[Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

[Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: foreigner » 04 lip 2015, 0:18

Obok historii rodziny Ulmów ciężko przejść obojętnie.

"Na razie trwają intensywne prace budowlane. Wnętrze będzie w pewnym sensie odtworzeniem domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów. Muzeum ma upamiętnić Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Nazwiska ich znajdą się na ścianie obok muzeum, a na placu przed nim na podświetlanych tabliczkach znajdą się nazwiska ofiar, którzy zginęli z rąk nazistów i za pomoc Żydom zapłacili największą karę. (...) Iluminacja świetlna ma być wizytówką tej nowoczesnej placówki kulturalnej."

"Budowa muzeum rozpoczęła się w październiku 2013 r. Inwestycja pochłonie 8,46 mln zł. Widać już zarys budynku, w którym będą eksponaty. Niemal gotowe są ciągi komunikacyjne. Prawie w całości zainstalowano również tabliczki z nazwiskami ratujących na jednej ze ścian budynku. Uzupełnieniem muzeum ma być "Sad pamięci", którego budowę, podobnie jak parkingu przy muzeum, zadeklarowała gmina Markowa.

"W muzeum zaprezentowane zostaną między innymi zdjęcia wykonane osobiście przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku związane z rodziną Ulmów i innymi Polakami ratującymi Żydów, jak też z społecznością żydowską. Będzie to nowoczesne muzeum oparte o wykorzystanie współczesnych technologii ekspozycyjnych, w tym narzędzi multimedialnych."

Otwarcie planowane na wiosnę 2016.

Obrazek

Obrazek

Artykuł z 03.07.2015 plus więcej zdjęć.
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... ECIA_.html
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 345
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 19 sty 2016, 17:13

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... w-markowej


W ubiegłym tygodniu (12 stycznia 2016 roku) Komisja Konkursowa oceniła prace złożone w konkursie na logo Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i wybrała zwycięzcę. Wśród 13 prac, za najlepszą uznano propozycję Aleksandra Bąka z Poznania.

Komisja zgodnie uznała, że stworzone przez pana Aleksandra Bąk logo Muzeum Polaków Ratujących Żydów najpełniej odpowiada wymaganiom postawionym przez organizatora konkursu.

Logo przedstawia dwa nakreślone mocną kreską, splecione ze sobą kontury domów. Jeden z nich można rozumieć jako wspólnotę polską, drugi z nich, odwrócony, jak gdyby przewrócony lub zburzony – wspólnotę żydowską. Oba domy połączone są ze sobą nierozerwalnie jak dwa ogniwa łańcucha, z wyraźnie zaznaczoną wspólną przestrzenią - miejscem schronienia dla ludzi ze zburzonego świata.

Wybrane logo bezpośrednio nawiązuje do wyglądu budynku Muzeum, równocześnie wywołując całą serię skojarzeń związanych z losami Polaków i Żydów podczas II wojny światowej.

Zdaniem komisji, wybrane logo, będące prostą i łatwą do zapamiętania formą graficzną, stanowi dobrą podstawę do zbudowania mocnego systemu identyfikacji i komunikacji wizualnej dla Muzeum.

W skład Komisji weszli:

Jako przewodniczący Aleksander Konopek – dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego,
Michał Tabisz – dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej,
Krystyna Kasprzyk – pracownik Biura koordynacyjnego Zarządu Województwa,
Mateusz Szpytma – pełnomocnik Dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie ds. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej,
Wiesław Grzegorczyk – pracownik Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego,
Aleksander Rusin – grafik, autor logotypów, m. in. „Rzeszów – miasto In plus”.Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 23 lut 2016, 14:20

http://www.resinet.pl/aktualnosci/podka ... uzeum.html


PODKARPACIE. W przyszłym miesiącu do użytku oddane zostanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Placówka im. Rodziny Ulmów wybudowana została w Markowej. Jej oficjalne otwarcie planowane jest na 17 marca. Już teraz można obejrzeć krótką , filmową historię o rodzinie Ulmów i powstaniu muzeum.Fot. Samorząd Podkarpacki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 29 lut 2016, 16:40

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... zeum-ulmow


Za ponad dwa tygodnie (17 marca 2016), w Markowej (powiat łańcucki) zostanie otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Na otwarciu przedstawiciele rządów z Polski i z Izraela. Ma być także prezydent Andrzej Duda.
W muzeum zaprezentowane zostaną miedzy innymi zdjęcia wykonane osobiście przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku związane z rodziną Ulmów i innymi Polakami ratującymi Żydów, jak też z społecznością żydowską.

Wnętrze będzie w pewnym sensie odtworzeniem domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów. Muzeum ma upamiętnić Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Nazwiska ich znajdą się na ścianie obok muzeum, a na placu przed nim na podświetlanych tabliczkach znajdą się nazwiska ofiar, którzy zginęli z rąk Niemców za pomoc Żydom.
Inwestorem jest województwo podkarpackie, a wykonawcą firma Skanska.

riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 11 mar 2016, 15:33

http://supernowosci24.pl/prezydent-duda ... eum-ulmow/


MARKOWA, RZESZÓW. Uroczystość odbędzie się dokładnie za tydzień.
- Chcemy, aby to było spotkanie czterech narodów – mówi o planowanej na czwartek, 17 marca, uroczystości otwarcia Muzeum Ulmów w Markowej marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl (PiS). Wezmą w niej udział goście ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Niemiec, a także prezydent Andrzej Duda. Ciekawie zapowiada się również oprawa tego wydarzenia.
W koncepcji artystycznej uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej ważne będą zarówno dźwięk, obraz, jak i słowo. Jak czytamy na stronie podkarpackie.pl, narracja programu będzie zbudowana na historii rodziny Ulmów, ale z mocnym podkreśleniem, że polskich rodzin pomagających Żydom w czasie II wojny światowej było znacznie więcej, bo powstałe muzeum ma być miejscem pamięci o nich wszystkich.
Podczas otwarcia wystąpi Stanisław Soyka, któremu towarzyszyć będzie chór Cracow Singer. Artyści wykonają psalmy ze Starego Testamentu. Drugim elementem warstwy dźwiękowej będzie słuchowisko radiowe, które opowiadać będzie życie Markowej przed wojną oraz historię Rodziny Ulmów. Przygotowywane są również bogate wizualizacje przestrzenne i efekty świetlne (dlatego właśnie początek uroczystości zaplanowano dopiero na godz. 17.30).
Otwarciu muzeum towarzyszyć będzie wystawa „Samarytanie z Markowej”, która trafi do 27 placówek dyplomatycznych i kulturalnych RP w 24 krajach na wszystkich 6 kontynentach w 15 wersjach językowych. Transmisja uroczystości w Markowej będzie dostępna w 18 placówkach dyplomatycznych i kulturalnych RP w 14 krajach na 4 kontynentach w 5 językach.
- Chcemy, aby to muzeum pokazywało nie tylko to, co się wydarzyło na Podkarpaciu, ale także to, co się działo w całym kraju – mówił marszałek Ortyl na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, przypominając, że w ubiegłym roku ministerstwo kultury wyraziło zgodę na zmianę formuły muzeum w Markowej z placówki regionalnej na instytucję o charakterze narodowym.

Arkadiusz Rogowski
Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: maks » 16 mar 2016, 10:54

Poniżej prezentujemy harmonogram audycji jakie przygotowuje TVP Rzeszów

http://www.umwp.podkarpackie.pl/index.p ... w-markowej

+ relacja live

http://www.markowa.pl/asp/pl_start.asp? ... ja=artykul
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1690
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 16 mar 2016, 16:20

http://www.resinet.pl/aktualnosci/podka ... ulmow.html


PODKARPACIE. Udział w wydarzeniu wezmą ważne osobistości, artyści, przedstawiciele władz, media krajowe oraz dziennikarze zagraniczni. Uroczyste otwarcie placówki będzie relacjonowane na całym świecie.

W programie przewidziano wykonanie psalmów ze Starego Testamentu przez Stanisława Soykę i chór Cracow Singer, przestrzenne wizualizacje i efekty świetlne, słuchowisko radiowe opowiadające o życiu w Markowej przed wojną i wiele innych atrakcji.

Dodatkowo otwarciu placówki muzealnej towarzyszyć ma wystawa „Samarytanie z Markowej”, która jak informuje Samorząd Podkarpacki „trafi do 27 placówek dyplomatycznych i kulturalnych RP w 24 krajach na wszystkich 6 kontynentach (Europa: 13, Azja: 6, Ameryka Płn.: 3, Ameryka Płd.: 3, Afryka: 1, Australia: 1) w 15 wersjach językowych. Wystawa dotrze m.in. do: Izraela, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kuby, Nowej Zelandii, RPA i Tajlandii. Została przetłumaczona m.in. na hebrajski, gruziński, chiński, tajski, birmański.”

Uroczystość będzie transmitowana w 18 placówkach dyplomatycznych i kulturalnych w RP, 14 krajach i na 4 kontynentach. Będzie tłumaczona w językach angielskim, niemieckim, francuskim i hebrajskim. W 22 placówkach wyświetlony zostanie film prezentujący Muzeum. Będzie on udostępniony w 20 krajach na 5 kontynentach i w 12 wersjach językowych.Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 17 mar 2016, 15:50

http://www.nowiny24.pl/aktualnosci/a/an ... j,9751518/


Siedemdziesiąt dwa lata temu, 24 marca 1944 roku w Markowej, za ukrywanie Żydów została rozstrzelana polska rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ukrywanymi Żydami z rodzin Szallów i Goldmanów. Aby pamiętać! Niemcy rozstrzelali wtedy siedemnaścioro ludzi, w tym ośmioro dzieci. Dla upamiętnienia bohaterskiej postawy Ulmów i tragicznej śmierci władze województwa zdecydowały o budowie w ich rodzinnej miejscowości muzeum. Dzisiaj w Markowej zostanie otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Ma upamiętnić wszystkich Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Wnętrze tego muzuem jest wzorowane na domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów. Został w nim umieszczony sprzęt domowy, który ocalał z tamtego okresu. Na zewnątrz ustawiono ścianę. Na niej znajduje się ponad 830 nazwisk osób ratujących Żydów w czasie wojny. Przed wejściem, na podświetlanej posadzce, umieszczono tabliczki z nazwiskami ponad 130 osób, które zostały zamordowane. Powstała też sala wykładowa i wystawiennicza. Na uroczystości otwarcia muzeum przyjedzie prezydent Andrzej Duda. Rozpoczną się one w Łańcucie o godzinie 15. W łańcuckim zamku odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Polakom ratującym Żydów. Potem o godzinie 17.20 już w Markowej, w ogrodzie muzeum zostanie zasadzone drzewko owocowe. Soyka zaśpiewa psalmy na otwarciu O godzinie 17.30 na placu przed muzeum rozpoczną się uroczystości otwarcia. Będą między innymi rozbrzmiewać psalmy ze Starego Testamentu w wykonaniu Stanisława Soyki i chóru Cracow Singer, pokazane zostaną przestrzenne wizualizacje i efekty świetlne, odbędzie się słuchowisko radiowe opowiadające o życiu w Markowej przed wojną. To tylko niektóre elementy składające się na bogaty program otwarcia. - Uroczystość będzie mieć międzynarodowy charakter, przyjadą na nią między innymi goście ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, a także z Niemiec. Chcemy, aby to było spotkanie czterech narodów - mówił nie tak dawno podczas konferencji prasowej w Warszawie Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Dzisiaj w Łańcucie całkowicie zostanie wyłączony z ruchu plac Sobieskiego, część ul. Paderewskiego, cała ul. Zamkowa wraz z parkingami przy synagodze i kasynie urzędniczym, przy bramie wjazdowej do muzeum-zamku od ul. Kościuszki. Utrudnienia potrwają do godz. 17. W Markowej całkowicie z ruchu od rana będzie wyłączona droga powiatowa nr 1543 R relacji Markowa-Gać. Na wyłączony odcinek tej drogi przebiegającej przez centrum wsi nie będzie możliwy wjazd z dróg bocznych. Są wyznaczone objazd. Ponadto na całym odcinku będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Utrudnienia potrwają tutaj do godz. 22. O utrudnieniach w ruchu pisaliśmy w artykule Jutro otwarcie Muzeum im. Rodziny Ulmów. Będą utrudnienia w ruchu [FOTO] Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak przebiega otwarcie, śledźcie naszą stronę internetową!
Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 17 mar 2016, 15:58

http://rzeszow-news.pl/dzis-otwarcie-mu ... rzej-duda/


Program uroczystości.

Uroczystości rozpoczną się już o godz. 10:00. W miejscowości Jagiełła, gdzie na cmentarzu spoczywają ciała członków rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów, których zamordowano razem z rodziną Ulmów, zostanie odmówiona modlitwa modlitwa żydowska i chrześcijańska.
O 11:30 w Markowej odbędzie się modlitwa chrześcijańska i żydowska przy grobie rodziny Ulmów. Pół godziny później w Markowej w kościele pw. św. Doroty zostanie odprawiona msza za dusze śp. Polaków Ratujących Żydów oraz wszystkie ofiary II wojny światowej.
O 15:00 prezydent Andrzej Duda w Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpocznie wręczenie odznaczeń państwowych Polakom, którzy ratowali Żydów. Rozpoczęcie głównej uroczystości otwarcia Muzeum zaplanowano na 17:30.
Utrudnienia w ruchu
Na czas trwających uroczystości zostaje zmieniona organizacja ruchu w Łańcucie i Markowej. W czwartek od godz. 3:00 w nocy do godz. 17:00 zupełnie wyłączone z ruchu będą ulica Zamkowa i Plac Sobieskiego, wszystkie wjazdy od ulic Kościuszki i Królowej Elżbiety oraz położone pomiędzy nimi parkingi.
Zamknięty będzie również parking przy bramie głównej Muzeum – Zamku w Łańcucie od ulicy Kościuszki.
W Markowej wyłączona z ruchu w godz. 8:00-22:00 będzie główna droga biegnąca przez całą miejscowość, od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 881 do drogi powiatowej Albigowa – Husów. Objazd będzie możliwy przez Husów, Lipnik i Sietesz.
Komunikacja publiczna będzie się odbywała objazdami, co należy uwzględnić przy planowaniu wyjazdu. W Markowej w pobliżu Muzeum wprowadzono ruch wahadłowy dla pojazdów, sterowany tymczasową sygnalizacją świetlną.
Policja apeluje do wszystkich o przestrzeganie obowiązującej zmiany organizacji ruchu, o zwracanie uwagi na oznakowanie oraz sygnały służb porządkowych. Bezpieczeństwa będą pilnować policjanci i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej – należy się bezwzględnie stosować do ich poleceń.

riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Markowa] Muzeum Rodziny Ulmów

Postautor: riko » 18 mar 2016, 15:39

http://www.resinet.pl/aktualnosci/podkarpacie/[fotorelacja]-otwarcie-muzeum-im-rodziny-ulmow.html


PODKARPACIE. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Ceremonię rozpoczęto od zasadzenia drzewa przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i małżonkę. W symbolicznym geście uczestniczyli także Shai Yehoshua Segal – najstarszy syn uratowanego przez Polaków Abrahama Segala oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

„Każdy kto wznieca antysemityzm – depcze po grobie Ulmów” - powiedział podczas ceremonii otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej Prezydent RP Andrzej Duda.

Poniżej fotorelacja z uroczystości. Zdjęcia autorstwa Michała Mielniczuka pochodzą ze strony Samorządu Podkarpackiego www.podkarpackie.pl
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4862
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Następna

Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości