Smog

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Smog

Postautor: Duszek » 04 gru 2017, 20:30

Warto założyć taki temat i pisać o pomysłach na ograniczenie zanieczyszczenia w naszym mieście. Zachęcam też do umieszczania zdjęć trucicieli (prywatnych i firm) !!! Żyjemy w XXI wieku, a świadomość mamy chyba z XV !!!
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 547
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Smog

Postautor: Pieczarkowy » 04 gru 2017, 21:53

Yyy... najłatwiej byłoby wyprowadzić się. Smutne, ale prawdziwe - jak są zimowe dni bezwietrzne to otwieranie okna lub wychodzenie na zewnątrz jest tragicznym pomysłem.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 949
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Smog

Postautor: swiety » 04 gru 2017, 22:13

Problem jest bardzo duży, dzisiaj wysiadałem z auta w okolicach ul. Bohaterów, myślałem że zwymiotuje - smród palenia jakiegoś syfu był ogromny.

Co gorsza położenie miasta nie pomaga w przewietrzaniu. Najgorzej jest na terenach położonych najniżej + Drabinianka, Centrum, Słocina, Paderewskiego itd.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2937
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Smog

Postautor: littlemonster » 05 gru 2017, 2:29

Tutaj musi zmienić się mentalność ludzi, a na to nasze społeczeństwo potrzebuje lat. Przeraża mnie, że tak mało osób interesuje zdrowie innych albo nawet ich własne. Nadal panuje przekonanie, że im więcej samochodów tym lepszy status społeczny (?), palenie syfu to chęć pozbycia sie z domu śmieci albo po prostu oszczędzanie na ogrzewaniu. Nie wiem, może pomogłyby (choć trochę) jakieś kampanie społeczne, uświadamianie ludzi.
littlemonster
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 25
Na forum od: 21 sie 2017, 3:02

Re: Smog

Postautor: MarieS » 05 gru 2017, 2:50

Mentalność ludzi, a szczególnie tę słowiańską, przekorną, mogą zmienić jedynie bonifikaty. Problem opalania w piecach grzewczych dosłownie czym się da, nie zlikwiduje się ani karami finansowymi, ani kampaniami społecznymi. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby nagradzanie każdego kto stosuje jak najmniej szkodliwy i wyspecjalizowany do danego pieca materiał opałowy. Np trociny, suche drewno, ewentualnie gaz. Szczerze mówiąc nie wiem jak zlikwidować problem opalania węglem. W jaki sposób można by to osiągnąć? Poprzez dokumentację kontrolną i regularny pomiar wydzielin kominowych analogiczny do tych przeprowadzanych w blokach mieszkalnych, w których istnieje instalacja gazowa. Gospodarstwa spełniające wytyczne i zalecane normy byłyby np zwolnione z określonych opłat podatkowych np. w danym kwartale... Może to zbyt śmiała wizualizacja, ale czy nie tędy właśnie droga do zmian mentalności Polaków? ;)
MarieS
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 12
Na forum od: 23 lip 2017, 1:45

Re: Smog

Postautor: jasiop » 05 gru 2017, 8:38

7 GRUDNIA 2017, (tj. czwartek) godz. 17.00. Budynek A0(nowy) Uniwersytetu Rzeszowskiego.

.... Często bywa, iż informacje o wysokim zanieczyszczeniu powietrza nie docierają tam gdzie powinny, a przede wszystkim do przedszkoli, szkół, mediów czy szpitali. Status informacji o zanieczyszczeniu powietrza w systemie zarządzania kryzysowego wciąż pozostaje niski. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. A jaka sytuacja w tym względzie jest w Rzeszowie ale i okolicy? Co może zrobić na tym obszarze samorząd miasta i czy lub co mogą zrobić sami mieszkańcy?” - pytają. I takie pytania chcą zadać wszystkim, którzy przyjdą na debatę....

https://www.facebook.com/events/1701017509929526/

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... -smog.html
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1435
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Smog

Postautor: Meme » 05 gru 2017, 16:21

Sposobem na pozbycie się dużej części smogu jest uchwała antysmogowa, którą uchwaliły już województwa małopolskie i mazowieckie, a w trakcie jest dolnośląskie.
Meme
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 258
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Smog

Postautor: letowniak » 06 gru 2017, 3:34

MarieS pisze:Mentalność ludzi, a szczególnie tę słowiańską, przekorną, mogą zmienić jedynie bonifikaty. Problem opalania w piecach grzewczych dosłownie czym się da, nie zlikwiduje się ani karami finansowymi, ani kampaniami społecznymi. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby nagradzanie każdego kto stosuje jak najmniej szkodliwy i wyspecjalizowany do danego pieca materiał opałowy. Np trociny, suche drewno, ewentualnie gaz. Szczerze mówiąc nie wiem jak zlikwidować problem opalania węglem. W jaki sposób można by to osiągnąć? Poprzez dokumentację kontrolną i regularny pomiar wydzielin kominowych analogiczny do tych przeprowadzanych w blokach mieszkalnych, w których istnieje instalacja gazowa. Gospodarstwa spełniające wytyczne i zalecane normy byłyby np zwolnione z określonych opłat podatkowych np. w danym kwartale... Może to zbyt śmiała wizualizacja, ale czy nie tędy właśnie droga do zmian mentalności Polaków? ;)

Zawsze jakiś procent ludzi zmienisz, mało tego na Polaków właśnie że działają karty i to najlepiej wysokie ;)
Węgiel wbrew pozorom nie jest taki zły ważne żeby był wysoko kaloryczny wtedy faktycznie daje odpowiednią energię przy użyciu mniejszej ilości spalanego materiału. Niech ludzie przestaną palić śmieci i różne tworzywa które im wpadną w łapy to będzie sukces i to faktycznie wpłynie na zdrowie.

Pierwsze co można zrobić to wprowadzić kaucję na butelki pet! tego ustrojstwa każda rodzina rokrocznie kupuje setki jeśli nie tysiące.
mapa z czujnikami jakości powietrza
https://map.airly.eu/pl/
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 374
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: Smog

Postautor: Duszek » 06 gru 2017, 18:34

Kontrola jakości węgla na składach, nocna taryfa dla gazu, wyposażenie Straży Miejskiej w samochody/przyrządy do pomiaru dymu z kominów i kontrola kotłów, program "kawka" dofinansowanie do zmiany instalacji grzewczych, uświadamianie o szkodliwości w mediach, ulotki, spotkania, imprezy. Ogrzanie domu gazem może być tańsze niż węglem, rozmawiając ze znajomymi jestem tego nawet pewien. Czy to grudzień 2017 czy 1967 ?...
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 547
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Smog

Postautor: Frodo907 » 06 gru 2017, 20:47

Jako http://rowery.rzeszow.pl/smog-vs-rower/ zgłosiliśmy do projektu AVIVA lokalizację nowego czujnika jakości powietrza firmy Airly.
Obecnie czujników w Rzeszowie jest trzy. Jeden należący do WIOŚ, na os. Nowe Miasto, ulica Seniora i dwa do firmy Ailry. Jeden (drugi ogólnie) zamontowany jest na budynku AVIVA na ul. Moniuszki a drugi (trzeci) na ul Rejtana 23 na przeciwko URz.
Mapa z lokalizacją wszystkich czujników z aktualnym stanem jakości powietrza https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.02957&longitude=22.01761&id=2086
Konkurs AVivy, ma regulamin który zakłada prawa do budynku, i podłączenia do sieci energetycznej, stąd nasza proponowana lokalizacja to os. Pobitno, gdzie jeden z naszych sympatyków udostępnił nam prawo do podłączenia.
Proszę o głosy na stronie https://wiemczymoddycham.pl/glosowanie/6b22cfd3-33b2-4270-a449-4ecee2c41a1a

Pokazywanie stanu powietrza to jedna z metod uświadamiania mieszkańców by dbać o swoje i nasze zdrowie zmieniając nawyki palenia byle czym w piecach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość