Lotniskowy parking

Wszystko co dotyczy Jasionki, lotniska i strefy

Lotniskowy parking

Postautor: maks » 10 sie 2017, 18:16

Parking przy lotnisku w Jasionce będzie płatny?

Na parkingu przy lotnisku w Jasionce coraz trudniej znaleźć miejsce do parkowania. Władze portu myślą więc o wprowadzeniu opłat, ale też o zwiększeniu liczby miejsc i rozbudowie parkingu.

Jak zwiększyć ilość miejsc parkingowych, a jednocześnie odciążyć budżet spółki lotniskowej - nad tym głowi się specjalnie powołany zespół złożony z pracowników portu. - Jego członkowie sprawdzają wszystkie możliwości, zapisy, które do tej pory obowiązują i szukają rozwiązań co zrobić, aby zwiększyć ilość miejsc - wyjaśnia Marcin Kołacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Na parkingu przy lotnisku w Jasionce jest ponad 600 miejsc. - Bywa, że kierowcy robią kółka po parkingu, by zaparkować. Chcemy, aby pasażerowie mogli parkować bliżej, a później szybciej i sprawniej wydostać się z parkingu. Z drugiej strony obserwujemy, że wiele aut jest pozostawianych na długi czas. Pasażerowie często na trzy czy nawet sześć miesięcy pozostawiają tu swoje auta. Lecą do pracy, a samochód stoi sobie na parkingu. Zdarzają się też takie sytuacje, że u naszych sąsiadów w G2A Arena odbywa się duże wydarzenie, wówczas goście parkują przy lotnisku, co także powoduje przepełnienie parkingu. Bywa, że zbiega się w czasie kilka rejsów. Mamy sezon urlopowy i większy ruch czarterowy, wtedy też samochody wypełniają cały parking. Dlatego uważamy, że parking należy powiększyć - mówi Marcin Kołacz.
Jest jeszcze inny problem: koszty utrzymania parkingu obciążają budżet spółki. Sprzątanie, odśnieżanie, monitoring, bieżące remonty kostki, która stale się zapada, malowanie linii, czy zmiany oznakowania w ciągu roku pochłaniają blisko milion zł.

– Nie tylko więc nie zarabiamy na tym, ale musimy dokładać. Uważam, że nie ma uzasadnienia, by w dalszym ciągu nie pobierać opłat. W tym roku w planie finansowym portu mamy zarezerwowane środki na infrastrukturę związaną z pobieraniem opłat na parkingu - mówił w wywiadzie dla Wyborczej w lutym tego roku Michał Tabisz, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Coraz gorszy stan parkingu

Stan techniczny parkingu, wybudowanego 10 lat temu, z roku na rok się pogarsza. Jest tu zainstalowany system do poboru opłat, ale już dziś jest przestrzały i nie może być wykorzystywany. Konieczne jest zainstalowanie nowego, ale na razie - jak zapewnia Kołacz - żaden przetarg nie został ogłoszony i nie wiadomo, kiedy się to stanie.

Jedną z rozważanych koncepcji jest także budowa wielopoziomowego parkingu. To w dużej mierze uzależnione jest od znacznego zwiększenia ruchu. - Mamy zarezerwowane na to tereny w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu. Jasionka ma gdzie się rozwijać i pod tym względem góruje nad wieloma portami lotniczymi - mówił w lutym prezes Tabisz. Zimowo-wiosenne miesiące nie były najlepsze dla Jasionki, ale w lipcu padł rekord. Port obsłużył 71 871 pasażerów. W porównaniu do lipca ubiegłego roku to wzrost o 8,8 proc. - co oznacza, że był to najlepszy lipiec w historii lotniska i najlepszy miesiąc w ogóle.

Ale na razie władze lotniska nie zdradzają planów co do rozwoju parkingu. - Trwają prace nad koncepcją zwiększenia ilości miejsc parkingowych, a nowe rozwiązanie uwzględni konieczność zapewnienia rentowności całego przedsięwzięcia. O postępach w realizacji projektu będziemy na bieżąco informować - zapowiada rzecznik.

Wyborcza.pl
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1546
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Wróć do Jasionka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość