Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R&D

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R&D

Postautor: voy » 10 wrz 2017, 14:54

Obrazek

Klasyfikacja znaczących rynków biurowych w Polsce zaczyna się od poziomu 150 tysięcy mkw. powierzchni biurowej o czym świadczą dane ze Szczecina i Lublina - odpowiednio 8 i 9 rynku biurowego w Polsce.

Wśród “rozwijających się” rynków biurowych w Polsce jesteśmy najwyżej a powierzchnia biur przekracza 100 tysięcy mkw. Nie ma jednak widoków aby ta powierzchnia zwiększała się dynamicznie tak jak np. w Lublinie, gdzie w budowie jest około 50 tysięcy mkw. nowej przestrzeni biurowej.

Obrazek

Zatrudnienie w centrach usług na poziomie 4,5 tysiąca pracowników jest niewielkie na tle dużych miast (ok. 2% w skali kraju), ale zauważalne w porównaniu z innymi średniakami (Kielcami, Białymstokiem, Olsztynem). 4,5 tysiąca na 77 tysięcy ludności w wieku produkcyjnym mobilnym (18-44 lata, obejmujące osoby zdolne do zmian) daje wynik 5,8% udziału w sektorze BPO/SSC.

Spośród wybranych centrów usług można wymienić: Asseco, BorgWarner, Carlson Wagonlit Travel, Deloitte CE Business Services, G2A, Ideo, Jeppesen, MTU Aero Engines, Nestlé, OPTeam, Pratt & Whitney, SoftSystem, Unicall, UTC Aerospace Systems.

Liczba centrów BPO/SSC w Rzeszowie wynosi 30, to dziesiąty wynik w kraju, podobna liczba w Bydgoszczy (34) i Szczecinie (28). Dwukrotnie więcej jest jednak w Lublinie (60) a w naprawdę dużych ośrodkach przekracza 120.

Rzeszów jest dziewiątym ośrodkiem akademickim w kraju z liczbą studentów szacowaną na 42 tysiące, wyraźnie wyższą niż w Szczecinie (35k) i Bydgoszczy (23k), naturalnie jednak niższą niż w akademickim Lublinie (65k). Spośród dostępnych kierunków około 2500 studiuje kierunki dot. technologii informacyjnych, 1700 podjęła studia językowe, 7000 inżynieryjno-techniczne a 7700 związane z administracją i biznesem.

Spośród nowych najemców w Rzeszowie ulokowała się firma Jeppesen z branży lotniczej.

Szczególnym i w miarę aktualnym źródłem informacji jest raport ABSL:
http://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pl ... l-2017.pdf


Chciałbym rozpocząć tutaj dyskusję na temat powierzchni biurowej; jeśli Rzeszów ma być pojmowany jako miasto dynamicznie rozwijające się to rynek biurowy jest szczególnie ważnym elementem tego rozwoju.

Czy jesteśmy w stanie tutaj stworzyć wspólnymi siłami również statystykę powierzchni biurowej w mieście, który biurowiec ma ile powierzchni biurowej?
voy
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 95
Na forum od: 31 sie 2014, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: flyRZE » 10 wrz 2017, 15:55

W budowie i powiedzmy prawie w budowie:
AK Business Park; pow. ok. 6 tyś m2
Obrazek

Resovia Office; pow. ok. 9 tyś m2
Obrazek
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1308
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 25 lis 2017, 21:38

wydaję mi się że temat na forum lekko zbagatelizowany, aczkolwiek wart kontynuacji i jakiejś rozmowy o nim.

temat rynku biurowego jest niezwykle interesujący pod względem dalszego rozwoju miast. Ostatnio rozmawiałem z ludźmi z pewnej krakowskiej korporacji, którzy jasno wskazali na to, że gdyby nie rozwój korporacji na krakowskim rynku, Kraków nie byłby tak rozwinięty jak jest obecnie (raport to też pokazuje).

Nowe korporacje = nowe połączenia lotnicze = rozwój/wzrost zarobków, liczby wakatów, miejsc parkingowych, mieszkań itp.

Pytanie tylko w jaki sposób te korporacje zachęcić do inwestowania w Rzeszowie

Chciałbym aby to jakoś zostało pchnięte do przodu, a nie było jedynie postem na forum ;)
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 01 lut 2018, 11:51

Od ostatniego postu minęło już kilka miesięcy, tak więc czy pojawiły się/pojawiają jakieś nowe informacje względem nowych inwestycji korporacyjnych w Rzeszowie??

Z tego co wiem to w Jasionce w strefie lotniczej ma powstać nowy oddział Lufthansy, co prawda nie jest to BPO/SSC ale jakaś tam inwestycja jest.

Jak myślicie co można zrobić, aby w większym stopniu zachęcić firmy do inwestowania u nas i jak zwiększyć świadomość ważności tych inwestycji wsród osób decyzyjnych??
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 12 mar 2018, 20:07

Garść ostatnich informacji z rynku biurowego, niestety nic dobrego dla Rzeszowa:

https://www.pb.pl/fujitsu-wybiera-katowice-907696
Obrazek



http://www.propertynews.pl/biura/dewelo ... 62267.html
Obrazek



Dobre perspektywy w wynajmie powierzchni komercyjnych
http://www.propertynews.pl/raporty/ey-p ... 217_1.html



Bardzo fajny raport opisujący obecny stan Rzeszowa pod względem rynku BPO/SSC
https://www.officego.pl/pdf/region/rzeszow
Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 28 mar 2018, 7:29

bogdanoo pisze:wydaję mi się że temat na forum lekko zbagatelizowany, aczkolwiek wart kontynuacji i jakiejś rozmowy o nim.

temat rynku biurowego jest niezwykle interesujący pod względem dalszego rozwoju miast. Ostatnio rozmawiałem z ludźmi z pewnej krakowskiej korporacji, którzy jasno wskazali na to, że gdyby nie rozwój korporacji na krakowskim rynku, Kraków nie byłby tak rozwinięty jak jest obecnie (raport to też pokazuje).

Nowe korporacje = nowe połączenia lotnicze = rozwój/wzrost zarobków, liczby wakatów, miejsc parkingowych, mieszkań itp.

Pytanie tylko w jaki sposób te korporacje zachęcić do inwestowania w Rzeszowie

Chciałbym aby to jakoś zostało pchnięte do przodu, a nie było jedynie postem na forum ;)


Myślę, że inwestycja MTU/Lufthansy jest dużo cenniejsza dla miasta niż przyjście korporacji z BPO/SSC. "Dolina lotnicza" daje stabilne miejsca pracy na lata, kształci się konkretnych fachowców. Co prawda fabryk nie przybywa aż tyle, ale rozwija się to stabilnie, jest ciągły progres, coraz częściej zdarza się, ze powstaje dział R&D, biuro projektowe rozwijające nowe technologie. Napędza nam to ruch na lotnisku, wzrastają możliwości zrobienia kariery, rozwoju itd. W razie kryzysu, jakiś wydarzeń nie ma większego ryzyka. Można powiedzieć, że jest to bardzo stabilny i trwały czynnik rozwoju naszego miasta.

Jeśli chodzi o branże BPO/SSC to nie wiem, czy kiedyś polskie miasta nie przejadą się na tym. Takie korporacje, w razie kłopotów, mogą zwinąć biznes w przeciągu miesiąca. Wypowiadają najem, umowy o pracę i za chwilę są na Ukrainie czy w Rumunii. Zostawiają pracowników, którzy wklepywali faktury albo siedzieli na słuchawkach w call center. Jeśli już korporacja, to taka wiążąca się z lokalnym biznesem, świadcząca jakieś usługi, wspierające procesy biznesowe, analizy itd. To wydaje się mieć większy sens niż firma z 1000 pracowników call center dla klienta francuskiego.

Jakiś niewielki udział BPO/SSC w rzeszowskim rynku pracy jest wskazany, ale wydaje się, że nie ma co rozpaczać że nie chcą do nas masowo przychodzić.
Witek_0000
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 200
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 09 kwie 2018, 10:51

Witek_0000 pisze:
bogdanoo pisze:wydaję mi się że temat na forum lekko zbagatelizowany, aczkolwiek wart kontynuacji i jakiejś rozmowy o nim.

temat rynku biurowego jest niezwykle interesujący pod względem dalszego rozwoju miast. Ostatnio rozmawiałem z ludźmi z pewnej krakowskiej korporacji, którzy jasno wskazali na to, że gdyby nie rozwój korporacji na krakowskim rynku, Kraków nie byłby tak rozwinięty jak jest obecnie (raport to też pokazuje).

Nowe korporacje = nowe połączenia lotnicze = rozwój/wzrost zarobków, liczby wakatów, miejsc parkingowych, mieszkań itp.

Pytanie tylko w jaki sposób te korporacje zachęcić do inwestowania w Rzeszowie

Chciałbym aby to jakoś zostało pchnięte do przodu, a nie było jedynie postem na forum ;)


Myślę, że inwestycja MTU/Lufthansy jest dużo cenniejsza dla miasta niż przyjście korporacji z BPO/SSC. "Dolina lotnicza" daje stabilne miejsca pracy na lata, kształci się konkretnych fachowców. Co prawda fabryk nie przybywa aż tyle, ale rozwija się to stabilnie, jest ciągły progres, coraz częściej zdarza się, ze powstaje dział R&D, biuro projektowe rozwijające nowe technologie. Napędza nam to ruch na lotnisku, wzrastają możliwości zrobienia kariery, rozwoju itd. W razie kryzysu, jakiś wydarzeń nie ma większego ryzyka. Można powiedzieć, że jest to bardzo stabilny i trwały czynnik rozwoju naszego miasta.

Jeśli chodzi o branże BPO/SSC to nie wiem, czy kiedyś polskie miasta nie przejadą się na tym. Takie korporacje, w razie kłopotów, mogą zwinąć biznes w przeciągu miesiąca. Wypowiadają najem, umowy o pracę i za chwilę są na Ukrainie czy w Rumunii. Zostawiają pracowników, którzy wklepywali faktury albo siedzieli na słuchawkach w call center. Jeśli już korporacja, to taka wiążąca się z lokalnym biznesem, świadcząca jakieś usługi, wspierające procesy biznesowe, analizy itd. To wydaje się mieć większy sens niż firma z 1000 pracowników call center dla klienta francuskiego.

Jakiś niewielki udział BPO/SSC w rzeszowskim rynku pracy jest wskazany, ale wydaje się, że nie ma co rozpaczać że nie chcą do nas masowo przychodzić.


Coś na potwierdzenie tego co napisane wyżej:
https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/montow ... 28134.html

- O zmianie modelu ekonomicznego łatwiej jest mówić niż to zrobić - uważa David Marek, główny ekonomista firmy doradczej Deloitte w Pradze. - Gospodarki Europy Środkowej nie wydostaną się z pułapki bycia linią montażową Zachodu dopóki nie zaczną właściwie inwestować w badania i rozwój - dodał.
Witek_0000
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 200
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: bogdanoo » 09 kwie 2018, 12:12

nie przeczę, że SSC jest dla nas "wybawieniem", ale jedynie opcją.

Innowacja jest źródłem napędowym gospodarki, a żeby innowacyjność była obecna jest to rola największych firm - firm z dużym kapitałem, które mogą sobie pozwolić na wydawanie kilkuset mln PLN,EUR na badania. Przykładem może być ASSECO i powstający Asseco Innovation Hub. Jest to koło zamachowe do przyszłych działań.

Niech dolina lotnicza rozwija się jeszcze lepiej niż teraz, bo te inwestycje zachęcają i pokazują innym dużym przedsiębiorstwom, że warto u nas inwestować. Natomiast co do BPO/SSC:

Dyrektor PwC w Rzeszowie w ciekawy sposób opisuje sytuacje dotyczącą BPO/SSC
https://i.imgur.com/3u56PBs.jpg
źródło: oRzeszTy


Dodatkowo brakuje u nas również takich projektów: http://pulsmedycyny.pl/4691383,57582,po ... w-krakowie
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: grizli » 11 kwie 2018, 9:29

Wg mnie sektor BPO/SSC nie powinien być podstawą, ale właśnie opcją, wzmocnieniem biznesu w mieście, jednym z czynników wpływającym na atrakcyjność miasta i przyciągającym nowych mieszkańców oraz kolejne biznesy. Bariera wejścia dla firm BPO/SSC jest bardzo niska i w zasadzie sprowadza się do dostępności dostatecznej ilości potencjalnych pracowników w danym mieście. W Rzeszowie wbrew pozorom nie jest z tym łatwo, chociaż liczbę korporacji BPO/SSC można policzyć na palcach jednej ręki (może i nawet ręki drwala z kilkuletnim doświadczeniem) - przynajmniej osoba spoza branży (jak ja) jest w stanie wymienić tylko 2-3. Na dodatek wśród wystawców na uczelnianych targach pracy z tego co słyszałem spotkać można korporacje z Krakowa, więc firmy z Rzeszowa nie konkurują jedynie same ze sobą. Na nasze szczęście Kraków ostatnio jest kojarzony głównie z bardzo uciążliwym smogiem, co może zniechęcać do wiązania swojej przyszłości z tym miastem, a Rzeszów sukcesywnie zwiększa liczbę mieszkańców, zwiększając tym samym swoją atrakcyjność dla BPO/SSC.
grizli
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 150
Na forum od: 14 maja 2016, 12:48

Re: Rynek biurowy, powierzchnia, perspektywy, BPO/SSC, IT, R

Postautor: Witek_0000 » 12 kwie 2018, 15:56

grizli pisze:... a Rzeszów sukcesywnie zwiększa liczbę mieszkańców, zwiększając tym samym swoją atrakcyjność dla BPO/SSC.


Myślę, że powiększenie miasta powyżej 200 000 mieszkańców, nawet przyłączając z gminą Krasne z odległą Palikówką ma sens, żeby przekroczyć tą granice... i może już nie będziemy odpadać w EXCEL'u na zasadzie "no to pani Kasiu proszę zostawić tylko miasta powyżej 200 tys, w celu podjęcia decyzji gdzie ulokować naszą siedzibę".

Przekraczając 200 000 weszlibyśmy w grupę większych miast:
https://stat.gov.pl/statystyka-regional ... -ludnosci/
a Radom, Sosnowiec czy Toruń, które byłyby jeszcze przed nami nie kojarzą się dobrze ;)
Witek_0000
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 200
Na forum od: 24 mar 2015, 14:02

Następna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości