Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: tomeke123 » 10 lis 2023, 21:53

Cześć,

jestem z podkarpacia, ale z miasta kilkadziesiąt km od Rzeszowa i zastanawiałem się, dlaczego i skąd ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa, skoro np. w Katowicach jest dużo więcej pracy i mieszkania są tańsze. Jak to wygląda u Waszych znajomych?

Mieszkałem też przez 15 lat w innych miastach w Polsce B i Polsce A, więc mam pewne porównanie.

Dzięki za info
Pozdrawiam
tomeke123
Świeżak
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2023, 21:49

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: PanKrzychu » 10 lis 2023, 22:15

Ja dopiero planuję się przeprowadzić, ale kilku znajomych już to zrobiło i powody w większości te same:

-jesteśmy z ościennych gmin, więc znamy Rzeszów na wylot
-pozostajemy blisko, nie ma problemu ze spotykaniem się z rodziną czy znajomymi
-w większości przypadków nie ma problemów z pracą
-Rzeszów jest na tyle duży, żeby "wszystko" tu było. Z rzeczy, których nie ma (np. aquapark) nie korzysta się na co dzień, więc można się przejechać do innego miasta
-Rzeszów jest na tyle mały, że nie czuje się efektu przytłoczenia miastem, jak to bywa w Warszawie czy Krakowie. Wszędzie blisko tak naprawdę.
-czasem jest to związane np. z partnerem/partnerką, która wciąż studiuje w Rzeszowie

Ogólnie jak przelecę w myślach po znajomych, to w większości gdzie ktoś studiował, tam został po studiach. Są tacy, co pojechali do Łodzi, Wrocławia, Gdańska czy Krakowa, ale większość została studiować w Rzeszowie i tu teraz mieszka.
PanKrzychu
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 185
Na forum od: 07 paź 2021, 0:57

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: Reequss » 11 lis 2023, 12:32

Przeprowadziłem się do Rzeszowa 6/7 lat temu z rodzinnego miasta Jasła oddalonego o około 60km. Z moich obserwacji mogę śmiało ocenić że przez te lata Rzeszów ciągle się rozwijał rosły wieżowce i nowe osiedla. Miasto nie jest przesadnie duże, ale wszystko w nim jest co trzeba (jeśli chodzi o rozrywkę mógłby być np: aquapark i lodowisko kryte), myślę że również Rzeszów potrzebuje budowy nowych dróg i przebudowy skrzyżowań mam na myśli przede wszystkim rondo Pobitno, skrzyżowanie Powstańców Wwa i Kwiatkowskiego, oraz budowy południowej obwodnicy itp. Są to aspekty do rozwiązania, wynikające często z dynamicznego rozwoju miasta i przybywających tu ludzi.

Jeśli chodzi o województwo podkarpackie Rzeszów nie ma sobie równych w tym okręgu, a myślę że większość po zmianie miejsca zamieszkania mimo wszystko czasem chciałaby odwiedzić rodzinne strony. Wówczas można dojechać bardzo szybko nie tracąc całego dnia na podróż. Rzeszów jak każde miasto ma swoje plusy i minusy, ale w mojej ocenie plusów jest znacznie więcej niż minusów co czyni to miasto przyjaznym do życia.

Będąc w rodzinnych stronach widzę różnice, mianowicie mocna stagnacja, wyludnianie się, brak nowych miejsc pracy, z rzeczy które się najmocniej rozbudowują to zdecydowanie cmentarze. Podróżując trochę po kraju przestałbym Polskę dzielić na Wschód i Zachód, czyli typową Polskę A i B, a znacznie mocniej odczuwam różnicę pomiędzy miastami wojewódzkimi, a innymi miastami satelitami w województwie zwłaszcza dotyczy to miast małych.

Bardzo dużo osób, które poznałem przebywając w tym mieście od lat są to ludzie, którzy przybyli do stolicy województwa na studia, za praca itp. i postanowili osiedlić się w Rzeszowie, sam do tej grupy należę. Myślę że przed tym miastem jeszcze dużo dobrego pod względem rozwoju infrastruktury, oraz przyciągnięcia dużych inwestycji zagranicznych, które wygenerują nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Co znów będzie powodowało przypływ młodych ludzi z ościennych miejscowości, a jak wiemy młode społeczeństwo jest kołem zamachowym dla rozwoju i nowych innowacji.

Reasumując w mieście jest i będzie zawsze dużo do zrobienia są inwestycje bardziej pilne i te mniej, ale również potrzebne Rzeszów nie jest miastem pozbawionym wad, bo takie nie istnieją. Ma swoje mocne strony, które zwłaszcza przez byłego prezydenta rządzącego miastem niemal 20 lat były kartą przetargową żeby stolica regionu się tak bardzo rozwinęła. Wszystko w rękach obecnych władz, żeby rozwój kontynuować, a miasto uczynić jeszcze przyjaźniejszym dla mieszkańców.
Reequss
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 17
Na forum od: 06 sty 2018, 13:42

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: tomeke123 » 12 lis 2023, 15:00

"przez te lata Rzeszów ciągle się rozwijał" <-- ok, ale inne miasta (wojewódzkie) w Polsce też się rozwijały. Nawet moja mała rodzinną miejscowość w podkarpackim to też się "rozwinęła" tzn. jest więcej galerii itp. Pytanie tylko w jaki sposób Rzeszów się rozwinął? Bo nie słyszałem, żeby w Rzeszowie swoją siedzibę otworzył np. Google, Amazon, Apple, Microsoft, Intel, IBM, Siemens, Tesla, VW, KPMG, Nokia, Samsung itp.
Mógłbyś napisać jakie duże międzynarodowe korporacje otworzyły siedziby w Rzeszowie?
tomeke123
Świeżak
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2023, 21:49

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: Arrival » 12 lis 2023, 19:29

Według jakiej teorii obecność wielkich korporacji w mieście jest oznaką rozwoju?
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: Reequss » 12 lis 2023, 20:50

"Boeing, amerykański koncern lotniczy, otworzy w Rzeszowie swoje biuro. Wynajął prawie 6600 m kw. w budynku SkyRes."

Źródło: https://rzeszow-news.pl/boeing-wchodzi- ... nie-biura/

Myślę, że obecność największych na świecie korporacji nie wpływa znacząco na jakość życia w mieście, równie ważne są nieco mniejsze, aczkolwiek znaczące na rynku firmy typu Asseco Poland. Które dają pracę wykształconym młodym ludziom i możliwość godnego zarobku. Mimo to w mieście jest dużo do zrobienia i władze powinny walczyć o przyciągnięcie inwestorów ;)

A co do małych miejscowości ciężko tam o większy rozwój bo jestem przekonany że miejscowość o której mówisz na pewno się wyludnia taka jest niestety demografia Polski kraj sie wyludnia. Rzeszów należy do bardzo małego grona miast gdzie ilość mieszkańców rośnie, a miasto żyje.
Reequss
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 17
Na forum od: 06 sty 2018, 13:42

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: tomeke123 » 13 lis 2023, 1:11

"Według jakiej teorii obecność wielkich korporacji w mieście jest oznaką rozwoju?" <-- Uważasz, że praca dla polskiego Janusza biznesu za minimalna jest oznaką rozwoju (jakiegokolwiek) miasta?
tomeke123
Świeżak
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2023, 21:49

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: Doniek » 13 lis 2023, 7:49

Czym się różni praca za minimalną od polskiego Janusza, od zagranicznego korpo szczura biznesu? Korpo gadką? Przecież nie z miłości do regionu, a ze względu taniej siły roboczej tu się otwiera firmy.
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1371
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: tomeke123 » 13 lis 2023, 10:21

"Czym się różni praca za minimalną od polskiego Janusza, od zagranicznego korpo szczura biznesu?" <-- tym, że jak na mieście jest kilkanaście albo kilkadziesiąt dużych firm, a każda zatrudnia 1 tys. ludzi lub więcej, to nie mogą płacić minimalna jak polski Janusz biznesu, bo ludzie pójdą do innych firm.
tomeke123
Świeżak
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2023, 21:49

Re: Dlaczego ludzie przeprowadzają się do Rzeszowa?

Postautor: Arrival » 13 lis 2023, 10:34

No ale to mówimy o pracy czy o rozwoju miasta bo się gubię. Miasto może być fajne i rozwinięte bez udziału wielkich korporacji.
Masz np. w Hiszpanii wiele miast, które mają bardzo wysoką jakość życia i poziom rozwoju, a nie ma w nich wieżowców z posadzonymi na krzesłach trybikami korpo.

Praca to tylko wąski element całej układanki. Pensja podobnie. Wolę w Rzeszowie za 10k niż w Warszawie za 20k.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości