[Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

[Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: swiety » 29 mar 2015, 10:58

Nie wiem czy wiecie ale na wschód od Łańcuta (Kosina, Rogóżno) powstaje spora farma wiatrowa. Stoi już 10 wiatraków, a ma byc ich 27.


GE dostarczy 27 turbin wiatrowych dla farmy Galicja

18-12-2014

GE dostarczy firmie Lewandpol 27 turbin GE 2.5-103 dla farmy wiatrowej Galicja. 10 z nich jest w trakcie instalacji, a instalacja kolejnych 17 rozpocznie się w 2015 roku. Farma wiatrowa Galicja, jeden z największych projektów wiatrowych w Polsce, powstanie w województwie podkarpackim.

- Z początkiem grudnia br. zaczęliśmy wylewanie fundamentów i bardzo cenimy sobie bliską współpracę z GE już na tym etapie realizacji inwestycji – mówi Andrzej Lewandowski, właściciel firmy Lewandpol.

- Bardzo się cieszymy, że służąc naszą wiedzą i doświadczeniem na etapie zakupu turbin wiatrowych, mogliśmy przyczynić się do realizacji tak ważnej inwestycji - dodaje Filip Grzesiak, senior associate w kancelarii Crido Legal.

W 2013 roku w Polsce wybudowano farmy wiatrowe o łącznej mocy 894 megawatów, co stawia kraj na ósmym miejscu na świecie pod względem rocznego przyrostu mocy w energetyce wiatrowej – wynika z dorocznego raportu organizacji Global Wind Energy Council za 2013 rok. Na koniec 2013 roku całkowita moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wyniosła 3,4 gigawata. Oznacza to, iż Polska zdołała zrealizować przeszło połowę planu zainstalowania 6,5 gigawatów do roku 2020 - celu wyznaczonego w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z najnowszym projektem polityki energetycznej opracowywanym obecnie przez rząd, Polska przewiduje dalszy wzrost udziału energii wiatrowej w miksie energetycznym kraju na poziomie około 13 gigawatów do 2030 roku i 21 gigawatów do 2050.

- Krajowa infrastruktura energetyczna wymaga modernizacji, a zapotrzebowanie na energię rośnie w tempie 0,9 proc. rocznie, dlatego Polska musi poczynić znaczne inwestycje w nowoczesne i niskoemisyjne źródła energii. Polska dysponuje znacznym potencjałem energii z wiatru – przeknuje Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Turbiny wiatrowe trafią do Polski z niemieckiego Salzbergen, gdzie GE ma swoje zakłady produkcyjne. Ostateczne uruchomienie farmy wiatrowej przewidziane jest na koniec 2015 roku.

Stały nadzór i diagnostykę instalacji prowadzić będzie globalne centrum monitoringu turbin wiatrowych w Salzbergen. Centrum nadzoruje turbiny wiatrowe w Europie i Azji nieprzerwanie przez cały rok.


http://energetyka.wnp.pl/ge-dostarczy-2 ... 1_0_0.html


Film z lotu ptaka :



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Źródło : http://www.lancut.gada.pl/aktualnosc,90 ... taka.html#
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2941
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: letowniak » 04 maja 2015, 22:22

Widać z tarasu lotniskowego tę farmę. Wyrosło to nie wiadomo kiedy. Okoliczne ptactwo wytnie to w pień...
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 374
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: beuek » 05 maja 2015, 8:58

Z tymi ptakami to taki ekologiczny mit. Nie ma jednoznacznych badań na ten temat bo też wiele zależy od okoliczności. Jednak śmiertelne zderzenia zdarzają się incydentalnie (setne ułamki procenta). Swoją drogą wiatraki - nie, węgiel - nie, elektrownie wodne - nie, atom - nie. Pozostaje właściwie kręcić prąd na rowerze. Chyba, że i tu niektóre środowiska dopatrzą się niszczenia natury. Pozdrawiam
beuek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Na forum od: 11 wrz 2014, 9:28

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: maks » 15 gru 2023, 18:53

sąsiedzi też mają problem

W przysiółku Barszczówki na wzniesieniach po północnej stronie jest pięć skończonych turbin. A na południu kolejnych pięć, które są jeszcze montowane. Część z nich wybudowano 300 metrów od domów, inne 500. To za blisko.


https://supernowosci24.pl/biznes/inwest ... wiatrakow/
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: Doniek » 16 gru 2023, 10:03

U Niemca ponoć jest to minimum 1000m od zabudowań. Rozumiem iż Polacy mają inne uwarunkowania genetyczne i są bardziej głusi?
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1355
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: Tukam » 16 gru 2023, 10:40

Walka jak z 5G. Kilka lat temu miałem okazję mieszkać przez tydzień w namiocie mniej niż 100m od turbiny. Poza delikatnym szumem w nocy kiedy robiło się naprawdę cicho w obozie, nie dało się jej usłyszeć. Z 500m można ją jedynie zobaczyć.
Tukam
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 323
Na forum od: 07 lut 2021, 14:47

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: PanKrzychu » 16 gru 2023, 17:23

Nie powinno być żadnej sztywnej liczby, a zależeć od uwarunkowań w konkretnych miejscach. Poziom hałasu, migotanie, bliskość do szczególnych miejsc jak parki narodowe czy zabytki itd. Wysokość wiatraka też ma znaczenie. Biorąc wszystko pod uwagę czasem 400 metrów nie będzie problemem, a czasem i kilometr będzie.
PanKrzychu
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 172
Na forum od: 07 paź 2021, 0:57

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: lordfisher » 16 gru 2023, 18:10

Ja sporo czasu spędzam w Holandii i szczerze mówiąc będąc nad morzem przechodziłem koło takiej wielkiej farmy i też ledwie słyszałem te wiatraki.


Jechałem dziś na Śląsk i na A4 w rejonie MOP koło Trzciany stało mnóstwo elementów wiatraków - zakładam, że to właśnie te, które będą montować koło Łańcuta.
lordfisher
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 337
Na forum od: 01 gru 2019, 9:48

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: Tomek86 » 16 gru 2023, 23:45

Bywam czasami na rowerze koło tej farmy, a jest ona dość blisko drogi (choć precyzyjnie nie wiem ile) i zatrzymywałem się zrobić zdjęcie czy coś i w ogóle nie było ich słychać więc wydaje mi się, że dużo zależy od zastosowanej technologii no i wieku - wiadomo tam są na pewno jakieś łożyskowania które z czasem się zużywają jak w samochodzie czy nawet właśnie - rowerze.

Więc bardziej poszedłbym bym w wymuszenie pilnowania serwisu i o normy a nie o strikte walke o 100m w tą czy tamtą.
Tomek86
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 78
Na forum od: 29 paź 2019, 15:35


Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości