Degradacja Rzeszowa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: pogodynka » 10 mar 2019, 21:18

swiety pisze:
To, że w Rzeszowie jest ładnie, czysto, zielono to dobrze ale dla coraz większej liczby osób (szczególnie młodych) to nie jest nic nadzwyczajnego. Starsze pokolenie jest pod wrażeniem bo żyli w innych czasach.

Ja jestem pokoleniem powiedzmy "srednim", pamiętam doskonale jakim Rzeszów był prowincjonalnym miasteczkiem i doceniam to jak się zmienił odkąd został województwem, ale tylko pod względem ilości placówek handlowych i lokali gastronomicznych. Ponieważ nie jestem młodziakiem i nie kręci mnie fakt, że jest tu teraz więcej miejsc do imprezowania i wypicia piwka, to wkurza mnie, że o wielu aspektach życia tu się kompletnie nie myśli. Ludzie z lat 90-tych, którzy teraz buduja swoją przyszłość i kupują tu mieszkania za kilka lat też poczują co to znaczy kompletny brak miejsc do rekreacji w mieście. Ileż można siedzieć w pokoju na kanapie i patrzeć przez okno co sąsiad robi w swoim mieszkaniu (bo o to przy odległościach w jakich się tu buduje, nie trudno)... jeśli będzie ich stać to będą stąd uciekać i budować domy albo szukać innych, przyjazniejszych do życia miast...
pogodynka
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 317
Na forum od: 07 lut 2017, 0:15

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: ArDomin » 10 mar 2019, 21:43

pogodynka to jest dokładnie mój przykład. Ja mam 32 lata i mieszkam sobie w 3-pokojowym mieszkaniu. Rozglądałem się rok temu za 4-pokojowym na ostatnim piętrze z tarasem i nawet znalazłem w Dzielnicy Parkowej takie które mi odpowiadało, ale ostatecznie nie kupiłem, po prostu przestaję widzieć dalsze swoje życie w Rzeszowie. Zaczynam powoli szukać takiego mieszkania albo domu w innym mieście bo szkoda mi dziecka. Jest weekend i my nie mamy co robić, więc jeździmy te 150-200 km by dziecko coś miało z dzieciństwa a nie tylko siedzenie na placu zabaw, ale zaczyna mnie to męczyć, zastanawiam się coraz częściej po co ja tu w ogóle mieszkam. Gdybym chociaż widział że wszystko zmienia się na lepsze, ale jest coraz gorzej. I już nawet nie chodzi tylko o dziecko, ale też o mnie samego, zaczynam się coraz gorzej czuć w tym betonowym chaosie, brakuje mi możliwości nawet głupiego spaceru po parku. I też widzę wśród sąsiadów zmianę nastawienia, parę lat temu ogólnie Rzeszów się podobał, teraz coraz więcej narzekania i poczucia rozczarowania miastem.
ArDomin
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 27
Na forum od: 06 mar 2019, 22:47

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: bartek86 » 11 mar 2019, 10:58

I ja dodam swoje 2 grosze ... w Rzeszowie się bardzo dużo buduje i myślicie, że kto kupuje te mieszkania ? 70 latki ???? kurde obudźcie się. U nas pełno młodych dwudziestko paro latków i pełno 30-latków. Ci wszyscy ludzie kupują tu mieszkania !!!!!!! mają po 1-2-3 dzieci i do k... nędzy nie mają gdzie zabrać te dzieci. To jest żałosne, to jest strasznie porażające, tutaj nie da się dobrać odpowiedniego czasownika. Nie piszcie duperel, że jest ok, bo zaraz urośnie 1, 2, 3 pokolenie -nastolatków i ich jedynym zajęciem będzie siedzenie przed komputerem albo siedzenie przed klatką i chodzenie po osiedlu z nudów. Porażają mnie niektóre opinie innych osób. Za przeproszeniem ludzie w 50-tys. mieście mogą wypoczywać i jest ok, a ponad 200 tys. Rzeszów musi poczekać 5-10-15 lat. Ludzie to jest całe 1-2 pokolenia dzieci, które zaraz wyrosną. Ja tego w ogóle nie mogę zrozumieć. Już żeby ta Resovia chociaż zrobiła ten stadion lekkoatletyczny, to już będzie coś, żeby na tej Granicznej też wybudowali ten ośrodek sportowy, żeby w tych okolicach wybudowali to lodowisko. Ludzie, czy ludzie którzy tutaj mieszkają mają duże wymagania? 1 porządne lodowisko, 1 porządny basen z atrakcjami. Pełno dzieci, ale co olać je? kompletnie niezrozumiała polityka. Zaraz będzie nabór na żłobki i przedszkola i się zacznie. W tym roku szykuje się piękny rok dla naszych dzieci, wtajemniczeni pewnie wiedzą o czym pisze. Czy miasto innowacyjne nie ma żadnych ambicji? można wybudować różne obiekty, organizować Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, piłce nożnej itp, ale do tego trzeba obiektów, 70km od Rzeszowa niejaka Stalowa Wola zabrała Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, które chyba powinno być w Rzeszowie - głównym mieście województwa, kolejny przykład osiedle na Siemieńskiego (bloki Developres). Powstały ładne bloczki i ludzie płacili kasę za widoki na most, za rzekę. Czemu nikt nie wpadł na pomysł, żeby tam zrobić ścieżki i chodniki wzdłuż Wisłoka? czemu do dnia dzisiejszego nie ma połączenia chodników pomiędzy kładką, a mostem zamkowym. Już schodzę z tematu, dlatego kończę, bo jeszcze napisałbym za dużo złego. Na koniec jeszcze chciałem zwrócić na jedną sztuczkę Rzeszowa, gdzie nie zapytasz jak jest w Rzeszowie, to każdy ci powie że jest "czysto". Pojęcie to niestety robi się nieaktualne lub inaczej powiedziałbym, że wszędzie staje się normą, więc jak ktoś nie wie co ma odpowiedzieć to mówi: U nas w Rzeszowie to chociaż ładnie i czysto - takie podsumowanie.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: PzD91 » 11 mar 2019, 11:40

Rzeczywiście trudno się z Wami nie zgodzić, bo pod względem sportu i rekreacji to Rzeszów nie prezentuje nic. Ale warto też zwrócić uwagę, że w Rzeszowie nie ma nic w szerokopojętej sferze Kultuy. Po likwidacji przed Ferenca klubu Life, gdzie odbywały się fajne koncerty (prawoskęt był ważniejszy i parking dla lokalnego wirachy) to w Rzeszowie zostały tylko potańcówki dla niewyżytych małolatów jak Feszyn i Pod palmą. Czy coś jest oprócz tego?
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: bartek86 » 11 mar 2019, 12:14

PzD91, wiesz to tylko wyrywek naszej litani. Gdybym chciał szczegółowo rozpisać się co miało być wybudowane, co obiecał prezydent, czego brakuje i gdybym pisał o budynkach oświaty, rekreacji, kultury, rozrywka i kultura to musiałbym chyba znaleźć z 3-4 godziny i napisać esej. Powiem o sobie tak, jestem przykładem osoby, która ponad 5 lat temu pokochała Rzeszów i zamieszkania w nim, a dziś po 5 latach moje zdanie obróciło się o 180 stopni, ponieważ mieszkając tu dostrzegam tysiące utrudnień, kłopotów itp. zwykłego szarego obywatela, a miasto nie robi sobie z tego nic. Nie mam zamiaru znęcać się nad prezydentem, bo prawda jest taka, że nie było wyjścia i był on jedynym kandydatem. Fakt jest taki, że niestety Rzeszów hamuje ostro i pilna jest kroplówka i ostra zmiana kierunku, bo jeszcze 2-3lata temu chcieliście do Lublina porównywać, a tymczasem Lublin uciekł w siną dal, a inne mniejsze ośrodki ostro gonią i przeganiają. Dziś Rzeszów kojarzy mi się z totalnym ignorowaniem obywatela, zerem atrakcji i mega ciągłymi korkami. Już pisałem o tym - stwórzmy z Rzeszowa 250k aglomeracje, podłączajmy wszystkie miejscowości i co dalej? w rankingach będziemy w 10-tce miast i co z tego wynika? przez to podłączanie innych wiosek, Rzeszów zapomniał o swoich starych osiedlach (o ich drogach, chodnikach, budynkach oświaty). Naprawdę żal pisać, bo trzeba by użyć mocnych słów na to co się wyprawia obecnie w mieście. A żeby nie kłamać zobaczcie sobie w obecny budżet miasta - jest duży, a nie ma w nim nic, zero ważnych inwestycji, wg mnie najgorszy budżet od ponad 10lat. To chyba nie przypadek ??? prezydent nagania do osiedlania się w Rzeszowie, dostaje od nas podatki, a w zamian co mamy? po co Rzeszów chce mieć więcej ludzi w statystykach, skoro nie potrafi mi i innym zapewnić żłobka i przedszkola. To są podstawowe nasze wymagania, do kultury, sportu czy rekreacji - lepiej przemilczeć. Można bronić Rzeszów, ale fakty zaczynają temu przeczyć i takich głosów będzie coraz więcej.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: dStan » 11 mar 2019, 13:10

Powiem tak, faktycznie trudno się nie zgodzić z wieloma argumentami "przeciw" tutaj podanymi. Nie jest dobrze, na pewno może być lepiej jeśli chodzi o kulturę i rozrywkę, każdy zdaje sobie z tego sprawę.
Ale zgadzam się również z drugą stroną. Tak jak bystry, uważam, że najpierw trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby, żeby zająć się tymi wyższymi. Rzeszów przez długi czas był w tyle pod wieloma względami, teraz nadgania.
Podzielam też zdanie Arrivala. Niektórzy patrzą chyba tylko na czubek swojego nosa i chcieliby również tam mieć wszystko podstawione. Pisanie, że "w Rzeszowie zostaje wyjście do kina" jest mocnym przegięciem, powiedziałbym nawet że ignorancją. Na szybko, z pamięci i trochę z mapy, miejsca gdzie można szukać rozrywki w Rzeszowie:
Wrotkarnia, parki trampolin (Fly-Park, JumpWorld), ścianki wspinaczkowe, papugarnia, 2 tory kartingowe, raacing symulator, laser tag, salon gier VR, escape roomy, centrum zabaw typu fantazja, kręgielnie, 2 parki linowe, paintball dla dzieci (Malawa Fun Park).
Wystarczy się trochę rozejrzeć zamiast wiecznie narzekać, że skoro nie ma aquaparku to zostaje tylko kino.
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 501
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: ArDomin » 11 mar 2019, 14:28

Strasznie mnie zdołowały te posty, sam widziałem że od paru lat w Rzeszowie jest bardzo źle, ale czytając Wasze posty zwróciłem uwagę na kolejne sprawy - np. fakt że od kilku lat nie wziąłem udziału w żadnym wydarzeniu kulturalnym w Rzeszowie. Straszne jest to jak Ferenc i jego ludzie bezmyślnie zniszczyli Rzeszów i to na dziesięciolecia. To był właśnie ten czas, gdy można było uczynić z Rzeszowa dobre miejsce do życia i ten czas bezpowrotnie zmarnowano.
ArDomin
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 27
Na forum od: 06 mar 2019, 22:47

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: dStan » 11 mar 2019, 14:50

Może trzeba częściowo winy poszukać u siebie a nie zrzucać ją wciąż na innych? Popatrz, mieszkamy niby w tym samym mieście a ja w ciągu ostatniego roku uczestniczyłem w różnych koncertach (hip-hop, jazz, pop, muzyka elektroniczna), byłem w teatrze, na kabarecie, na festiwalu muzycznym, a wcale za "kulturą" jakąś bardzo nie gonię. Skąd ta różnica?
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 501
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: bartek86 » 11 mar 2019, 15:16

Panowie nie ma się co licytować, kto więcej, a kto mniej. Fakt coś tam w Rzeszowie jest, nie zaprzeczam, ale już jako mieszkaniec od kilku lat zaczynam dostrzegać takie problemy. Są flyparki, parki linowe itp, ale przecież nie będziesz codziennie chodził do flyparku albo parku linowego, czy do kolorowego światu. Raz na jakiś czas można pójść, fajnie że to jest tylko jak na miasto 200k oczekuje się troszkę więcej ????
Ja uważam, że:
1. brak wizji włodarzy miasta, a co za tym idzie brak MPZD. Zamiast wymyślić, gdzie dać lodowisko, a gdzie co innego nie robi się tego i powstaje jakiś plan nagle i okazuje się, że na Granicznej nie chcą lodowiska. Nie ma terenów, działek gdzie wiemy co tam będzie planowane, za to dochodzi do sytuacji, że .... zgłasza się deweloper, miasto sprzedaje działkę i kolejny teren zabetonowany
2. gdyby miasto w całym budżecie pomyślało o mieszkańcach to raz w roku można by wykonywać takie inwestycji np
- park wodny - takich to na Rzeszów powinno być i 10 na każde osiedle
- basen/aqapark - bardziej chodzi o rozrywkę, czyli rury itp
- lodowisko - no tutaj to jak przychodzi zima to normalnie wstyd, przychodzi tylko Millenium Hall ze swoim mini mini lodowiskiem.
- porządny park połączony z jakąś atrakcją (jakaś hodowla wiewiórek jak w Rudnej, inne zwierzęta, ptactwo? może jakieś rzadkie okazy roślin) i powolutku to rozbudowywać
- porządna hala sportowa - tutaj aż tak narzekać nie ma co, ale można wiele poprawić
- stadion lekkoatletyczny dla setek dzieci do trenowania. Tutaj można organizować Mistrzostwa Polski, województwa, mistrzostwo szkół i dzieciaków wszystkich kategorii, to jest po prostu obowiązek mieć takie coś. Skok w dal, bieganie, płotki, skok wzwyż, rzut kulą itp.
- stadion sportowy - piłka nożna (są dwie drużyny), popatrzcie na Kielce, Tychy, Stalowa Wola (to Centrum już przepadło). Przecież można organizować finały: Puchar Polski, ME do lat 20, mecze eliminacyjne wszystkich kategorii, mecze towarzyskie, piłka nożna dla kobiet itp, a na koniec oczywiście wszystkie koncerty

Stadion piłkarki jak i stadion lekkoatletyczny mają gigantyczne możliwości. W Lublinie mieli chyba Euro do lat 20, w Kielcach i Tychach chyba mecze towarzyskie kadry A, w innych były zawody krajowe lekkoatletyki. Ja tutaj widzę gigantyczne możliwości z korzyścią dla rzeszowian.

Tak na szybko mi przyszły takie inwestycje, ale pewnie znalazłoby się wiele wiele więcej. Nie są to jakieś kosmiczne i dalekosiężne wizje. Wiele mniejszych miast ma jakie obiekty, organizuje różne imprezy. W Rzeszowie to ostatnio chyba było coś większego z żużla i co roku koncerty na stadionie Stali Rzeszów. Nie musimy wszystkiego budować dużego, żeby poprawiać ego, ale coś średniego jest w zasięgu.

Ktoś chyba jednak czyta to forum hehe:
- Afrykarium w Rzeszowie
http://czytajrzeszow.pl/?id=2753&idd=4&poz=ml0
- Aquapark/termy
http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=3189 ... &pagebl1=0
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Degradacja Rzeszowa

Postautor: pogodynka » 11 mar 2019, 16:49

Hehehe.... na tym forum pod nickami piszą ludzie naprawdę różnych zawodów, często profesjonalnie oceniający poruszane tematy i pisanie (jak to ma w zwyczaju jeden z administratorów), że Ci co chcą godnej zieleni i rekreacji, nie są już (w domyśle) u siebie na wsi, a to jest miasto, więc beton musi być, nikomu oczu nie zamydli... Ludzie myślą, widzą co się dzieje, jeżdżą po świecie oraz innych miastach w Polsce a niektórzy mają więcej niż 20 parę lat, sporo doświadczenia i potrafią rzetelnie ocenić pewne kwestie
pogodynka
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 317
Na forum od: 07 lut 2017, 0:15

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości