Strona 1 z 1

Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Post: 17 sie 2016, 18:29
autor: Ten_Fajny
Witajcie
Przeszukałem forum i nie znalazłem takiego tematu stąd postanowiłem go stworzyć. Wiem wiem niektórzy mogą zarzucić że na ten temat może powiedzieć dużo "wujek google", lecz zaryzykuje i podyskutujmy. Końcem sierpnia czeka mnie takowa rzecz właśnie jak i zapewne wiele osób na tym forum.

I tutaj pada pytanie do osób co już coś takiego "przeżyły" :mrgreen:
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym. Ile czasu poświęcić. Czemu dokładnie się przyjrzeć. Co przetestować?
Liczę na wypowiedzi z Waszego doświadczenia a nie wklejone z wujka googla. Jeżeli ktoś ma jakąś ciekawą historię związaną z odbiorem technicznym i ma czas opisać to miło by było.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji ;)

Re: Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Post: 09 gru 2016, 18:08
autor: grande1970
ale kotlet:)

Re: Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Post: 11 sty 2017, 16:05
autor: kokobi
Ten_Fajny pisze:I tutaj pada pytanie do osób co już coś takiego "przeżyły" :mrgreen:
... Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym. Ile czasu poświęcić. Czemu dokładnie się przyjrzeć. Co przetestować? ...


W moim zyciu kupowalem 3 razy mieszkania. Na podstawie wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze nalezy sprawdzic doslownie wszystko a przynajmniej jak najwiecej w stosunku do zgodnosci z podpisana umowa, bo jest to w naszym interesie. Im bardziej bedziemy skrupulatni/dokladni, tym wiecej zostanie nam potem kasy w kieszeni. Usterki/zaniedbania mozna rowniez zglaszac w okresie gwarancyjnym. Jezeli sami nie jestesmy wtajemniczeni w sprawach technicznych, to dobrze jest miec przy odbiorze kogos z takimi kwalifikacjami, najchetniej inspektora/kirownika budowy/budowlanca.

Do glownych elementow kontrolnych przy odbiorze technicznym mieszkania od developera jest m.i. zgodnosc planow mieszkania/umowy ze stanem faktycznym, wizualny spacer po mieszkaniu, metraz zgodny z umowa, wszelkiego rodzaju instalacje np kablowe (TV/elektryczna), sanitarna, gazowa, grzewcza, wentylacyjna/kominkowa, okna/drzwi/szczelnosc, parapety, balkon/taras/plytki ceramiczne.
Waznym elementem kontrolnym, jest sprawdzenie jakosci wykonania robot budowlanych (wysokosc scian/piony/katy proste, podlogi/poziomy/spady) i uzytych materialow zgodnie z zawarta umowa.

Nie zapominajmy o kluczach do wszystkich drzwi/licznikow/skrzynki pocztowej/piwnicy/komorce/garazu/wspolnych pomieszczen oraz inspekcji ich przy odbiorze technicznym. Nie oszczedzajmy na czasie przy odbiorze technicznym a zaoszczedzimy w pozniejszym terminie nerwy, frustracje i kase 8-)

Re: Odbiór Techniczny - Na co zwrócić uwagę?

Post: 11 mar 2017, 22:39
autor: pan inspektor
Na początek witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum:))

Jeśli chodzi o temat wątku, to z rzeczy tutaj niewymienionych, zachęcam do zwracania uwagi na zgodność mieszkania z prawem budowlanym a w szczególności z tzw. warunkami technicznymi. Jak się patrzy na wiele rzeszowskich realizacji to włos się jeży na głowie i nóż w kieszeni otwiera..i nie chodzi tu o względy estetyczne.
Przede wszystkim nagminnie łamane są paragrafy dotyczące dostępu światła słonecznego. To w sumie pewnie nie tyle wina dewelopera co niedouczonych lub olewających projektantów, ale deweloper za to odpowiada. Całkiem sporo rzeszowskich architektów do obowiązujących przepisów podchodzi z pewna taka nieśmiałością:)) choć nie tylko rzeszowskich, bo ostatnio pojawiają się u nas tez Krakusi, którym stosowanie przepisów tez wychodzi średnio na jeża. Linijkę słońca musi wam zrobić specjalista ale niektóre rzeczy można sprawdzić samemu - jeśli kupiłeś mieszkanie, które ma okna jedynie od północy (ciężko uwierzyć ale się takie zdarzają u nas) to na 100% możesz dochodzić swoich praw. Podobnie wielkość okien... przyklad pierwszy z brzegu, deweloper, który dumnie ogłasza wszem i wobec, że sprowadza do Rzeszowa "architekturę światowego formatu". Pokój 30m2, dwa okna 80x200, czyli 3,2m2, przy wymaganych 3,75.. przykłady można mnożyć.

Kolejna sprawa - odległość miejsc postojowych od okien. Min.7m. A jak to wyglada w praktyce?

Mniej oczywiste dla laika rzeczy to np. akustyka. Zarówno między sąsiadami jak i korytarzem. Sciana niby spełnia parametry ale wykuto w niej skrzynki i gniazdka i już po parametrach:) Samemu się tego nie sprawdzi i w Rzeszowie póki co nikt na to uwagi nie zwraca ale np w Wawie są już wyspecjalizowane firmy, które pomagają klientom dochodzic swoich praw przez co poziom mieszkaniowki jest zdecydowanie wyższy. Wiem, bo kilka lat robiłem dla takiej kancelarii różne analizy.