Poszerzenie granic Rzeszowa

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: Pieczarkowy » 29 lis 2017, 4:44

Jezus Maryjo, jaki problem :lol:
Pieczarkowy
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 601
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: jasiop » 29 lis 2017, 8:27

"Sporna inwestycja przy ulicy Kombatantów w Rzeszowie"
- Czemu te osoby uzurpują sobie poniekąd prawo do parkowania na publicznej drodze ? Mają przecież swoje posesje ,,,
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 556
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: maks » 01 gru 2017, 0:12

Niebywałe rzeczy na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa (...) podsunęli Tadeuszowi Ferencowi pomysł, jakie jeszcze tereny powinno miasto włączyć do swoich granic.


http://rzeszow-news.pl/poszerzenie-rzes ... radni-pis/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1519
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: Ole » 01 gru 2017, 11:58

A to stary news, myślałem że już przyłączyli :lol: :lol:
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 916
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: riko » 02 gru 2017, 13:23

http://supernowosci24.pl/wojtowie-powst ... em-miasta/
RZESZÓW, TRZEBOWNISKO. Samorządowcy nie życzą sobie takiego świątecznego prezentu od Tadeusza Ferenca…

Prezydent Tadeusz Ferenc nie rezygnuje ze swoich pomysłów i wciąż chce poszerzyć Rzeszów o sąsiednie gminy. Wójtowie i burmistrzowie z Trzebowniska, Tyczyna, Boguchwały i Głogowa Młp. przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dostali od niego prezent. To wniosek o zabranie terenów ich wsi. Samorządowcy chcą jednak powstrzymać przed tym Ferenca i ograniczyć konsultacje mieszkańców na ten temat raz na cztery lata.
Rada Miasta debatowała nad uchwałami dotyczącymi poszerzenia Rzeszowa. Radni zdecydowali, że miasto powinno po raz kolejny przyłączyć do stolicy Podkarpacia całą gminę Krasne oraz osiem podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wiś, część sołectwa Trzebownisko i część Jasionki z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.
- Jak co roku wraz z życzeniami na święta Bożego Narodzenia otrzymaliśmy od prezydenta Tadeusza Ferenca wniosek o poszerzenie Rzeszowa kosztem miejscowości z naszej gminy – mówi Sławomir Porada, zastępca wójta gminy Trzebownisko. – Przyzwyczailiśmy się do tego, ale jak długo prezydent może sprzeciwiać się woli mieszkańców, których większość, ponad 90 procent, nie chce włączania wsi do miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta jeden z radnych stwierdził, że trzeba pozyskać jeszcze większe obszary z naszej gminy – całą, a nie tylko część Jasionki i dodatkowo Tajęcinę.
Zastępca wójta dodał, że z powodu kolejnej próby przejmowania wsi przez władze miasta Rzeszowa, gminie Trzebownisko trudno się rozwijać. W podobnej, trudnej sytuacji, są jeszcze miejskie gminy: Tyczyn, Głogów Młp i Boguchwała. Prezydent, zdaniem Porady, nie zważa na wyniki konsultacji społecznych przeprowadzanych w sołectwach gm. Trzebownisko. Od 11 lat wynik jest taki sam. Wciąż ponad 90 procent mieszkańców jest przeciwnych przyłączaniu wsi do Rzeszowa.
- Nawet jeżeli prezydentowi uda się wpłynąć na część naszych mieszkańców, to pozyska nieliczne głosy „za”. Tylko kilka procent. Czy to coś zmieni, gdy 80 procent będzie „przeciw”? – przekonuje zastępca wójta. – Jedynym wyjściem, żeby zakończyć coroczne konsultacje w gminie narzucane przez prezydenta Rzeszowa, jest zmiana w zapisach ustawy o samorządzie. Konsultacje powinny być, ale raz na cztery lata… Mogą nam w tym pomóc posłowie. Wtedy nie bylibyśmy dręczeni raz do roku przez Tadeusza Ferenca.

Mariusz Andres


Obrazek

Władze gminy Trzebownisko nigdy nie pozwolą prezydentowi Ferencowi, żeby zabrał mieszkańcom Jasionki teren ich wsi. Fot. Paweł Dubiel
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4789
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: foreigner » 01 sty 2018, 17:41

Prezydent natychmiast nakazał swoim urzędnikom przygotować nowy projekt uchwały, który uwzględniałby również tereny strefy ekonomicznej


Widzę pomysł na miasto i wizja rozwoju bez zmian. Prezydent się już nawet nie kryguje. Granica miasta 2, 5 10 kilometrów dalej ? Wszystko jedno, parę machnięć długopisem i zrobione. W połowie roku Rada Ministrów odrzuciła projekt włączenia do miasta 5 sołectw, no to prezydent teraz wybrał sobie 8 sołectw. Pewnie się wtedy nie zgodzili bo było za mało :)

Samorządowcy mają rację, że trwające latami zakusy utrudniają zarządzanie i m.in. inwestowanie w gminach. Jeszcze pół roku temu planowano włączać do miasta gminę Świlcza, teraz znowu wraca cała gmina Krasne. Jak nie to, to tamto. Widać w tym głęboki plan. :idea:
Ostatnio zmieniony 01 sty 2018, 19:37 przez foreigner, łącznie zmieniany 1 raz
foreigner
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 312
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: Duszek » 01 sty 2018, 18:08

Powierzchni nam starczy nawet na 300 tys. miasto...., dajmy już spokój z przyłączaniem wsi i skupmy się na urbanizacji tego co mamy !
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 225
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: maks » 11 sty 2018, 17:01

Czy Rzeszów powinien być większy? Na te pytania od poniedziałku będą odpowiadali mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Wynik konsultacji łatwo przewidzieć.


http://rzeszow-news.pl/poszerzenie-gran ... spoleczne/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1519
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: maks » 16 sty 2018, 16:44

Dziś w sprawie poszerzenia granic stolicy Podkarpacia rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami. Na celowniku Ratusza znalazły się m.in. gmina Krasne oraz 9 sołectw z 4 innych gmin: Boguchwała, Głogów Małopolski, Tyczyn i Trzebownisko. I to właśnie tam temat zmiany granic Rzeszowa budzi największe emocje.


http://rzeszow.tvp.pl/35614588/wraca-te ... c-rzeszowa
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1519
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Poszerzenie granic Rzeszowa

Postautor: riko » 26 sty 2018, 17:05

http://rzeszow-news.pl/mieszkancy-zacze ... -rzeszowa/
Mieszkańcy Zaczernia twierdzą, że władze gminy nie inwestują w ich tereny, dlatego chcą zostać przyłączeni do Rzeszowa. Władze gminy Trzebownisko odpowiadają: – To element kampanii wyborczej.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, od kilku lat, rok w rok, składa wnioski o poszerzenie granic miasta. Od 2006 roku stolicę Podkarpacia udało się powiększyć o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km do 120,41 km kw.

Na terenach, które miasto przejęło w ostatnich latach, ratusz zainwestował ok. 900 mln zł, a z badań Uniwersytetu Rzeszowskiego wynika, że ponad 90 proc. mieszkańców jest zadowolonych z tego, że należą do Rzeszowa.

Obecnie władze miasta do Rzeszowa chcą przyłączyć ponownie całą gminę Krasne oraz osiem podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko i część Jasionki z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.

W tej sprawie w Rzeszowie trwają już konsultacje społeczne, które są częścią procedury związanej z poszerzeniem granic administracyjnych miasta. Potrwają one do 26 lutego. W poprzednich latach wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie były optymistyczne dla ratusza. Zdecydowana większość mieszkańców uznawało, że miasto powinno być większe.

Gorzej z konsultacjami w sąsiednich gminach. Tam było zupełnie odwrotnie, mimo że miasto kusiło nowymi inwestycjami. Dlatego też mieszkańcy sołectwa Zaczernie wystosowali do Tadeusza Ferenca list, by miasto jak najszybciej przyłączyło ich do swoich granic.

„[U nas] nie ma żadnych inwestycji, infrastruktura jest stara, nie rozwija się, nie prowadzi się żadnych innych inwestycji” – napisali mieszkańcy do prezydenta Rzeszowa. „Nasze prośby o pomoc są ignorowane, skala zaniedbań jest porażająca” – dodają.

Co więcej, mieszkańcy z Zaczernia, podobnie ja ci z Krasnego, planują stworzyć społeczny komitet na rzecz włączenia sołectwa do Rzeszowa. Dlaczego? „W tym działaniu widzimy szansę na poprawę standardu naszego życia” – twierdzą mieszkańcy i przekonują, że ponad 60 procent mieszkańców opowiada się za połączeniem Zaczernia z Rzeszowem.

Lesław Kuźniar, wójt gminy Trzebownisko, na terenie której leży sołectwo Zaczernie, twierdzi, że kolejna dyskusja o poszerzeniu Rzeszowa kosztem podrzeszowskich terenów są elementem kampanii wyborczej.

– Zaczernie było na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o realizację inwestycji w minionym roku. Dobrze się nam współpracuje również z sołtysem i radnymi sołectwa. Takie zarzuty to jedna wielka bzdura – przekonuje z rozmowie z Rzeszów News Lesław Kuźniar.

I wylicza inwestycje, które w 2017 roku zrealizowano w Zaczerniu, m.in. budowę dwóch dróg osiedlowych, dokończenie chodnika przy drodze powiatowej w kierunku autostrady, boisko sportowe przy Zespole Szkół. Ponadto, doświetlona została cała miejscowość oraz rozpoczęła się budowa zaplecza sportowego. Zakończono także przebudowę sieci wodociągowej, a na ten rok planowana jest przebudowa hydroforni.

– Sołectwo Zaczernie wygląda, jak dzielnica miasta. Jak słyszę, że w Zaczerniu nic się nie dzieje, to mi się ciśnienie podnosi. Trzeci rok z rządu jesteśmy najlepszą gminą wiejską na 160 samorządów. W budżecie mamy zapisane 130 mln zł na inwestycje. Od lat prezydent chce przyłączyć Zaczernie, bo to miejscowość bezpośrednio sąsiadująca z Jasionką, czyli lotniskiem – mówi Lesław Kuźniar.

Wójt Trzebowniska twierdzi również, że mieszkańcy z jego terenów nie chcą przyłączenia do Rzeszowa. Mają o tym świadczyć wyniki chociażby ubiegłorocznych konsultacji, gdzie przy 82-procentowej frekwencji aż 96 proc. głosujących było przeciw przyłączeniu. W samym Zaczerniu około 80 proc. mieszkańców również nie chciało przyłączenia do Rzeszowa.

Tegoroczne konsultacje społeczne w gminie Trzebownisko rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Jak zapewnia Lesław Kuźniar, będą one przebiegać tak, jak w Rzeszowie, czyli mieszkańcy dostaną ankiety do wypełnienia. Konsultacje mają potrwać trzy tygodnie.

Wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie i sołectwach zostaną dołączone do wniosku o poszerzenie granic miasta. Do końca marca te dokumenty muszą trafić do wojewody podkarpackiego, a ten opinię przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4789
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość