemności zrealizowała spółka STRABAG na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Autorem projektu świecącej nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie.
- Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o.
Materiał, z którego powstała ścieżka pochłania promieniowanie elektromagnetyczne z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, a następnie emituje w postaci światła o mniejszej energii. Nazywane jest to zjawiskiem luminescencji.
- Podobna ścieżka funkcjonuje już na przykład w Holandii. Szczerze mówiąc, była dla nas inspiracją do realizacji podobnej inwestycji w Polsce. Nasza technologia jest jednak inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Wykonanie takiej ścieżki wpisuje się w obecnie prowadzoną przez nas kampanię dla poprawy bezpieczeństwa – mówi Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
Rowerzyści są na tak
Rzeszowskim rowerzystom pomysł się podoba. – Jest to innowacja, która nie jest oczywiście niezbędna, bo nam zależy, żeby normalne ścieżki rowerowe z asfaltu bez krawężników powstawały. Natomiast jest to ciekawy pomysł do rozważenia w ramach takiej reklamy i pozytywnego wizerunku miasta – mówi Arkadiusz Turoń ze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl.
Działacze stowarzyszenia zaznaczają, że świecące ścieżki sprawdziłyby się w miejscach, gdzie nie ma oświetlenia lub takie oświetlenie nie jest na razie planowane, czyli okolice Żwirowni i Lisiej Góry.
- Nie ma sensu budowania takiej ścieżki tam, gdzie jest już oświetlenie, bo szkoda wydawać niepotrzebnie pieniądze. Lepiej je przeznaczyć na kolejne trasy – mówi Turoń.
Rowerzyści planują wysłać pismo do Miejskiego Zarządu Dróg i podsunąć m.in. ten pomysł urzędnikom. A co na to ratusz?
- Pomysł jest bardzo ciekawy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Jesteśmy otwarci na tego typu innowacyjne rozwiązania. Przyglądniemy się temu, zobaczymy, jakie to są koszty i zastanowimy, czy można by było w Rzeszowie coś takiego zrealizować – dodaje.
Innowacyjny odcinek ma 100 m długości i 2 m szerokości, jego wykonanie trwało cztery dni i kosztowało 120 tys. zł netto.

Blanka Szlachcińska

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4859
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: Frodo907 » 13 paź 2016, 9:04

Przybędzie trochę metrów dróg dla rowerów.
Zarząd Zieleni Miejskiej niedługo ogłosi przetarg na budowę nowych i remont starych DDR będących pod ich zarządem.
Dobra informacja tez dla biegaczy, powstanie ponad 500 metrów specjalnej bieżni nad Wisłokiem.
Gdzie i jak to info w poniższej mapce
https://www.google.pl/maps/@50.0227068,21.9496748,13z/data=!3m1!4b1!4m2!6m1!1s1SoBFEGoi0aMmCiKYhzsd7tExcxY
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 880
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: Frodo907 » 20 paź 2016, 17:30

Urząd Miasta Rzeszowa zwrócił się z prośbą do stowarzyszenia http://www.Rowery.Rzeszow.pl o pomoc w rozpowszechnieniu poniższej ankiety. Zachęcam do wypełnienia, pomoże nam to pozyskać fundusze na nowe drogi rowerowe.
Jako rowerzyści oraz mieszkańcy Rzeszowa miejmy wpływ na to jak ma się rozwijać infrastruktura rowerowa w Rzeszowie.

https://wypelnij.pl/badanie/index.php/824163

https://drive.google.com/file/d/0B8gxq0DZpznoZ1VDX1JqWi12LVJaOGUzQVJEVFlMSHJnZy04/view
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 880
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: Frodo907 » 27 paź 2016, 22:55

Zwiedziłem nowy odcinek tras nad Wisłokiem. Dzisiaj położyli nowy dywanik od mostu Lwowskiego do potoku Młynówka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 880
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: PzD91 » 27 paź 2016, 23:22

^^ To jest ten odcinek, na któym wcześniej leżały płyty?
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1312
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ścieżki rowerowe/rowerzysci (statystyki,km...)

Postautor: Frodo907 » 28 paź 2016, 0:00

Tak. Zaczyna się przy moście lwowskim, a kończy u ujścia potoku Młynowa do Wisłoka.
Niestety jak na razie droga donikąd, podobnie jak powyżej dojazdówka do Targowiska.
Ale w planach przynajmniej do mosty Załęskiego pętle zrobić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 880
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Infrastruktura rowerowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości