Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Glover » 22 gru 2014, 22:16

Myślę, że w tym dziale nie powinno zabraknąć tematu o tym jak o nas piszą w Polsce a może kiedyś i... na świecie :roll:

Na początek wrzucam artykuł z 9.12.2014
http://www.outsourcingportal.pl/pl/walo ... torow.html

Rzeszów to największe miasto południowo-wschodniej Polski, stolica województwa podkarpackiego oraz centrum Rzeszowskiego Obszaru Metropolitarnego. Siedziba władz samorządowych i wojewódzkich, instytucji rządowych oraz sądowniczych. Stanowi centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne i rekreacyjne południowo-wschodniej Polski. Pełni funkcję ważnego ośrodka przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, handlowego, budowlanego i usługowego. Jest dynamicznie rozwijającym się miastem młodych i przedsiębiorczych ludzi.

W Rzeszowie krzyżują się trakty drogowe: autostrada A-4, zapewniająca dogodne połączenie sieci dróg Europy Zachodniej z Ukrainą, w ramach III Korytarza Paneuropejskiego oraz międzynarodowa trasa E-40 Drezno – Kijów. Drogi krajowe nr 9 i 19, umożliwiają najkrótsze połączenie krajów skandynawskich i nadbałtyckich z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Przez Rzeszów przebiega magistrala kolejowa E-30 z Zachodu na Wschód o międzynarodowym znaczeniu gospodarczym. Dużym atutem Rzeszowa jest Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, dysponujący drugim w Polsce pod względem długości pasem startowym. Lotnisko wykonuje usługi przewozowe cargo, w ramach których obsługiwane są największe na świecie samoloty.

W mieście działa ponad 22 tys. przedsiębiorstw, obsługiwanych przez ponad 800 instytucji finansowych i okołobiznesowych. Głównymi gałęziami przemysłu Rzeszowa są: lotnictwo, informatyka i elektronika. W mieście rozwija się również przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, elektromaszynowy oraz przemysł związany z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki korzystnemu położeniu województwa podkarpackiego Rzeszów stał się ponadto centrum handlowym, hurtowym i magazynowym dla przedsiębiorców z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Miasto posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci handlowych w Polsce. Największy pracodawca Rzeszowa WSK „PZL-Rzeszów”, producent silników lotniczych, to awangarda technologicznego rozwoju regionu. Głównym udziałowcem przedsiębiorstwa jest od kilku lat United Technologies Corporation, światowy potentat w produkcji wyrobów dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego, dostawca silników do samolotów odrzutowych.

Rzeszów – Miasto przyjazne dla inwestorów

Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” powołana w 2004 r. skupia obecnie ponad 112 przedsiębiorstw i ośrodków badawczych z regionu południowo-wschodniej Polski. Przedsiębiorstwa te dostarczają 90% polskiej produkcji w przemyśle lotniczym. W Rzeszowie swoją główną siedzibę ma Asseco Poland SA – największa firma informatyczna w Polsce i jedna z największych w Europie. Inne znaczące firmy Rzeszowa to: ALIMA-GERBER S.A., produkująca soki i odżywki dla dzieci i niemowląt, która jest obecnie częścią grupy Nestlé oraz producenci farmaceutyków: ICN-Polfa RZESZÓW S.A. – działająca w korporacji VALEANT oraz SANOFI-AVENTIS.

Ważnymi przedsiębiorstwami są: ZELMER, działający w grupie BOSCH – producent sprzętu gospodarstwa domowego, a także największy producent folii MARMA POLSKIE FOLIE, czy firma POLIMARKY, specjalizująca się w przetwórstwie chemicznym oraz D.A. GLASS – europejski lider chemicznej obróbki szkła. W celu stworzenia dogodnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, w Rzeszowie zostały utworzone trzy podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej „Euro-Park Mielec”. Specjalna podstrefa „Rzeszów-Dworzysko”, obejmuje tereny dzielnicy Rzeszów-Przybyszówka oraz gmin: Świlcza i Głogów Małopolski z docelowym obszarem funkcjonalnym 450 ha. W strefie tej inwestuje już holenderska firma logistyczna Raben. W podstrefie zlokalizowanej na terenach WSK-Rzeszów powstało inżynieryjne centrum badawczo-rozwojowe Pratt & Whitney Aeropower Rzeszów (dawniej Hamilton Sundstrand). W zakładzie produkowane są silniki lotnicze i podzespoły dla takich firm jak: Airbus, Boeing i Embraer. Kompleks inżynieryjno-produkcyjny Pratt & Whitney Aeropower Rzeszów obejmuje również centrum napraw produktów dostarczanych do ponad 200 linii lotniczych na świecie.

Celem wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych utworzony został Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS. Przykładem zainteresowania inwestowaniem w obrębie Parku jest firma MTU AeroEngines Polska, wiodący producent silników lotniczych i podzespołów napędowych dla lotnictwa cywilnego, który otworzył zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe. Kolejni inwestorzy to: Borg Warner Turbo Systems – światowy potentat w produkcji turbosprężarek, Goodrich Aerospace Poland Sp. z o. o. – producent części do samolotów, oferujący swoje usługi producentom silników, liniom lotniczym oraz wojsku, firma VAC AERO Sp. z o. o. – specjalizująca się w działalności usługowej w zakresie lotniczych procesów specjalnych, OPTeam S.A. – doświadczony producent oprogramowania i systemów informatycznych, Heli-One – firma serwisująca helikoptery, McBraida – producent wysokoprecyzyjnych elementów do silników lotniczych oraz innych komponentów dla przemysłu lotniczego.

Rzeszów – Miasto przyjazne dla inwestorów

W ramach PPN-T został utworzony Inkubator Technologiczny, którego zadaniem jest tworzenie miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem wysokich technologii z branży lotniczej, informatycznej, elektromaszynowej, biotechnologicznej i chemicznej. Rzeszów jest siedzibą wielu klastrów, takich jak: wymieniona wcześniej „Dolina Lotnicza”, „Informatyka Podkarpacka”, „Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej”, klaster „Poligen” skupiający instytucje zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Miasto Rzeszów tworząc korzystną atmosferę do inwestowania, stosuje system ulg podatkowych. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na inwestycję w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, może liczyć na wysokie zwolnienia w podatku dochodowym.

Prawdziwym bogactwem Rzeszowa są młodzi ludzie. Rzeszów to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce (ponad 60 tys. studentów na 60 kierunkach). Według ostatnich badań Eurostatu, Rzeszów jest liderem w Europie pod względem liczby studentów, bowiem na 1000 mieszkańców przypada ich aż 353. Rzeszowskie uczelnie zapewniają wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową oraz nowoczesną bazę lokalową. Politechnika Rzeszowska kształci na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Uniwersytet Rzeszowski oferuje innowacyjne kierunki kształcenia, m. in. w Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz w Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to druga w Europie i jedyna w Polsce uczelnia oferująca anglojęzyczne studia na kierunku zarządzanie ruchem lotniskowym. W należącym do niej Centrum Edukacji Międzynarodowej funkcjonuje Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Rzeczywistości Wirtualnej. Szkoły średnie i uczelnie wyższe współpracują z największymi zakładami pracy, m. in. WSK Rzeszów, UTC Aerospace Systems, MTU, Borg Warner, Asseco Poland, IDEO, Mercedes, czy Volkswagen. Dzięki tej współpracy powstają centra praktycznego kształcenia młodzieży. W specjalistycznych raportach Rzeszów jest określany jako miasto, które ma wysoką dostępność wykwalifikowanych pracowników.
Glover
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 88
Na forum od: 24 lis 2014, 13:03
Lokalizacja: Słocina

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Glover » 22 gru 2014, 22:33

A tu jeszcze jeden ciekawy artykuł - wywiad z tego portalu - 12.11.2014:
http://www.outsourcingportal.pl/pl/ludz ... cingu.html

Rzeszów wzmacnia swoją pozycję na polskiej mapie outsourcingu


Wiktor Doktór (Pro Progressio): Panie Prezydencie, zacznijmy od niewygodnego pytania – jakie w tej chwili przed Rzeszowem stoją największe wyzwania w zakresie sektora BPO?

Tadeusz Ferenc RzeszówTadeusz Ferenc: Witam serdecznie Panie Wiktorze. Dostrzegamy w Rzeszowie olbrzymi potencjał tkwiący w outsourcingu. Największym wyzwaniem dla Rzeszowa jest zaistnienie w świadomości firm z sektora BPO/SSC/ITO jako miasta spełniającego ich oczekiwania oraz gotowego, aby ulokować w nim swój biznes. W bieżącym roku utworzone zostało Biuro Obsługi Inwestora, którego zadaniem jest kompleksowa pomoc dla inwestorów chcących uruchomić swoją działalność w naszym mieście. Obecnie jesteśmy w trakcie wdrażania strategii promocji gospodarczej skierowanej do firm z sektora outsourcingu. Przygotowujemy „pakiety korzyści” mające zachęcić do inwestowania w stolicy Podkarpacia, opracowujemy wspólnie z uczelniami plany kształcenia pracowników dla firm z tego sektora. Niezmiernie istotny w kontekście przyciągania nowych inwestorów z sektora BPO/SSC/ITO do Rzeszowa jest dynamiczny rozwój lokalnego rynku nieruchomości biurowych, szczególnie nowoczesnych, wielopowierzchniowych biurowców klasy A, spełniających najwyższe międzynarodowe kryteria techniczne oraz standardy ekologiczne.

WD: Rzeszów, to lokalizacja sąsiadująca z Krakowem, kolebką outsourcingu w Polsce. Jak widać Katowice dzięki bliskiemu sąsiedztwu Krakowa mocno zyskały. Czy myśli Pan, że podobnie będzie z Rzeszowem?

TF: Jestem przekonany, że Rzeszów skorzysta na bliskim sąsiedztwie Krakowa. Odległość dzieląca oba miasta znacznie się zmniejszyła po oddaniu do użytku pod koniec października br. całości odcinka autostrady A-4 na trasie Kraków-Rzeszów. Dzisiaj czas podróży samochodem to niespełna półtorej godziny. Jak powszechnie wiadomo Kraków jest jedną z kluczowych destynacji firm outsourcingowych w Europie. Odnoszę wrażenie, iż sektor usług wspólnych dla biznesu w Krakowie powoli nasyca się. Naturalnym wydaje się poszukiwanie przez potencjalnych inwestorów nowych lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie grodu nad Wisłą. W coraz większej liczbie specjalistycznych raportów branżowych Rzeszów określany jest mianem miasta o dużym potencjale, będącym atrakcyjnym punktem na mapie Polski dla sektora outsourcingowego. Miasto posiada dogodne warunki lokalizacyjno-kadrowe, co w mojej opinii w perspektywie czasu z całą pewnością zaowocuje napływem nowych inwestorów z sektora BPO/SSC/ITO czy R&D.

WD: Inwestorzy z sektora BPO zanim podejmą decyzję o ulokowaniu swoich centrów operacyjnych w wybranym mieście sprawdzają wiele czynników, wśród których są między innymi kadry i nowoczesna powierzchnia biurowa. Zacznijmy od kadr – ile w Rzeszowie jest uczelni wyższych i jakie kierunki są na nich dominujące?

TF: W Rzeszowie funkcjonuje 9 uczelni wyższych, na których obecnie wiedzę zdobywa ponad 60 000 studentów. Niezmiernie istotne jest w tym miejscu podkreślenie faktu, iż zgodnie z niedawnymi badaniami Eurostatu, Rzeszów jest europejskim liderem pod względem liczby studentów w stosunku do liczby mieszkańców miasta, gdzie na 1 000 mieszkańców przypada aż 353 studentów. Prym wśród rzeszowskich uczelni wiodą Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Niewątpliwie najpopularniejszymi kierunkami studiów w Rzeszowie są informatyka, ekonomia, finanse i rachunkowość, logistyka i prawo. Dużym zainteresowaniem cieszy się również filologia angielska, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz budownictwo. Warto w tym miejscu podkreślić, iż rzeszowskie uczelnie nieustannie dostosowują swój program kształcenia do bieżącej koniunktury rynkowej w kraju. Politechnika Rzeszowska kształci pilotów lotnictwa cywilnego, oferuje studia na kierunku kosmonautyka. Uniwersytet Rzeszowski oferuje innowacyjne kierunki kształcenia, m. in. w Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz w Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii. W bieżącym roku na Uniwersytecie Rzeszowskim uruchomiono również medycynę. W Wyższej Szkole Prawa i Administracji znajduje się najnowocześniejsze w Polsce laboratorium kryminalistyki oraz strzelnica elektroniczna. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania to druga w Europie i jedyna w Polce uczelnia oferująca anglojęzyczne studia na kierunku „zarządzanie ruchem lotniskowym”. W należącym do niej Centrum Edukacji Międzynarodowej funkcjonuje Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Rzeczywistości Wirtualnej wyposażone w jaskinię 3D oraz laboratorium symulujące giełdę. Rzeszowskie uczelnie gwarantują studentom wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową, jak również nowoczesną i profesjonalnie wyposażoną bazę lokalową. Ponadto uczelnie deklarują chęć uruchomienia nowych kierunków nauczania, dedykowanych stricte potrzebom sektora outsourcingowego.

WD: Wróćmy w takim razie do powierzchni biurowych. Czy Rzeszów może zaoferować nowoczesne powierzchnie biurowe? O ile nam wiadomo, nie ma tu obecnych wielkich międzynarodowych deweloperów. Czy lokalni deweloperzy mają w swojej ofercie biura dla branży BPO?

TF: Na rzeszowskim rynku nieruchomości komercyjnych prym wiodą lokalni deweloperzy. Zbliżający się rok 2015 będzie dla miasta rokiem przełomowym. Spółka DevelopRes, jeden z najprężniej działających deweloperów w Rzeszowie planuje na połowę przyszłego roku finalizację nowoczesnego wielkopowierzchniowego budynku biurowego klasy A „SkyRes Warszawska”, oferującego potencjalnym inwestorom blisko 20 000 m² powierzchni biurowych w najwyższym standardzie. Powstaje duży kompleks „Capital Towers”, który oferował będzie 65 000 m² powierzchni biurowo-handlowo-hotelowej. Na dzień dzisiejszy najnowocześniejsze obiekty biurowe w mieście, które spełniają wymogi klasy A to „Karowa Office” oraz „City Center”. Obecnie w Rzeszowie nie brakuje również budynków biurowych klasy B i B+, wśród których wymienić należy: „Center Park”, „Capital Park”, „Conres”, „Panorama” oraz „Plaza”. Co istotne, potencjał stolicy Podkarpacia w sektorach BPO/SSC/IT dostrzegają również działający na rynku lokalnym przedsiębiorcy, którzy planują w najbliższym czasie realizację kolejnych nowoczesnych wielkopowierzchniowych biurowców klasy A i B+.

WD: Rzeszów to kolebka dwóch sektorów lotniczego i IT. Mając na względzie te dwa sektory, czy według Pana inwestycje BPO w Rzeszowie powinny skupiać się na obsłudze procesów biznesowych związanych właśnie z lotnictwem i IT, czy znajdzie się tu miejsce na obsługę innych branż?

TF: Rzeszów był do niedawna marką kojarzoną głównie z sektorem lotniczym. Nie przypadkowo na inwestycje w naszym mieście zdecydowali się światowi potentaci przemysłu lotniczego, m. in. United Technologies Company, MTU AeroEngines Polska, Borg Warner Turbo Systems, Goodrich Aerospace Poland, Pratt&Whitney, Heli-One czy McBraida. Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój sektora IT, głównie dzięki firmom takim jak Asseco Poland S.A, OPTeam S.A., ZETO-Rzeszów czy SoftSystem. Nie bez znaczenia pozostaje działalność Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka oraz koordynowanego przez nie Klastra IT, zrzeszającego kilkadziesiąt firm informatycznych z terenu miasta Rzeszowa oraz obszaru Polski Wschodniej. Dynamikę rozwoju sektora IT w Rzeszowie potwierdza tegoroczny raport Top 200 Computerworld, uwzględniający największych pracodawców w branży IT, wedle którego Rzeszów uplasował się na czwartym miejscu w Polsce z zatrudnieniem ponad 3 500 informatyków. Warte podkreślenia są wyniki raportu Komisji Europejskiej „Mapping the European ICT Poles of Excellence: The Atlas of ICT Activity in Europe” zgodnie z którymi subregion rzeszowski jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Europie pod względem zatrudnienia w branży IT. Nie mam wątpliwości, iż miasto Rzeszów jest dobrze przygotowane na obsługę procesów biznesowych. Program kształcenia rzeszowskich uczelni sprawia, iż dysponujemy bardzo dobrze przygotowaną kadrą specjalistów ds. obsługi finansowej procesów biznesowych, jak również prawników, lingwistów czy logistyków. Jestem przekonany, iż firmy, które zainteresują się lokalizacją swojego biznesu w Rzeszowie dostrzegą potencjał tego miasta i pozostaną tu na dłużej.

WD: Gdyby miał Pan w trzech argumentach określić dlaczego inwestorzy BPO powinni zainteresować się Rzeszowem, to jakie by to były argumenty?

TF: Cóż, zawsze podkreślam, że o sile i potencjale miasta Rzeszowa decydują jego mieszkańcy. Młoda, przedsiębiorcza i gruntownie wykwalifikowana kadra pracownicza to największy atut Rzeszowa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż Rzeszów dynamicznie rozwija się i jest jednym z nielicznych polskich miast, które na przestrzeni kilkunastu minionych lat systematycznie powiększało liczbę mieszkańców. Ów fakt został dostrzeżony przez Tygodnik Samorządowy „Wspólnota”, który przyznał miastu Rzeszów tytuł „Najszybciej rozwijającej się gminy w latach 2010-2014” wśród miast na prawach powiatu, wyprzedzając m. in. Kraków, Lublin czy Białystok. Mówiąc o największych atutach miasta należy wspomnieć o bardzo dobrym skomunikowaniu Rzeszowa. Autostrada A-4 gwarantuje dogodne połączenie drogowe w kierunku „Wschód-Zachód”. Nieustannie rozwija się Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”, który na dzień dzisiejszy poza regularnymi połączeniami do Bristolu, Dublina, East Midlands, Frankfurtu nad Menem, Londynu, Manchesteru, Oslo, Paryża, Rzymu i Warszawy oraz lotami czarterowymi, wykonuje usługi przewozowe cargo. W roku 2013 miasto Rzeszów podpisało umowę z lotniskiem Miami-Dade, mającą na celu zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy Europą Środkową a Ameryką Północną i Środkową. Przez Rzeszów przebiega magistrala kolejowa E-30 o międzynarodowym znaczeniu gospodarczym. Od roku 2008 w mieście realizowany jest projekt pn. „Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic” o łącznej wartości ponad 420 mln zł, w ramach którego zmodernizowano i przebudowano główne arterie oraz drogi wylotowe z miasta, zakupiono nowoczesny tabór autobusowy komunikacji miejskiej, jak również rozpoczęto wdrażanie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. Ważną zaletą Rzeszowa jest fakt, iż jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce. Rzeszów to miasto czyste i zielone, w którym mieszkańcom żyje się bardzo dobrze. Poza tym w Rzeszowie odbywa się mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych i sportowych na najwyższym poziomie. Celem nadrzędnym dla władz miasta jest ugruntowanie w świadomości inwestorów z branży BPO/SSC/ITO przekonania, iż Rzeszów jest miastem nowoczesnym, otwartym, innowacyjnym i przyjaznym.

WD: Rzeszów jest na początku drogi w rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu, jak Pan myśli ile czasu zajmie miastu na stałe zagościć na polskiej mapie outsourcingu? Czy w Urzędzie Miasta jest dedykowany zespół do obsługi projektów typu BPO?

TF. W celu jak najszybszego zaistnienia miasta Rzeszowa na outsourcingowej mapie Polski, jak również profesjonalnej i fachowej obsługi inwestorów zainteresowanych lokalizacją swojego biznesu w stolicy Podkarpacia, w lutym br. zostało powołane do życia Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa. Pracownicy wspomnianego Biura gwarantują potencjalnym inwestorom pomoc na każdym etapie realizacji inwestycji, udzielają wszelkich niezbędnych informacji, organizują konferencje i spotkania ze środowiskiem biznesowym i akademickim. Każdy inwestor może liczyć na profesjonalne i indywidualne traktowanie. Odnośnie pierwszej części Pańskiego pytania – uważam, iż w perspektywie 2 najbliższych lat sektor nowoczesnych usług dla biznesu ma ogromną szansę stać się obok branży lotniczej i IT jednym z wiodących filarów rzeszowskiej gospodarki.

WD: Dziękuję za rozmowę

TF: Dziękuję bardzo i raz jeszcze zapraszam do inwestowania w Rzeszowie.
Glover
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 88
Na forum od: 24 lis 2014, 13:03
Lokalizacja: Słocina

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Glover » 22 gru 2014, 22:50

Trochę stary artykuł bo z lipca 2014 ale cieszy :D
http://www.klasterit.pl/news/z-branzy/a ... skiej.html

I świeżutki bardzo fajny z 18.12.2014
http://www.klasterit.pl/news/art,243,rz ... litej.html
Glover
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 88
Na forum od: 24 lis 2014, 13:03
Lokalizacja: Słocina

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Glover » 13 lut 2015, 13:46

Aerospace and defence industries in Poland

14.01.2015

Development of defense industry was the highlight of the conference entitled "What is the future of the European Aero-Space and Defense Industry” that took place in Warsaw on 14 January. The agency was represented by president Sławomir Majman and deputy president Anna Polak - Kocińska. “Aerospace shapes new map of Polish industry - there are 130 plants and 23,000 jobs represented by this sector ” stressed Mr Majman, opening the conference organised by the Embassy of France and Germany.

“Poland can successfully develop the aviation industry thanks to it’s potential, qualified staff, the support of the government and public acceptance for defense spendings” he added. According to Mr Majman, the situation in the industry has never been so good as now. “According to PWC, Polish aviation sector is the 8th biggest in the world and 4th in Europe. The turnover of companies in the Aviation Valley cluster within two years should grow to $ 2bn”, he added.

During the conference, ambassador of France in Poland Pierre Buhler talked about a growing importance of Polish aviation and defense industry. He noted, that future decisions in Poland can strengthen defense industry in Europe. “Poland has become appriciated in Europe, and this attitide should be translated into the defence sector”, said Pierre Buhler. He also argued that the increase of security in Europe needs closer cooperation of all Euopean for the effective development of the defense industry.

Aviation industry is one of the top priority sectors in Poland. It has been included in the Programme of providing support for investments with the highest importance to the Polish economy for 2011-2020. As a result, investors can take advantage of various investment incentives.

Currently, PAIiIZ supports 10 projects from the sector, that in the future can create 1,300 new jobs. “I am convinced that in 2015 the programme of modernization of the Polish army and investments in the aviation sector will create several thousands new jobs”, noted PAIiIZ president. “We are ready and willing to support all foreign investment designed to develop our aviation industry”, he addded. (PAIiIZ)


Nie wiedziałem gdzie to umieścić więc dałem tutaj, jeżeli mod zna lepsze miejsce to proszę o przeniesienie.
Generalnie, takie konferencje też mocno wpływają na promocję naszego regionu jako siedziby Doliny Lotniczej.
Glover
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 88
Na forum od: 24 lis 2014, 13:03
Lokalizacja: Słocina

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: SzymeqK » 24 lut 2015, 18:48

Obrazek
To popis moich możliwości :D i chodzi mi o umiejętność zamieszczania zdjęć :P to fotografia z rzeszowskiego Instagrama. Tu ukłon w stronę Kognakusa za pomoc ;)
SzymeqK
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 140
Na forum od: 27 sty 2015, 0:41

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Boss » 09 mar 2015, 21:24

Ciekawe wypowiedzi obcokrajowców o Rzeszowie.



Żródło: http://blekitna.tv/co-o-rzeszowie-mowia ... zobaczcie/
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 198
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Boss » 24 kwie 2015, 22:15

Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 198
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Boss » 03 wrz 2015, 22:31

Mateusz Masłowski po zdobyciu mistrzostwa świata w siatkówce kadetów:

Co sobie przywiozłeś z Argentyny?

Mateusz Masłowski: - Wspomnienia i wrażenia. Żadnych rzeczy. Wszyscy myślą sobie Argentyna, Argentyna, super, że tam byliście. Tymczasem tam jest jedna wielka bieda. Jak się ją zobaczy, to dopiero się doceni to, co mamy w kraju. Jaka Polska jest piękna, bo o Rzeszowie nawet nie wspomnę, bo nasze miasto przekracza wszelkie granice piękności.


źródło: http://aktualnosci.siatka.org/pokaz/201 ... e-marzenia
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 198
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: Boss » 28 wrz 2015, 20:34

Ciekawy film zrealizowany przez włoskie RAI3 , porównują dwa miasta włoskie/polskie które posiadają lotniska oraz sposób w jaki wykorzystują one dotacje unijne. Dodatkowo porównują miasta położone przy tych lotniskach. Jest most, rynek, oczywiście lotnisko.

http://www.rai.tv/dl/RaiTV/programmi/me ... f5a.html#p
Pozdrawiam Marcin
www.pbase.com/fotogrzebyk
Awatar użytkownika
Boss
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 198
Na forum od: 30 cze 2014, 22:31
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cudze chwalicie, Rzeszowa nie znacie...

Postautor: porteño » 28 wrz 2015, 21:52

O kurde, faktycznie w porównaniu z miastami kalabryjskimi, to jesteśmy daleko w przyszłości, a tak się ludzie ciągle uskarżają, że tu bieda, dziadostwo, korupcja, syf, kiła i mogiła. Z tym miliardem euro to Ferenc rzeczywiście zaszalał. Ale i tak mam nadzieję, że czarne scenariusze się nie sprawdzą i lotnisko w Crotone przetrwa.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Następna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość