Rzeszów - statystyki

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pan.fotograf » 25 maja 2019, 18:57

Tomek1991 pisze:Pytanie brzmi co dokładnie brali za "zieleń"? Czy są to również ogródki działkowe czy nieużytki?
Może się okazać, że udział zieleni zorganizowanej do publicznego użytku byłby jeszcze niższy niż te żałosne 8%...


Oczywiście, zieleń uliczna z tych rzeszowskich 8% stanowi aż 1,9%. Parki spacerowo wypoczynkowe tylko 0,7% ...
Gdyby doliczali do zestawienia działki z statusem "pól uprawnych" to pewnie Rzeszów przodował by w zestawieniu ;)
Cytat z artykułu "Zielona Warszawa, betonowy Rzeszów" jest jak najbardziej na miejscu.
Obrazek
Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/oto-polskie-miasta-posiadajace-najwiecej-zieleni-tu-chcemy-mieszkac,125622.html

PS. Szczecin wcale tak źle nie wypada, bo ma w swych granicach lub graniczy z: Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry czy chociażby Uroczysko Święta im. profesora Mieczysława Jasnowskiego, stąd tak wysoki udział lasów gminnych w zestawieniu.
pan.fotograf
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 77
Na forum od: 11 sty 2018, 18:55

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: ArekDomin » 25 maja 2019, 19:30

Macie czarno na białym że Rzeszów to największa betonowa pustynia w tym kraju. Co do Szczecina - typowa ignorancja dziennikarzy, w skład miasta wchodzi jezioro Dąbie stanowiące ok. 1/5 jego powierzchni, założę się że udział procentowy terenów zielonych policzono od 300 km kw. a powinno się od ok. 240 km kw po odjęciu tego jeziora. Nie dość że w Rzeszowie nie ma praktycznie parków to jeszcze zieleni osiedlowej najmniej w kraju. I te skrawki które jeszcze są zabudowuje się blokami. Mieszkańcy tego miasta są dziwni, bo ludzie potrzebują zieleni do życia.
ArekDomin
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 241
Na forum od: 17 maja 2019, 21:18

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pisul » 25 maja 2019, 20:54

Tak jak mówiłem nie doliczyli ogródków działkowych do ogólnodostępnej zieleni miejskiej bo te ogrodzone z zamkniętymi wjazdami dla postronnych ludzi. Ale zieleń to też zieleń i też powinna być wliczona. Może trochę liczb?

Rodzinne Ogródki Działkowe w Rzeszowie:

- ROD "Przyszłość", lokalizacja- ogródki między ul. Armi Krajowej a Paderewskiego, 433 działki, obszar - 16,572 ha
- ROD "Im. Gen. Waltera, lokalizacja- zachodnia część miasta przy ul. Strzyżowskiej, 432 działki, obszar - 15,882 ha
- ROD "Małopolanin", lokalizacja - przy ul. Wyspiańskiego, 79 działek, obszar - 3,09 ha
- ROD "Geodeta" lokalizacja - ul. Strzelnicza, 114 działek, obszar 4,28 ha
- ROD "Kabaczek" lokalizacja - przy ul. Szafranowej, 189 działek, obszar 7,15 ha
- ROD "Szarotka" lokalizacja - przy ul. Warszawskiej, 59 działek, obszar 2,389 ha
- ROD "Zalesie" lokalizacja - rejon ul.Armi Krajowej, 778 działek, obszar 28,80 ha
- ROD "Im. Wieniawskiego" lokalizacja - przy ulicach Dunikowskiego i Wieniawskiego, 531 działek, obszar 20 ha
- ROD "Pomoc" lokalizacja Armi Krajowej, 109 działek, obszar 5,7 ha

źródło: http://www.podkarpacki.pzd.pl/pl/poznaj ... dy,26.html

Całość 104.673 ha
Hektar to kwadrat 100x100 metrów o powierzchni 10 000m2

__________________________________________________________________________________


A przecież jeszcze dochodzi 14 miejskich parków o łącznej powierzchni ponad 81,5 ha.

Park Aktywnego Wypoczynku, Park Inwalidów Wojennych, Park Jedności Polonii z Macierzą, Park Jędrzejewiczów przy ul. Rycerskiej, Park Kmity, Park Kultury i Wypoczynku, Park Miłocin, Ogród Miejski im. Solidarności, Olszynki, Park Papieski, Park im. Wł. Szafera na osiedlu Słocina, Park Sybiraków, Park przy ul. Bieckiej - Odrzykońskiej oraz Park Bł. Karoliny Kózki i Ogrody Bernardyńskie.
___________________________________________________________________________________

Już licząc same ogródki działkowe pisanie o betonowej pustyni nijak ma się do faktów. A i jest jeszcze rezerwat przyrody Lisia Góra o powierzchni 8,49 ha
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Kacu » 25 maja 2019, 21:09

Nie, pisul, zieleń zieleni nie równa. Idąc twoim tropem wliczmy jeszcze powierzchnię wszystkich zielonych samochodów zarejestrowanych w Rzeszowie, albo powierzchnię ścian wszystkich zielonych budynków w mieście. Bo zieleń to przecież zieleń.

Dlaczego w ogóle chcesz wliczać PRYWATNE ogródki działkowe do ogólnodostępnej zieleni miejskiej? Jaką niby korzyść z zamkniętych ogródków działkowych odnoszę ja, nie posiadając ogródka? Żadna, a nawet działa na mnie drażniąco, bo mijam te obskurne budy kilka razy dziennie, za każdym razem czując się jakbym przejeżdżał przez favele albo inne slumsy.
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pisul » 25 maja 2019, 21:21

Mieszkając w bloku z widokiem na ogródki działkowe w dalszym ciągu drzewa produkują tlen którym oddychasz i dalej zieleń drzew jest miła dla oka mimo że nie jesteś właścicielem tego terenu i nie jest to teren ogólnodostępny.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pan.fotograf » 25 maja 2019, 21:26

To teraz mi powiedz w jaki sposób osoby postronne, przejezdne, studenci mogą skorzystać z bogatej oferty
ZAMKNIĘTYCH PRYWATNYCH Ogródków Działkowych których mamy tak sporo i wiele w Rzeszowie? Kwestia druga, ogródek działkowy ogródkowi nierówny, jeden ma posadzony mini sad, drugi grządkę, a trzeci pielęgnuje mały domek letniskowy, więc ciężko wliczać do ogólnodostępnej zieleni skoro wszystko jest odgrodzone na prywatnych posesjach. Czy w Rzeszowie mamy miejskie ogródki działkowe? Nie mamy.
Co do liczb:
Powierzchnia Rzeszowa = 126,6 km2 = 12660 ha, a więc jest tak jak mówisz 14 parków miejskich o łącznej powierzchni stanowi tylko 0,7% powierzchni miasta(z tych 0,7% wychodzi nawet nieco więcej bo 86.62 ha).
Moim, zdanie to nie wystarczająca ilość jak na potrzeby miasta w którym żyje ponad 200tyś. ludzi z przejezdnymi.

PS. Pamiętacie ogródki działkowe z Powstańców? Teraz stoi tam osiedle Nasz Gaj i szkarada wielkopowierzchniowa salonu meblowego co jest bublem urbanistycznym(temat na inny wątek).
pan.fotograf
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 77
Na forum od: 11 sty 2018, 18:55

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pisul » 25 maja 2019, 21:29

Kto stęskniony zieleni na własność zawsze może kupić działeczkę w ROD. Nawet teraz kilka ofert w różnych częściach RZ na OLX
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Kacu » 25 maja 2019, 21:44

Jasne, a także zmienić pracę, wziąć kredyt, jak to kiedyś prezydent Komorowski powiedział

Pisul, rozmawiamy o publicznej, ogólnodostępnej zieleni, nie o prywatnej. Na dalszym etapie życia chcę się wyprowadzić poza miasto, wybudować dom, gdzie tą zieleń będę miał dostępną tylko dla siebie, na własność. Wtedy pewnie koło pędzla latać mi będzie powierzchnia parkowa w stosunku do powierzchni całego miasta (albo zależeć w mniejszym stopniu).

Teraz niestety mieszkam w blokowisku, gdzie może tych drzewek trochę jest, ale dalej jestem zamknięty w betonowych ścianach, pośród odgłosów bawiących się dzieci, tłuczenia kotletów i niestety hałasu z ulicy, bo zaraz obok biegnie ul. AK. Najbliższy park, w którym faktycznie mógłbym znaleźć cichy kącik to Olszynki/Bulwary nad Wisłokiem, do których mam ok. 40 minut spacerem według google maps, co według mnie jest dużym dystansem, w dwie strony daje to już prawie 1,5h. Jasne, mam bliżej park przy Paderewskiego, ale jest mikrych rozmiarów, a obok biegnie ulica o sporym natężeniu ruchu. Spędzanie tam czasu ciężko nazwać wypoczynkiem

Fajnie że uprawiasz lokalny patriotyzm i próbujesz dostrzegać pozytywne aspekty Rzeszowa na każdym kroku, ale to co teraz robisz to zakłamywanie rzeczywistości.
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pan.fotograf » 25 maja 2019, 22:16

Pisul nie każdego stać, nie każdy ma czas na zajmowanie się ogródkiem, druga sprawa liczba ogródków działkowych jest ograniczona, a liczba ludności wciąż rośnie. Miasto w sumie ma tyle nowych gminnych terenów w swoich granicach, że spokojnie mogło by przenieść cześć działkowców na obrzeża miasta w nowe miejsca np. rekompensując im dodając im większe ogródki działkowe. Mam na myśli długofalową i rozciągnięta w czasie na kolejne 20-40lat, inicjatywę "odkupywania działek". Nie wycinać zieleni, rozebrać płotki i budyneczki gospodarcze, zostawić 30% ogródków działkowych dla ludzi starszych jako ogródki miejskie lub wspólnotowe, a pozostałą powierzchnie przekształcić w parki miejskie. Taki Park Papieski po wchłonięciu ogródków działkowych, mógłby być naprawdę fajnym terenem dla następnego pokolenia do wypoczynku. Ogródki działkowe przy kopcu Konfederatów, to kolejny duży teren "zielony" na mapie Rzeszowa. Lub ogródki działkowe przy ul Strzelniczej w połączeniu z starodzewiem porastającym teren poligonu to idealne miejsce na następny duży park, bo jeśli miałbym typować miejsce w centrum na nowy park to raczej nie ma tak dużych działek w nie prywatnych rękach.
pan.fotograf
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 77
Na forum od: 11 sty 2018, 18:55

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: icetruck » 26 maja 2019, 2:15

pisul pisze:Ale zieleń to też zieleń i też powinna być wliczona.


Pasowałoby w takim razie policzyć również powierzchnię wysepek i trawników pomiędzy jezdniami, proszę jak zielono:
Obrazek

nic tylko korzystać, wypoczynek pośrodku skrzyżowania - pasowałoby do stolicy innowacji.

Granice miasta na pewno obejmują też jakieś pola uprawne, na wiosnę na pewno są zielone, a ja ostatnio na balkonie postawiłem trochę drzewek i kwiatków, mam nadzieję że to zwiększy statystyki.

A na sam koniec dodam, że sam pisałeś o wstydzie jaki przynoszą nieuporządkowane działki pomiędzy ul. Powisłocze a Wisłokiem. To w końcu wstyd czy chwalebna zieleń?

ps.
pisul pisze:Kto stęskniony zieleni na własność zawsze może kupić działeczkę w ROD. Nawet teraz kilka ofert w różnych częściach RZ na OLX


Miasto nie zapewnia dość ogólnodostępnych terenów do wypoczynku? Kup je sobie sam - witamy w stolicy innowacji, z nami zapomnisz po co zdecydowałeś się na życie w mieście zamiast po prostu sobie kupić dom :)
icetruck
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 400
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości