Nowy most kolejowy w Przemyslu?

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

Nowy most kolejowy w Przemyslu?

Postautor: Frodo907 » 23 sie 2016, 9:37

Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 880
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy most kolejowy w Przemyslu?

Postautor: riko » 24 sie 2016, 19:46

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -przemyslu
17 sierpnia 2016 r. PKP PLK SA wraz z Pracownią Mostoprojekt Katowice zaprezentowało dwie koncepcje budowy nowego mostu kolejowego.
- Każda ma swoje zalety i wady i dlatego pragnę zachęcić wszystkich, a szczególnie mieszkańców Przemyśla do wypowiedzenia się w tej sprawie – apeluje prezydent Robert Choma.
Będzie można uczynić to w dwojaki sposób. Albo w sondzie (na stronie przemysl.pl) i wskazanie tej koncepcji, która bardziej odpowiada. Albo pisemnie na skrzynkę : kpm@um.przemysl.pl lub na adres 37-700 Przemyśl ul. Rynek 1. Obie formy konsultacji będą prowadzić od 23 sierpnia do 12 września 2016 r. (włącznie)
Koncepcja nr 1 zakłada budowę nowego mostu w nowoczesnej technologii tzw. betonu sprężonego i pozostawienie istniejącej konstrukcji kratowej. Most poprowadzony w nowym śladzie umożliwi przejazd pociągów typu Pendolino. Zostanie również podwyższona skrajnia drogowa czyli wysokość przejazdu pod mostem o ok. 0,5 m, tak nad ul. 22-go Stycznia jak i Sportową.

W tej koncepcji istniejąca konstrukcja kratowa zostanie przekazana na rzecz Miasta (odpłatnie w cenie złomu lub za symboliczną opłatą) i będzie mogła być wykorzystania np. na ścieżkę pieszo rowerową. Bardzo szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 10 mln zł. i będzie wymagać skomunikowania mostu w układem ścieżek i dróg, budowę ścieżki (tory i mostownica zostanie zdemontowana przez PKP), 3 etapowe malowanie konstrukcji. Środki te będą musiały być zabezpieczone w budżecie Miasta, (być może przy wsparciu środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz unijnych).

W kolejnych latach pojawią się koszty bieżącego utrzymania mostu.

Koncepcja nr 2 zakłada rozbiórkę istniejącej konstrukcji stalowej i budowę nowego mostu, który wyglądem architektonicznym będzie jak najbardziej zbliżony do historycznego wyglądu istniejącego obiektu.

Nowy most zostanie poprowadzony nowym śladem co umożliwi przejazd pociągów typu Pendolino. Zostanie również podwyższona skrajnia drogowa czyli wysokość przejazdu pod mostem o ok. 0,5 m, tak nad ul. 22-go Stycznia jak i Sportową.

Ze strony miasta nie będą konieczne nakłady finansowe.

PKP PLK S.A. zapewnia, że posiada zabezpieczone środki finansowe na realizację tego zadania, którego wartość szacowana jest na około 40 mln zł. Na obecnym etapie trudno jest określić kiedy inwestycja będzie realizowana, ale ze względu na skomplikowane procedury uzgodnieniowe m.in. konieczność uzyskania decyzji środowiskowej dla obszaru Natura 2000, budowa planowana jest ok. 2020 r.Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4855
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Nowy most kolejowy w Przemyslu?

Postautor: riko » 25 sie 2016, 13:58

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przem ... ,10548582/
Most kolejowy nad Sanem, najpóźniej za kilka lat, przestanie być użytkowany przez PKP. Ma już 125 lat, jest w fatalnym stanie technicznym. Ponadto, aby do Przemyśla mogły dojeżdżać szybkie pociągi, konieczna jest modernizacja linii kolejowej, a konkretnie przebudowanie łuku torów. Z tego względu most zostanie poprowadzony nowym śladem. Będzie się znajdował bliżej od dotychczasowego, w kierunku do Mostu Orląt Przemyskich. Są dwie koncepcje na nową przeprawę PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły dwie koncepcje przebudowy przeprawy. Pierwsza zakłada budowę nowego mostu, w nowoczesnej technologii tzw. betonu sprężonego oraz pozostawienie starego mostu, który byłby wykorzystany w dowolny sposób, np. jako kładka pieszo - rowerowa. W tym rozwiązaniu miasto musiałoby zdobyć pieniądze na adaptację mostu. Koszty szacowane są na ok. 10 mln złotych. Druga koncepcja zakłada rozbiórkę istniejącego mostu i wybudowanie nowego, spełniającego obecne warunki techniczne, o podobnej konstrukcji kratownicy. - Zapraszam mieszkańców do udziału w konsultacjach. Potrwają one do 12 września - zachęca Robert Choma, prezydent Przemyśla. Na miejskiej stronie internetowej www.przemysl.pl można oddać swój głos na wybrany przez siebie pomysł. Na skrzynkę e-mailową lub tradycyjną pocztą na adres: UM, Rynek 1, 37-700 Przemyśl, można wysłać szersze uzasadnienie i własne przemyślenia. Czytelnicy Nowin już dzielą się z nami swoimi pomysłami na nowy most. A może przemyski Hihg Line Park? - Stary most postawmy w szczerym polu i nazwijmy „mostem znikąd - donikąd” - proponuje na facebooku pan Marek z Przemyśla. Jego pomysł zyskał już grono zwolenników, którzy twierdzą, że byłaby to nietypowa atrakcja turystyczna. Pojawił się również pomysł, aby pozostawić stary most w obecnym miejscu i przerobić go na kładkę pieszą - rowerową, w formie nietypowego „mini-parku”. To rozwiązanie podpatrzone w Nowym Jorku. W tym mieście wycofaną z użytku linię kolejki nadziemnej przerobiono na park High Line Park. Zachowano sporą część torów, dołożono chodników, ławeczek a przede wszystkim zasadzona została zieleń. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce wśród nowojorczyków.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4855
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście


Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość