Miasta partnerskie Rzeszowa

Wiadomości na temat promocji miasta, wydarzeń kulturalnych, sportowych.

Miasta partnerskie Rzeszowa

Postautor: Boss » 15 maja 2018, 22:39

1. Klagenfurt (Austria) - umowa o partnerstwie podpisana 4 lutego 1975 r. przez Burmistrza Klagenfurtu Leopolda Guggenbergera i Prezydenta Rzeszowa Edwarda Biluta.

2. Buffalo (USA) - umowa o partnerstwie podpisana w Rzeszowie 2 czerwca 1975 r. przez Burmistrza Buffalo Stanley`a Makowskiego i Prezydenta Rzeszowa Edwarda Biluta, odnowiona we wrześniu 1991 r. w Buffalo przez Burmistrza Buffalo Jamesa D. Griffina i Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego.

3. Koszyce (Słowacja) - kontakty z tym miastem odnowione zostały na początku lat 90 (wizyta delegacji z Prezydentem Z. Banatem na czele, podpisanie przez Prezydenta Mieczysława Janowskiego umowy o współpracy regionalnej - 23 listopada 1991 r.).

4. Bielefeld (Niemcy) - umowa o partnerstwie podpisana 17 października 1991 r. przez Nadburmistrza Bielefeld Eberharda Davida i Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego; układ o kształcie współpracy - maj 1992 r.

5. Lwów (Ukraina) - odnowienie umowy o współpracy miast Lwów i Rzeszów 4 kwietnia 1992 r. przez Mera Lwowa Wasyla Szpicera i Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego.

6. Nyíregyháza (Węgry) - umowa o partnerstwie została podpisana 20 sierpnia 1996 r. przez Burmistrz Nyíregyházy Csabai Lászlóné i 4 października 1996 r. przez Prezydenta Rzeszowa Mieczysława Janowskiego.

7. Iwano-Frankowsk (Ukraina) – umowa o partnerstwie została podpisana w dniu 19 września 2000 r. przez Prezydenta Rzeszowa Andrzeja Szlachtę i Wicemera Iwano-Frankowska Bohdana Onyskiva w Rzeszowie.

8. Łuck (Ukraina) – umowa o partnerstwie została podpisana w dniu 20 listopada 2001 r. przez Prezydenta Rzeszowa Andrzeja Szlachtę i Wicemera Łucka Siergieja Tarasiuka w Rzeszowie.

9. Lamia (Grecja) – umowa o partnerstwie została podpisana przez Burmistrza Lamii Georgiosa Kotroniasa i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca 8 lutego 2005 r. w Rzeszowie.

10. Satu Mare (Rumunia) – umowa o partnerstwie została podpisana 12 grudnia 2007 r. przez Burmistrza Satu Mare Iuliu Ilyés i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca

11. Fangchenggang (Chiny) – umowa o partnerstwie została podpisana 25 kwietnia 2012 roku przez Prezydenta Miasta Fangchenggang Pana Mo Gongming i Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

12. Gainesville (USA) - umowa o partnerstwie została podpisana 21 lutego 2013 roku przez Burmistrza Miasta Gainesville Craig Lowe i Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.


13. Od dzisiaj doszedł Split miasto w Chorwacji.
http://rzeszow-news.pl/rzeszow-bedzie-w ... podpisana/

http://www.dalmacijanews.hr/clanak/1tht ... elj-splita


Obrazek
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 199
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Miasta partnerskie Rzeszowa

Postautor: LukaszRogala » 17 maja 2018, 11:38

Do czego takie partnerstwo zobowiązuje? Jaki to benefit dla miasta?
Awatar użytkownika
LukaszRogala
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 22 lip 2015, 6:39
Lokalizacja: Warszawa/Rzeszów

Re: Miasta partnerskie Rzeszowa

Postautor: Boss » 17 maja 2018, 21:59

Szału nie ma z tym partnerstwem ale z Buffalo jest taki program https://rdk.rzeszow.pl/do-30-maja-2018- ... ca-2018-r/
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 199
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Miasta partnerskie Rzeszowa

Postautor: bogdanoo » 18 maja 2018, 10:11

http://supernowosci24.pl/po-co-nam-miasta-partnerskie/
RZESZÓW. Większość rzeszowian na co dzień nie odczuwa korzyści ze współpracy z miastami partnerskimi.

Kilka dni temu kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa został chorwacki Split. Co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca naszego miasta? Tak zwane miasto partnerskie jest formą współpracy pomiędzy miejscowościami różnych krajów na szczeblu kulturowym, sportowym i gospodarczym. Chodzi o wzajemne poznawanie obyczajów oraz wymianę informacji. Zdaniem rzeszowian, skutki samego „partnerstwa” w mieście rzadko jednak odczuwa przeciętny Kowalski. Najczęściej chodzi więc o kurtuazyjne uściski dłoni, degustacje kuchni czy kilka wspólnych zdjęć.

Wielu mieszkańców Rzeszowa obawia się, że podpisanie umowy ze wspomnianym Splitem będzie tak naprawdę „papierową przyjaźnią”. – Podobno są pewne porozumienie pomiędzy instytucjami czy szkołami obu krajów, ale zdarza się też, że włodarze miast chcą jedynie zrobić sobie wycieczkę na koszt podatnika i tyle – mówi dr Krzysztof Prendecki, socjolog z Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów zyska?
Jakie korzyści przynosi miasto partnerskie? Zdaniem radnych Rzeszowa, współpraca opiera się m.in. na szerzeniu lokalnej rekreacji. – Zespoły muzyczne jednej miejscowości zapraszane są na występy do drugiej, dzięki czemu następuje wymiana kulturowa – zauważa Waldemar Kotula, radny Rzeszowa z ramienia PiS.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32


Wróć do Wydarzenia, kultura, promocja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości