Rzeszów - statystyki

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: bartek86 » 03 sty 2017, 15:30

Nie chciałbym się narażać nikomu, ale porównywanie Rzeszowa i Lublina mija się z celem. Mieszkałem w Lublinie koło 8lat i bez obrazy dla Rzeszowa w którym zresztą teraz mieszkam i osiedliłem się na stałe kupując mieszkanie takie porównanie jest idiotyczne. Lublin to duże miasto, z historią, dużym rynkiem i ogólnie wszystko w nim rozwija się coraz lepiej (odkąd przeniosłem się do Rzeszowa to w Lublinie powstał stadion, aquapark, lotnisko, nowa sieć dróg, nowe osiedla, budują się nowe biurowce itp. - bez obrazy dla Rzeszowa nie ta skala). Owszem Rzeszów jest na pewno w czymś porównywalny, a może nawet lepszy, ale głupotą jest porównywanie miasta 200tys. do 350tys. (może nawet ponad 450tys. z studentami). Bardzo podoba mi się Rzeszów, ale to nie ten kaliber co Lublin. Jak czytam te ciągłe porównania to czasem mnie to śmieszy. Oba miasta mają plusy i minusy, ale po 1 nie porównywałbym ich między sobą, bo to nie te wielkości, a po 2 gdybym jednak musiał wskazać, gdzie lepiej to wskazałbym Lublin. Za x lat Rzeszów może i dogodni Lublin, a może będzie przed nim. O zarobkach nie chce gdybać, bo oba miasta są studenckie i różnie to może być. Ja np właśnie przez pracę i zarobki porzuciłem Lublin na rzecz Rzeszowa i nie żałuje. Ciężko w Lublinie było się przebić, bo po skończonych studiach od razu na rynek wyskoczyło z 15-20 tys. studentów i tak co roku, a wszystkie spółki, duże firmy i inne proponowały pracę staż lub minimalną bez gwarancji zatrudnienia na stałe. Nie wiem jak jest dziś w Lublinie, ale w Rzeszowie czuje się pewniej i swobodniej (Strefa Jasionka, Rogoźnica, Dworzysko, stara WSK, gazownia Rzeszów, SkyRes - jest poprostu gdzie szukać i praca powinna się znaleźć). Rzeszów niepotrzebnie na siłę przyłącza nowe wioski, bo to co jest teraz w Rzeszowie (ogródki działkowe, tereny wolne od zabudowy) powinno wystarczyć na 10-15 lat pod inwestycje. Z tych terenów spokojnie można powiększyć miasto nawet do 300tys. nie przyłączając nowych terenów, które za przeproszeniem pozostaną dziurą na kolejne 20-50lat. Za niedługo na obrzeżach miasta witać będą nas kury i krowy. Mam nadzieje, że nie wkurzyłem nikogo, jak przejedziecie się do Lublina to zobaczycie, że to nie ta skala.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: JanzRzeszowa » 05 sty 2017, 8:35

bartek86 pisze:Nie chciałbym się narażać nikomu, ale porównywanie Rzeszowa i Lublina mija się z celem. Mieszkałem w Lublinie koło 8lat i bez obrazy dla Rzeszowa w którym zresztą teraz mieszkam i osiedliłem się na stałe kupując mieszkanie takie porównanie jest idiotyczne. Lublin to duże miasto, z historią, dużym rynkiem i ogólnie wszystko w nim rozwija się coraz lepiej (odkąd przeniosłem się do Rzeszowa to w Lublinie powstał stadion, aquapark, lotnisko, nowa sieć dróg, nowe osiedla, budują się nowe biurowce itp. - bez obrazy dla Rzeszowa nie ta skala). Owszem Rzeszów jest na pewno w czymś porównywalny, a może nawet lepszy, ale głupotą jest porównywanie miasta 200tys. do 350tys. (może nawet ponad 450tys. z studentami). Bardzo podoba mi się Rzeszów, ale to nie ten kaliber co Lublin. Jak czytam te ciągłe porównania to czasem mnie to śmieszy. Oba miasta mają plusy i minusy, ale po 1 nie porównywałbym ich między sobą, bo to nie te wielkości, a po 2 gdybym jednak musiał wskazać, gdzie lepiej to wskazałbym Lublin. Za x lat Rzeszów może i dogodni Lublin, a może będzie przed nim. O zarobkach nie chce gdybać, bo oba miasta są studenckie i różnie to może być. Ja np właśnie przez pracę i zarobki porzuciłem Lublin na rzecz Rzeszowa i nie żałuje. Ciężko w Lublinie było się przebić, bo po skończonych studiach od razu na rynek wyskoczyło z 15-20 tys. studentów i tak co roku, a wszystkie spółki, duże firmy i inne proponowały pracę staż lub minimalną bez gwarancji zatrudnienia na stałe. Nie wiem jak jest dziś w Lublinie, ale w Rzeszowie czuje się pewniej i swobodniej (Strefa Jasionka, Rogoźnica, Dworzysko, stara WSK, gazownia Rzeszów, SkyRes - jest poprostu gdzie szukać i praca powinna się znaleźć). Rzeszów niepotrzebnie na siłę przyłącza nowe wioski, bo to co jest teraz w Rzeszowie (ogródki działkowe, tereny wolne od zabudowy) powinno wystarczyć na 10-15 lat pod inwestycje. Z tych terenów spokojnie można powiększyć miasto nawet do 300tys. nie przyłączając nowych terenów, które za przeproszeniem pozostaną dziurą na kolejne 20-50lat. Za niedługo na obrzeżach miasta witać będą nas kury i krowy. Mam nadzieje, że nie wkurzyłem nikogo, jak przejedziecie się do Lublina to zobaczycie, że to nie ta skala.


Z tą historią, studentami i wielkością Lublina, to znacznie przesadziłeś (prześledź aktualne dane)..., z jednym się mogę zgodzić, Rzeszów to grajdołek, (taki czysty i bezpieczny),
ale Lublin to podobny grajdół i chyba te 100 lat pod zarządem Rosjan w mentalności zostawiło ślady negatywne do dzisiaj i to miasto (a znam je nieźle) nie ma potencjału miast zachodnich, czy nawet galicyjskich. Rzeszów na razie się broni, ale zobaczymy co stanie sie po skończeniu środków z UE.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: flyRZE » 05 sty 2017, 10:24

Lublin nam odskoczyl i to jest fakt. Lublin jest dość rozległym miastem i przez to trochę zaniedbanym stąd jego ogólny odbiór jest taki, a nie inny. Mimo wszystko w ostatnich latach powstało kilka fajnych inwestycji, ktorych w Rzeszowie nie ma i nie będzie w najblizszym czasie.
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: JanzRzeszowa » 05 sty 2017, 11:13

flyRZE pisze:Lublin nam odskoczyl i to jest fakt. Lublin jest dość rozległym miastem i przez to trochę zaniedbanym stąd jego ogólny odbiór jest taki, a nie inny. Mimo wszystko w ostatnich latach powstało kilka fajnych inwestycji, ktorych w Rzeszowie nie ma i nie będzie w najblizszym czasie.


W niektórych odskoczył(np basen olimpijski), w innych ma te same problemy co my(np. centrum komunikacyjne), ale co do: rozległość vs. czystość to akurat nie ma to przełożenia. Naszą wartością "dodaną" jest galicyjski (austro-węgierski) porządek. U nich nie za bardzo. My z tym przesadzamy, aż za nadto (np. Ferenc wydaje 8 mln na rabatki w 2017r. w imię życia na pokaz i przyklask moherów).
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: bartek86 » 05 sty 2017, 12:20

Sami potwierdzacie, że jednak ten Lublin jest przed Rzeszowem. Fakt, że jest dużo większy i ciężej mu równocześnie porządkować tereny i inwestować jak w Rzeszowie. No ale ja sam jestem przykładem, wybrałem Rzeszów. Ostatnie inwestycje w Lublinie spowodowały, że Lublin uciekł do przodu, można by zrobić małe porównanie (chodź dawno w Lublinie nie byłem i może ono być nie aktualne). Dodam tylko, że nie mieszkam od urodzenia w Rzeszowie, więc parę gaf i głupich porównań może na dole się pojawić .... za co od razu przepraszam.

1. wielkość miasta
Plus dla Lublina, chodź nie jest to tak różowo jak się wydaje, że w Lbn same ulice jak w centrum, podobnie jak w Rzeszowie w Lublinie też jest na uboczu wieś i widać to gołym okiem
2. studenci
Kolejny plus dla Lublina (jeżeli chodzi o ilość), bo jeżeli chodzi o poziom nauczania to poziom lubelskich uczelni chyli się ku przepaści, tutaj duży plus dla Rzeszowa (Politechnika, WSiZ i pewnie inne), ogólnie poziom nauczania w Lublinie jest niższy
3. parki miejskie/rekreacja
Tutaj bym powiedział remis, w Lublinie kojarzę dobrze mega duży park przy dworcu PKP i park/plac Litewski, a jest ich na pewno wiele więcej, w Rzeszowie podobnie z dużym plusem na tereny wzdłuż Wisłoka, tutaj może nawet na plus dla Rzeszowa, bo jeszcze jest Lisia Góra, ciężko porównać, ale na pewno Rzeszów nie odstaje
W Lublinie nie ma jako tako rzeki, tylko rzeczka, duży plus, że jest tam mnóstwo tras rowerowych wzdłuż rzeczki, które bezpośrednio prowadzą do zalewu Zemborzyckiego, Rzeszów ma tylko Żwirownie, skala jak widać nie ta, w Lublinie jest też fajny park/trasa rowerowa w wąwozie w okolicach osiedla Rury, Rzeszów ma za to trasy rowerowe wzdłuż Wisłoka.
4. inwestycje
Tutaj chyba jednak Lublin w ostatnich kilku latach uciekł (aquapark, stadion, lotnisko, biurowce), ale przecież w Rzeszowie też ciągle się coś dzieje, ciągle są zaplanowane duże inwestycje, także jak na takie miasto jak Rzeszów to jednak dzieje się bardzo dużo i to jest duży plus.
Porównanie stadionów nie ma chyba sensu, bo na dłoni widać, że lepiej jest w Lublinie, kwestia tylko kosztów, czy np. Rzeszów potrzebuje stadionu takiego jak ma Lublin? Może w Rzeszowie można było zbudować coś takiego jak Kielce lub Tychy i byłby ok? Dodam, że w Lublinie jest jeszcze stadion żużlowy i 1-2 mniejsze, w Rzeszowie to jeszcze stadion Resovii kojarzę.
Porównanie lotnisk też chyba większego sensu nie ma, bo Lublin będzie ciągle zwiększał ilość pasażerów (ostatni rok to chyba +44%), ale na teraz to lepsze, ładniejsze jest lotnisko w Rzeszowie, sądzę, że do 5lat lotnisko w Lublinie odskoczy i zwiększy ilość pasażerów + pewnie jakaś rozbudowa, duży plus dla Lublina to też szynobusy bezpośrednio na lotnisko
Aquaparki nie ma co komentować, Rzeszów ciągle czeka, Rzeszów na chwilę obecną to nawet porządnych basenów nie ma, co jest przykre.
Biurowce - i w Rzeszowie i Lublinie się budują, nie ma się co czepiać żadnego miasta, trzeba by porównać fora inwestycyjne i porównać ilościowowo, zapewne o wiele więcej buduje się w Lublinie, ale Rzeszów przecież nie wybuduje 3x SkyRes bo będą stały pewnie puste.

Podsumowując, jak na takie miasto jak Rzeszów dzieje się bardzo dużo, jest bardzo dużo plusów, można być zadowolonym z Rzeszowa, za 5-10lat przy takim rozmachu to będzie zupełnie inne miasto (przedłużenia Rejtana, S19, obwodnica od Babicy (S19), poszerzenie Sikorskiego, remont basenów, rozbudowa tras rowerowych wokół Wisłoka - po 2 stronach, budowa wieżowców przy moście Zamkowym, SkyRes to co się teraz buduje, plus pewnie sporo pominąłem). Rzeszów niech żyje swoim życiem i nie porównuje się do Lublina, bo to tak jakby Lublin miał się porównywać do Warszawy i tyle. Inwestować, budować, rozbudowywać, a za 5-10lat Rzeszów może być średniej wielkości miastem z dużą ilością atrakcji, ułatwień i może poprostu się w nim dobrze żyć.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: JanzRzeszowa » 05 sty 2017, 13:07

bartek86 pisze:Sami potwierdzacie, że jednak ten Lublin jest przed Rzeszowem. Fakt, że jest dużo większy i ciężej mu równocześnie porządkować tereny i inwestować jak w Rzeszowie. No ale ja sam jestem przykładem, wybrałem Rzeszów. Ostatnie inwestycje w Lublinie spowodowały, że Lublin uciekł do przodu, można by zrobić małe porównanie (chodź dawno w Lublinie nie byłem i może ono być nie aktualne). Dodam tylko, że nie mieszkam od urodzenia w Rzeszowie, więc parę gaf i głupich porównań może na dole się pojawić .... za co od razu przepraszam.

1. wielkość miasta
Plus dla Lublina, chodź nie jest to tak różowo jak się wydaje, że w Lbn same ulice jak w centrum, podobnie jak w Rzeszowie w Lublinie też jest na uboczu wieś i widać to gołym okiem
2. studenci
Kolejny plus dla Lublina (jeżeli chodzi o ilość), bo jeżeli chodzi o poziom nauczania to poziom lubelskich uczelni chyli się ku przepaści, tutaj duży plus dla Rzeszowa (Politechnika, WSiZ i pewnie inne), ogólnie poziom nauczania w Lublinie jest niższy
3. parki miejskie/rekreacja
Tutaj bym powiedział remis, w Lublinie kojarzę dobrze mega duży park przy dworcu PKP i park/plac Litewski, a jest ich na pewno wiele więcej, w Rzeszowie podobnie z dużym plusem na tereny wzdłuż Wisłoka, tutaj może nawet na plus dla Rzeszowa, bo jeszcze jest Lisia Góra, ciężko porównać, ale na pewno Rzeszów nie odstaje
W Lublinie nie ma jako tako rzeki, tylko rzeczka, duży plus, że jest tam mnóstwo tras rowerowych wzdłuż rzeczki, które bezpośrednio prowadzą do zalewu Zemborzyckiego, Rzeszów ma tylko Żwirownie, skala jak widać nie ta, w Lublinie jest też fajny park/trasa rowerowa w wąwozie w okolicach osiedla Rury, Rzeszów ma za to trasy rowerowe wzdłuż Wisłoka.
4. inwestycje
Tutaj chyba jednak Lublin w ostatnich kilku latach uciekł (aquapark, stadion, lotnisko, biurowce), ale przecież w Rzeszowie też ciągle się coś dzieje, ciągle są zaplanowane duże inwestycje, także jak na takie miasto jak Rzeszów to jednak dzieje się bardzo dużo i to jest duży plus.
Porównanie stadionów nie ma chyba sensu, bo na dłoni widać, że lepiej jest w Lublinie, kwestia tylko kosztów, czy np. Rzeszów potrzebuje stadionu takiego jak ma Lublin? Może w Rzeszowie można było zbudować coś takiego jak Kielce lub Tychy i byłby ok? Dodam, że w Lublinie jest jeszcze stadion żużlowy i 1-2 mniejsze, w Rzeszowie to jeszcze stadion Resovii kojarzę.
Porównanie lotnisk też chyba większego sensu nie ma, bo Lublin będzie ciągle zwiększał ilość pasażerów (ostatni rok to chyba +44%), ale na teraz to lepsze, ładniejsze jest lotnisko w Rzeszowie, sądzę, że do 5lat lotnisko w Lublinie odskoczy i zwiększy ilość pasażerów + pewnie jakaś rozbudowa, duży plus dla Lublina to też szynobusy bezpośrednio na lotnisko
Aquaparki nie ma co komentować, Rzeszów ciągle czeka, Rzeszów na chwilę obecną to nawet porządnych basenów nie ma, co jest przykre.
Biurowce - i w Rzeszowie i Lublinie się budują, nie ma się co czepiać żadnego miasta, trzeba by porównać fora inwestycyjne i porównać ilościowowo, zapewne o wiele więcej buduje się w Lublinie, ale Rzeszów przecież nie wybuduje 3x SkyRes bo będą stały pewnie puste.

Podsumowując, jak na takie miasto jak Rzeszów dzieje się bardzo dużo, jest bardzo dużo plusów, można być zadowolonym z Rzeszowa, za 5-10lat przy takim rozmachu to będzie zupełnie inne miasto (przedłużenia Rejtana, S19, obwodnica od Babicy (S19), poszerzenie Sikorskiego, remont basenów, rozbudowa tras rowerowych wokół Wisłoka - po 2 stronach, budowa wieżowców przy moście Zamkowym, SkyRes to co się teraz buduje, plus pewnie sporo pominąłem). Rzeszów niech żyje swoim życiem i nie porównuje się do Lublina, bo to tak jakby Lublin miał się porównywać do Warszawy i tyle. Inwestować, budować, rozbudowywać, a za 5-10lat Rzeszów może być średniej wielkości miastem z dużą ilością atrakcji, ułatwień i może poprostu się w nim dobrze żyć.


Zgadzam się z większością tez, ale:

statystycznie (%) lublin nie ma więcej studentów, nawet jak pojmujemy to ilościowo. Uczelnie wyższe, to ośrodki naukowe (przynajmniej tak powinno być), a taki KUL nie jest dla mnie uczelnią naukową. Odliczyć trzeba ok 12 000 studentów, którzy studiują "nic". Przy ogólnym spadku liczebności studentów w tym mieście (ok 17 tys mniej, niż w szczycie), to obraz jest słaby. A poziomy porównywalne jak w Rzeszowie, pomimo większej ilości mieszkańców.
druga uwaga, Lublin odnotowuje od 1999 r. spadki populacji i w tej chwili szacuje się że może mieć ok 335 tys., czyli od dawna nie jest (jak sie to zawsze stereotypowo mówiło), że jest dużo większy. Nie jest dużo większy, chyba że dużo oznacza 45%. Dużo wieksza miejscowość od Rzeszowa to można powiedzieć, że jest Wawa.
trzecia uwaga, aby "odskoczyć", trzeba najpierw mieć podobny, zrównany start. Lublin nie odskoczył, a wręcz odwrotnie, to Rzeszów doskakuje do Lublina. Oczywiście skraca ten dystans nie we wszystkich aspektach, ale jest to sytuacja nieporównywalna do końca XX w, gdzie Lublin przeważał we wszystkim. Teraz tak nie jest.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: bartek86 » 05 sty 2017, 13:15

JanzRzeszowa pisze:Zgadzam się z większością tez, ale:

statystycznie (%) lublin nie ma więcej studentów, nawet jak pojmujemy to ilościowo. Uczelnie wyższe, to ośrodki naukowe (przynajmniej tak powinno być), a taki KUL nie jest dla mnie uczelnią naukową. Odliczyć trzeba ok 12 000 studentów, którzy studiują "nic". Przy ogólnym spadku liczebności studentów w tym mieście (ok 17 tys mniej, niż w szczycie), to obraz jest słaby. A poziomy porównywalne jak w Rzeszowie, pomimo większej ilości mieszkańców.
druga uwaga, Lublin odnotowuje od 1999 r. spadki populacji i w tej chwili szacuje się że może mieć ok 335 tys., czyli od dawna nie jest (jak sie to zawsze stereotypowo mówiło), że jest dużo większy. Nie jest dużo większy, chyba że dużo oznacza 45%. Dużo wieksza miejscowość od Rzeszowa to można powiedzieć, że jest Wawa.
trzecia uwaga, aby "odskoczyć", trzeba najpierw mieć podobny, zrównany start. Lublin nie odskoczył, a wręcz odwrotnie, to Rzeszów doskakuje do Lublina. Oczywiście skraca ten dystans nie we wszystkich aspektach, ale jest to sytuacja nieporównywalna do końca XX w, gdzie Lublin przeważał we wszystkim. Teraz tak nie jest.


Z tym mogę się zgodzić w 100%. Uwagi trafne :) przynajmniej mnie zrozumiałeś od początku do końca, bałem się, że kogoś urażę i nie zostanę do końca poprawnie zrozumiany. Dodam, że mi nie chodzi o to, że zazdroszczę Lublinowi studentów, czy ilości mieszkańców, bo to najmniejsze różnice warte tego porównania.
bartek86
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 23 sie 2015, 10:53

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: PzD91 » 05 sty 2017, 13:35

Moim zdaniem miarodajne przy porównywaniu wielkości miast jest porównywanie ich budżetów:

Lublin:
- Dochody: 2,02 mld zł
- Wydatki: 2,08 mld zł


Rzeszów:
- Dochody: 1,203 mld zł
- Wydatki: 1,313 mld zł


Co daje ponad 2/3 większe dochody dla Lublina i można uznać, że jest ok. 2/3 wiekszy niż Rzeszów.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: pisul » 05 sty 2017, 16:25

Porównywanie miast w oparciu o budżet i to ile wydają i na ile się zadłużają trochę bez sensu. Bo na upartego można i 3 mosty zbudować w jeden rok i zadłużyć miasto jak w Lublinie.

Jak na razie Rzeszów zadłużony na 744 miliony złotych a Lublin aż na 1 mld 278 milionów złotych.

źródło: http://dluglublina.pl/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: PzD91 » 05 sty 2017, 17:05

^^ Nie czytasz ze zrozumieniem. Ja porównałem dochody a nie wydatki. Zresztą Rzeszów bardziej % się zadłuża w tym roku niż Lbl.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości