Wybory prezydenckie

Wszystko co niezwiązane z istniejącymi już tematami, czyli o wszystkim i niczym

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: PzD91 » 12 maja 2015, 23:25

@foreigner - tylko, że w PL większość podatków płacą średni i biedota, bo nie są osobami prawnymi, nie mają środków i wiedzy jak unikać płacenia podatków. W PL ustawa podatkowa jest tak czesto zmieniana, ze nikt tego nie ogarnia.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: zurander21 » 13 maja 2015, 12:20

Już niedługo druga tura wyborów, nie mogę powiedzieć żebym był zadowolony z możliwości ;/
Ostatnio zmieniony 18 maja 2015, 12:15 przez zurander21, łącznie zmieniany 1 raz
zurander21
Świeżak
 
Posty: 1
Na forum od: 13 maja 2015, 12:19

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: Steeler » 15 maja 2015, 20:17

@foreigner

Tutaj punktem wyjścia jest określenie, czym jest owe eldorado. Państwa Europy zachodnie są zamożne - blok państw Europy wschodniej oraz środkowo-wschodniej to państwa na dorobku. Zachód może sobie pozwolić na wyższe podatki, gdyż nawet po ich pobraniu przeciętnemu obywatelowi zostaje tam więcej niż Polakowi. Mówiąc "więcej" nie mam oczywiście tylko i wyłącznie nominalnej wartości pieniędzy, ale też ich siły nabywczej. U nas w kraju też niektórzy powiadają: "Ja mogę płacić nawet 70% podatków - ale jak będę zarabiał 10 000 zł, bo za 3 000 zł, które mi zostanie, to będę żyć godnie". Ja się z takim podejściem absolutnie nie zgadzam, ale nie o tym mowa.

Wracając do tego eldorado - poza tym, że przeciętnemu obywatelowi na Zachodzie - nawet przy wyższych obciążeniach fiskalnych - żyje się lepiej, to dla mnie istotne znaczenie ma również fakt, na co te pieniądze trafiają. A trafiają głównie na rozdmuchaną opiekę socjalną. Co to powoduje - widać doskonale na przykładzie Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii, Belgii, Francji czy nawet Niemiec.

Im mniej pieniędzy z podatków wpływa do budżetu, tym - paradoksalnie - lepiej... ale tylko przy założeniu, że Państwo nie wtrynia się w każdą możliwą dziedzinę życia. I o tym choćby mówi - uważany przez niektórych za psychopatę - JKM. Choć jego wizja ograniczenia roli Państwa jest dosyć radykalna, to nawet 50% realizacja tego kierunku byłaby zbawcza dla Polski. Niestety, nasze społeczeństwo jest przesiąknięte roszczeniowością i wielu nie potrafi sobie wyobrazić sytuacji, w której to na nich, a nie na szeregu instytucji spoczywa odpowiedzialność za życiowe decyzje.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 458
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: swiety » 15 maja 2015, 22:11

Mnie najbardziej śmieszy jak wszelkie pomysły dające bezpośrednią korzyść finansową obywatelowi jest przez "ekspertów" od razu skreślany - a bo to nie realne, a to spowoduje upadek budżetu itd. Kwota wolna od podatku jest u nas śmieszna - ekspert w TV mówi, że nie może być zwiększona bo państwo straci miliardy ... a czy ten ekspert wie co obywatel zrobi z kasą która mu zostanie jak kwota się zwiększy? Przecież jej nie zje i nie wydali lub nie zakopie w ogródku. Pójdzie i coś kup = odprowadzi podatek do budżetu (czy to vat, akcyze itd). Nie jestem geniuszem ekonomicznym ale na prosty rozum tak to odbieram.

Druga sprawa nie chodzi żeby zarabiać miliony. W Polsce chodzi jedynie o PROPORCJE cen do zarobków. Mieszkałem tu i tam dłużej lub krócej ale w innych krajach europejskich czy bardziej odległych można normalnie egzystować, żyć i jeszcze "się zabawić" pracując byle gdzie i zarabiając niższe zarobki. Jeszcze lepsze w innych krajach pracując cieżko, dużo i długo można sporo zarobić i przede wszystkim odłożyć a u nas ...

Długo by o tym pisać.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2941
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: foreigner » 16 maja 2015, 0:24

@ Steeler
Masz rację i ja sobie doskonale zdaję sprawę z różnicy w zarobkach. W sumie niepotrzebnie użyłem tego słowa 'eldorado'. Chodziło mi raczej o to że mam wrażenie że ta wielkość obciążenia podatkowego jest wyolbrzymiana oraz o to że zmiana wysokości tych podatków w zakresie jakiś rozsądnych widełek jest tylko jednym z czynników dobrobytu. Jeśliby ludzie w takiej Bułgarii mieli obniżone podatki do absolutnego minimum to nie sądzę by ich tempo wzrostu podskoczyło jakoś wyjątkowo do góry. Jeśli w danym kraju jest niska produktywność, słaby stan infrastruktury, mała przedsiębiorczość itp. to niewiele to zmieni. Nawet jeśli rzeczywiście byłoby to lepsze to dopiero po dłuższym czasie, a wcześniej wiele osób mocno by na tym straciło.

Można podnieść kwotę wolną od podatku powiedzmy o ileś tam zł i odrobinę poprawić byt ogromnej rzeszy ludzi. Wielu będzie miało na chleb, inni będą mieli na fajki np. Można nie podwyższać tylko wydać tą kasę na mniej lub bardziej uzasadnioną drogę albo parę śmigłowców. I do tego na winiaka dla jakiegoś ministra w wytwornej restauracji. Oczywiście są i tacy co powiedzą że drogę, policję, sądy itd. może zapewnić sektor prywatny. Moim zdaniem, tak jak powiedziałem wyżej, bardziej niż kwestia pieniędzy jest to kwestia sprawności instytucji, zaufania, kontroli i standardów. No i kwestia czy 'suwak' przesunąć należy bardziej w prawo, w kierunku "każdy zajmuje się tylko sobą" czy w lewo w kierunku "niektóre rzeczy trzeba robić wspólnym wysiłkiem". Dlatego nie przepadam za rewolucyjnymi wypowiedziami że ktoś tam dojscie wreszcie do władzy to będzie to błogosławieństwo dla Polski i wszystko się nagle zmieni na lepsze jak za dotknięciem magicznej różdżki.

JKM... Mam z gościem problem bo tez popieram większośc jego poglądów ale jakoś nie potrafiłbym się przemóc i na niego głosować. I myślę że problem nie jest tyle z roszczeniowym społeczeństwem albo z jego poglądami na gospodarkę ile z nim. Te wybory pokazały że jest ogromna grupa ludzi którzy chcą zmian i nie chcą głosować na POPIS, nie wspominając o SLD. Ale zagłosowali na Kukiza, osobę która dopiero co weszła do polityki. JKM ma w porównaniu z nim wykształcenie, doświadczenie (jest i był posłem), oczytanie, wiedzę i szerzył swe poglądy od dekad. I jego wynik jest niczym w porównianiu z wynikiem Kukiza. Jak dla mnie jest teraz żenujący jak się wypowiadał po wyborach że "on i Pan Kukiz muszą się spotkać i pogadać co dalej". Na miejscu Kukiza zaraz bym to jakoś skomentował w mediach żeby wiedział że to nie on jest na pozycji proponowania i planowania spotkań, zwłaszcza jak zaatakował jego JOWy. JKM mógł już dawno mieć większe poparcie i rzeczywiście coś zmienić, choćby te 50% o których piszesz, czy tam 30%. I stopniowo wprowadzać kolejne zmiany, zyskiwać dalsze poparcie. Ale zamiast szukać jakiegoś dojścia do władzy, kontaktów, poparcia ekonomistów, środowisk naukowych to wolał łazić po jakiś talk showach klasy B i gadać o bzdetach https://www.youtube.com/watch?v=b4a3Z6oQvxQ Miał dużo czasu i przegrał wystarczająco dużo wyborów żeby wyciągnąć wnioski. Ludzie raczej nie mają go za psychopatę. Raczej za bezkompromisowego, ekscentrycznego niby-polityka który jest zapatrznony bardziej w siebie niż w ludzi wokół niego (zupełnie inna postawa niz prezentuje Kukiz). Do tego dośc nieobliczalnego i w porównaniu do polityków POPISU wcale nie bardziej skłonnego do brania odpowiedzialności za ewentualne porażki i błędy.

Chyba po prostu jestem wkurzony na niego że nie potrafi tych swoich poglądów wprowadzić w życie. Ale z drugiej strony jego poglądy przebijały się do świadomości w dużej części przez jego bezkompromisowość i osobowość. Mam nadzieję że przyjdzie po nim czas na kogoś kto to wcieli w życie. Z głową. Jego wyborcy dorosną, starsze pokolenie się zestarzeje... w sumie dobrze się dzieje.

I na koniec... Nie mogę się oprzeć :) Moja autentyczna rozmowa na gg z elektoratem (studentka filologii) JKM sprzed wyborów parlamentarnych w 2011:

Ewelina:
hehehe dobre, dobre to
mi wyszlo, ze na PSL powinnam glosowac hehehe
ale ja bede glosowac na Korwina Mikke
na pewno nie na Tuska i nie na Kaczynskiego
Tusk musi wypasc z rzadu
bo inaczej bedzie katastrofa:)
Ja
ojej powaznie
to dobrze ze mi mowisz :d
Ewelina
powaznie
czemu?\
nie glosuje na Tuska
na wszystkich innych tylko nie na niego
Ja
bo ja mialem na PO :p
Ewelina
no to nie glosuj
na wszystkich innych mozesz, ale nie na PO
Ja
hehe a jeszcze niedawno myslalem ze nawet nie wiesz jakie sa partie
a tu teraz taka stanowcza postawa ;>
halo halo to ja Ci mialem mowic na kogo glosowac a nie ty mi :p
Ewelina
hehe, ale stanowiska sie teraz pozmienialy;p
Ja
to sama tak przeanalizowalas sytuacje polityczna czy z kims konsultowalas ;>
Ewelina
sama:)
troche rozmawialam z siostry chlopakiem
Ja
aaa
Ewelina
i on tez na Korwina glosuje
Ja
ale Korwin nie wiem czy ostatecznie jest dopuszczony do wyborow
cos mu PKW nie chciala list zatwierdzic
Ewelina
a o co chodzi z ta prywatzyacja?
to bedzie dobre czy zle?
zle raczej prawda?
Ja
niemal zawsze prywatna firma jest bardziej efektywna i lepiej zarzadzana niz publiczna
dlatego w gospodarce wolnorynkowej dazy sie do prywatyzacji
z drugiej strony czesto w naszej historii po 89 roku dochodzilo do wrecz szabrowniczych prywatyzacji
przekretow, lapowek itd.
Ewelina
no wlasnie
czyli lepiej, zeby tego nie bylo
bo sie beda bogacic ludzie wyzyskujac innych
wiec nie to odpada
Ja
Ewelina jaka Ty jestes pelna szlachetnych idei i prostolinijnej dobroci
Ewelina
nie to nie jest dobroc tylko po prostu tak uwazam
:)
bo nie powinno byc zadnego wyzyskiwania i juz
a czy cos jest rzadzone lepiej jak jest sprywatyzowane to stanowczo nie
bo oni i tak rzadzic nie umieja, bo to zlodzieje
i tylko chca najlepiej dla siebie
wrr a szkoda gadac
Ja
ojej takiej Cie jeszcze nie znalem :d
Ewelina
to juz zna\sz:)
a PO to najwiekszy zlodziej
Ja
uuuu
Ewelina
i tak wygraja, bo maja najwieksze poparcie
ale ludzie nie wiedza co robia
Ja
przerazasz mnie <krzyk>
Ewelina
i trzeba specjalnie glosowac na innych, zeby Ci inni mieli jak najbardziej zblizona liczbe glosow
Ja
no dobrze to ja jednak na Korwina zaglosuje
Ewelina
heheheheP)
"):)
Ja
zaufam Ci ;>
Ewelina
to dobrze:)
a co to jest podatek katastrofalny? (wcześniej przesłałem jej link z porównaniem programów partii)
Ja
dzisiaj placisz sie podatek od nieruchomosci przeliczany na m2
tzn. to ile placisz zalezy od tego ile masz m2
ten podatek KATASTRALNY znaczy ze nie placisz od metra ale od rzeczywistej wartosci nieruchomosci
a wartosc tej nieruchomosci zalezy np. od tego a jakiej czesci miasta masz nieruchomosc
a wiec dzisiaj niezaleznie od tego czy ktos ma dom dalego od centrum rzeszowa, jak ja np, czy ma mieszkanie w samym rynku, to nie ma to przelozenia na ten podatek
a katastralny ma to uwzgledniac.
taki podatek jest juz w wiekszosci panstw zachodu
i w sumie jest sprawiedliwszy ale on mrozi wszystkim krew w zylach
bo wszyscy sie boja ze za takie wlasnie nieruchomosci w centrach miast, w ktorych czesto mieszkaja starsi ludzie jeszcze od czasow wojny, ze im przywalal takie podatki ze nigdy nie beda w stanie ich placic wlasnie dlatego ze ich nieruchomosci sa duzo warte bo sa w centrach maist.
Ewelinka ;> ale zdajesz sobie sprawe ze Korwin jest za jak najszersza prywatyzacja a Ty napisalas ze jestes przeciwko niej ;>

....
Tutaj moja koleżanka zakończyła rozmowę :)
Nie chcę wszczynać kłótni ani nikogo obrażać !! Po prostu wciąż napotykam się na ostrą retorykę w internecie ze strony popierających JKM, że inni to lemingi itp. Jak napisałem wyżej popieram większość jego poglądów ale tutaj mój głos na temat poziomu światłości różnego elektoratu :)
A na tych wyborach prezydenckich nie byłem bo wciąż się nie zarejestrowałem w Krakowie.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: PzD91 » 16 maja 2015, 20:17

foreigner pisze:@ Steeler
(...)Chodziło mi raczej o to że mam wrażenie że ta wielkość obciążenia podatkowego jest wyolbrzymiana oraz o to że zmiana wysokości tych podatków w zakresie jakiś rozsądnych widełek jest tylko jednym z czynników dobrobytu. Jeśliby ludzie w takiej Bułgarii mieli obniżone podatki do absolutnego minimum to nie sądzę by ich tempo wzrostu podskoczyło jakoś wyjątkowo do góry. (...)

Obniżyć podatki, sprywatyzować państwowe przedsiębiorstwa, wprowadzić liberalne prawo gospodarcze(czyt. odsunąć Państwo od gospodarki), wprowadzić prawo w którym najważniejszą wartością jest wolność, wprowadzić sprawny wymiar sprawiedliwości - to wystarczy, żeby Bułgaria w 15 lat dogania Niemcy w PKB na osobe.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: Socat » 17 maja 2015, 1:17

15 lat to może by trwało przeprowadzenie tych reform o których napisałeś, reformy wolnorynkowe wychodzą na plus w perspektywie długoterminowej. Ciężko mi sobie wyobrazić Bułgarię, skądinąd dziki kraj, i prywatyzację z której miały by zostać pozyskane środki na czas trwania reform. Chyba w każdym kraju z demoludów słowo prywatyzacja ma nad wyraz negatywny oddźwięk i kojarzy się z wałkami. Zachodnia Europa i jej opiekuńcze państwa kiedyś miały kapitalizm w czystej postaci (i po wojnie nie były pod niczyim butem) więc teraz je stać na rozdawanie pieniędzy wcześniej pobranych z podatków i mimo to godnego życia obywateli, choć z drrugiej strony szerzenie się socjalizmu w całej UE może spowodować regres w najbogatszych państwach, mogą to wykorzystać kraje z Europy środkowej, a najszybciej upatrywał bym - przy dalszych reformach - dobrobyt na Węgrzech i najszybsze dogonienie krajów starej UE (nie wliczając Słowenii która już chyba sama siebie zalicza do "Zachodu")
"Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku". R. Dmowski - Myśli nowoczesnego Polaka.
Awatar użytkownika
Socat
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 21 cze 2014, 22:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: rafik » 21 maja 2015, 14:26

Materiał z Telewizji Republika(wiem,propisowska)ale materiał trafia z sedno:
https://www.youtube.com/watch?v=_CLDHHq3igs
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: Mistic92 » 22 maja 2015, 1:05

Wszystko spoko ale duda również ma suflera. To może teraz po nim pociśniemy z tego powodu czy już nie wolno?
Awatar użytkownika
Mistic92
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 65
Na forum od: 25 lut 2015, 0:34
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybory prezydenckie

Postautor: swiety » 22 maja 2015, 8:40

^^ Z tego co pamiętam nagrano tylko raz jak szefowa sztabu mówi Dudzie żeby podszedł do żony (po ogłoszeniu wyników). Między tym a osobą przyklejoną do pleców Prezydenta przez kilka godzin, mówiąc mu gdzie ma iść, co zrobić, co komu obiecać itd jest 'mała' różnica.

Bronek dla wielu jest nie wiarygodny, nagle się obudził na 2 tygodnie kampanii. Wizyty u Wojewódzkiego śmierdzą parodią. Straszenie prezesem też już nie wiele daje.

Ludzie mają dość aroganckiej i tak bezczelnej władzy oderwanej od rzeczywistości. Każdy chyba pamięta afery taśmowe, nie będe nawet cytował. Ostatnie wypowiedzi Pani Bieńkowskiej, że nie możliwe żeby ktoś pracował z tak niskie pieniądze jak ... 6tys zł.

6 tys. zł! No rozumiesz to? (…) To jest niemożliwe, tak? Żeby ktoś za tyle pracował!
— grzmi Bieńkowska w nagranej rozmowie. Albo złodziej, albo idiota - mówi.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2941
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości