Mapy

Wszystko co niezwiązane z istniejącymi już tematami, czyli o wszystkim i niczym

Mapy

Postautor: iamRZE » 13 paź 2014, 12:49

Nie dawno zostały zaktualizowane mapy 'satelitarne' Google. Dlatego postanowiłem założyć temat, który dotyczył będzie map, a w szczególność Map Google, które są najpopularniejszą usługą. Obecne mapy 'satelitarne' Google dla Rzeszowa pochodzą z 30.03.2014 część północna oraz 07.08.2014 część południowa i są to prawdopodobnie najnowsze zdjęcia dostępne w sieci. Widać na nich wiele nowych inwestycji z miasta i regionu.

Od ponad 2 lat dostępny jest w Polsce Kreator Map Google, dzięki któremu można edytować mapę. To dzięki tej usłudze, ja oraz społeczność mapmakera, ciągle ulepszamy mapy. Dzięki temu na mapach można zobaczyć nowe drogi, które są mają dopiero powstać, a Google nie ma interesu dodawać ich na bieżąco i z odpowiednią dokładnością, są to między innymi odcinki A4, S19, północna obwodnica z mostem, wisłokostrada czy węzeł wyzwolenia. Mapy są jednak nadal niedoskonałe brakuje na nich wielu ścieżek czy mniejszych odcinków dróg, dlatego proszę Was o zgłaszanie wszelkich problemów z mapami, brakujących odcinków dróg, ścieżek, długotrwałych utrudnień lub zamknięć odcinków dróg, a ja (lub może ktoś chętny, co się na tym zna) postaram się wprowadzić odpowiednie zmiany,
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 351
Na forum od: 15 lip 2014, 12:56

Re: Mapy

Postautor: patryk85 » 15 gru 2014, 12:56

Fajnie. Widziałem też opcję nakłądania warstw z różnych źródeł pod pozycję gps.
patryk85
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 13 gru 2014, 13:57
Lokalizacja: Rzeszów/Poznań

Re: Mapy

Postautor: pisul » 19 gru 2014, 4:36

Mapy google są najaktualniejsze ale niestety mają najsłabszą jakość. No i ostatnio zaliczyły wpadke i dopiero tydzień po otwarciu ukończonego odcinka autostrady A4 zaczęły pokazywać że droga jest przejezdna. Choć powiem że nie ma lepszej nawigacji jak Google maps. Może specjalnie obniżono jakość zdjęć żeby podczas nawigacji online nie pobierało gigabajtów danych? Oczywiście najlogiczniej jeżdzić tylko z widokiem wektorowym ulic ale w mieście idealnie spisuje sie jednak z podglądem zdjęć. Zumi to mapy z dużą ilością nazw firm, sklepów, hurtowni...a geoportal z numerami działek, domów. 3 różne i trzy do innych zastosowań.

Może porównanie tego samego obiektu, Zamku w Rzeszowie przez 3 najpopularniejsze mapy.

Mapy Google:
Obrazek

Mapy Zumi:
Obrazek

Mapy Geoportal:
Obrazek

Najładniej pokazuje polski Geoportal, plus można sobie włączyć warstwy z numerem działek i obrysami budynków. Zumi też ładnie i ostre zdjęcia chociaż nie tak aktualne zdjęcia jak u Gogle.

_____________________________________

Inne porównanie. Millenium Hall

Mapy Google:
Obrazek

Mapy Geoportal:
Obrazek

Mapy Zumi:
Obrazek

I dlatego lubie również Zumi bo można sobie przypomnieć budowy i policzyć np. jaka duża była ilość żurawi :shock:

żródło fotografii:
https://www.google.pl/maps
http://www.zumi.pl/
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8537
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Mapy

Postautor: iamRZE » 19 gru 2014, 10:02

Co ciekawe w 2008 roku w Google były takie same zdjęcia jak w Zumi, jednak jakość była nico gorsza.
Obrazek
Porównałem rozmiary jednego wycinka mapy:
Zumi: 16KB (250x250)
Google: 8KB (256x256)
Geoportal: 8.7KB (35KB cały element, 512x512)
Jak widać można uzyskać mały rozmiar i dokładność. Jednak zdjęcia w wysokiej jakość są zapewne znacznie droższe, a Google w ostatnim czasie stawia na aktualność, więc myślę że tą gorszą jakość można wybaczyć.
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 351
Na forum od: 15 lip 2014, 12:56

Re: Mapy

Postautor: kamil89 » 19 gru 2014, 20:37

Chyba z tą nawigacją jest coś na rzeczy, bo ok. roku temu (może więcej) przy odpowiednim powiększeni na google maps publikowane był zdjęcia nie satelitarne, a lotnicze i to niesamowicie dobrej jakości (np. dla centrów Krakowa, Gdańska). Niestety nie można już ich oglądać (dla Rz w ogóle nie były dostępne)...

Faktycznie da się zauważyć potężną różnicę w jakości poszczególnych aktualizacjach...
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Mapy

Postautor: Mirek » 06 mar 2015, 16:54

A wie ktoś może gdzie można znaleźć stare mapy Rzeszowa? z lat 80 i wcześniej ?
Mirek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 11
Na forum od: 06 mar 2015, 16:40

Re: Mapy

Postautor: Ole » 07 mar 2015, 10:13

Jak stare mapy to chyba tylko drukowane w antykwariacie albo na strychu. Mówię tu oczywiście o mapach z XX wieku. Żadnego skanu nie widziałem.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Mapy

Postautor: Kognakus » 07 mar 2015, 12:03

Mirek kiedyś gdzieś w internecie widziałem skany z lat 50, 60 ale niestety nie mam pojęcia gdzie.
Awatar użytkownika
Kognakus
Administrator
Administrator
 
Posty: 344
Na forum od: 20 cze 2014, 22:05
Lokalizacja: Staromieście

Re: Mapy

Postautor: iamRZE » 07 mar 2015, 12:48

historyczne mapy dostępne są na
http://igrek.amzp.pl/result.php?cmd=pt&locsys=1&uni=-747589&box=0.0001&hideempty=on
pliki są dość duże więc trochę długo mogą się ładować. Jeśli potrzebujesz czegoś nowszego to na geoportalu po wybraniu "raster" przy niektórych powiększenia dostępne są archiwalne skany, nie wiem z którego roku pochodzą.
Obrazek
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 351
Na forum od: 15 lip 2014, 12:56

Re: Mapy

Postautor: Mirek » 08 mar 2015, 10:15

Dzięki czegoś takiego właśnie szukałem :)
Mirek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 11
Na forum od: 06 mar 2015, 16:40

Następna

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości