Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Wszystko co niezwiązane z istniejącymi już tematami, czyli o wszystkim i niczym

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: ian » 10 sie 2023, 12:51

Prowokujesz do odezwania się :D , albo zapomniałeś czegoś dopisać ?

Ogrzewanie podłogowe może być wodne albo elektryczne. Ogrzewanie grzejnikami też może być wodne albo elektryczne ...

I jeśli w swojej wypowiedzi masz na myśli aby w łazience dać podłogowe (wodne lub elektryczne), a w pozostałej części domu grzejniki (wodne lub elektryczne) to byłoby fajnie abyś w paru słowach napisał czemu.

Bo ja w całym domu bardziej się skłaniam ku podłogówce (lub inne płaszczyznowe) - chociażby z powodu lepszej współpracy z pompami ciepła (niska temperatura zasilania).
ian
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 18
Na forum od: 03 kwie 2017, 9:51

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: Some Grue » 25 sie 2023, 13:48

To ja się wypowiem, tak krótko i w trochę w temacie.
Jeśli robi się ogrzewanie podłogowe wodne, to nie warto dorabiać do tego kaloryferów w pokojach. Kaloryfery potrzebują wyższej temperatury niż podłogówka, co wiąże się z koniecznością instalacji dodatkowych urządzeń. Po to, żeby mieć na wyjściu wodę o dwóch parametrach: do kaloryferów i podłogówki. Przy takim rozwiązaniu zwiększa się koszt instalacji i użytkowania, bo straty ciepła na mieszaczu są dużo większe.
Ja mam w szeregówce wszędzie zrobioną podłogówkę. Kaloryfery są 2: w dolnej łazience (do suszenia ręczników) i w kotłowni (do suszenia rękawiczek, czapek, etc.). Zasilane temperaturą podłogówki, ale w kotłowni grzejnik ma dodatkowo grzałkę elektryczną, żeby dogrzać go bardziej jeśli jest taka potrzeba.

Koszt początkowy może był i trochę większy, ale teraz kocioł dogrzewa wodę c.o. tylko do tych 30st, co jest w zupełności wystarczające.
Some Grue
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 105
Na forum od: 26 mar 2021, 12:49

Re: Jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?

Postautor: ETernit » 12 gru 2023, 8:10

Ja bym to przedłużył i dał pod sam sufit (poziomy odcinek), a pion można na kolankach przybliżyć do narożnika ściany. i zabudować.
Niestety taka przeróbka wymaga spawania palnikiem gazowym (administracja) po sezonie grzewczym.
ETernit
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 330
Na forum od: 15 paź 2015, 18:53

Poprzednia

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości