Droga ekspresowa S19

Informacje z całego Województwa Podkarpackiego

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: riko » 24 kwie 2018, 16:16

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... o-barwinka
Wykonawcą dokumentacji tego ponad 18-kilometrowego odcinka trasy Via Carpatia jest firma Multiconsult Polska Sp. z o.o., która zrealizuje zadanie za kwotę 8 410 641,60 zł w terminie 22 miesięcy.

To ostatni etap 75-kilometrowego fragmentu S19 Babica-Barwinek, dla którego zostanie przygotowana szczegółowa koncepcja programowa z pełnym rozpoznaniem geologicznym.

Koncepcja Programowa doprecyzuje wypracowane dotychczas przez GDDKiA założenia projektowe i przedstawi wariantowe rozwiązania obiektów drogowych i inżynierskich. Celem jej będzie umożliwienie podjęcia decyzji dotyczących preferencji GDDKiA dla etapu Projektu Budowlanego odnośnie docelowych rozwiązań projektowych i technologii realizacji, uściśli również zakres rzeczowy i finansowy inwestycji.

Stoi przed nami zadanie przygotowania koncepcji programowej budowy drogi na niełatwym odcinku - od węzła Dukla do granicy ze Słowacją. Planowana inwestycja ma przebiegać przez teren wymagający budowy obiektów inżynieryjnych takich jak estakady, wiadukty czy most. Ponadto dotyczy obszarów chronionych. Wykorzystamy nasze wieloletnie doświadczenie i wiedzę ekspercką, aby zaproponować rozwiązanie, które będzie odpowiadało potrzebom regionu, okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim będzie spełniało swoje zasadnicze funkcje korytarza transportowego. Liczymy na dobrą współpracę z GDDKiA – zaznacza prezes Multiconsult Polska Jarosław Wielopolski.

Odcinki drogi ekspresowej S19 od węzła Babica przez węzły Domaradz, Miejsce Piastowe i Dukla aż do Barwinka o łącznej długości 75 km, stanowiące część szlaku Via Carpatia, przewidziane są do realizacji w systemie „projektuj-buduj”. Droga będzie posiadać przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dziś podpisano umowę na ostatni, 18-kilometrowy odcinek ekspresówki prowadzący do granicy ze Słowacją.

W ramach podpisanych umów zostanie przygotowane m.in. kompleksowe rozpoznanie geologiczne, analiza i prognoza ruchu, wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi, opracowania ekonomiczno-finansowe, analiza zagrożenia powodziowego oraz organizacja i bezpieczeństwo ruchu. Rozwiązania projektowe koncepcji programowej pozwolą na opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego, w oparciu o który zostanie wyłoniony przyszły wykonawca drogi ekspresowej S19.

- Podpisana dzisiaj umowa jest kolejnym krokiem do spełnienia marzeń mieszkańców Podkarpacia, ale także wszystkich kierowców podróżujących na kierunku północ-południe. Na całym odcinku S19 od Rzeszowa do granicy państwa w Barwinku trwają już prace koncepcyjne, które po zakończeniu pozwolą na ogłoszenie przetargu na projekt i budowę szlaku Via Carpatia. Droga ekspresowa S19 to priorytetowa inwestycja dla polskiego rządu i bardzo ważna trasa dla transportu międzynarodowego, dlatego tak istotne jest, abyśmy domknęli jej realizację - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

- W tym roku to już kolejna ważna decyzja w zakresie budowy S19 między Babicą a Barwinkiem. Dwa miesiące temu podpisano umowę na przygotowanie koncepcji programowej na odcinku Babica-Domaradz, a następnie także dla dwóch kolejnych odcinków, tj. węzeł Domaradz - węzeł Miejsce Piastowe oraz węzeł Miejsce Piastowe - węzeł Dukla - mówi Tomasz Poręba. Europoseł zauważa, że wcześniej GDDKiA dokonała także wyboru wykonawców liczących w sumie 22 km odcinków Nisko Południe-Podgórze i Podgórze-Kamień - będą to odpowiednio Strabag i Budimex.

Tomasz Poręba przypomina, że tak dynamiczne prace przy S19 nie byłyby możliwe bez ubiegłorocznej decyzji o podpisaniu aneksu do kontraktu terytorialnego z rządem na kwotę 24 mld zł na budowę S19 od Babicy do Barwinka.

Europoseł PiS podkreśla, że Via Carpathia to także szansa dla polskich portów. Trasa, która w Polsce będzie biegła z Barwinka przez Rzeszów na Lublin, następnie drogą S17 na Warszawę, a ze stolicy drogą S7 i A1 do polskich portów pozwoli Węgrom, Rumunom, Słowakom, Bułgarom wysyłać towary i usługi do portów w Polsce, przyczyniając się do ich rozwoju.


Obrazek

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: Glover » 24 cze 2018, 23:19

Super informacja, nie spodziewałem się że tak szybko dobudują. Ciekawe jak zrobią drugi wiadukt w Nienadówce?

Ok. 3,3 mln zł na rozbudowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokołów Małopolski Północ - węzeł Jasionka
Ok. 3,3 mln zł kosztować będą prace przygotowawcze do rozbudowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokołów Małopolski Północ (bez węzła) - węzeł Jasionka (bez węzła). Trasa ta będzie częścią szlaku Via Carpatia.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, inwestycja jest częścią większego programu, który zatwierdził minister infrastruktury.

Program ten przewiduje realizację 12 inwestycji drogowych w kraju, których łączny koszt to ok. 120 mln zł. Są to zadania związane z budową i rozbudową odcinków autostrad (m.in. budową węzła) i dróg ekspresowych, budową przepustu na drodze krajowej, a także poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu poprzez budowę chodników i sygnalizacji świetlnej.

"Jeśli chodzi o naszą inwestycję, to jest ona warta ok. 3,3 mln zł i dotyczy I etapu czyli prac przygotowawczych, których zakres obejmuje uzyskanie decyzji środowiskowych, opracowanie koncepcji programowej oraz materiałów niezbędnych do ogłoszenia przetargu w systemie projektuj i buduj" - wyjaśniła Rarus.

Zakończenie prac przygotowawczych jest planowane w 2020 r.

Rzeczniczka zaznaczyła, że etap II polegał będzie na dobudowie drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 na 15-kilometrowym odcinku między Sokołowem a Jasionką. "Oprócz drugiej jezdni powstaną też drogi dojazdowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska" - wyjaśniła.

Rarus podkreśliła, że dzięki inwestycji poprawi się komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo. "Będzie też większa płynność ruchu i przepustowość drogi" - dodała.

Droga ekspresowa S19 będzie częścią planowanego szlaku międzynarodowego Via Carpatia, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. (PAP)

http://www.carpatiabiznes.pl/wydarzenia ... ionka.html
Glover
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 86
Na forum od: 24 lis 2014, 13:03
Lokalizacja: Słocina

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: Adamerio » 25 cze 2018, 0:14

Nie powiedziałbym że tak szybko - koncepcja dopiero w 2020 i nie jest powiedziane że w tym samym roku będzie przetarg.
W niektórych miejscach nie ma też zostawionej rezerwy na 2 pas - okolice MOP'u^^
Awatar użytkownika
Adamerio
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 348
Na forum od: 30 sie 2016, 11:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: maks » 21 gru 2018, 16:52

Odcinek od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski Północ będzie miał ok. 8 km długości. Jego budowa będzie kosztować ponad 286,4 mln zł.

https://www.tvp.info/40537138/umowa-na- ... -podpisana
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1736
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: Nikoś » 21 gru 2018, 17:19

Droga już dawno powinna być w budowie, gdyby nie przeciąganie w czasie decyzji o rozstrzygnięciach i czy budować czy nie :D
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1051
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: bogdanoo » 27 gru 2018, 16:33

https://stooq.pl/n/?f=1268331&c=1&p=4+22

Via Carpatia - W maju lub czerwcu 2019 r. planowany przetarg na odcinek Rzeszów-Babica
PAP - Biznes
27 gru 2018, 14:55


27.12.2018, Rzeszów (PAP) - W maju lub czerwcu przyszłego roku ma być ogłoszony przetarg na odcinek Via Carpatia od Rzeszowa do Babicy - poinformowano w czwartek w stolicy Podkarpacia podczas konferencji "Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu jako element Via Carpatia: wczoraj - dziś - jutro".
Jak przypomniał dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski, na Podkarpaciu kierowcy korzystają już z ponad 30 km szlaku Via Carpatia - od Rzeszowa do Sokołowa Małopolskiego.
"W realizacji mamy obecnie 6 odcinków na północ od Rzeszowa, od Sokołowa w kierunku Lublina. Umowy na budowę tych odcinków zostały już podpisane, jest to łącznie ponad 54 km. Ich budowa powinna zakończyć się najpóźniej w 2022 roku" - dodał.
Natomiast koncepcja programowa jest przygotowana dla ponad 85 - kilometrowego odcinka Via Carpatia od Rzeszowa do Barwinka (granica państwa). Jak zaznaczył Tarnawski, fragment ten jest podzielony na 5 odcinków. "Pierwszy przetarg na budowę odcinka od Rzeszowa do Babicy powinien być ogłoszony w maju lub czerwcu 2019 r." - zaznaczył.
Obecny na konferencji europoseł PiS Tomasz Poręba, przyznał, że jeszcze 8-9 lat temu nie marzył, że projekt budowy Via Carpatia będzie tak zaawansowany, jak jest obecnie.
"Udało się wywalczyć w ostatnich, że budowa tej drogi stała się priorytetem rządu polskiego. Droga ta, w moim przekonaniu, w sposób cywilizacyjny zmieni dostępność komunikacyjną Podkarpacia oraz Polski. Przełoży się to na rozwój naszego województwa i całej Polski Wschodniej" - przekonywał.
Poręba zaznaczył, że za 3 lata, kiedy oddane będą odcinki na północ od Rzeszowa, będzie można dojechać z Podkarpacia przez Lublin do Warszawy (drogą S17) a następnie autostradą A1 nad polskie morze.
Zdaniem Poręby, otwarcie województwa na Warszawę i Bałtyk pomoże przyśpieszyć rozwój regionu. "To nowe miejsca pracy, nowe inwestycje, nowe perspektywy dla ludzi, szczególnie młodych, którzy nie będą musieli stąd wyjeżdżać" - powiedział.
O planowanym przetargu na pierwszy odcinek na południe od Rzeszowa - do Babicy, Poręba powiedział, że to "cywilizacyjna sprawa". "To odblokowanie Rzeszowa na południe. Otworzy całe województwo na południe" - dodał europoseł.
Europoseł zaznaczył, że trwają starania, aby cała Via Carpatia została wpisana do sieci korytarzy transportowych TEN-T, dzięki temu jej budowa będzie mogła być finansowana z budżetu UE.
"Jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów z Brukselą. Negocjacje trwają, zarówno te oficjalne jak i nieoficjalne. Bruksela widzi zaangażowanie rządu w budowę tej drogi i widzi strategiczne znaczenie tej drogi. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o wpisanie jej w sieć TEN-T" - powiedział Poręba.
Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Na Podkarpaciu będzie mieć długość niemal 170 km. (PAP)
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1097
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: Nikoś » 27 gru 2018, 16:51

Zobaczymy czy faktycznie ogłoszą przetarg na odcinek do Babicy, nawet jesli to mogą to później przeciągać jak odcinek Sokołów Młp - Lublin kiedy ogloszenie o przetargu a dopiero teraz skończyli rozstrzygac.
I co z odcinkiem Stobierna - Sokołów który trzeba koniecznie poszerzyć, niby była o tym mowa ale cisza
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1051
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: Duszek » 27 gru 2018, 19:39

"Drogą szybkiego ruchu S19 pojedziemy z Rzeszowa do Warszawy już w 2021 r."

http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=2238 ... &pagebl1=0
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 292
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów


Re: Droga ekspresowa S19

Postautor: maks » 05 lut 2019, 23:11

GDDKiA przygotowuje się do rozbudowy fragmentu trasy S19 od Sokołowa do Jasionki. Na tym odcinku doszło niedawno do tragicznego wypadku. - Po oddaniu S19 na tej trasie znacznie wzrosło natężenie ruchu. Decyzję o rozbudowie podjęliśmy wcześniej niż zakładały to plany rozbudowy tego odcinka - mówi Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiej GDDKiA.

W zderzeniu dwóch samochodów na S19, w ostatni piątek zginęły trzy osoby. Dwaj kierowcy zmarli na miejscu wypadku. 10-letni chłopiec zmarł w szpitalu. Samochody osobowe zderzyły się czołowo w Stobiernej na odcinku S19 od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki. Trasa w tym miejscu nie jest rozdzielona ani barierami, ani pasem zieleni.

– Trasa w tym miejscu ma przekrój 2+1. Czyli dwa pasy w jednym kierunku, a jeden w przeciwnym. Taki przekrój ustalono podczas prac przygotowawczych prowadzonych w latach 2004-2009. Wykonano analizy i prognozy ruchu – mówi Joanna Rarus z rzeszowskiej GDDKiA. Właśnie analizy i prognozy były podstawą decyzji o przekroju projektowanej wówczas drogi ekspresowej. – Na tej podstawie założono budowę S19 dwuetapowo: w pierwszym etapie o przekroju 2+1, a docelowo w przyszłości 2+2 – wyjaśnia Joanna Rarus. I dodaje, że w przypadku trzech pasów ruchu nie stosuje się rozdziału jezdni ani pasem zieleni, ani tzw. twardą przeszkodą, czyli barierami energochłonnymi. – To ze względu na uwarunkowania widoczności i minimalnej wymaganej szerokości pracującej bariery. Odcinek oznakowany jest poprzez oznakowanie poziome i pionowe zgodnie z obowiązującymi przepisami – dodaje Joanna Rarus.

Po rozbudowie dwa pasy

Analizy i prognozy okazały się jednak nietrafione, bo po oddaniu S19 do użytku ruch na trasie mocno się skumulował. Znacznie wzrosło jego natężenie. – Podjęliśmy więc decyzję o konieczności, wcześniej niż zakładała to prognoza ruchu, rozbudowy tego odcinka S19 – informuje Joanna Rarus.

12 października ub.r. ogłoszono przetarg na wykonanie m.in. koncepcji programowej niezbędnej do wniosku o wydanie decyzji środowiskowych dla rozbudowy S19 na odcinku od węzła Sokołów Młp. Północ do węzła Jasionka. Chodzi o odcinek o długości ok. 15 km. Planuje się dobudowanie jednej jezdni. Po rozbudowie ten odcinek S19 będzie miał po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas ruchu na zewnątrz.

gazeta rzeszow
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1736
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Region

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość