Rzeszów a inne miasta ...

Ciekawe budowle i rozwiązania które chętnie byśmy widzieli w Rzeszowe

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: pisul » 04 kwie 2018, 23:15

bogdanoo pisze:
... czyli można zrobić ładny mieszkalny wieżowiec.. :?


Po ilości balkonów coś jak skyres tylko inne kolory i jakiś taki rozciągnięty. Te chmury na wizualizacji na 16 piętrze :lol: chyba miały przykryć skromność bryły?


Obrazek
źródło:gazetka Atanera
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3930
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 16 kwie 2018, 15:51

http://www.propertydesign.pl/architektu ... 69929.html
Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków treningowych w Polsce. Nowoczesna inwestycja, to nie tylko płyta boiska, ale również rozległa trybuna, kryta hala pneumatyczna i boiska treningowe.

Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 981
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 20 kwie 2018, 14:28

Tymczasem w Lublinie już maja koncepcję przebudowy dworca. U nas szkoda gadać.
Gotowa koncepcja dworca metropolitalnego
uż wiemy jak będzie wyglądał dworzec metropolitalny, który w jednej części miasta skupi komunikację kolejową i autobusową. Ostateczna wersja, po konsultacjach z mieszkańcami, powstała z połączenia dwóch koncepcji. Cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek dworca wraz z peronami i nowym układem drogowym.
W ramach budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zostaną przebudowane istniejące oraz wybudowane nowe ulice w centrum Lublina. Zupełnie nowy wygląd jezdni, chodników, ścieżek rowerowych wraz z nowo projektowaną zielenią i małą architekturą zyskają m.in. ulice: Młyńska, Gazowa, Krochmalna, Dworcowa, 1-go Maja, oraz Pocztowa.
Nowy wygląd po rewitalizacji otrzyma również plac Dworcowy, który po całkowitym usunięciu ruchu kołowego stanie się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. W rejonie dworca zostanie wybudowany również układ nowych dróg, które usprawnią ruch i komunikację nowego Dworca Metropolitalnego oraz samego centrum Lublina m.in. terenów ekspozycyjnych Targów Lublin. Zostanie również wybudowany nowy budynek dworca autobusowego wraz z peronami, który będzie mógł sprawnie obsługiwać autobusy komunikacji miejskiej oraz pozamiejskiej, jak również dalekobieżnej.
- To kolejna kluczowa inwestycja dla estetycznego zagospodarowania przestrzeni Lublina. Zdegradowany obszar zyska zupełnie nowe oblicze i mam nadzieję, że spełni oczekiwania mieszkańców zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność jak i estetykę. Trzeba także pamiętać, że to inwestycja, która będzie służyła całemu regionowi, doskonale wpisująca się w metropolitalny charakter Lublina jako stolicy regionu. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Źródło: https://lublin.eu/lublin/aktualnosci/go ... 133,1.html
yogi123
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 141
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: porteño » 20 kwie 2018, 22:17

Ten projekt jest naprawdę znakomity i na miarę XXI wieku.
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 621
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: foreigner » 21 maja 2018, 2:38

Fajny projekt budynku publicznego z Anglii:
Obrazek
Obrazek
https://www.sheppardrobson.com/architecture/view/hounslow-civic-centre
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 346
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 14 cze 2018, 9:18

Artykuł z marca 2018 dotyczący dokończenia budowy ogrodu botanicznego w Kielcach , gdzie inwestycja warta 32 mln zł pokryje w 85% UE. Pytanie czy w Rzeszowie są jakieś plany budowy ogrodu botanicznego? Piękne ogrody są w Poznaniu i Wrocławiu u nas też by się taki przydał tym bardziej, że Unia jeszcze sfinansuje po części.
Zaplanowane inwestycje mają kosztować 32 miliony złotych, a Unia Europejska pokryje 85 procent kosztów.
- Zdajamy podziemne przestrzenie, które zostały odkryte podczas budowy Ogrodu Botanicznego i przystosujemy je dla zwiedzających. Wybudujemy trzy oczka wodne oraz wodospad. Dokończymy budowę alpinarium, czyli siedliska roślin górskich. Urządzimy w nim fragment poświęcony roślinom Pienin. Wodospad będzie wypływał z alpinarium i wpadał do oczek wodnych – informowała Katarzyna Socha, kierowniczka Ogrodu Botanicznego podczas podpisywania umowy. – Uzupełnieniem tych atrakcji będzie infrastruktura alejki, mostki łączące oczka wodne, oświetlenie, kanalizacja i wodociąg. Zaprojektowane są też nowe nasadzenia roślin wodnych i błotnych, powstanie dział roślin chronionych oraz ogrody: japoński, orientalny i włoski.


Źródło: http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/du ... id,tm.html
yogi123
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 141
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: foreigner » 17 cze 2018, 0:38

Kilka dni temu wmurowano kamień węgielny pod Centaurusa - kompleks mający być najwyższym (60 metrów) budynkiem w Olsztynie, a nawet całym warmińsko-mazurskim. Zakończenie budowy zaplanowano na 2020. Największą część kompleksu zajmą mieszkania, ale niewiele mniej będzie biur.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://www.urbanity.pl/warminsko-mazurskie/olsztyn/centaurus,b2846
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 346
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: foreigner » 26 cze 2018, 23:26

Newsweek opublikował tegoroczny ranking prezydentów miast. W ich pierwszym (2008) rankingu prezydent Ferenc był 3.
Potem było jeszcze lepiej, bo drugie miejsce w 2010, a w ostatnich latach wyglądało to następująco:
2014: 6
2015: 1
2016: 11
2017: 6

W tym roku prezydent zajmuje razem z Robertem Biedroniem miejsca 12 i 13.
http://www.newsweek.pl/polska/spoleczen ... 301,1.html

1. Jacek Karnowski (Sopot)
2. Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól)
3. Ryszard Brejza (Inowrocław)
4. Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
5. Janusz Gromek (Kołobrzeg)
6. Zbigniew Podraza (Dąbrowa Górnicza)
7-8-9. Robert Choma (Przemyśl)/ Wojciech Szczurek (Gdynia)/ Hanna Zdanowska (Łódź)
10-11. Paweł Silbert (Jaworzno)/ Marcin Zawiła (Jelenia Góra)
12-13. Robert Biedroń (Słupsk)/ Tadeusz Ferenc (Rzeszów)
14. Janusz Żmurkiewicz (Świnoujście)
15. Andrzej Dziuba (Tychy)
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 346
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: yogi123 » 29 cze 2018, 21:08

Najbardziej innowacyjne miasta w Polsce wg. Forbesa. Rzeszów plasuje się ex aequo z Gadańskiem na 6 miejscu.
1. Częstochowa
2. Warszawa
2. Kraków
4. Toruń
5. Wrocław
Na mapie innowacji mocnym punktem jest Rzeszów, tam władze od roku 2003 realizują program Miejska Sieć Teleinformatyczna. To sieć oparta na szerokopasmowych systemach radiowej transmisji danych. Składa się z 21 stacji bazowych, a zasięgiem obejmuje całe miasto. Do 2017 r. władze przeznaczyły na jej budowę ponad 20 mln zł (85 proc. to środki UE). W 2017 r. koszty budowy sieci wyniosły 2 mln zł. Sieć stanowi platformę do wdrażania projektów teleinformatycznych. W ramach projektu ResMAN 161 jednostek administracji publicznej miasta uzyskało dostęp do bezpiecznego intranetu, telefonii VoIP, wewnętrznych systemów zarządzania miastem i e-usług. Rzeszów jest pierwszym miastem, które zapewniło dostęp mieszkańcom do internetu na całym terenie.Warto wspomnieć też o Rzeszowskim Inteligentnym Systemie Transportu Publicznego. To platforma wymiany danych między systemem sterowania sygnalizacją świetlną, informacjami na przystankach, elektronicznym biletem i sterowaniem ulicznymi znakami o zmiennej treści, automatami do biletów i informacją pogodową.

Według władz miejskich Rzeszów pierwszy w kraju wprowadził system ogrzewania zimą i chłodzenia latem wiat przystankowych zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi. Koszt wyposażenia wiat w 2017 roku wyniósł około 400 tys. złotych.


https://www.forbes.pl/gospodarka/rankin ... ce/we22dl4
yogi123
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 141
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: Rzeszów a inne miasta ...

Postautor: bogdanoo » 03 lip 2018, 10:04

http://www.propertydesign.pl/technologi ... 19106.html
Obrazek
Otwarty przed ponad dwoma miesiącami Wodny Park Tychy dzięki produkcji energii z biogazu nie tylko jest samowystarczalny energetycznie, ale też zarabia na sprzedaży nadwyżek wyprodukowanego prądu i ciepła - wynika z informacji zarządcy obiektu, wybudowanego i wyposażonego za 112 mln zł.


Inwestorem dla aquaparku było Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach, do którego należy też miejska oczyszczalnia ścieków. W oczyszczalni powstaje biogaz, transportowany rurociągiem do parku wodnego, gdzie służy do produkcji prądu i ciepła. To pierwsze w Polsce takie rozwiązanie w podobnych obiektach, służące obniżce kosztów. Gazu wystarcza na zasilenie w energię elektryczną i cieplną zarówno oczyszczalni, jak i parku wodnego, zaś nadwyżka trafia do sieci.

Jak podali w poniedziałek przedstawiciele Centrum, pierwsze niespełna dwa miesiące działania obiektu potwierdziły, że jest on samowystarczalny energetycznie. Przetworzono blisko 340 tys. m sześc. biogazu, wytwarzając w bioelektrociepłowni ponad 856 megawatogodzin energii elektrycznej, z czego na potrzeby aquaparku zużyto ponad 652 MWh, a reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej. Energii cieplnej wyprodukowano 3194 gigadżuli, z czego aż 426 GJ sprzedano do sieci ciepłowniczej.

Wyprodukowana w aquaparku energia elektryczna pozwoliłaby pokryć roczne zapotrzebowanie blisko 430 gospodarstw domowych, natomiast sprzedana ilość energii cieplnej wystarczyłaby do ogrzania prawie 130 mieszkań.

Przedstawiciele inwestora wskazują, że energia cieplna i elektryczna zwykle generują największe koszty utrzymania parków wodnych. "Dzięki bioelektrociepłowni Wodny Park Tychy jest całkowicie samowystarczalny energetycznie, a jego utrzymanie jest o wiele tańsze niż innych obiektów tego typu w kraju" - podał w poniedziałek inwestor.

Do aquaparku biogaz z oczyszczalni trafia specjalnie w tym celu zbudowanym rurociągiem. Jak powiedział prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej Zbigniew Gieleciak, jego budowa wymagała "przetarcia szlaków" w zakresie wielu procedur administracyjnych, jednak opłacało się doprowadzić całą procedurę do końca.

"Dzięki temu Wodny Park Tychy jest samowystarczalny, a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu. W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu" - powiedział Gieleciak.

Wodny Park Tychy otwarto 30 kwietnia br.; od początku jest zasilany prądem i ciepłem z własnych źródeł. W ciągu pierwszych 50 dni działania aquapark odwiedziło ponad 58 tys. osób. Ze statystyk wynika, że najpopularniejszymi atrakcjami są: zjeżdżalnia aqualoop, strefa saun i łaźni piwnych oraz basen ze sztuczną falą i podwodnymi dźwiękami. Najwięcej odwiedzin w ciągu jednego dnia było 1 czerwca, w Dniu Dziecka, kiedy w parku gościło 3360 osób.
Przed rozpoczęciem budowy przedstawiciele inwestora analizowali działanie innych polskich aquaparków, z których większość jest deficytowa - najwięcej kosztuje właśnie energia oraz obsługa obiektów. Aby zmniejszyć koszty w obu dziedzinach, w Tychach zdecydowano się na nowatorskie rozwiązania zarówno w sferze energetyki, jak i organizacji przedsięwzięcia. Jak szacowano, dzięki zasilaniu biogazem z oczyszczalni aquapark nie zapłaci ok. 4,5 mln zł rocznie, które musiałby wydać na zakup prądu i ciepła. Dodatkowo ponad 1,2 mln zł zyskuje na tzw. zielonych certyfikatach, związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Natomiast w sferze organizacyjnej oszczędności wynikają z tego, że park wodny nie jest samodzielną spółką, ale tzw. zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa RCGW - tym samym odpada wiele kosztów administracyjnych.

Budowa Wodnego Parku Tychy trwała trzy lata i pochłonęła - wraz z wyposażeniem obiektu - ok. 112 mln zł, z czego 50 mln zł pochodziło z wyemitowanych przez spółkę 10-letnich obligacji, a pozostała część - w większości ze środków własnych RCGW, które w ostatnich latach sporo zarabiało m.in. na sprzedaży energii z biogazu i zielonych certyfikatach. RCGW jest także właścicielem ponad 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 31 przepompowni ścieków znajdujących się w gminie Tychy, oraz zarządcą 360 km kanalizacji sanitarnej w mieście.Można?
Można
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 981
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zazdrościmy / Podziwiamy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość