Rzeszów a inne miasta ...

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 07 lut 2019, 10:47

Tomek1991 pisze:https://gospodarczy.lublin.eu/centrum-informacji/blog/demografia-lublina


Jak najbardziej zgadzam się z treścią tego artykułu (analizy). Ja te procesy opisywałem rok temu na tym forum, jednak niektórzy w imię zaślepienia TF nie biorą tego pod uwagę.
Z jednym mogę polemizować, z wartościami liczbowymi, jeśli chodzi o demografię. Są sporo skrzywione, bo GUS nie prowadzi rzetelnej ewidencji a miasta (jak Rz) nadal liczą zmarłych i podają je dziennikarzom. Demografia jest zawyżona.
A więc - procesy są wiarygodne, liczby nie za bardzo.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 07 lut 2019, 11:29

JanzRzeszowa pisze:a Lublin podobnie tylko nieco większy ze sporymi wpływami "radzieckich".

mógłbyś rozwinąć co masz na myśli mówiąc o wpływach "radzieckich"?
różnica ok. 145 tys. - faktycznie "nieco" większy ;)

JanzRzeszowa pisze:Po co te demagogiczne porównania z Lublinem?

i w dodatku robi to jeden z moderatorów, a po zwróceniu uwagi na złe odniesienie poprawia swój post i usuwa "niewygodny" post innego użytkownika (czyt. mój) :shock:
darek_lezajsk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 55
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 07 lut 2019, 12:48

"radzieckich" użyłem specjalnie w " "...miałem na myśli duży ośrodek miejski, który z racji swojego położenia był mniej galicyjski, niż Rzeszów (był nawet dwie dekady w zaborze rosyjskim). Kontakty gospodarcze ze wschodem były po IIWŚ z republikami radzieckimi wzmożone. Już, że z tych okolic zawitał do nas PKWN (Chełm). Następna sprawa, jak pojedziesz na rynki lubelskie dzisiaj, to słychać w przeważającej mierze "ruskich". U nas tego nie czuć tak bardzo.
Myśmy byli zaściankowym miastem galicyjskim od początku zaborów, oni dużym liczącym się miastem zach galicji przy granicy z Sowietami. Dlatego Ruscy się o nie tak bili.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 07 lut 2019, 18:26

Rozumiem, "radziecki" w sensie zrusyfikowany. Dla mnie Lublin to przede wszystkim miasto wielokulturowe (w XIX wieku ludność żydowska stanowiła nawet 50-70% populacji miasta), prawie 7 tys. zagranicznych studentów, masa turystów szczególnie w lecie podczas cyklicznych festiwali, czy międzynarodowych imprez sprawia, że ta rosyjsko-zaborowa mentalność czy inna zaściankowość nie jest dla mnie odczuwalna. Może gdybym mieszkał tam na codzień, moje postrzeganie miasta i ludzi było by nieco inne. Kończąc OT, co do "ruskich" na lubelskich rynkach - zdarzyło mi się słyszeć ukraińców handlujących papierosami (chociaż ukraiński słychać teraz dosłownie wszędzie) ;)
darek_lezajsk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 55
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 08 lut 2019, 11:49

^^ To polecam dwa dworce w Lublinie przy ulicy ....Ruskiej... z prawosławnym soborem przy tej samej ulicy.
A poważnie, co do samego Lublina to miasto nie podoba mi się (oprócz starówki). Przemyśl czy Zamość (oprócz starego Zamościa) tak samo. Zresztą podobnie jak sławetny nasz Lwów. Uważam, że Polska zyskała po IIWŚ zajmując Wrocław czy Szczecin.
W ogóle nie lubię wschodnich klimatów i tego całego bałaganu "tajojskiego".
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: pisul » 08 lut 2019, 12:26

darek_lezajsk pisze:... liczba ludności Lublina wynosi 339 811 osób (30.06.2018 r. - ostatnie dane http://lublin.stat.gov.pl) a spadek ludności (faktycznie zamieszkującej) z roku na rok wyhamowuje, cała aglomeracja jest na lekkim plusie (wzrost liczby ludności w gminach ościennych)


Mi możesz nie wierzyć ale dziś tak piszą w lubelskim portalu, nawet napisali z których dzielnic ile ubyło:


W ciągu ostatnich trzech lat w Lublinie ubyło więcej osób niż mieszka na Starym Mieście, Hajdowie i Zadębiu. Tendencja ta występuje od lat i nic nie wskazuje, aby sytuacja ta uległa zmianie.

Z najnowszych danych Urzędu Miasta w Lublinie wynika, że w mieście kolejny rok z rzędu ubyło mieszkańców. W ostatni dzień grudnia 2018 roku na pobyt stały zameldowanych było dokładnie 321 619 osób. Przeważały kobiety, których było 174 787, mężczyzn naliczono zaś 146 832. Jeżeli chodzi o przedział wiekowy, to najwięcej wśród mieszkańców Lublina było osób w wieku od 19 do 60 lat – 176 959. Seniorów, mających od 60 lat wzwyż, naliczono 85 545, dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat 35 584 a najmniej było dzieci w wieku do lat 6 – 23 531. Na pobyt czasowy w Lublinie zameldowanych było 7806 osób.

Oznacza to, że w porównaniu do 2017 roku w mieście ubyło 1311 mieszkańców. Dzieje się tak co roku. W poprzednich latach Lublin liczył odpowiednio: 322 930 osób na koniec 2017 roku, 324 637 w 2016 roku czy też 326 276 osób w roku 2015. Oznacza to, że w ciągu trzech lat w Lublinie ubyło tyle osób, co obecnie mieszka łącznie na terenie dwóch dzielnic: na Starym Mieście oraz na Hajdowie i Zadębiu. Jeżeli zaś spojrzeć na rok 2003, kiedy to w Lublinie mieszkało ponad 340,5 tys. osób, to mieszkańców jest teraz mniej o tyle, ile obecnie zamieszkuje siedem dzielnic: Szerokie, Za Cukrownią, Zemborzyce, Hajdów i Zadębie, Stare Miasto, Głusk oraz Abramowice...



źródło:
https://www.lublin112.pl/z-roku-na-rok- ... dzielnice/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 08 lut 2019, 13:16

JanzRzeszowa pisze:^^ To polecam dwa dworce w Lublinie przy ulicy ....Ruskiej... z prawosławnym soborem przy tej samej ulicy.

Zrobiłem wywiad z rodowitą Lublinianką, która czasem się zapuszcza w tamte okolice. Jeden targ przy ul. Ruskiej (tzw. pod skarpą) jest w przeważającej mierze targiem warzywnym, gdzie sprzedają lokalni dostawcy, natomiast na tzw. Bangladeszu czyli na terenie dworca PKS sprzedawana jest odzież i inne pierdoły przez: Polaków, Ukraińców, Bułgarów/Rumunów. Co ciekawe, znajoma mówi, że teraz te przysłowiowe papierosy sprzedawne są przez Polaków, nie Ukraińców.
Gdybym miał wybierać miejsce zamieszkania w Polsce to wybrałbym Trójmiasto, ale nie mam powodów by nie lubić Lublina, Zamościa, Przemyśla, Białegostoku, czy nawet Lwowa, nie uprzedzam się. Tak na marginesie, Wrocław, Szczecin i wogóle ziemie zachodnie i północne są w w większości zamieszkałe przez przesiedloną po wojnie ludność "zza Buga". Co do samego Rzeszowa, nie rozpatruje tego w kategoriach lubię/nie lubię, jest to miasto, które niczym by mnie nie zatrzymało na dłużej, jest dosyć ubogie architektonicznie, kulturalnie i rozrywkowo.

@pisul - ale przecież ja nie zaprzeczam, że w ewidencji Urzędu Miasta są spadki (swoją drogą ubyło 1 311 mieszkańców a nie 3018 jak napisałeś we wcześniejszym poście), nie zgadam się tylko z tezą, że to jest faktyczna liczba ludności zamieszkująca miasto. Spadki w liczbie osób zameldowanych wynikają z:
- struktury demograficznej Lublina, który jest miastem "starszym" od np. Rzeszowa czyli więcej zgonów
- suburbanzacji - wymelodwywania się zamożniejszych mieszkanców i osiedlanie w gminach podmiejskich
- faktu, że przeważnie młoda ludność napływowa się nie melduje, wśród moich kilkunastu znajomych z Lublina, może 1/3 ma meldunek w Lublinie
Nie wiem co na celu ma ta propaganda umierającego Lublina, przecież Poznań, Łódź, Katowice, Bydgoszcz, Szczecin itd. też mają spadki liczby ludności a rosną ich przedmieścia i ci mieszkańcy nadal "funkcjonują" w mieście.
Skoro w tym nieszczęsnym Lublinie jest taki exodus, to dlaczego z roku na rok rośnie liczba zatrudnionych, spada bezrobocie, rosną płace, ceny mieszkań, gruntów, wzrasta liczba oddawanych mieszkań, pojawiają się nowi inwestorzy....?

a jeszcze niedawno pisałem na tym forum, że nie chcę pisać tylko o Lublinie i występować w roli jego "obrońcy" :lol:
darek_lezajsk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 55
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: pisul » 08 lut 2019, 13:24

Żadna propaganda zwykłe porównanie liczb mieszkańców z 2 miast na początku 2019 roku.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: Tomek1991 » 08 lut 2019, 13:25

Które bez kontekstu może mieć na celu wyłącznie poprawę samopoczucia przytaczającemu ;)

Skoro lubisz takie porównania to właśnie czytam:
miasto średnia płaca brutto
Warszawa 6 453,48 zł
Poznań 5 854,74 zł
Kraków 5 660,01 zł
Szczecin 5 485,56 zł
Wrocław 5 428,10 zł
Lublin 5 274,59 zł
Łódź 5207,31 zł
Rzeszów 4 936,60 zł
Kielce 4 340,40 zł
Białystok 4 177,20 zł

https://www.money.pl/gospodarka/rekordo ... 4465a.html
Tomek1991
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 335
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 08 lut 2019, 14:08

https://label-magazine.com/poznanscy-st ... -9244.html
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A u nas ustawa krajobrazowa nadal gdzieś w dalekiej D.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości