Rzeszów a inne miasta ...

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: thierrymugler1 » 01 paź 2014, 12:27

Dzisiaj znalazłam trochę irytujący mnie artykuł na temat jak to Lublin wyprzedził Rzeszów. Zresztą sami zobaczcie: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724, ... ice_i.html
Byłam tylko 2 razy w Lublinie, więc ciężko mi oceniać miasto, ale mimo wszystko nie zachwycił. Może ktoś z Was przebywał dłużej w Lublinie i się tutaj wypowie? Powinniśmy się inspirować stolicą Lubelszczyzny ? ;)
thierrymugler1
Świeżak
 
Posty: 7
Na forum od: 28 wrz 2014, 21:23

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: pisul » 01 paź 2014, 13:44

Mieszkałem chwile w Lublinie (obok tesco). Myśle że jeszcze nie raz Rzeszów będzie porównywany do innych miast. Nawet pewnie kilka szkalujących artykułów sie pojawi. Nie wszystkim na ręke rozwój naszego miasta i to kole w oczy.

Co do Lublina, mnie śmieszy ich zamek. O ile wiem w Lublinie nie mieszkali władcy z krain muzłumańskich więc po co im meczet z tym okrągłym minaretem? Każdy kto go zobaczy pierwszy raz myśli pewnie że coś tu nie halo :lol:

Obrazek

W artykule chwalą sie portem lotniczym ale widział ktoś wieże kontroli lotów? "Wieża" tylko z nazwy a tak naprawde 4 kontenery od powodzian. I to jest NOWA wieża oddana w połowie tamtego roku! Innej nie będzie

Obrazek

Mi wysokością prawie przypomina tą:

Obrazek

A nie można zrobić to normalnie:

Obrazek
fot.Tadeusz Poźniak

Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: Socat » 01 paź 2014, 21:37

Spoko to tylko artykuł z dużą ilością wyświetleń taka to już gazeta ;) nie ma co się irytować. Lublin jest miastem z historią, dobrymi uczelniami i dużą ilością studentów ale został utemperowany między innymi właśnie przez Rzeszów który od kilkunastu lat żywo się rozwija i choć w kartach historii jesteśmy miastem niewyróżniającym się w regionie to dopiero od momentu odłączenia Lwowa dostaliśmy tę unikatową szansę by okoliczne wioski przekształcić w osiedla mieszkalne które dziś tworzą to miasto (nie mam na myśli obecnie przyłączonych osiedli bo przed nimi daleka droga by zostać miejskimi) przygotować tereny inwestycyjne oraz rozwinąć uczelnie wyższe by studenci z Podkarpacia nie musieli migrować właśnie m.in. do Lublina, a co więcej przyciągnąć studentów z Lubelskiego i innch województw.

Ok, Rzeszów jest miastem czystym ale czy to powód do dumy? Raczej maly plus, gdyż dbanie o porządek to nie jest chyba wrodzona zaleta mieszkańców, a poprostu płacą w podatkach za firmy które o to dbają. Kwestia w jakiej oba miasta rywalizują i powinna być dla nas priorytetem to sektor usług dla biznesu, ponieważ to pozwala pracować studentom podczas nauki jak i po jej zakończeniu i zdobywać doświadczenie zawodowe inne niż w fast foodach i sklepach w galeriach handlowych co z kolei powoduje zatrzymanie odpływu tych nowych mieszkańców. Pensje mamy może nie najwyższe ale koszty życia też nie są zbyt wysokie więc relatywnie nie jest źle. W każdym razie ja upatruję przyszłość właśnie z tym regionem.
"Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku". R. Dmowski - Myśli nowoczesnego Polaka.
Awatar użytkownika
Socat
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 21 cze 2014, 22:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: thierrymugler1 » 01 paź 2014, 22:20

Dla mnie Rzeszów byłbym miatem idealnym, gdyby powstawało więcej miejsc pracy. Pod tym względem mamy duże braki, tym bardziej że szczycimy się coraz to większą liczbą studentów :x Na szczęście to powoli zaczyna się zmieniać i mam nadzieję, że w przyszłości stolica Podkarpacia zostanie okrzyknięta liderem miast wojewódzkich Polski wschodniej :D
thierrymugler1
Świeżak
 
Posty: 7
Na forum od: 28 wrz 2014, 21:23

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: kamil89 » 01 paź 2014, 22:48

Osobiście nie lubię takich porównań, gdyż jestem zagorzałem resoviocentrystą i tylko w bardzo jaskrawych przypadkach jestem skłonny uznać wyższość innych miast względem Rzeszowa. Oczywiście jeżeli chodzi o rywalizację ponadwojewódzkie, naturalną konkurencją dla Rzeszowa są są właśnie miasta Polski (ściany) wschodniej. NIemniej liczy się tu bardzo lokalna specyfika. Mamy tutaj bowiem do czynienia nie z jednolitym tworem, na ścianę wschodnią składają się ziemie dawnych trzech zaborów, a więc i podłoże historyczne, o ile można tak powiedziec, w każdym z tych przypadków będzie inne.

Trudno odmówić Lublinowi pozycji ośrodka dominującego, póki co wciąż jest największym miastem na wschód od linii Wisły; jest to potężny ośrodek akademicki (powiem wprost, z moich doświadczeń i przynajmniej w ramach mojego środowska, poziom UMCS wcale nie jest aż taki wysoki i nie mamy się czego wstydzić); trudno mi mówić o KUL-u, zobaczymy jak będzie z naszą medycyną.

Pod względem architektonicznym, zabytków jest tam zdecydowanie więcej, ale są one również mniej zadbane, pewnie decydująca jest tutaj właśnie skala... W mniejszej sklai jest po prostu wszystko łatwiej ogarnąć. Mentalność ludzi.... jednak wolę galicyjską, może dlatego, że ją rozumiem...
Urbanistyka obu miast pozostawia natomiast wiele do życzenia... ale wydaje mi się również, że Rzeszów jest bardziej skondensowany i mimo wszystko lepiej skomunikowany (noe mamy też trolejbusów, które dla mnie są jakimś dziwacznym wynalazkiem)...

a co do konkurencyjności, czas pokaże kto wygra.
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 20:08

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: porteño » 01 paź 2014, 22:56

Nie no, w Lublinie byłem raz, ale to przecież jest dużo większe miasto z bogatą historią, majestatyczną starówką, a także długoletnimi tradycjami uniwersyteckimi i nie sądzę, żeby jakikolwiek lublinianin miał kiedyś kompleks Rzeszowa, no błagam Was. Owszem, nie jest tam tak czysto i schludnie, lecz to nie powód, by robić sobie złudzenia, że staniemy się ważniejszym od nich ośrodkiem na wschodzie Polski. Zresztą co takie rankingi z serii "kto jest lepszy?" mają na celu? Każdy sam potrafi zdecydować, w którym mieście woli żyć, a czy mamy się inspirować Lublinem? Na pewno są kwestie warte inspiracji, jednak mentalność gonienia większych miast jest moim zdaniem trochę żałosna.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: pisul » 15 paź 2014, 3:18

Coś jest na rzeczy. Chyba faktycznie Lublinianie albo nas nie lubią albo nam zazdroszczą? Albo i jedno i drugie. Od 2 dni najbardziej poczytny temat jak myślicie o czym ;)
Rozumiem takie wojenki miasto vs miasto między forumowiczami takimi jak ja ale żeby dziennikarze tak robili?



Zrobiłem zrzut bo to przejdzie do historii żeby w Lublinie pokazywali naszą okrągłą kładke na głównej.
Samo umieszczenie zdjęcia kładki w dziale Wiadomości z Lublina groteskowe.
Obrazek

zródło: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,16800176,Lublin_kontra_Rzeszow__Spojrzenie_z_Podkarpacia.html?v=1&pId=31345731&send-a=1#opinion31345731
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: pisul » 29 gru 2014, 2:22

Dziś ukazał się ciekawy artykuł w interii- Coraz mniej mieszkańców w miastach wojewódzkich

GUS szacuje jakie miasta i o ile stracą w ilości mieszkańców na przełomie lat 2014-2050. Jest też i o Lublinie ;)

W ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich w Polsce. Jedynie w przypadku Warszawy i Rzeszowa liczba ludności ma utrzymywać się na stałym poziomie...

w przypadku Łodzi, Kielc i Katowic średnioroczne tempo spadku przekroczy 1 pkt proc., zaś w przypadku Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Torunia, Gorzowa Wlkp. i Opola spadek mieścić się będzie w przydziale od 0,5 do 1 pkt proc...

Według prognozy GUS liczba mieszkańców Łodzi zmniejszy się z ponad 705 tys. w 2014 r. do ponad 484 tys. w 2050 r., Kielc ze 198,5 tys. do niespełna 138 tys. a Katowice z niemal 302 tys. do niewiele ponad 208 tys. mieszkańców.
Znaczny procent ludności ubędzie też m.in. w Poznaniu, gdzie liczba mieszkańców zmaleć ma z niemal 545 tys. w 2014 r. do ponad 402 tys. w 2050 r., w Bydgoszczy z 357 tys. do 262 tys., w Lublinie z 342 do 265 tys., Toruniu z 202 tys. do prawie 158 tys., Gorzowie Wlkp. ze 124 tys. do niespełna 101 tys. oraz w Opolu, gdzie liczba mieszkańców w ciągu 35 lat ma spaść ze 119,5 tys. do 90,6 tys.



Całość - http://fakty.interia.pl/polska/news-coraz-mniej-mieszkancow-w-miastach-wojewodzkich,nId,1580796#iwa_item=3&iwa_img=0&iwa_hash=56135&iwa_block=facts_news_small
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: pisul » 05 sty 2015, 1:32

Co jest nie tak z Lublinem? Dziś znowu na głównej najczęściej czytany temat to znowu porównanie Lublina i Rzeszowa :shock:

Obrazek


Strasznie nam zazdroszczą wyniku naszego lotniska na koniec roku ;)

Rekord pobity! 600 tysięcy pasażerów odprawionych w Jasionce -
Według danych na koniec sylwestrowego dnia w Jasionce obsłużonych zostało niecałe 601 tys. podróżnych – o ponad 2-procent więcej niż w 2013 r. Wtedy podrzeszowskie lotnisko przyjęło 589 tys. pasażerów.
Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. więcej w porównaniu z 2013 r., kiedy z lotniska przewieziono 609 ton towarów. W tym roku 1111 t.

zródło - http://rzeszow-news.pl/rekord-pobity-600-tysiecy-pasazerow-odprawionych-jasionce/


Strasznie fuczą na Rzeszów w komentach ale tylko tyle im zostaje - http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,17207605,Mniej_pasazerow_na_lubelskim_lotnisku___Wcale_nie.html

Jeśli ktoś myśli że tylko jeden portal tak porównuje to powiem że w Lublinie to jakaś dziwna norma. A jeszcze niedawno inny portal oczywiście z Lublina tak pisał i jak myślicie z kim porównywał?

Obrazek
zródło: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141017/LUBLIN/141019672
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Lublin lepszy od Rzeszowa?

Postautor: rabusar » 17 sty 2015, 0:50

Bywałem swojego czasu zawodowo w Lublinie co jakiś czas. Poznałem tam jednego prezesa pewnej spółki. On powiedział mi tak: "wie pan, choć nikt tego głośno nie powie, to wszyscy ostatnio patrzymy w waszą stronę". Wygodnie jest mi to odbierać jako komplement :)
Awatar użytkownika
rabusar
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 189
Na forum od: 16 sty 2015, 12:33

Następna

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości