Rzeszów a inne miasta ...

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 14 sty 2019, 15:35

Totalnie odlecę, ale wg. mnie idelanym miejscem byłyby szczęki na Targowej:
- wielkościowo odpowiednie,
- dobra komunikacja do/z
- centrum miasta
- zmiana szpecących miasto budek
- blisko BWA - co mogłoby stworzyć kolebkę kultury

Jak czytają to ludzie powiązanymi z mediami lub inwestorzy, temat warty złapania.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 15 sty 2019, 10:17

^^ właśnie, właśnie Lublin to można porównywać do Bydgoszczy, Białegostoku, Gdańska czy Szczecina. I wówczas ma to sens.
No, ale z kolei, w takim porównaniu Lublin wypada słabo.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: Steeler » 15 sty 2019, 14:25

A ja mieszkam obecnie w Tarnobrzegu, a w Lublinie studiowalem i takie zestawienie jest niepoważne. Rzeszów to taki mniejszy, młodszy (powiedzmy - wyrośnięty nastolatek) brat Lublina (już chłopa po trzydziestce) - posiada podobne cechy, ale jeszcze musi je rozwinąć (albo poczekać, aż braciszek się zestarzeje).

Natomiast Tarnobrzeg przy Rzeszowie-nastolatku jest co najwyżej pięciolatkiem, który mocno sepleni i czasami, w ferworze zabawy, nie zdąży do toalety. Przy całym szacunku do Tarnobrzega.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 458
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 15 sty 2019, 14:52

no właśnie, właśnie... zauważyłem, że na tym forum często pojawiają się porównania (w tym pewnego moderatora), w których Rzeszów wypada na korzyść, albo nieobiektywne bądź wynikające z ignorancji czy stereotypów...
Jak zaznaczyłem, w poście odnośnie rankingów Perspektyw, mój komentarz dotyczył porównania rzeszowskiego poziomu oświaty do Lublina, bo uważam, że trzeba mu oddać to, co któryś z userów w swoim widzimisię napisał i co zapadło mi w pamięć...
Nie jestem stałym mieszkańcem żadnego z tych miast ale mam co do nich swoje spostrzeżenia, wiedzę, znajomych je zamieszkujących i przede wszystkim własne odczucia z przebywania w nich. Mam też przekonanie, że pewien obiektywizm jest porządany na forum...

P.S rozumiem, że ten wątek: "Rzeszów a inne miasta..." jest odpowiedni to tematów typu "IMPLANT" (który wg mnie pasuje do wątku poniżej) ale już nie dla porównania ogólnopolskiego poziomu edukacji, w którym wzięto pod uwagę wszystkie polskie miasta...

Swoją drogą, zainspirowałem się postami powyżej do zrobienia własnie takiego ogólnego (wskaźnikowego) porównania Lublina do Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic czy Szczecina, bo nie sądzę, żeby wypadał tak słabo... Gdańsk to już jednak kolejne piętro, tymbardziej, że w wielu kwestiach rozpatrywany jest jako całe Trójmiasto. Chciałem, też uspokoić, że ewentualnych wyników tych porównań nie będę upubliczniał na forum, nie chcąc nikogo drażnić ;) Jeśli będę miał jeszcze okazję tutaj pisać, skupię się na faktach dotyczących wyłącznie Rzeszowa
darek_lezajsk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 55
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 15 sty 2019, 18:18

^^ No to zrobisz to porównanie wskaźnikowe tych miast (a propos Lublina) czy nie bo już nie wiem. I nie martw się o krytykę niektórych. Śmiało publikuj, jeśli masz ku temu profesjonalne wykształcenie. Zachęcam. Chętnie zaznajomię się z takim zestawieniem i porównaniem.

A z punktu metodologicznego, Rzeszów można porównywać do Lublina, jednak będzie to porównanie w wąskim spektrum. A sensu nabiera dopiero porównanie w szerokim spektrum o pełnym wachlarzy zmiennych.

A propos - Tarnobrzeg vs. Rzeszów, to przy wąskim spektrum Tarnobrzeg bije na głowę Rzeszów w niektórych zmiennych porównawczych.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 15 sty 2019, 21:34

JanzRzeszowa pisze:^^ właśnie, właśnie Lublin to można porównywać do Bydgoszczy, Białegostoku, Gdańska czy Szczecina. I wówczas ma to sens.
No, ale z kolei, w takim porównaniu Lublin wypada słabo.

czy aby napewno?
tak na szybko:
[url]https://www.arcadis.com/pl/polska/perspektywy/ranking-polskich-miast-zrownowazonych/zobacz-pelne-wyniki/?tf=tab-overall&sf=all&r=all&c=lublin,katowice,białystok,bydgoszcz,szczecin[/url]
https://www.arcadis.com/pl/polska/perspektywy/ranking-polskich-miast-zrownowazonych/zobacz-pelne-wyniki/?tf=tab-overall&sf=all&r=all&c=all

zdaję sobie sprawę, że różne rankingi są dyskusyjne, metodologia, dobór wskaźników ale mimo wszystko pokazują pewien stan rzeczy...
darek_lezajsk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 55
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 16 sty 2019, 11:24

^^ rankingi są dyskusyjne? Tak, tylko te, które tworzą dziennikarze i studenci którzy są miernotami metodologicznymi (ale także sporo pseudonaukowców z uczelni).
Porządnie przegotowany, oparty mocno w metodologii nauk, ranking nie podda się tak szybko falsyfikacji z jednego powodu. Rzadko kto, zainteresowany jest tym, aby przygotowanego metodologicznie i statystycznie twórcę, podważyć naukowo. A już na pewno nie włodarze miast i dziennikarze. Mało takich porównań. Większość się boi intersubiektywnej skalowalności rzędnych zmiennych. I ich sensownego doboru. Bo to niepolitycznie poprawne.
( No, jak to Rzeszów nie jest najbezpieczniejszy i innowacyjny?)

Co co linku, gdzie tam jest metodologia? Masz jakiś wsad?
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: Steeler » 16 sty 2019, 12:44

JanzRzeszowa pisze:A propos - Tarnobrzeg vs. Rzeszów, to przy wąskim spektrum Tarnobrzeg bije na głowę Rzeszów w niektórych zmiennych porównawczych.


Tak z czystej ciekawości - jakie to zmienne? Bo w tym wąskim aspekcie, powiem szczerze, nie dokonywałem żadnej analizy.

Natomiast od strony człowieka, który zamieszkuje dawną stolicę siarki, jednocześnie skupiając się na życiu codziennym a nie statystykach, mogę powiedzieć, że dzisiejszy Tarnobrzeg wybija się na tle województwa (a nawet Polski południowo-wschodniej) jednym - jeziorem (gdzie potencjał tego miejsca i tak nie jest jeszcze wykorzystany). Tarnobrzeg zaczyna też stawać się miastem ładnym - przypomina to trochę "rewolucję" rzeszowską sprzed - jak dobrze pamiętam - około 13-14 lat (przede wszystkim remonty dróg oraz elewacji kamienic). Generalnie czuję się też tutaj bezpiecznie.

I to chyba na tyle.

Pod każdym innym względem Tarnobrzeg, niestety, nie zachęca do życia tutaj. I przy takim Rzeszowie, który - obiektywnie - marnotrawi sporo swojego potencjału - wypada blado. Jest to miasto ~ 4 razy mniejsze, a subiektywne odczucie jest takie, jakby proporcje były co najmniej 1:10. Tarnobrzeg ma też jeszcze jeden "problem" - sąsiada po drugiej stronie Wisły. Kiedy przyjeżdża do mnie rodzina z dalekich stron, to bierzemy ich do Sandomierza, bo w Tarnobrzegu atrakcji, poza jeziorem, nie ma żadnych. Przykre to, ale niestety widać, jak to miasto "wysycha" - i jest to problem wszystkich miast podobnej wielkości w regionie.

Nie odczułem natomiast takich dysproporcji między Rzeszowem a Lublinem, stąd zestawienie Lublin >> Rzeszów >> Tarnobrzeg uważam za totalnie nieprawdziwe. Jak już, to Lublin >>>> Rzeszów >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Tarnobrzeg.
Awatar użytkownika
Steeler
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 458
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 16 sty 2019, 16:53

Tak, własnie rekreacyjnie Tarnobrzeg bije Rzeszów. O tym myślałem. O wodzie.
Ale są jeszcze inne aspekty. Np. bliskość Warszawy czy innych dużych miast. Zawsze to godzinę mniej, niż od Rzeszowa.
Przyrodniczo, puszcza sandomierska z Wisłą. Tego Rzeszów nie ma i nie będzie mieć. Rzut beretem do centrów historycznych typu Sandomierz czy Opatów.
Sportowo Tarnobrzeg nie stoi wcale gorzej, niż Rzeszów.
I pewnie jeszcze kilka innych.

Oczywiście jest to wąskie spektrum, bo w szerszym Rzeszów ma przewagę. Najwięcej waży zawsze w dostępność pracy i pochodne od tego warunki bytowe.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 17 sty 2019, 11:33

Ciekawy obiekt w Zielonej Górze (samo miasto nie za ładne). Była tkalnia przebudowana na lofty i nie tylko (basen także jest). W dużo mniejszym mieście zaczęli zajmować się przemysłówką vs. użyteczność publiczna, mieszkaniówka. U nas, dalej 15 cm styropianu ... i długo, długo nic.
Załączniki
Zielona_Góra,_Tkalnia_przy_Fabrycznej.jpg
Zielona_Góra,_Tkalnia_przy_Fabrycznej.jpg (502.91 KiB) Przeglądany 4759 razy
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości