Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Ścieżki rowerowe, rowery miejskie, aktualności dotyczące rowerzystów itp.

Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: Frodo907 » 13 sty 2016, 9:15

Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: Frodo907 » 01 mar 2016, 14:04

Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: riko » 09 mar 2016, 16:40

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... e,9477807/


Z przykrością informujemy że pieniądze pozyskane z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na budowę bezpiecznych przejazdów rowerowych zostaną przeznaczone na budowę chodników przy ulicach Trembeckiego i Siemieńskiego – piszą na swojej stronie internetowej przedstawiciele stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. Chcą przejazdów, a nie ścieżki Tegoroczne inwestycje zaplanowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego to odpowiedź miasta na ubiegłoroczne głosowanie mieszkańców. W pierwszej kategorii, obejmującej zadania inwestycyjne ogólnomiejskie do realizacji zostało zakwalifikowanych sześć projektów. Najwięcej - 2879 głosów zdobyła propozycja budowy bezpiecznych przejazdów rowerowych przez ulice warta 1,5 mln zł.

Rowerzyści chcieli, aby tym zadaniem poprawić bezpieczeństwo na wielu skrzyżowaniach, gdzie ścieżki rowerowe kończą się na przejściach dla pieszych, a po drugiej stronie ulicy biegną dalej. Cykliści chcą, aby wzdłuż pasów dla pieszych w mieście powstawały przejazdy rowerowe, takie jak np. w rejonie stadionu miejskiego przy ul. Hetmańskiej. - Zwycięski projekt zakładał poprawę rzeszowskiej infrastruktury rowerowej poprzez budowę bezpiecznych przejazdów. Tymczasem dziś dowiadujemy się, że pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę chodników. Dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg bez konsultacji z autorami projektu wydaje pozyskane pieniądze na inne cele. Pomimo naszych pism z prośbą o spotkanie, MZD nie odpowiada. Dyrektor utrudniał nam również dostęp do koncepcji projektu. Dodatkowo projekt który sam przygotował zawiera liczne błędy narażające nasze bezpieczeństwo o czym pisaliśmy w piśmie i na forum. Niestety została już wyłoniona firma, która to zrealizuje i wybuduje chodniki z pieniędzy na przejazdy rowerowe – piszą rowerzyści. I dodają, że inne urzędy zaangażowane w realizację zadań z RBO już początkiem roku same kontaktowały się z autorami zwycięskich projektów, aby jak najlepiej zrealizować ich złożenia. Zdaniem cyklistów podejście do sprawy ze strony MZD niszczy ideę budżetu obywatelskiego. Arkadiusz Turoń, jeden z przedstawicieli rowerzystów wylicza, że w tym roku do MZD stowarzyszenie wysłało co najmniej 4 pisma. – W tym z 5 lutego pytaliśmy o to, na jakim etapie jest realizacja projektu z RBO. Poinformowaliśmy urzędników, że część przejazdów, które zgłosiliśmy do projektu została zrealizowana przy okazji budowy szlaku greenvelo przez miasto. Podaliśmy link do mapy interaktywnej, aby pomóc miastu je zlokalizować i zasugerowaliśmy, aby ewentualne oszczędności z tego tytułu wydać na inne cele, np. obniżenie krawężników, czy wykonanie utwardzonych podjazdów pod wzniesienia – mówi Arkadiusz Turoń. Dodaje, że wśród pytań do MZD była też prośba o wyjaśnienie, z jakiej puli pieniędzy ma być realizowana modernizacja ul. Trembeckiego. Rzeszowscy radny: nie ma mowy o zmianie projektu Urzędnicy odpowiadają, że temat budowy przejazdów przez ulice nie jest zamknięty. Mimo to rowerzyści zwrócili się już z apelem o pomoc do radnych. O interwencje poprosili Stanisława Ząbka, szefa komisji ekonomiczno-budżetowej i Wiesława Buża, przewodniczącego komisji ds. RBO. – Spotkam się w tej sprawie z przedstawicielami MZD. Projekt musi być realizowany ściśle według opisu, który wygrał głosowanie. Taki jest regulamin budżetu obywatelskiego. A urząd odpowiedzialny za realizację zadania ma obowiązek utrzymywać kontakt z autorami zadania i brać pod uwagę ich wnioski – mówi radny Buż.

riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4833
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: riko » 14 mar 2016, 17:00

http://rzeszow-news.pl/wybuduja-chodnik ... -rowerowe/


Chodzi o ulice Trembeckiego i Siemieńskiego w Rzeszowie. Już na początku roku rowerzyści skarżyli się, że drogowcy nie chcą im przedstawić koncepcji przebudowy tych ulic.Teraz okazuje, że Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie wybrał firmę, która za 158 tys. zł ma przebudować tam istniejące chodniki, tak żeby mogli z nich korzystać również rowerzyści. Inwestycja ma być zrealizowana w ramach projektu nazwanego „Poprawa rzeszowskiej infrastruktury rowerowej – budowa bezpiecznych przejazdów rowerowych”.
Rowerzyści ze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl zaczęli protestować, gdy odkryli, że miasto chce chodniki wybudować z pieniędzy na bezpieczne przejazdy rowerowe. Rowerzyści nigdy ich tam nie chcieli, proponowali co najwyżej wymalowanie po obu stronach jezdni białych linii, tak aby wyznaczyć strefy dla rowerzystów.
– Takie rozwiązanie w zupełności by nam wystarczyło. Jezdnia jest na tyle szeroka, żeby to zrobić – mówi Daniel Kunysz, prezes Rowery.Rzeszow.pl. Rowerzyści ten pomysł zgłaszali dwa lata temu. Drogowcy wtedy się nie zgodzili.
Idea RBO zniszczona?
Teraz na Siemieńskiego i Trembeckiego drogowcy sami postanowili przebudować chodniki i dostosować je do przejazdu dla rowerzystów. Rowerzyści podnieśli larum, dlaczego MZD pieniądze na inwestycję chce wydać z puli przeznaczonej na budowę przejazdów rowerowych.
Ubiegłoroczny projekt Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl, by w mieście powstało 60 bezpiecznych przejazdów rowerowych, zdobył najwięcej głosów w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Na przejazdy zarezerwowano 1,5 mln zł.
Rowerzyści chcieli w najbliższym czasie spotkać się z drogowcami, by umówić plan malowania przejazdów. Tymczasem powstał nowy problem: dlaczego pieniądze z puli RBO mają pójść na budowę chodników?
– To mieszkańcy zdecydowali, że chcą bezpiecznych przejazdów, które zepną wszystkie odcinki dróg rowerowych, na których tych przejazdów brakuje. Na tych drogach, aby nimi przejechać, rowerzysta musiał schodzić z roweru – twierdzi Kunysz.
– Cała ta sprawa niszczy idee budżetu obywatelskiego – uważają rowerzyści, którzy mówią, że drogowcy nie konsultowali z nimi swoich planów przebudowy chodników na ul. Trembeckiego i Siemieńskiego.
– Tam będzie tylko jeden przejazd, a powinno być co najmniej trzy. To trochę głupie, że jeden przejazd będzie kosztował 150 tys. zł, gdy na wszystkie mamy 1,5 mln zł. Pieniędzy może zabraknąć – obawia się Daniel Kunysz.
Drogowcy: Rowerzyści kłamią
Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, przekonuje, że skargi rowerzystów na drogowców są nieuzasadnione. – Gdzie jest napisane, że będziemy pieniądze na przebudowę chodników wydawać z pieniędzy RBO? – pyta Magdoń. – Nigdzie – sam odpowiada.
– Oprócz tego, że są pieniądze w RBO, sami również poprawiamy infrastrukturę rowerową. Na przebudowę chodników na Siemieńskiego i Trembeckiego nie będą przeznaczane fundusze z RBO – zapewnia Magdoń.
I twierdzi, że użycie w projekcie inwestycji nazwy „ budowa bezpiecznych przejazdów rowerowych” nie oznacza od razu, że pieniądze na ten cel zostaną wydane z RBO. – Już nie mam siły się z tego tłumaczyć. Uginają mi się ręce i nogi – narzeka Piotr Magdoń.
Rowerzyści twierdzą jednak, że jeśli nawet ani złotówka na tę inwestycję nie pójdzie z RBO, to projekt przygotowany przez drogowców znów jest dowodem na to, jak miasto nie potrafi z głową zajmować się infrastrukturą rowerową.
– MZD chce przebudować chodniki i na siłę wcisnąć tam rowerzystów, a my chcemy infrastrukturę, która oddzielać nas będzie od pieszych. W tym przypadku rowerzysta będzie musiał zjechać z chodnika na pas rowerowy, przejedzie 500 m i znów wjedzie na chodnik, by zjechać na pas. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej utrudni nam życie – mówi Daniel Kunysz.

riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4833
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: pisul » 20 kwie 2016, 15:11

Właśnie zaczęto wspomniane ścieżki. Ale o ile większość szeroko to przy przystanku zamiast przestawić albo ścieżke zrobić łukiem żeby 2 rowery sie minęły to zrobiono na "odwal sie" ktoś jest oporny na wiedze, chyba sie nigdy nie nauczy? Raz że można było zrobić szeroko a dwa już widze jak sie matka z dzieckiem po wyjściu z autobusu męczy. Przecież miasto powinno likwidować bariery architektoniczne (obniżać krawężniki jak przed krzyżówkami) a tu dołożyli do pieca:

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3865
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: jasiop » 20 kwie 2016, 17:23

pisul pisze:Właśnie zaczęto wspomniane ścieżki. Ale o ile większość szeroko to przy przystanku zamiast przestawić albo ścieżke zrobić łukiem żeby 2 rowery sie minęły to zrobiono na "odwal sie" ktoś jest oporny na wiedze, chyba sie nigdy nie nauczy?

Ścieżka łukiem ? O czym Ty mówisz ?
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 589
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: pisul » 20 kwie 2016, 19:57

jasiop pisze:Ścieżka łukiem ? O czym Ty mówisz ?


Standardem w RZ jest omijanie przystanków łukiem i tak powinno pozostać:


ObrazekObrazek

Tutaj ktoś przy projektowaniu nie popisał sie a wystarczyło albo zrobić łuk nawet mały w lewo lub przestawić przystanek między drzewa a ścieżke poprowadzić całą szerokością prosto:


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3865
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: porteño » 20 kwie 2016, 21:00

Prawda, mogliby się bardziej postarać, ale z drugiej strony to na tej ścieżce i tak ruch będzie znikomy, więc nic się rowerzystom nie stanie, jak zwolnią przed przystankiem. Mnie bardziej martwi, że pewnie znów wyleją na całość asfalt bez wyddzielenia chodnika dla pieszych. To tak przy okazji tych "słynnych" rzeszowskich standardów...
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 616
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: Frodo907 » 20 kwie 2016, 21:47

Po prawej od tego przystanku buduje się osiedle nad Wisłokiem. Jest o nim temat na forum.
Ile osób finalnie będzie tam mieszkać?
Ile osób w sezonie pracuje w Koralu? Widzieliście ile rowerów jest za brama Alimy-Gerber? (kilkadziesiąt). Na lubelskiej osiedle Staromiejskie, czy jakoś tak, i dla ludzi tam to ulice te są najkrótsza trasa do centrum.
Za stara bazą MPK też kilka bloków jest, I nie wiadomo co powstanie na terenie samej bazy, może kolejne bloki?
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Siemieńskiego/Trembeckiego - pasy rowerowe

Postautor: pisul » 20 kwie 2016, 22:12

A potem nic dziwnego że: http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... italu.html

Może się wydawać to nieistotne ale po wpisaniu w szukajke Google słowa kluczy "dwie rowerzystki sie zderzyły" czy "zderzenie 2 rowerzystów" to jakaś plaga w całym kraju.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3865
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Następna

Wróć do Infrastruktura rowerowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości