Rzeszów - statystyki

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Arrival » 18 lut 2019, 12:52

Nie odniosę się merytorycznie bo nie mam porządnych danych. Ty teź nie masz bo opieranie się na gęstości zaludnienia czy rzucanie ogólnikami o "milionach" to nie dane.

Mój stosunek do powiększania granic miasta jest neutralny. Nie walczę o to, ale też mi to nie przeszkadza. Subiektywne obserwacje to:
PLUSY:
- większa kasa dla miasta;
- zwiększanie liczby mieszkańców, wbrew pozorom to ma znaczenie dla wielu firm;
- tanie grunty dla drobnej deweloperki - zobacz ile się buduje drobnicy np. w Budziwoju, dla mnie to paranoja ale ludzie chcą tam mieszkać bo jest to dzielnica Rzeszowa. We wsi Budziwój nie chciałby mieszkać nikt mimo, że wyglądałaby tak samo. Niepojęte, ale tak to wygląda. Ile kosztowałyby w Rzeszowie mieszkania gdyby nie tereny typu Wilkowyja, Słocina, Staroniwa itp. Nie znam dokładnie historii przyłączeń, ale generalnie osiedla podmiejskie dają szansę na zakup mieszkania w rozsądnych cenach.
- miasto do rozwoju potrzebuje nie tylko terenów, ale też tanich terenów. Zobacz ile w tym mieście buduje się "drobnicy", często na przyłączonych terenach; To jest proces na kilkadziesiąt lat, nie można postrzegać przyłączeń jako czegoś co da zysk tu i teraz;

MINUSY:
- koszty o których wspomniałeś, chociaż bez dokładnych danych finanoswych możemy sobie tylko gdybać. Trzeba by porównać zwiększoną "dotację" dla miasta z Warszawy plus wpływy z pit mieszkańców i innych pośrednich podatków, które zapłacą firmy i dopiero wtedy wyrokować;
- ryzyko, że ktoś nas nazwie wsią bo mamy niską gęstość zaludnienia ;)

Nie da się budować miasta w taki sposób, że najpierw w 100% wykorzystujemy dostępny teren, a dopiero potem rozglądamy się za nowym.

Na szybko znalazłem jakieś opracowania dla gminy Świlcza z 2017 roku kiedy mieli Bziankę jeszcze. Dochody gminy 65,8 mln przy 16 tys mieszkańcach. Daje to 4112 zł na mieszkańca. Bzianka daje więc 633*4112 zł = 2,6 mln zł rocznie. Oczywiście w ogromnym uproszczeniu. Nie znam totalnie tego rejonu więc może być tak, że mieszkaniec Świlczy daje 6 tys, w mieszkaniec Bzianki 2 tys. Nie wiem czy w Bziance jest jakaś większa firma, która może zawyżać średnią itp.

Czy dziś to przyłączenie było potrzebne? Pewnie nie. Czy w przyszłości będzie - czas pokaże. Na pewno w niczym nie przeszkodziło i nie spowodowało, że na Baranówce będzie się żyło gorzej.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: kornik » 18 lut 2019, 13:06

Jak już pisałem w innym miejscu, poszerzanie granic miasta w warunkach dynamicznego wzrostu (nie mylić z rozwojem), a w Rzeszowie taki ma miejsce, może mieć sens. Pod warunkiem, że przyłączane tereny potraktuje sie jako rezerwę rozwojową, a nie tereny do natychmiastowego zaimwestowania, i zaraz po przyłączeniu przyjmie się plany ograniczające zabudowę. To oczywiście nie miało miejsca, nowe tereny są zabudowywane bez ładu i składu.

Arrival pisze:I co do gęstości zaludnienia ma hasło "Stolica Innowacji"? Jest jakaś granica gęstości powyżej, której pojawiają się innowacje?

Akurat ma, i to bardzo dużo. Innowacje wymagają gęstej sieci kontaktów międzyludzkich, a to jest do uzyskania wyłącznie w w gęstej, miejskiej zabudowie z wymieszanymi funkcjami, dobrymi przestrzeniami publicznymi. Oraz, co także istotne, dobrym transportem publicznym, bo duży ruch samochodowy zabia przestrzenie publiczne i kontakty międzyludzkie, a jak się spędza czas na dojazdy zamkniętym w samochodzie, to nie ma czasu na innowacje. Pisała o tym już Jane Jacobs w 1961, pisze o tym teraz Richard Florida, powstają takie koncepcje jak dzielnice innowacji.

Dlatego tak się denerwuje na tzw. Park Naukowo-Technologiczny i wywalanie innych rzeczy na przedmieścia, "bo dobry dojazd": daleko od wszystkiego, nie ma tam nic innego, z dojazdem beznadziejnym (chyba że samochodem).
kornik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 87
Na forum od: 12 sty 2018, 12:09

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Arrival » 18 lut 2019, 13:58

Akurat ma, i to bardzo dużo.

Dobrze, że w takim Palo Alto o tym nie wiedzieli bo by musieli być 10x mniej innowacyjni niż mieszkańcy Nowego Miasta ;).

A na serio - Innowacja to ludzie+warunki. To, że w Bziance ktoś sobie kury hoduje i gęstość zaludnienia jest na poziomie wsi, nie blokuje innowacyjności studenta z Nowego Miasta. Miasta nie można postrzegać jako całości i wyciągać średnich bo zaraz dojdziemy do wniosku, że trzeba zabetonować tereny rekreacyjne bo nam innowacyjność spada. Są tereny na uczelnie i innowacyjne firmy, są tereny przemysłowe, są rekreacyjne, są pod budownictwo wielorodzinne a także takie pod jednorodzinne. Każde charakteryzuje się czymś innym i ma inną gęstość zaludnienia.

A rzucenie przez Frodo hasła "Ale mi wyszło całe 156 os/km2. To ma być Stolica Innowacji?" to już czepialstwo na najwyższym poziomie.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: PzD91 » 18 lut 2019, 15:31

Te dane są z oficjalnego źródła? mam wątpliwości odnośnie powierzchni niektorych osiedli.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Frodo907 » 18 lut 2019, 17:12

Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Frodo907 » 18 lut 2019, 17:14

Arrival pisze:
Akurat ma, i to bardzo dużo.

Dobrze, że w takim Palo Alto o tym nie wiedzieli bo by musieli być 10x mniej innowacyjni niż mieszkańcy Nowego Miasta ;).

A na serio - Innowacja to ludzie+warunki. To, że w Bziance ktoś sobie kury hoduje i gęstość zaludnienia jest na poziomie wsi, nie blokuje innowacyjności studenta z Nowego Miasta. Miasta nie można postrzegać jako całości i wyciągać średnich bo zaraz dojdziemy do wniosku, że trzeba zabetonować tereny rekreacyjne bo nam innowacyjność spada. Są tereny na uczelnie i innowacyjne firmy, są tereny przemysłowe, są rekreacyjne, są pod budownictwo wielorodzinne a także takie pod jednorodzinne. Każde charakteryzuje się czymś innym i ma inną gęstość zaludnienia.

A rzucenie przez Frodo hasła "Ale mi wyszło całe 156 os/km2. To ma być Stolica Innowacji?" to już czepialstwo na najwyższym poziomie.


A to fragment mojej wypowiedzi
Oczywiście gęstość zaludnienia to nie zawsze będzie jednoznaczny wynik, bo np. os. Króla Augusta ma dość duża zabudowę przemysłową, podobnie Załęże, częściowo Staromieście, Miłocin i Przybyszówka (strefa Dworzysko).

Proszę czytać wszystko ze zrozumieniem a nie fragmenty wyrwane kontekstu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: Arrival » 18 lut 2019, 19:08

Akurat to co zacytowałeś nie było napisane jako odpowiedź bezpośrednio do Ciebie tylko jako ogólne przemyślenia (oprócz ostatniego zdania o czepialstwie ;)).
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: icetruck » 18 lut 2019, 21:46

Arrival pisze:- zwiększanie liczby mieszkańców, wbrew pozorom to ma znaczenie dla wielu firm;


tak, ale tylko w przypadku tych "prawdziwych" którzy się do Rzeszowa przeniosą i są dostępni w rozsądnej odległości

bo inaczej to czemu by nie włączyć połowy podkarpacia do Rzeszowa? Ale będzie wielkie miasto, inwestorzy aż sapną z zadowolenia że jest tyle potencjalnej siły roboczej

Nie uwierzę że ktoś kto ma zainwestować miliony, dziesiątki milionów, szukając miejsca do lokalizacji inwestycji szuka sobie w atlasie miasta według klucza - "ilość mieszkańców"... sprawdza się całe rejony (oraz masę innych czynników) i tutaj ludnościowo nigdy nie wygramy - bo co z tego że takie przykładowo Świętochłowice mają 50 tysięci ludności, jeżeli w otoczeniu 20-25km jest dostępne blisko 2 miliony ludzi? Tymczasem Rzeszów 200 tysięcy i ile w otoczeniu? Chcę widzieć tego inwestora który powie - Rzeszów lepszy bo 200>50... a mam trochę wrażenie że w tym kierunku idzie narracja ratusza walczącego o każdy 1 tysiąc mieszkańców wydartych z sąsiedniej wsi, byle by tylko wstąpić do klubu miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców, jakby to miało nagle coś zmienić
icetruck
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 400
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: kornik » 19 lut 2019, 10:29

PzD91 pisze:Te dane są z oficjalnego źródła? mam wątpliwości odnośnie powierzchni niektorych osiedli.


Przerysowane z tej mapy:

http://bip.erzeszow.pl/file/55039/Uchwa ... 8-2015.pdf
kornik
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 87
Na forum od: 12 sty 2018, 12:09

Re: Rzeszów - statystyki

Postautor: maks » 11 mar 2019, 17:02

Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie, w województwie podkarpackim nieznacznie wzrosła liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych. Udzielono również więcej noclegów.


http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -2018-roku
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3542
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości