[Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

[Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: swiety » 29 mar 2015, 10:58

Nie wiem czy wiecie ale na wschód od Łańcuta (Kosina, Rogóżno) powstaje spora farma wiatrowa. Stoi już 10 wiatraków, a ma byc ich 27.


GE dostarczy 27 turbin wiatrowych dla farmy Galicja

18-12-2014

GE dostarczy firmie Lewandpol 27 turbin GE 2.5-103 dla farmy wiatrowej Galicja. 10 z nich jest w trakcie instalacji, a instalacja kolejnych 17 rozpocznie się w 2015 roku. Farma wiatrowa Galicja, jeden z największych projektów wiatrowych w Polsce, powstanie w województwie podkarpackim.

- Z początkiem grudnia br. zaczęliśmy wylewanie fundamentów i bardzo cenimy sobie bliską współpracę z GE już na tym etapie realizacji inwestycji – mówi Andrzej Lewandowski, właściciel firmy Lewandpol.

- Bardzo się cieszymy, że służąc naszą wiedzą i doświadczeniem na etapie zakupu turbin wiatrowych, mogliśmy przyczynić się do realizacji tak ważnej inwestycji - dodaje Filip Grzesiak, senior associate w kancelarii Crido Legal.

W 2013 roku w Polsce wybudowano farmy wiatrowe o łącznej mocy 894 megawatów, co stawia kraj na ósmym miejscu na świecie pod względem rocznego przyrostu mocy w energetyce wiatrowej – wynika z dorocznego raportu organizacji Global Wind Energy Council za 2013 rok. Na koniec 2013 roku całkowita moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wyniosła 3,4 gigawata. Oznacza to, iż Polska zdołała zrealizować przeszło połowę planu zainstalowania 6,5 gigawatów do roku 2020 - celu wyznaczonego w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z najnowszym projektem polityki energetycznej opracowywanym obecnie przez rząd, Polska przewiduje dalszy wzrost udziału energii wiatrowej w miksie energetycznym kraju na poziomie około 13 gigawatów do 2030 roku i 21 gigawatów do 2050.

- Krajowa infrastruktura energetyczna wymaga modernizacji, a zapotrzebowanie na energię rośnie w tempie 0,9 proc. rocznie, dlatego Polska musi poczynić znaczne inwestycje w nowoczesne i niskoemisyjne źródła energii. Polska dysponuje znacznym potencjałem energii z wiatru – przeknuje Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Turbiny wiatrowe trafią do Polski z niemieckiego Salzbergen, gdzie GE ma swoje zakłady produkcyjne. Ostateczne uruchomienie farmy wiatrowej przewidziane jest na koniec 2015 roku.

Stały nadzór i diagnostykę instalacji prowadzić będzie globalne centrum monitoringu turbin wiatrowych w Salzbergen. Centrum nadzoruje turbiny wiatrowe w Europie i Azji nieprzerwanie przez cały rok.


http://energetyka.wnp.pl/ge-dostarczy-2 ... 1_0_0.html


Film z lotu ptaka :Obrazek

Obrazek

Obrazek

Źródło : http://www.lancut.gada.pl/aktualnosc,90 ... taka.html#
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1827
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: letowniak » 04 maja 2015, 22:22

Widać z tarasu lotniskowego tę farmę. Wyrosło to nie wiadomo kiedy. Okoliczne ptactwo wytnie to w pień...
Przewodnicząca Komisji Estetyki Urszula Kukulska - Takie wyeksponowane obiekty fajnie wyglądają. Wyjaśnia, że komisja złożona z urzędników i pracownika szkoły miała do wyboru kilka wersji elewacji. Wybrała żółto-pomarańczową!
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 320
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: [Łańcut] Farma wiatrowa "Galicja"

Postautor: beuek » 05 maja 2015, 8:58

Z tymi ptakami to taki ekologiczny mit. Nie ma jednoznacznych badań na ten temat bo też wiele zależy od okoliczności. Jednak śmiertelne zderzenia zdarzają się incydentalnie (setne ułamki procenta). Swoją drogą wiatraki - nie, węgiel - nie, elektrownie wodne - nie, atom - nie. Pozostaje właściwie kręcić prąd na rowerze. Chyba, że i tu niektóre środowiska dopatrzą się niszczenia natury. Pozdrawiam
beuek
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Na forum od: 11 wrz 2014, 9:28


Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość