[Rzeszów] Chaos reklamowy

Aktualności dotyczące naszego miasta

[Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: swiety » 16 wrz 2015, 9:12

W innych miastach temat już mocno zaawansowany, u nas dopiero myślą nad 'zespołem'. Czytając wypowiedzi prezydenta czy Pani konserwator można dojść do wniosku, że nic się nie zmieni.

Rzeszów ustali zasady dla reklam na ulicach?

Jest szansa na opanowanie zalewu reklam i billboardów, szpecących miasto. Narzędzia daje ustawa krajobrazowa, która właśnie weszła w życie. Czy władze Rzeszowa zechcą jednak z nich skorzystać?

Ekstremalnym przykładem jest al. Rejtana. Kolorowe tablice stoją prawie jedna na drugiej, trudno wyłowić treści.

Fotografia pokazująca kilkadziesiąt pstrokatych reklam na jednym kadrze, obejmującym niewielki fragment al. Rejtana, zrobiła kilka lat temu furorę w internecie. Niestety to była antyreklama Rzeszowa, internauci porównywali ten widok do miast w Azji
Jest też zabytkowa rzeźba św. J. Napomucena na Nowym MIeście, stojąca na tle pstrokatych billboardów - aż żal na nią patrzeć. Podobnych przykładów w mieście jest mnóstwo, także w śródmieści, gdzie reklamy usytuowane są na elewacjach kamienic. Reklamy łatwo postawić, trudniej zdjąć.

Jak miasto walczyło o estetykę reklam do tej pory? Raczej trudno nazwać to walką. Jeśli reklamy nie stały na miejskim terenie i jeśli na tych terenach nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego, to możliwości działania miasta kończyły się na uprzejmych prośbach. Strażnicy miejscy mogli ... apelować do poczucia estetyki. Uzgodnienie wyglądu szyldów i reklam z komisją estetyki, w której skład większości wchodzą miejscy urzędnicy, miało charakter konsultacji i zdarzało się incydentalnie.

Prezydent Rzeszowa, choć deklaruje troskę o estetykę miasta, to z drugiej strony był wyrozumiały dla reklamodawców. -Trzeba zrozumieć drugą stronę: handel, usługi są oparte na reklamie. To źródło informacji, które przekłada się na sytuacje firm. Właściciele działek i kamienic też chcą zarobić - tłumaczył w jednym z artykułów w "Wyborczej", poświęconych brzydkim reklamom w mieście Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. Władze mogły wtedy łatwo zasłonić sie brakiem narzędzi prawnych do walki z niekontrolowanym rozrostem reklam w mieście. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

Kilka dni temu weszła w życie oczekiwana w wielu miastach ustawa krajobrazowa, która ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej. Ustawa daje możliwości uchwalenia lokalnego zbioru zasad, swoistego kodeksu reklamowego, w którym określone zostaną zasady usytuowania i wyglądu wszystkich nośników reklam w mieście. Za nielegalne reklamy ustawa przewiduje srogie kary, które będą wynosić 40-krotność opłat reklamowych ustalanych przez gminy.

Czy władze Rzeszowa zechcą wykorzystać te narzędzia i podjąć skuteczną walkę z zalewem reklam w mieście? Na razie prezydent Ferenc zapowiada utworzeniu zespołu, który ma rozpocząć prace nad uchwałą, określającą zasady dotyczące ulokowania i wygląda reklam w mieście.

- Ustawa daje możliwość wprowadzenia przy pomocy takiej uchwały ograniczeń co do wielkości, formy, materiałów, a także zróżnicowania wyglądu reklam w odniesieniu do różnych części miasta. Inne zasady mogą obowiązywać w śródmieściu a inne na obrzeżach - tłumaczy Edyta Dawidziak,miejski konserwator zabytków, której zadaniem jest skompletowanie drużyny urzędników, która zmierzy się z tematem uporządkowania reklam w mieście.
- To na razie dla nas temat całkiem nowy - przyznaje. [...]

- Stoimy na progu szansy uporządkowania tematu reklam w mieście - podkreśla. Nie ukrywa jednak, że już rozdzwoniły się w jej biurze telefony od prywatnych właścicieli kamienic oraz terenów, na których stoją reklamy, którzy są zaniepokojeni zmianami, jakie może przynieść w Rzeszowie ustawa krajobrazowa. - O tych podmiotach także będziemy myśleć - mówi Dawidziak. Jej zdaniem porządkowanie reklam i szyldów należy zacząć od śródmieścia, stopniowo przechodząc do bardziej oddalonych części miasta, trzeba też będzie wprowadzić okresy przejściowe, aby reklamodawcy mieli czas na przystosowanie się do nowych zasad, jeśli takowe powstaną. To zadanie na lata. Będziemy bacznie przyglądać się tym miastom, w których przygotowania do wejścia w życie ustawy były już wcześniej zaawansowane, chcemy korzystać z dobrych praktyk - tłumaczy pani konserwator

http://m.rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,10 ... icach.html


Kilka przykładów syfu reklamowego w Rzeszowie ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1475
Na forum od: 22 cze 2014, 18:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: porteño » 17 wrz 2015, 20:29

Ten dom z trzeciego zdjęcia wymiata :lol:
Jeszcze tylko na szybach im brakuje reklam (a nie, nawet na nich jest już ciasno!)
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 24 lip 2014, 17:02

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: lopos » 04 paź 2015, 17:15

porteño pisze:Ten dom z trzeciego zdjęcia wymiata :lol:
Jeszcze tylko na szybach im brakuje reklam (a nie, nawet na nich jest już ciasno!)


Biznes musi się kręcić. Mnie zastanawia tylko jaki jest sens tej reklamy, bo szansa na to, że ktoś zwróci uwagę na konkretny szyld jest słaba.
lopos
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 04 paź 2015, 17:07

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: Socat » 05 paź 2015, 12:11

jak powinna wyglądać estetyczna reklama waszym zdaniem? innymi słowy, co byście zaproponowali tym wszystkim którzy się reklamują na powyższych zdjęciach?
"Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku". R. Dmowski - Myśli nowoczesnego Polaka.
Awatar użytkownika
Socat
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 21 cze 2014, 21:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: pisul » 05 paź 2015, 12:38

Część reklam powinna zostać. Reklama jednak dzwignią handlu. Jeżeli budynek komercyjny z pustą ścisną bez okien to tam powinna wisieć reklama. Co innego reklamy wieszane na płotach czy gdzie sie da.

Co ulica duży ekran led i zapętlenie kilkudziesięciu reklam. Daje po oczach ale z dwojga złego tak lepiej niż domek jednorodzinny oklejony po całości. I ten telebim led wyświetla to co aktualne. Bo teraz firemka upada a baner wisi w najlepsze i wprowadza w błąd.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3189
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: swiety » 05 paź 2015, 12:56

Socat pisze:jak powinna wyglądać estetyczna reklama waszym zdaniem? innymi słowy, co byście zaproponowali tym wszystkim którzy się reklamują na powyższych zdjęciach?


90% reklam z tych zdjęć powinna zniknąć. Elewacja budynku to nie miejsce na wielkoformatowe szmaty. Podstawa to określenie wymiarów/formatu dla reklam, inna wielkość w ścisłym centrum, inna na przedmieściach. Do tego ograniczenie ilości banerów dla każdej firmy - np. obecnie jest tak, że ktoś zakłada apteke i mamy kilka banerów, napisów na szybach Apteka, Apteka, Apteka itd. Po co? Nie wystarczy jeden na każdej ścianie?
Po co na tym domu przy Dąbrowskiego milion napisów agd, firm itd ?

Taka reklama nie działa, setki szmat przy Rejtana nie spełniają swojej roli bo nikt nie jest w stanie przeczytać 40 billboardów - skutek jest tragiczny dla wzierunku miasta - 'wygrywa' największa, najbardziej oczojebna szmata.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1475
Na forum od: 22 cze 2014, 18:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: Arrival » 05 paź 2015, 13:35

Ja myślę, że reklama zewnętrzna powoli sama upadnie. Ograniczy się do samych szyldów/logotypów przy siedzibie. Regularnie coraz większy ruch reklamowy idzie do sieci. Wiadomo, że każdy - zwłaszcza starsi - z tego korzystają, ale myślę, że każdy młodszy niż 35 lat, nie wyobraża sobie szukać np. hydraulika jeżdżąc po mieście i wpatrując się w płachty ;).
Arrival
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 16 lis 2014, 12:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: pixeolo » 05 paź 2015, 13:56

Reklama zewnętrzna w obecnym kształcie nie ma sensu, na szczęście. Stworzył się taki szum, że dotarcie do właściwego komunikatu jest niemożliwe. Przeciwnikom ograniczenia reklamy polecam wycieczkę do krajów bardziej cywilizowanych pod względem estetycznym - reklam jest 90 procent mniej a ludzie jakoś wiedzą jak trafić do sklepu czy szewca.
pixeolo
Moderator
Moderator
 
Posty: 135
Na forum od: 10 lip 2014, 16:00

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: pisul » 05 paź 2015, 14:03

swiety pisze:… Elewacja budynku to nie miejsce na wielkoformatowe szmaty…


Jeśli na Millenium czy Europie2 pusta ogromna ściana przewidziana pod reklame wielkoformatową już na etapie planu budowy i reklamuje np. koncertu na placu ewentowym czy nowej kolekcj bielizny sprzedawanej w środku obiektu to zabraniać komuś prowadzić swój interes po swojemu jest nieuczciwe. Co innego taka reklama gdy zakrywa okna w bloku ni jak nie związanego z obiektem handlowym.

Wrzucanie wszystkiego do jednego worka to takie działanie jak w szkołach. Zabronili wszystkiego włącznie z kawą i drożdzówkami i dzierżawcy zamykają sklepiki. Takie wylanie dziecka z kąpielą zamiast poprawy. Ale chęci też mieli dobre.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3189
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: [Rzeszów] Chaos reklamowy

Postautor: Puzawka » 05 paź 2015, 20:54

Dla mnie przykładem dobrej reklamy na chwile obecna jest Meblex, duża ale jedna, estetyczna i stonowana, a nie z milionem kolorków.
Oczywiście znajdą się przeciwnicy ale ja bym chciał, żeby tak wyglądały reklamy w Rzeszowie, oczywiście nie wszędzie takie duże (zależy od rozmiaru budynku oraz jego lokalizacji..).
Profesjonalna pielęgnacja samochodów - 603 466 722 lub priv. Polecam :)
Pranie tapicerki * polerowanie i woskowanie lakieru * czyszczenie tapicerek skórzanych * pielęgnacja plastików * regeneracja reflektorów. Zapraszam:)
Awatar użytkownika
Puzawka
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 49
Na forum od: 15 kwie 2015, 22:26
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości