Wschodni Szlak Rowerowy

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

Wschodni Szlak Rowerowy

Postautor: letowniak » 02 mar 2015, 1:02

Podkarpacki odcinek szlaku rowerowego ma spore opóźnienie względem innych województw... przebieg szczególnie patrząc na sam Rzeszów dobrany jakby po łebkach i na siłę.
Strona z dokładna trasą i informacjami dotyczącymi projektu
http://greenvelo.pl/pl/strona_glowna/


Cała trasa ma liczyć 2 tys. km, z czego 430 na Podkarpaciu.
Obrazek
W naszym województwie wszystkie przetargi, na łączna kwotę ponad 60 mln zł, zostały już rozstrzygnięte, a prace w terenie zostaną rozpoczęte po zimie. Fot. greenvelo.pl

Już w 2015 roku miłośnicy rowerów będą mogli korzystać z nowych ścieżek rowerowych. W ramach projektu realizowanego wspólnie przez 5 województw tzw. Polski wschodniej powstanie ich łącznie 2 tys. km, z czego 430 km na Podkarpaciu. W naszym województwie wszystkie przetargi, na łączna kwotę ponad 60 mln zł, zostały już rozstrzygnięte, a prace w terenie zostaną rozpoczęte po zimie.

- Do pierwotnych założeń trzeba było dołożyć niewielką kwotę, bo na etapie studialnym nie oszacowano dokładnych kosztów – mówi Lesław Kornak, dyrektor Departamentu Dróg, Transportu Publicznego i Zbiorowego w Urzędzie Marszałkowskim. – W efekcie musiano minimalnie zmienić poszczególne przebiegi trasy. Niektóre zostały przesunięte na drogi leśne, gminne, co z punktu widzenia rowerzysty będzie nawet ciekawsze, a jednocześnie tańsze, bo nie wymaga tak dużych inwestycji – dodaje.

Najprościej rzecz ujmując, szlak rowerowy będzie biegł od Zatoki Gdańskiej wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski. W naszym województwie trasa ta przebiegać będzie od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce).

- Część trasy będzie przebiegać drogami lokalnymi asfaltowymi, na których jednak natężenie ruchu samochodów jest małe, a część przez drogi gruntowe, leśne i polne, ale łatwo przejezdne dla każdego – mówi Paweł Krzywonos z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Na szlaku rowerowym planowane jest też wybudowanie tzw. MOR-ów – Miejsc Obsługi Rowerzystów, w których rowerzyści będą mogli odpocząć. – Na Podkarpaciu będzie ich 39, w odległościach około 10-15 km – mówi Krzywonos. Planowana jest także lista Miejsc Przyjaznych Rowerzystom ze spisem wszystkich obiektów noclegowych, gastronomicznych oraz atrakcji turystycznych.

Projekt realizowany jest wspólnie przez 5 województw: świętokrzyskie (190 km), podkarpackie (430 km), lubelskie (350 km), podlaskie (590 km) i warmińsko-mazurskie (420 km). Jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2007-2013. – Dlatego musi być zakończony do roku 2015. I będzie – zapewnia Bogdan Romaniuk (Prawica RP), były członek zarządu województwa, a obecnie przewodniczący sejmiku Podkarpacia.

Arkadiusz Rogowsk
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 333
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: Wschodni Szlak Rowerowy

Postautor: PzD91 » 02 mar 2015, 12:44

Na stronie podane jest, że cała trasa ma być do końca tego roku, jednak z tego co pokazuje mapa to jest to na razie w 90% w fazie projektowej, zdąża z tym ?
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1327
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wschodni Szlak Rowerowy

Postautor: KZYH » 24 lip 2015, 18:19

RADOMYŚL NAD SANEM. Rozpoczęły się prace przy budowie trasy rowerowej wiodącej od Musikowia do Radomyśla nad Sanem. W tej chwili roboty prowadzone są w Woli Rzeczyckiej i Żabnie.

W ramach zadania powstaje ścieżka asfaltowa o szerokości 2,5m wiodąca od granic administracyjnych gminy w Musikowiu do Radomyśla. W Rzeczycy Długiej trasa będzie biec istniejącą ścieżką wzdłuż wyremontowanej drogi wojewódzkiej Stalowa Wola – Olbięcin. W Rzeczycy Okrągłej trasa skręci do drogi gminnej w kierunku Kępy Rzeczyckiej. Na tym odcinku ścieżka nie będzie budowana, a ruch rowerowy będzie się odbywał na zasadach ogólnych. Dalej trasa będzie wychodzić obok cmentarza w Woli Rzeczyckiej i wzdłuż drogi wojewódzkiej przez Żabno do Radomyśla będzie budowana z asfaltu o szerokości 2,5m. W Radomyślu od skrzyżowania z drogą powiatową powiedzie w kierunku mostu nad Sanem. Od skrzyżowania ścieżka pobiegnie po lewej stronie drogi do Domu Weselnego „Karolina”, a następnie do szkoły ruch będzie się odbywał po istniejącej drodze powiatowej (na tym odcinku nie ma możliwości budowy trasy rowerową. Natomiast od szkoły do mostu asfaltowa ścieżka będzie budowana po obu stronach drogi, każda o szerokości 1,5 m. Ponadto przed budynkiem domu ludowego w Woli Rzeczyckiej oraz w Radomyślu nieopodal Dużego Rynku usytuowane będą dwa miejsca obsługi rowerzystów tzw. „MOR-y”.

Pierwotnie projekt nie przewidywał budowy ścieżki gminy Radomyśl Wielki. Trasa miała przebiegać przez Stalową Wolę, Zaleszany w kierunku Sandomierza. Zmieniło się to po interwencjach władz gminy.

Jak czytamy na stronie Urzędu Gminy, trasa rowerowa częściowo rozwiąże również problem braku przy drodze wojewódzkiej w Żabnie czy Woli Rzeczyckiej chodników.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, którego efektem będzie utworzenie spójnej trasy rowerowej łączącej województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Zadanie jest finansowane z funduszy unijnych (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej), a wkład własny zapewniły samorządy województw, część kosztów pokryją również gminy.

Koszt budowy trasy na odcinki radomyskim wyniesie 3,5 mln. zł. Zakończenie inwestycji, planowane jest jesieni tego roku.

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/11676/trasy-rowerowe-w-polsce-wschodniej-inwestycja-w-radomyslu-nad-sanem
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36

Re: Wschodni Szlak Rowerowy

Postautor: KZYH » 25 sie 2015, 16:47

Do końca października br. mają być gotowe wszystkie odcinki trasy rowerowej na Podkarpaciu oraz znajdujące się na niej obiekty. Aktualnie trwają intensywne prace na terenie wielu powiatów i gmin, praktycznie na każdym z pięciu odcinków 460-kilometrowej trasy będącej częścią projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”. Widowiskowe było m.in. kilkunastogodzinne obracanie kładki pieszo-rowerowej w Przemyślu (w poniedziałek, 24 sierpnia), która połączy Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca Świętego Jana Pawła II. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce.

„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 460 km wraz z łącznikiem), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km). Będzie ona przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe.

Dodatkowy łącznik w powiecie niżańskim

W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

- Dodatkowym zadaniem jest wykonanie inwestycji budowy alternatywnego odcinka trasy rowerowej łączącego województwo świętokrzyskie z województwem lubelskim poprzez północną część województwa podkarpackiego. Zadanie to realizowane jest przez powiat niżański. Trasa rowerowa przebiega przez miejscowości: Ciosmy, Huta Stara, Huta Krzeszowska, Maziarnia, Golce, Majdan Golczański, Jarocin, Szyperki, Huta Deręgowska, Wólka Tanewska. Łączna długość alternatywnego łącznika po stronie województwa podkarpackiego wynosi 27,5 km. Łącznik został zaprojektowany zgodnie z kategorią I.1 czyli ruch na zasadach ogólnych. Ponadto na długości łącznika przewidziano 2 Miejsca Obsługi Rowerzystów - informuje Ewa Sudoł-Sikora, specjalista ds. informacji publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich.

Całkowita wartość projektu w województwie podkarpackim to kwota przekraczająca 74 mln złotych, z czego 85 procent stanowią środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 10 procent to środki z budżetu państwa, a pozostałe 5 procent to wkład własny województwa.

Od Podlesiny w gminie Narol po Trześń w gminie Gorzyce

Szlak rowerowy w województwie podkarpackim biegnie od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów, aż do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce).

W ramach podkarpackiego odcinka powstanie nie tylko blisko 460 kilometrów oznakowanej trasy rowerowej, z czego ponad 37 będą stanowiły ścieżki asfaltowe. Powstaną także nowe drogi o nawierzchni tłuczniowej - ponad 52 kilometry. Wybudowane zostaną nowe obiekty mostowe, gdzie na szczególną uwagę zasługuje kładka nad Sanem w Przemyślu. Poza przemyską kładką powstaną jeszcze dwie: w Olszanach i Żabnie, a kolejne dwie zostaną wyremontowane, w Chałupkach Dusowskich i Bachowie. Szóstym obiektem powstającym w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” jest most w Chyrzynie. Wzdłuż całej trasy powstanie 50 miejsc obsługi rowerzystów (MOR).

- Prace prowadzone są na terenie wielu powiatów i gmin, praktycznie na każdym z pięciu odcinków. Równolegle trwają roboty mostowe przy obiektach. - Na razie żaden z odcinków i obiektów nie został jeszcze oddany do użytku. Wykonawcy podtrzymują termin zakończenia prac z końcem października tego roku – dodaje Ewa Sudoł-Sikora.


Warto odwiedzić:

Odcinek Narol -Horyniec-Zdrój: szlak biegnie przez malowniczo wznoszące się pagórki Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie można zwiedzać interesujące cerkwie (Gorajec, Łówcza, Radruż), obiekty militarne (bunkry Linii Mołotowa), dziedzictwo przyrodnicze (źródła rzeki Tanew w rezerwacie Kobyle Jezioro, stanowisko geologiczno-archeologiczne tzw. Świątynia Słońca), uzdrowisko Horyniec-Zdrój z parkiem zdrojowym i sanatoriami. Teren Roztocza Południowego znany jest z doskonałych warunków do turystyki rowerowej – łagodnie wznoszące się wzgórza, gęste sosnowe lasy, bardzo dobrze utrzymana sieć lokalnych szlaków i ścieżek rowerowych, bogactwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza.

Okolice Przemyśla: szczególna uwagę należy zwrócić na cerkiew w Chotyńcu, której wartość historyczno-architektoniczną doceniono wpisując ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, arboretum w Bolestraszycach, gdzie można pospacerować alejkami między pięknymi okazami rzadkich roślin; niedaleko arboretum znajduje się największy fort Twierdzy Przemyśl, który zachwyca ogromem i jest wielką gratką dla miłośników historii; miasto Przemyśl – piękna Starówka z licznymi kościołami i świątyniami różnych wyznań, Zamek Kazimierzowski, kilka muzeów, Kopiec Tatarski z zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto.

Pogórze Przemyskie: zamek w Dubiecku, cerkiew w Piątkowej, cerkiew w Uluczu, Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, ruiny zamku Starzeńskich w Dąbrówce Starzeńskiej, pałac w Nozdrzcu, kolejka wąskotorowa Pogórzanin w Dynowie.

Odcinek Rzeszów – Łańcut: Rzeszów – rynek, Muzeum Dobranocek, Podziemna Trasa Turystyczna, zamek w Łańcucie, Powozownia, park ze Storczykarnią, synagoga

Odcinek Krzeszów (miejscowość historyczna nad Sanem, festiwal Powidlaki) – Rudnik nad Sanem (Centrum Wikliniarstwa) – Ulanów (przystań flisacka, spływy tratwami, kościół flisacki św. Barbary).

więcej informacji na stronie http://greenvelo.pl/
postępy w pracach związanych z budową tras rowerowych można na bieżąco śledzić na interaktywnej mapie szlaku http://greenvelo.pl/pl/interaktywna_mapa_szlaku/

http://www.biznesistyl.pl/lifestyle/po-godzinach/3430_trasa-rowerowa-przez-podkarpacie-bedzie-gotowa-do-konca-pazdziernika.html
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36

Re: Wschodni Szlak Rowerowy

Postautor: KZYH » 26 sie 2015, 14:23

Nowa kładka na Sanie w Przemyślu
Wczoraj w Przemyślu odbywał się montaż 138 metrowej kładki pieszo-rowerowej na Sanie. Inwestycję realizuje firma SKANSKA w ramach projektu "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej"
Konstrukcję kładki tworzy stalowy pylon o wysokości 38 m wraz z dwoma dźwigarami z drewna klejonego o wysokości 155 cm i długości 138 m, stężonymi stalowym rusztem.

Kładka została zamontowana w miejscu objętym projektem NATURA 2000. Przedsięwzięcie musiało być zrealizowane bez możliwości ingerencji w koryto rzeki. Kładka będzie komponować się z otaczającą przyrodą.

Cieszymy się, że innowacyjne rzeczy na Podkarpaciu nie sprowadzają się tylko do Przemysłu, ale także do innych dziedzin, chociażby takich jak budownictwo, czego przykład mamy w Przemyślu. Wierzę, że ta kładka będzie dobrze służyła mieszkańcom miasta, łącząc obie jego części – mówił przybyły na to wydarzenie marszałek Ortyl.

Budowa kładki wraz z otaczającą ją infrastrukturą, m.in. Miejscem Obsługi Rowerzystów będzie kosztować 4,8 mln złotych. Większość pieniędzy pochodzi z Funduszy Unijnych.

źródło: umwp.pl, zycie.pl, biznes.onet.pl, radio.rzeszow.pl

http://www.carpatiabiznes.pl/fb.php?d=4&id=5661
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36


Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości