Jaki projekt domu wybrać

Tematy przeniesione jako niezgodne z regulaminem, posty nie na temat, dublowane, itd...

Jaki projekt domu wybrać

Postautor: Podkarpat » 08 kwie 2015, 0:35

Takie krótkie pytanie, ankieta: jaki projekt domu najbardziej wam się podoba spośród tych projektów: SPAM

Który projekt byście wybrali? Interesują mnie własnie takie domy parterowe z użytkowym poddaszem o powierzchni 100-120 mkw. Nie za duży dom, ale dzięki temu, że jest dobrze zorganizowane poddasze, można fajnie urządzić górę. Zapraszam do odpowiedzi.
Podkarpat
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 08 kwie 2015, 0:30

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: pisul » 08 kwie 2015, 3:04

Są różne gusta. Jeden lubi bryłe ala dworek z 4 spadowym dachem a inny skromny 2 spadowy.
Ważne koszty, usytułowanie okien względem słońca...

Dom najtańszy, najprostrzy do wybudowania systemem gospodarczym jak i przez firme nie ma okien dachowych, klatka schodowa mało zajmuje miejsca i nawet laik zaszaluje. Okna dachowe w lecie to porażka. Sam mam 3. W zimie zalega śnieg, w lecie dzwoni deszcz i grzeje jak w solarce. Prosty dach 2 spadowy też bym dał rade zrobić. Za 4 spady albo lukarny trzeba dużo płacić firmom. Ważne jeden komin czyli nie zajmujesz miejsca na małym metrażu. Sam zrezygnowałbym z 2 okien tarasowych w salonie i zostawił tylko jedno (to pośrodku) Salon otwarty na kuchnie. Nie ma dużo dzwi i klitek. Przy wiatrołapie na innych domach już murujesz 6 winkli a tu skromne 4 na planie kwadratu więc taniej i szybciej. Domek musi być bardzo ciepły bo mało okien. Każde okno to grzejnik, parapet zewnętrzny i wewnętrzny + firanki zasłony karnisze a tu takiemu skąpcowi jak ja się podoba. Jeden duży minus brak kominka. A plus wszystkie media woda kanalizacja gaz w jednym rogu i nie płacisz za rury i nie kopiesz po przekątnych. A i szybko ciepła woda leci bo blisko piecyk od kranu. .

Mój wybór to dom Gutek.

Tylko Ty tam będziesz mieszkał więc nie patrz na mój wybór.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: django » 05 gru 2015, 16:05

Sam projekt jest kwestia wzgledna. Bo co z tego jak wybudujesz prosty dom bo bedzie tanszy a pozniej np stwierdzisz ze ci sie nie podoba. Najwazniejsze jest dobre wykonanie i rozwiazania instalacyjne.

Pomysl od razu o wentylacji mechanicznej z rekuperacja zamiast kominow wentylacyjnych. Zakladasz szczelne okna 20 cm styropianui nie masz problemu z wilgocia a cieplo w zimie nie ucieka i rachunki male. Tylko musisz myslec od razu przed budowa domu bo wywalisz kupe kasy za kominy a mozna ich nie budowac wcale. No poza tym spalinowym

Jezeli bedziesz mial gaz to pomysl nad ogrzewaniem podlogowym w calym domu. Grzejniki zajmuja tez swoje miejsce

No i pomysl czy chcesz kominek. Wszystkie projekty go zawieraja. Bo to jest nakie niby modne. Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem. Bo 15 lat temu zaczela sie moda na kominki. Moi rodzice oczywiscie budujac dom musieli go miec. Natomiast ja widze wiecej minusow jak plusow tego rozwiazania. Drewno nie jest jakos super tanie to raz a 2 to non stop smieci w salonie od wnoszenia drewna. A trzy to malowanie salonu conajmniej co drugi rok itp. Juz nie mowie o tym ze cieplo masz tylko na dole. Mozna kombinowac z rozprowadzaniem go rurami po pietrze ale mnie to nie przekonuje. Takze przemysl sobie ten temat
django
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 485
Na forum od: 23 lip 2014, 19:38

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: beuek » 18 sty 2016, 10:25

w dużej mierze się zgadzam z poprzednikami kluczowe to zastanowienie się jak duży dom potrzebujemy żeby się potem nie cisnąć lub co częściej spotykane nie mieć zbędnych pomieszczeń które trzeba wybudować a potem ogrzewać itd. Uważam, że po pierwsze trzeba wybrać kierując się użytecznością, wygodnym rozstawem pomieszczeń, a dopiero z takich projektów wybierać ten najładniejszy.

Co do kominka to się nie zgadzam z przedmówcą i chciałbym pomóc w ewentualnych przemyśleniach. Teraz na rynku jest dużo rozmaitych i nowoczesnych rozwiązań. Drewno nie wychodzi drogo (u mnie jakieś 3 m3 drewna tj. jakieś 450 zł za zimę w średniej wielkości domu plus niewielkie ilości gazu). Do tego dochodzi przyjemność z samego procesu obsługi kominka, specyficznego ciepła i światła w pomieszczeniu.
Co do brudzenia w salonie to przy odrobinie wysiłku można nad tym zapanować. Poza tym można zamontować kominek ładowany od tyłu tj. np. z garażu lub kotłowni. co na etapie projektu jest do zrealizowania.
Do tego można zastosować materiały akumulacyjne dzięki czemu ciepło lepiej się rozkłada i dłużej utrzymuje, a co do ciepła tylko na dole to w przypadku odpowiedniego umiejscowienia kominka (np. w centralnej części domu i w pobliżu klatki schodowej) góra też całkiem nieźle się nagrzewa. Może jest trochę chłodniej niż na dole ale w sypialniach powinno być chłodniej :) Z malowaniem też nie taki problem wystarczy lepsza, ścieralna farba na kominku, a ponieważ wkład stalowy nie pobiera powietrza z pomieszczenia właściwie się nie brudzi wcale.
Podsumowując w obliczu możliwych rozwiązań konstrukcyjnych samego kominka (np. stalowy wkład akumulacyjny, obudowa akumulacyjna, odzyskiwanie ciepła ze spalin itd) i przy umiejętnym paleniu można grzać naprawdę efektywnie, a przy okazji jest to spora przyjemność.
beuek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Na forum od: 11 wrz 2014, 9:28

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: django » 18 sty 2016, 23:24

Nie przekonałeś mnie pozostanę przy swoim. Nie jestem "mieszczuchem", węgiel, drewno, popiół, dym towarzyszy mi od dziecka, z kominkiem miałem styczność od lat 90-tych przez 15 lat, czyli jeszcze sprzed boomu na jego budowę w każdym domu. mi po prostu spowszedniał, a koszty jego budowy i utrzymania są niewspółmierne do zysków/doznań. Jak ktoś chce zaszpanować, lub poczuć jego smak to niech buduje, ale po 10 latach poprostu się znudzi. Pozdrawiam
django
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 485
Na forum od: 23 lip 2014, 19:38

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: Mirosław » 18 sty 2017, 14:19

Witam ja bym polecił projekt https://www.archon.pl/projekty-domow/pr ... 5bee7db1e9 (dom w żurawkach g2)
Jestem na etapie fundamentów i czekam na wiosnę z dalszymi pracami
Dom podoba mi się z prostej bryły nie ma niepotrzebnych wcięć i wykuszy co sprawia go taniego w budowie i braku strat ciepła ,taniego prostego dachu, dom wydaje mi się dobrze doświetlony przy nie dużych rozmiarach okien, taras jest zadaszony z jednego dachu,istotną sprawą dla mnie jest możliwość wykonania stropodachu dla mnie jest to bardzo ważna rzecz, bryła budynku nie jest wysoka co daje mu wygląd domu prawie parterowego :)
Minus to brak pokoju na parterze ale i to można przerobić ;)
Ja będę budował dom w sposób tradycyjny bez rekuperacji itp. ponieważ nie wiedzę w tym sensu ( za duży nakład pieniędzy za mało zysków )
Mirosław
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 32
Na forum od: 30 lis 2016, 10:05

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: django » 27 sty 2017, 22:37

nie wybudujesz komina i prawie masz na instalację, a zyski zobaczysz na fakturach za np gaz.
django
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 485
Na forum od: 23 lip 2014, 19:38

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: Mirosław » 03 lut 2017, 11:48

Nie oszukujmy się komin nie generuje aż takich kosztów jak rekuperator , a żeby rekuperator miał wydajność zadowalającą trzeba dołożyć do niego wymiennik gruntowy co znacznie generuje jeszcze koszty a i pobór prądu jest w tedy większy, pompa obiegowa do wymiennika wentylator w rekuperatorze,
wiem to bo sam pracuje w takiej branży i mam znajomych co instalują i produkują rekuperatory, dużo osób które mają rekuperator w domu często nie włącza go w ogóle :) nie oznacza to jednak że nie którym się to nie opłaca bo jest to ciekawostka i przy dobrze zrobionym wymienniku ma sprawność zadowalającą. Dla mnie jest to zbędne jak na razie bo za duży nakład kasy na raz co wiązało by się z kredytem itp.
Mirosław
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 32
Na forum od: 30 lis 2016, 10:05

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: Ole » 03 lut 2017, 15:14

A nie lepiej pompa ciepła + panele solarne elektryczne ? Jeszcze jest dopłata chyba 30%.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Jaki projekt domu wybrać

Postautor: Mirosław » 08 lut 2017, 22:46

Pompa ciepła tak ma sens ale raczej gruntowa typu (bezpośrednie odparowanie bezpośrednie skraplanie ) z
górnym wymiennikiem gruntowym nie trzeba wiercieć itp. ale i w tym przypadku trzeba by było wybudować dom pasywny
beż mostków termicznych z dobrą izolacją. Istnieją też pompy powietrzne które są bardzo popularne w polsce
ale sprawdzają się do minus 10 C pózniej załączają się dość spore grzałki co podnośi koszty a jak widać ostatnio się zdarzają ;)
Mirosław
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 32
Na forum od: 30 lis 2016, 10:05

Następna

Wróć do Śmietnik

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości