Rzeszów a inne miasta ...

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 18 gru 2018, 0:58

Świetny projekt i realizacja.
Chciałbym coś takiego mieć w Rzeszowie (może oprócz tych dech iglastych na stanowiskach)
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: JanzRzeszowa » 20 gru 2018, 16:02

Dlaczego w obliczu dużych wzrostów cen w ostatnich latach siły roboczej (usług, podwykonawców) i coraz większych kłopotów ze znalezieniem tych ostatnich, nie bierze się pod uwagę budowania mieszkań w technologii prefabrykowanej.
Poniższy przykład z Warszawy. Praga ulica Sprzeczna. Świetna architektura, 4 pracowników wzniosło w terenie cały blok. Szok.

To pytanie do deweloperów rzeszowskich a także do spółdzielni mieszkaniowych.
https://www.muratorplus.pl/inwestycje/i ... -QjD8.html
Załączniki
Sprzeczna.jpg
Sprzeczna.jpg (13.86 KiB) Przeglądany 1362 razy
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 29 gru 2018, 14:00

https://nowiny24.pl/w-parku-jordanowski ... r/13770995
Obrazek
W budżecie na przyszły rok są środki na realizację systemu roweru miejskiego. - Chcemy, aby Stalowa Wola była wzorowym miastem z punktu widzenia ekologii i tworzenia „ekołańcuchów mobilności” między rowerem miejskim, a autobusem elektrycznym - tłumaczy prezydent Lucjusz Nadbereżny.

- Stalowa Wola jako pierwsze miasto w województwie podkarpackim podjęło się wprowadzenia systemu roweru miejskiego, który stał się sukcesem – ocenił prezydent. Miasto planuje również zakup czterech ponad dwunastometrowych autobusów elektrycznych, które zastąpiłyby stare Jelcze z 1995 roku. Miasto wspiera działania inwestycyjne w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej oraz Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. W 2019 roku zostanie przekazane 200 tysięcy złotych na remont oddziału pediatrycznego w szpitalu. Ponad 1 milion złotych zarezerwowano na programy zdrowotne, które są realizowane na rzecz mieszkańców.

W ponad 2100 mieszkaniach zostaną zlikwidowane termy gazowe, w ich miejsce będzie podpięta instalacja ciepłej wody z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Jeżeli chodzi o punkt monitorujący jakość powietrza chcemy, aby powstały małe stacje badające pyły zawieszone – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny. – W celu utrwalenia aktywnych form spędzania wolnego czasu musimy podjąć ważne wyzwania inwestycyjne. W związku z tym w przyszłym roku planujemy realizację Parku Jordana oraz Podwórka dla Pława. Są to zadania ważne z punktu widzenia organizacji przestrzennej Stalowej Woli. Na osiedlu Pławo nie funkcjonuje żadne boisko wielofunkcyjne, profesjonalny plac zabaw czy przestrzeń publiczna o charakterze integracyjnym. Jest to miejsce pozbawione jakichkolwiek możliwości działań sportowych. Dlatego chcemy, aby powstało tam duże boisko wielofunkcyjne, siłownia terenowa dla osób starszych, nowoczesny, sportowy plac zabaw, który zachęci młodzież do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu – zaznacza prezydent Nadbereżny . Zorganizowana przestrzeń o charakterze sportowym i edukacyjnym powstanie również w zaniedbanym Parku Jordanowskim. Strefa aktywna dedykowana będzie dzieciom i młodzieży. W tej części parku swoje miejsce znajdą ciekawe elementy do zabawy, niespotykane do tej pory w całym regionie, na przykład fontanna połączona z nauką zasad fizyki. Powstanie również plac zabaw, którego częścią charakterystyczną będzie drewniana wieża, z której będzie można zjechać wielką zjeżdżalnią. Pojawią się również ścieżki biegowe, tory przeszkód. W drugiej części parku powstanie strefa cicha, refleksyjna, dla odpoczynku dla seniorów. Największą atrakcją tej części będzie tężnia solankowa. Osoby, które przybędą do parku będą mogły usiąść w zdrowym, solankowym powietrzu i odpocząć. Będzie tam też siłownia terenowa, piękne nasadzenia i ławki. Niewątpliwie największą atrakcją dla najmłodszych będzie górka saneczkowa, w której pod ziemią swoje miejsce znajdzie część sanitarna obiektu.


Kolejny raz Stalowa Wola pokazuje jak się powinno "robić miasto".
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1094
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 29 gru 2018, 14:22

To pokazuje jak słaby bez wizji jest nasz gospodarz, po raz kolejny.
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 165
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 03 sty 2019, 12:26

Taki park chyba bardziej pod nasz region by pasował. Tutaj mamy branże lotniczą więc idealnie pasowała by i branża kosmiczna.
Jak kończyć rok, to z przytupem! Wiedziały o tym władze województwa lubuskiego, które w ostatni dzień 2018 roku podpisały umowę na utworzenie Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie. Będzie to ośrodek przemysłowo-badawczy, w którym znajdzie się 7 laboratoriów z nowoczesną aparaturą.
Wbrew nazwie, Park Technologii Kosmicznych nie będzie służył wyłącznie specjalistom z dziedziny inżynierii kosmicznej czy satelitarnej.

To nie tylko technologie kosmiczne, ale również w zakresie robotyki, informatyki, automatyki, oczywiście fizyki i astronomii – to jest podstawa. Daje nam to gwarancję poprawy warunków do budowy innowacyjnego regionu.
Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego
Województwo lubuskie zrealizuje projekt w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim, firmą Hertz Systems oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Instytucje te dysponują sporym doświadczeniem oraz wykształconymi kadrami. W Parku Technologii Kosmicznych widzą też szansę na swój dalszy rozwój.

Uniwersytet ma dość duży potencjał naukowy, kadrowy, laboratoryjny również, ale nie mamy tych laboratoriów, które pojawią się w Parku Technologii Kosmicznych. Sami zresztą proponowaliśmy wyposażenie tego parku o takie laboratoria, które będą uzupełniać potencjał laboratoryjny uniwersytetu.
prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego
Budowa Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie to inwestycja warta ponad 60 milionów złotych. Zakończy się za 2 lata.

https://www.wzielonej.pl/informacje/zie ... lyIBvC-VrM
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 165
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 10 sty 2019, 10:18

http://www.national-geographic.pl/galer ... warszawa-2
Chodnik antysmogowy w Warszawie- dosłownie pochłania zanieczyszczenia. Już są pierwsze efekty
Chodnik w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie wykorzystuje zjawisko fotokatalizy do oczyszczania powietrza. Widoczne są już pierwsze efekty: stężenie szkodliwych substancji spadło o prawie 30%.
Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym. Chodnik w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie ma jednak szczególne właściwość - pochłania smog.

Jak to działa? Beton, z którego zostały wykonane płyty chodnikowe, zawiera domieszkę tlenku tytanu. Ten, korzystając z promieni słonecznych, przeprowadza fotokatalizę (przemiany chemiczne w wyniku działania promieniowania UV w obecności substancji, która absorbuje to światło). W efekcie na jego powierzchni dochodzi do rozkładania niebezpiecznych substancji na nieszkodliwe związki, które następnie wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Innymi słowy: pod wpływem światła dochodzi do utleniania szkodliwych tlenków do nieszkodliwych jonów azotanowych.
Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, obserwacje przeprowadzone w miejscu, w którym wykorzystano technologię TXACTIVE, wskazują na pierwsze rezultaty: stężenie szkodliwych substancji spadło o prawie 30%. Można więc powiedzieć, że to rozwiązanie pozwala mieszkańcom i pracownikom nowego zagłębia biurowego na warszawskiej Woli oddychać czystszym powietrzem.
W planach jest już budowa kolejnych 6 tysięcy metrów kwadratowych trotuarów z wykorzystaniem tej technologii. A mamy co robić! W najnowszych statystykach Unii Europejskiej pod względem poziomu zanieczyszczeń powietrza Polskę wyprzedza tylko Bułgaria (przekracza normy wyznaczone na 2020 rok w 83% miast, Polska - w 72%).
Podobne rozwiązanie - wykorzystania elementów miejskiej architektury do walki z zanieczyszczeniami powietrza - wprowadziła w Stanach Zjednoczonych firma 3M. Wypuściła na rynek dachówki wyposażone w specjalne granulki redukujące smog. Działają na takiej samej zasadzie jak chodniki wykonane z cementu fotokatalitycznego: wykorzystują światło słoneczne do fotokatalizy i zmieniają szkodliwe cząsteczki smogu w jony rozpuszczalne w wodzie.
Technologia oczyszczająca powietrze może być dziś wykorzystana m.in. w betonie, kostkach brukowych, dachówkach, ekranach wyciszających, panelach elewacyjnych czy tunelach. Takie rozwiązania budzą nadzieje na przyszłość.

Obrazek
Tyle się u nas betonu buduje, aż się prosi o jego wykorzystanie.
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 165
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 10 sty 2019, 14:45

Stalowa Wola pokazuje jak się robi miasto cz. kolejna
Obrazek
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... licze.html
Stalowa Wola dostała aż 10 milionów zł dofinansowania na rewitalizację Rozwadowa. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na odnowienie i przebudowę płyty rynku wraz z ulicą Rynek oraz modernizację zrujnowanego budynku "Sokoła".

Same zmiany na rozwadowskim rynku mają kosztować 15 milionów zł. W ramach projektu zostanie wybudowana nowa droga biegnąca w jednej linii od kamienic do centrum Rynku, zostaną przywrócone historyczne części: fontanny i zdroje uliczne. Powstanie miejsce do organizacji imprez kulturalnych. Ważnym elementem całego zadania będzie przeniesienie pajęczyny sieci energetycznej znad rynku do ziemi. Drugie zadanie w tym projekcie to rozbudowa i modernizacja historycznego budynku „Sokoła”, który od lat domagał się całkowitego remontu. Wartość tego zadania to 2,6 mln zł.

Cała inwestycja pochłonie aż 15 milionów zł. 10 mln zł z tego pochodzi z RPO Województwa Podkarpackiego.
Rynek zmieni się nie do poznania

– Rozpoczynamy historyczny projekt, który uczyni z Rozwadowa prawdziwą perełkę, nie tylko w skali miasta Stalowej Woli, ale również naszego regionu. Stworzymy piękną, historyczną i ciekawą przestrzeń, która przyczyni się do pobudzenia gospodarczego, kulturalnego i społecznego całej Stalowej Woli. W najbliższych tygodniach po podpisaniu umowy będziemy przygotowywali ogłoszenie o przetargu, aby prace mogły się rozpocząć w drugiej połowie 2019 roku. Przez najbliższe dwa lata Rozwadów zamieni się w wielki plac budowy, który będzie obejmował nie tylko płytę rynku, modernizację budynku „Sokoła”, ale również większość przyległych uliczek. W tym samym czasie rozpoczną się pracę modernizujące historyczny Dworzec PKP w Rozwadowie – zapowiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Jak coś to chodzi mi o same inicjatywy i ich realizacje, a nie jak to ma wyglądać.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1094
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: darek_lezajsk » 10 sty 2019, 20:32

Dzisiaj "Perspektywy" opublikowały rankingi szkół średnich 2019, niestety Rzeszów wypada w nich blado...

http://www.perspektywy.pl/portal/
http://www.perspektywy.pl/RSW2018/ranking-uczelni-akademickich - brak rankingu 2019, linkuję ten z ubiegłego roku

A tak na marginesie, przeglądając forum, czytałem (nie pamiętam, w którym wątku) o tym jak Lublin spadł pod względem poziomu kształcenia a w zasadzie to nawet Rzeszów nie odbiega już od jego poziomu... to może kilka faktów z tych rankingów (lokaty szkół z rankingów - pierwsza 100-tka):

Uczelnie (2018)
Rzeszów: 42 (Politechnika), 51-60 (URz), 71-80 (WSIiZ)
Lublin: 21, 29, 32, 34, 51-60

Licea:
Rzeszów: 29, 86
Lublin: 25, 26, 62,66

Technika:
Rzeszów: 78
Lublin: 5, 28, 32, 64, 81, 98

Szkoły średnie - olimpijczycy:
Rzeszów: 19
Lublin: 11, 13, 37, 47, 64, 65, 91
Ostatnio zmieniony 15 sty 2019, 21:37 przez darek_lezajsk, łącznie zmieniany 1 raz
darek_lezajsk
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 31
Na forum od: 17 gru 2018, 13:54

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: Tomek1991 » 10 sty 2019, 21:45

Przecież Lublin to inna liga ;)
Tomek1991
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 251
Na forum od: 06 lut 2018, 19:39

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 13 sty 2019, 15:23

https://implantwarsaw.com/
Poznaj nowe znaczenie tego słowa. Nasz IMPLANT nie ma nic
wspólnego z ciałem obcym wszczepionym w żywy organizm,
by zastąpić jego naturalny fragment. Wręcz przeciwnie.
My wszczepiamy żywe komórki w betonową, chłodną miejską
przestrzeń, by tętniła życiem. I robimy to w samym sercu miasta.

Te “żywe komórki” to nie tylko roślinność, której jest u nas
w opór. To przede wszystkim ludzie tacy jak Ty
z nietuzinkowymi pomysłami na siebie.

Dla nas IMPLANT to miejsce współtworzone przez ludzi
z zajawkami dla ludzi z zajawkami. Miejsce, gdzie rodzą się
ciekawe oddolne inicjatywy. Miejsce, w którym kwitnie barwne
życie kulturalne, biznesowe i towarzyskie.


Chcemy, by wszyscy odwiedzający IMPLANT poczuli
niezwykłą atmosferę miejsca i… świeższe powietrze.
Postawiliśmy na kilka innowacyjnych, proekologicznych
rozwiązań mających na celu redukcję smogu i innych zanieczyszczeń
w obrębie obiektu.

Farba tytanowa – fasadę paneli otaczających inwestycję pokryjemy farbą
tytanową, która znacząco neutralizuje smog w obszarach miejskich.​​

Wertykalny ogród – pełen roślinności ogród, umiejscowiony na dachu
inwestycji stanie się swoistym łapaczem smogu. Innowacyjny, ekologiczny
system, umożliwiający kreowanie oryginalnych aranżacji zieleni.

Fotowoltaika – panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu zamienią
energię promieniowania słonecznego w zieloną energię elektryczną.
Dzięki temu rozwiązaniu inwestycja pozyska część energii z własnych źródeł.

Pompy powietrzne – każdy z modułów inwestycji zostanie wyposażony
w ekologiczną pompę powietrza zasilaną częściowo z ogniw
fotowoltaicznych.

Zbiornik retencyjny – znajdzie praktyczne zastosowanie przy
dostarczaniu wody do każdej rośliny na terenie obiektu.

Elektormobilność – to nie tylko wypożyczalnia elektrycznych skuterów,
która znajdzie się na terenie IMPLANTU.
Na terenie parkingu zainstalujemy stacje szybkiego
ładowania samochodów elektrycznych.

„Zielony parking” – jeden bilet parkingowy to jedno, nowe
drzewo. Wszyscy goście IMPLANTU korzystający z parkingu, będą mogli
stać się częścią wielkiej ekologicznej inwestycji. Każdy bilet
zamienimy na sadzonkę drzewa, którą posadzimy w specjalnie
przygotowanym do tego miejscu.​

Aquaponica – to część hybrydowego systemu technologicznego,
czyli hodowli ryb połączonej z uprawą warzyw. W jednej z części zbiornika
znajdują się ryby, których odchody po odfiltrowaniu stanowią nawóz dla
rosnących roślin. W innej części zbiornika systemy korzeniowe roślin
oczyszczają wodę, która znowu trafia do ryb. Dzięki temu zyskujemy
swoistą miejską i ekologiczną farmę, z której będą mogli
korzystać najemcy.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1094
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości