Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Opinie, komentarze, propozycje, sugestie dotyczące Rzeszowa.

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: foreigner » 06 mar 2018, 4:38

uważam, że Hala Targowa powinna zachować swoją funkcję handlowo-usługową. Zupełnie nie rozumiem dlaczego taka opinia miałaby wykluczać uznanie, że hala została bardzo zaniedbana.

No bo użyłeś mocnego słowa: 'dewastacja'. Mnie to co teraz tam jest bardziej przypomina dewastację. Myślę, że potencjalny deweloper zrobiłby raczej gruntowny remont i renowację niż dewastację. Wymieniłby szyby, regularnie czyścił, malował itd. W obecnym modelu funkcjonowania hali nie wygląda na to, żeby takie prace były często wykonywane. I w przyszłości miasto też pewnie nie będzie się do tego paliło, niezależnie, czy okolice hali zostaną ogarnięte, czy nie. Oczywiście w środku deweloper zrobiłby całkiem inaczej, ale gdyby to uznać za dewastację, to np. wszystkie rzeszowskie zabytki mamy zdewastowane, bo są tam jakieś szkoły, przedszkola, sądy, izby lekarskie itd.

Oczywiście dewelopera można też przymusić do ingerowania w konstrukcję budynku tylko w określonym zakresie. Ale do tego trzeba by zrobić z hali targowej zabytek. W internecie jest ewidencja zabytków Rzeszowa licząca prawie tysiąc pozycji. Są tam m.in. elektrownia mieszcząca się zaraz za halą targową i wszystkie wymienione przez mnie wcześniej zabytki. Jest też coś 8 domów przy ulicy targowej, ale samej hali targowej na liście nie znalazłem.

I Ty też mnie chyba nie zrozumiałeś do końca, albo ja się mało precyzyjnie wyraziłem. Nie miałem na myśli wywalania handlu teraz i siłą. Miałem na myśli perspektywę ok. 10 letnią i nieco bardziej naturalną ewolucję, opartą na założeniu, że handel trzeba tam stopniowo ograniczać (w czym się zgadzamy) oraz że będzie on tam stopniowo coraz mniej intensywny (ze względu na uciekanie ludzi na przedmieścia i powstające tam hurtowo dyskonty).

Tej wyliczanki też zupełnie nie rozumiem: dlaczego zakładasz, że uważam te rzeczy za ok?

Myślałem, że chodziło Ci głównie o walory estetyczne i historyczne hali targowej, które powinny pozostać dobrem wspólnym. Z tego punktu widzenia to przede wszystkim sytuacja wokół choćby podstawowych zabytków w Rzeszowie, jak pałac i zamek Lubomirskich, zostawia wiele do życzenia. Ale nie kojarzę zbyt wielu głosów krytycznych co do tego ogólnie na forum i dlatego tak pisałem. Sam na poprzednim forum dosadnie pisałem co myślę o rezydowaniu sądu na zamku.

Bo Hala Targowa jest MIEJSCEM. Robienie tam loftów czy czegoś podobnego to rezygnowanie z MIEJSCA przyciągającego ludzi i będącego punktem orientacyjnym

Rozumiem jak najbardziej, że jest to miejsce od początku przeznaczone dla szerokiego grona mieszkańców i to ważny argument, żeby hala takim miejscem pozostała. Ale to nie hala jest elementem przyciągającym ludzi, ale zwykły plac i stragany. Ludzie by tam walili nawet gdyby żadnej hali tam nie było, albo gdyby stała tam całkiem inna hala bez większej wartości i historii. Dlatego ja właśnie uważam, że ona się tam marnuje. Robi za wielgachną wiatę, którą miasto mogłoby wszędzie względnie tanim kosztem postawić. Tam się przewijają tysiące ludzi ale zarówno sprzedający jak i kupujący mają gdzieś, że jest to obiekt unikalny na skalę światową. Jedynie się cieszą, że dzięki tej unikalnej hali im na głowę nie pada. Gdyby tam były lofty, to co prawda tysiące ludzi nie weszłoby tam więcej i musieliby znaleźć inne miejsce żeby na głowę nie padało, ale przynajmniej ci co by tam zamieszkali zapłaciliby za to słono i mieliby świadomość co to za miejsce i jak istotne. Może nawet przyciągnęłoby to jakieś co zacniejsze persony do zamieszkania w Rzeszowie, bo myślę, że takie mieszkania mają ku temu większy potencjał niż nawet penthouse w Capital Towers i często są wybierane przez osoby nietuzinkowe, artystów itp. Problemem byłby tylko ten cmentarz obok. :) Co więcej, ta hala w takim wydaniu nigdy nie rozsławi Rzeszowa i nie będzie jego wizytówką, niezależnie od tego czy ogarniemy teren wokół niej czy nie. Paradoksalnie to dzięki przerobieniu np. na lofty mogłaby zostać zauważona, a jej zdjęcia, również ze środka, po konwersji, mogłyby się przewinąć przez magazyny o wnętrzach i architekturze, nawet te za granicą. Oczywiście miałaby też swoją stronę internetową w kilku językach, z zakładką o historii. Bo póki pozostaje halą targową to taka strona nikomu niepotrzebna i nie wiadomo co niby miałoby się tam znaleźć na niej.

I dodam tylko, że taka postawa 'nie ruszać' często prowadzi do tego że syf jak był tak i pozostaje na dziesięciolecia. Przykładem jest Wielka C w centrum ze swoimi obrońcami. Miasto udaje, że tematu nie ma albo podejmuje go tylko w dogodnym momencie, ludzie jakby ich zapytać to oczywiście coś trzeba zrobić, a ostatecznie każdy to ma gdzieś i czeka się nie wiadomo na co. I z halą może być podobnie. Miasto przez lata przyzwalało na rozrost tego ula wokół hali targowej, więc czemu miałoby się nagle teraz przejmować. Na usuwaniu straganów spod hali nic nie zyskają, a tylko protesty mogą wzniecić. Prezydent bez ceregieli pozbywa się 'nieładnego' klubu muzycznego, ale w temacie hali jakoś nic nie słychać, choć sam jej projektant nie może przeboleć, że taki jest jej stan obecny.

Ruch samochodowy w centrum wynika w prostej linii z liczby miejsc postojowych. Przy Hali Targowej, jak piszesz, nie ma miejsca i bardzo dobrze. Dokładanie nowych miejsc tylko zwiększy ruch, a problem z parkowaniem będzie tam zawsze.


Nie da się ukryć. Ale ja pamiętam, że jak rodzina tam jeździła to zostawiało się auto na parkingu koło 3 LO a potem targało się siaty do auta. Więc i tak jak ktoś miał jechać autem to jechał, tylko się więcej natargał. Ale oczywiście część osób odstawia auto zniechęcona brakiem miejsc. I tutaj refleksja :roll: Galeria Rzeszów ma parking na kilkaset miejsc i już planuje budowę dodatkowego parkingu. Galeria Graffika ma 400 miejsc. Niewielki Center Park ma ponad 100. Hala targowa wraz z placem mają ok. 50 miejsc, które często służą jeszcze dostawcom. Śmiem twierdzić że pod względem stosunku miejsc parkingowych do ilości odwiedzających hala targowa zdecydowanie przegrywa. Tym samym nie tylko traktujesz klientów Balcerka i hali targowej jako kupujących gorszego sortu zostawiając im mniej opcji komunikacyjnych, ale co więcej, uważasz, że oni bardziej powinni brać na siebie rolę odkorkowywania miasta.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 344
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12


Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 09 mar 2018, 18:11

http://supernowosci24.pl/rzeszowskie-pa ... montowane/
RZESZÓW. Więcej zieleni. Prezydent przywiózł kolejny pomysł… z Wiednia.

Mamy już okrągłą kładkę dla pieszych – pomysł przywieziony z Szanghaju, kwieciste kosze na śmieci – z Dubaju, podświetlenie drzew i krzewów na al. Cieplińskiego – z Bostonu, plan budowy szerokich ścieżek rowerowych, jak w Holandii czy wieżowców na wzgórzach jak w Atenach. Kolejny pomysł prezydent Tadeusz Ferenc przywiózł z odwiedzonego niedawno Wiednia. Chce, by w Rzeszowie było więcej zieleni.

- Dałem już polecenie, by w budżecie miasta szukać pieniędzy na odnowienie parków oraz na nowe nasadzenia – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Wiemy już, że na ul. 3 Maja ma się pojawić więcej drzew, w tym południowych, ale czy fascynacja Wiedniem zmieni w końcu nastawienie miejskich urzędników do rzeszowskich parków?

- Tak naprawdę trzeba sobie uzmysłowić, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Rzeszowie powstało 9 nowych parków. Co roku na utrzymanie zieleni i nowe nasadzenia wydajemy od 7 do 10 mln zł. Za chwilę zaczną się nasadzenia wiosenne, ale rzeczywiście po wizycie w Wiedniu prezydent polecił, by poszczególne wydziały zaczęły szukać kolejnych pieniędzy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Mieszkańcy od lat mówią o konieczności rewitalizacji terenów zielonych. Jeszcze w ubiegłym roku władze miasta obiecywały, że w 2018 roku uda się znaleźć pieniądze z funduszy unijnych na odnowienie parku Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Niestety, pod koniec 2017 r. projekt przebudowy parku nie został zakwalifikowany do dofinansowania. Pak przy ul. Dąbrowskiego, czyli Ogród Miejski im. Solidarności, od lat niszczeje i mieszkańcy nie mogą doczekać się remontu. Alejki są tam nierówne i dziurawe. Utrudnia to przejazd wózkiem i na rolkach. Konieczny byłby remont placu zabaw, wymienić należałoby ławki oraz oświetlenie. Potrzebne są nowe kosze na śmieci. Odtworzony miałby być staw, który kiedyś znajdował się w parku i odnowiona miałaby być fontanna. Koszt takiej inwestycji to ok. 7 mln zł. Podobnie o pomstę do nieba woła też park przy ul. Rycerskiej.

- Na pewno będziemy chcieli w pierwszej kolejności zrewitalizować park przy ul. Dąbrowskiego i park przy ul. Rycerskiej. Jeśli tylko wygospodarujemy pieniądze, to przystąpimy do konkretnych prac – mówi Chłodnicki.

Blanka Szlachcińska


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4833
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 14 mar 2018, 17:57

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... etrzu.html
RZESZÓW. Roboty budowlane na terenie parku na osiedlu Miłocin potrwają wstępnie do 10 sierpnia 2018 roku. W ramach inwestycji powstanie plac zabaw, siłownia, ogrodzenie oraz elementy małej architektury.

Przestrzeń na osiedlu Miłocin dostosowana zostanie do potrzeb małych dzieci na terenie parku osiedla Miłocin.

Powstanie tam plac zabaw, zbudowana zostanie altana, ogrodzenie oraz utwardzoną dojście do obiektu od strony ul. Miłocińskiej. Ponadto miasto zbuduje siłownie na wolnym powietrzu wraz z oświetleniem dla strefy rekreacyjnej.

Na obszarze objętym inwestycją powstaną 4 nowe urządzenia dla dzieci, 4 urządzenia przeznaczone do ćwiczeń fizycznych, wykonawca stworzy nową nawierzchnie z kostki brukowej. Projektowana roślinność będzie miała na celu wytyczenie granic projektowanego placu zabaw oraz stworzenia naturalnej bariery pozwalającej zatrzymanie wybiegających dzieci na sąsiadującą ulicę Miłocińską.

Przedmiotem inwestycji będzie również wykonanie podestu spełniającego funkcje wejścia od strony ul. Tarnowskiej oraz zaprojektowane i wykonane zostaną dwa drewniane mostki w południowej części parku.

Na dzień dzisiejszy miasto czeka na wykonawcę, którego poznamy 27 marca podczas otwarcia ofert. W Wieloletniej Prognozie Finansowej widnieje zapis, mówiący o kwocie jaką miasto Rzeszów pragnie przeznaczyć na inwestycje, to 200 tys. zł. Prace remontowe mają zostać zakończone do 10 sierpnia 2018 roku.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4833
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: maks » 27 mar 2018, 17:07

Na rewitalizację Parku Miejskiego potrzeba ok. 7 mln zł.


http://supernowosci24.pl/radni-chca-rem ... rzeszowie/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1641
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: riko » 27 mar 2018, 17:11

http://supernowosci24.pl/parking-z-park ... -zwirowni/
RZESZÓW. Radni opozycji apelują do prezydenta o uporządkowanie terenów zielonych w mieście.

Apelujemy do prezydenta, żeby temat zieleni zaczął być w końcu priorytetem w mieście – mówią radni PiS. Jednym z przedstawionych przez nich w poniedziałek pomysłów jest zagospodarowanie terenów zielonych przy rzeszowskiej Żwirowni. Zdaniem radnych Fijołka, Kultysa i Jęczmienionki, miasto powinno w tym miejscu stworzyć nowy park i połączyć go z funkcją parkingu przed kąpieliskiem.

- Jak pokazują statystyki, Rzeszów jest jednym z tych miast, który posiada najmniejszy współczynnik zieleni osiedlowej wśród miast wojewódzkich. Jesteśmy na 3. miejscu od końca. Również w innych statystykach, jeśli chodzi o tereny leśne, to Rzeszów wypada jeszcze gorzej. To są bardzo smutne dane, bo tereny zielone są jednym z najważniejszych czynników, które decydują o jakości życia w mieście – mówi Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Proponuje on utworzenie nowego parku w Rzeszowie na osiedlu Drabinianka pomiędzy ul. Kwiatkowskiego i Grabskiego. Chodzi o zagospodarowanie terenów w okolicach Żwirowni.

- Jesteśmy przekonani, że jest to miejsce, które znakomicie spełniłoby swoją funkcję parkową i rekreacyjną. Zwłaszcza, że mamy bliskość zalewu i Żwirowni, dzięki czemu te funkcje rekreacyjne można tutaj połączyć – mówi Fijołek.

Radni zwrócili uwagę, że kluczową kwestią jest uchwalenie dla tych rejonów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- To jest skandal, że tak długo ten plan jest uchwalany. Bez niego będzie postępowała zabudowa najcenniejszych zielonych terenów, które są przy Żwirowni i zalewie. Oczekujemy, że prezydent jak najszybciej złoży ten plan do uchwalenia – mówi Robert Kultys.

Radni wypominają prezydentowi chęć zabudowy terenów zielonych na os. Zalesie, gdzie początkowo planowane było minizoo, a także zaniedbanie parków już istniejących, jak ten przy ul. Rycerskiej czy przy ul. Dąbrowskiego.

Blanka Szlachcińskariko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4833
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: gragar » 27 mar 2018, 18:16

Dziwne ,że dopiero teraz ktoś się budzi i zauważa ,że w Rzeszowie naprawdę brak parku z prawdziwego zdarzenia, zagospodarowania okolic zalewu ,miejsc do relaksu i odpoczynku. Zachłysnęli się co poniektórzy w swojej megalomani ,że wybudowali parę ścieżek rowerowych i uważali ,że to wszystko co ludziom do szczęścia potrzebne. Uczcie się panowie radni w innych nawet mniejszych miasteczkach jak Żywiec,Gorlice, Suwałki, Zamość. Brawa dla radnych którzy widzą zaniedbania i chcą coś zadziałać . Oby tylko na słowach i pomysłach się nie skończyło. Drzewa i parki powstają latami i wielu z 50 latków ich nie doczeka już , doczeka natomiast niszczenia zielonej enklawy w okolicy zalewu i żwirowni :!: :!: :!: :!: :!: .Szkoda że mamy takie podejście do sprawy zieleni i wypoczynku w mieście :mrgreen: . A mogło być tak fajnie. :?
gaga
gragar
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 200
Na forum od: 16 lut 2016, 20:21

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: pisul » 27 mar 2018, 20:23

Przed wyborami politycy się starają przynajmniej w mediach że pracują na rzecz wyborców. W kilku portalach politycy pisu mówią o potrzebie budowy parku między ul, Grabskiego, Kwiatkowskiego a żwirownią. I bardzo dobrze bo park bardzo potrzebny.

Wszystko ładnie pięknie tylko w 2010 miasto wydało ponad 100 tyś na plan tego parku :lol: Nawet chyba na forum były wizualizacje z pokazanymi atrakcjami które miały powstać przy rzeszowskiej żwirowni. Mieli tyle czasu i dopiero przed wyborami sobie przypomnieli że trzeba popracować bo nie wybiorą.

Gdyby ktoś dysponował tymi wizkami niech wrzuci.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3879
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: flyRZE » 27 mar 2018, 21:30

Bardzo dobrze, paradoksalnie może okres wyborów trochę przyspieszy pewne odkładane tematy. Skandalem jest przekładanie rewitalizacji parku przy Dąbrowskiego już tyle lat.
Skandalem jest realizowanie telenowelowi pod tytułem basen przy Matuszczaka, ile to już lat trwa, najpierw co roku inna koncepcja burzymy, remontujemy, albo burzymy, a możne jednak nie... później zabawy przetargowe, tak jakby celowo zaniżali wartość robót by oferty przekraczały kwotę, a to się przetarg anuluje i tak jeszcze kilka tam się pobawimy.
Teraz się zacznie zabawa pewnie w podobnym stylu z Podpromiem, a i jeszcze zapomniałem o lodowisku, jakoś nie możemy doczekać się na przetarg.....ciekawe czy i kiedy będzie i jaką kwotę przeznaczą na inwestycję....
Mam nadzieję, że ekipa z ratusza mocno się ogarnie i w końcu zrealizuje inwestycje związane z parkami i sportem.
flyRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 624
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Przestrzeń publiczna - place, tereny zielone, mała arch.

Postautor: bogdanoo » 08 kwie 2018, 18:29

http://urbnews.pl/25-nominowanych-najle ... na-polsce/

szkoda, że u nas nie ma takich bulwarów i innych zagospodarowanych placów :x
Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 948
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Dyskusje o Rzeszowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości