Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: maks » 01 gru 2016, 8:04

Kopiec Konfederatów Barskich ożyje. Będzie plan zagospodarowania terenu.

Zarośnięty, zaniedbany, już wkrótce może stać się popularnym miejscem na spacery. Mowa o rzeszowskim kopcu Konfederatów Barskich. W grudniu minie termin składania wniosków do planu miejscowego zagospodarowania terenu, który obejmuje kopiec. Rada Osiedla Pobitno już zapowiada, że taki wniosek złoży. Chce, by kopiec był nie tylko miejscem wypoczynku, ale też historyczną atrakcją miasta.

Kopiec Konfederatów Barskich to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Rzeszowa. Dawniej znane było jako Kopiec Tatarski lub Tatarska Góra, co może świadczyć o tym, że kopiec był kurhanem jednej z kultur prehistorycznych. Jeszcze inni badacze uważają, że jest pozostałością średniowiecznego ruskiego grodziska. Jego obecny kształt wiąże się z historycznym wydarzeniem - to tu w 1769 roku konfederaci barscy stoczyli walkę z wojskami rosyjskimi. Na pamiątkę wydarzenia nadsypano zniszczone wzniesienie i nadano mu obecną nazwę.

Niestety, kopiec jest w opłakanym stanie. Zarośnięty niemal dwumetrowymi krzakami i trawą, zaśmiecony. Brakuje porządnej ścieżki, która prowadziłaby na wzniesienie. Pytanie, co zrobić z kopcem pojawiało się wiele razy na sesjach rady miasta. Głównym problemem był brak planu miejscowego dla tego obszaru.

Nadzieja pojawiła się w lipcu, kiedy radni zadecydowali o rozpoczęciu prac nad planem zagospodarowania dla 58 ha pomiędzy ulicami: Ciepłowniczą, Załęską, Spółdzielczą, a także w rejonie ul. Traugutta i nad rzeką Wisłok.

Termin składania wniosków do planu mija 23 grudnia. Taki wniosek na pewno złoży Rada Osiedla Pobitno. Jej członkowie mają mnóstwo pomysłów, jak wykorzystać kopiec. - Przede wszystkim trzeba go wykarczować, oczyścić ze śmieci. Chcemy, by prowadziła do niego ścieżka rowerowa, która teraz kończy się na wysokości rzeki Młynówki - mówi Adam Napiórkowski, przewodniczący Rady Osiedla Pobitno.

Zarówno jemu, jak i mieszkańcom osiedla marzy się tu teren rekreacyjny, na wzór Lisiej Góry - z oświetlonymi alejkami, ławeczkami, punktem widokowym na szczycie.

Oprócz walorów estetycznych kopiec mógłby też pełnić funkcję ciekawostki historycznej. Jak opowiada Napiórkowski, teren dzisiejszego osiedla Pobitno jest bardzo ciekawy pod względem archeologicznym. Odnaleziono tu m.in. wyroby z brązu: siekierki, naramienniki i bransolety. W 2003 roku w pobliżu odkryto osadę sprzed czterech tysięcy lat. - Być może uda nam się nawiązać współpracę z pracownikami archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, by pomogli nam określić najważniejsze miejsca, jakoś je wypunktować. Tak, żeby ludzie, którzy przyjdą tu na spacer poznali historię tego miejsca, wiedzieli, że przed wiekami ktoś tu żył - mówi Napiórkowski.

- Na szczycie wzniesienia niegdyś znajdowała się tablica upamiętniająca bitwę z 1769 roku. Niestety, zaginęła. Być może uda się ją znaleźć przy dokładnym oczyszczeniu terenu - dodaje przewodniczący.

Członkowie Rady Osiedla Pobitno zamierzają teraz spotkać się i przedyskutować plan zagospodarowania kopca. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia. Adam Napiórkowski podkreśla, że rada już jest odpowiednio przygotowana do tematu.

- To dzięki panu Kazimierzowi Walatowi, który należy do naszej rady. Jeszcze przed lipcową sesją poszedł w teren, wyciągnął mapy, przygotował nas do dyskusji z miastem - opowiada przewodniczący. Prawo do głosu w sprawie wniosku będą mieć także mieszkańcy osiedla.

Gazeta Rzeszów
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1338
Na forum od: 25 gru 2014, 20:47

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 16 lut 2017, 16:11

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... rskie.html


RZESZÓW. Nowe boisko powstanie przy ul. Rejtana, na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.

W ostatnich tygodniach miasto poszukuje firmy, która będzie odpowiedzialna za realizację prac. Wyłoniony drogą przetargową wykonawca zajmie się zarówno sporządzeniem dokumentacji w postaci programu funkcjonalno-użytkowego, jak także pracami budowlanymi.

Do wykonania w ramach zadania jest boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej. Na obiekcie będą zamontowane piłkochwyty. Teren zostanie oświetlony.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4646
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 20 lut 2017, 16:16

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... montu.html


RZESZÓW. Przeprowadzone zostaną roboty budowlane polegające na modernizacji podwieszonej kładki dla pieszych znajdującej się nad rzeką Wisłok.

Kładka prowadzi od ul. Podwisłocze do Bulwarów. W ramach planowanych prac niezbędne jest rozebranie chodnika oraz ogrodzeń, oczyszczenie przeprawy oraz pomalowanie a także naprawienie nawierzchni obiektu.

Na chwilę obecną przyjmowane są oferty od firm chętnych wykonać zadanie. Propozycje przedsiębiorstwa mogą składać do 7 marca.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4646
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 21 lut 2017, 15:22

http://rzeszow-news.pl/kladka-rzeszowsk ... z-milosci/


Drewniana kładka pieszo-rowerowa łącząca bulwary z ul. Podwisłocze w Rzeszowie zyska nowy drewniany pomost oraz balustrady.

Ratusz zdecydował, że kładka zostanie wyremontowana. – Ostatnie prace konserwacyjne na tym moście wykonywane były kilka lat temu, dlatego konieczne jest, aby odświeżyć i naprawić usterki, które na przestrzeni tych kilku lat się pojawiły – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Dlatego ratusz ogłosił przetarg na wykonawcę remontu kładki. Firmy mogą składać oferty do 7 marca. Zakres prac, które będzie trzeba wykonać, obejmuje rozbiórkę drewnianego pomostu i utylizację pozyskanego materiału oraz ułożenie nowej nawierzchni mostu z modrzewiowego frezowanego drewna.

W skład prac rewitalizacyjnych wejdzie również wymiana, czyszczenie oraz malowanie elementów, które stanowią wypełnienie balustrad.

– Po wyłonieniu wykonawcy dowiemy się, ile będzie kosztowała konserwacja mostu – wyjaśnia Chłodnicki, dodając, że ratusz chce, aby prace zostały wykonane na przestrzeni miesiąca.

Wraz z odnowieniem kładki znikną również „kłódki miłości”, które zakochani chętnie wpinali w przeprawę.http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... emontowana


Kładka przebiegająca na Wisłokiem łączy Bulwary z ul. Podwisłocze. O jej remoncie mówiono od jakiegoś czasu. Co jak co, ale ten naprawdę by się jej przydał.

I decyzja w końcu zapadła. Miasto ogłosiło już przetarg na wykonawcę robót.

A co zostanie wykonane w ramach remontu?

Przede wszystkim zostanie odnowiona i pomalowana stalowa konstrukcja kładki. Wymienione zostaną siatki, które stanowią wypełnienie balustrad na schodach i pochylniach. Rozebrany też zostanie stary drewniany chodnik. Zastąpiony będzie nowym, z drewna modrzewiowego. Odczyszczone zostaną również wszystkie powierzchnie betonowe, które później zostaną zakonserwowane specjalną farbą antygraffiti. Konserwacji poddane będą też liny.

Termin składania ofert mija 7 marca.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4646
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: maks » 22 lut 2017, 18:20

Remont szykowany na wiosnę oznacza, że przez kilka tygodni kładka na Wisłoku będzie zamknięta.


http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,11817628/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1338
Na forum od: 25 gru 2014, 20:47

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 08 mar 2017, 18:52

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... arach.html


RZESZÓW. W planach miasta jest modernizacja podwieszonej kładki dla pieszych nad Wisłokiem. Już otwarto koperty firm startujących w przetargu. Kto wykona inwestycję?

Przeprawa prowadzi od ul. Podwisłocze do Bulwarów. W ramach planowanych prac niezbędne jest rozebranie chodnika i ogrodzenia, oczyszczenie kładki, przemalowanie i naprawa nawierzchni.

Chętni podjąć się remontu obiektu mogli składać swoje propozycje do 7 marca. Wczoraj zapoznano się z propozycjami uczestników przetargu.

Za kwotę 191 781 zł prace na kładce oferuje wykonać Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Remontpiec z Rzeszowa oraz za 298 361 zł Zakład Usługowo-Handlowy Dynamic z województwa małopolskiego.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4646
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 08 mar 2017, 19:02

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... nozna.html


RZESZÓW. Kilka tygodni trwały poszukiwania firmy, która przygotuje program funkcjonalno-użytkowy wraz z koncepcją prac oraz wykonaniem nowego boiska, jakie planowane jest przy al. Rejtana.

Boisko przeznaczone będzie do gry w piłkę nożną. Będzie miało nawierzchnię z trawy syntetycznej, zostanie odpowiednio oświetlone i wyposażone.

Obiekt powstanie na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Wykonawcę już znamy. Do przetargu stanęło siedem firm, z czego najbardziej korzystna cenowo okazała się propozycja przedsiębiorstwa APIS Polska Sp. z o.o. z Jarosławia.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4646
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: Sindus » 10 mar 2017, 16:43

Nowe ławki . Obrazek
Awatar użytkownika
Sindus
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 856
Na forum od: 02 wrz 2015, 8:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 01 kwie 2017, 9:20

http://supernowosci24.pl/kladka-na-wisloku-do-remontu/


RZESZÓW. Wkrótce remontu doczeka się wisząca kładka prowadząca z Bulwarów do ul. Podwisłocze na osiedlu Nowe Miasto.

Wyremontować chcą ją dwie firmy. Jedna z nich złożyła ofertę na prawie 200 tys. zł, a druga o 100 tys. więcej. Najprawdopodobniej miasto wybierze tę tańszą. Jeżeli szybko zostanie podpisana umowa, to prace rozpoczną się jeszcze w kwietniu.
Przede wszystkim zostanie wymieniona drewniana nawierzchnia. Kładka będzie zamknięta całkowicie na 3,5 miesiąca, dlatego też rowerzyści i piesi na co dzień korzystający z kładki będą musieli wybrać sobie inny sposób przedostania się przez Wisłok. Jednym z nich jest przejście mostem Karpackim, czyli zaporą. Inną drogą jest przejście przez most Zamkowy.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4646
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: gragar » 07 kwie 2017, 13:21

A co słychać w sprawie motylarni i mini ZOO o którym kiedyś się mówiło. Czyżby zaniechano planów???
gaga
gragar
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 143
Na forum od: 16 lut 2016, 19:21

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość